Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko je Dragas, i sto bi ga pratili?
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Evo i par mojih iskustva...

Aku bušilica 20V - odlična. Problem svih njihovih aku alata je što su uvijek opcije s jednom baterijom. Povremeno imaju u ponudi samo baterije koje opet nisu preskupe. Koristim ju stalno za bušenje nekih "jačih" rupa. ...Å arafe i dalje šarafim makitom, ova mi je preteška, prejaka s obzirom na ne najbolju modulaciju na prekidaču, ali ovo je već čista razmaženost i nekomu tko ne šarafi 8 sati dnevno će biti više nego dobra.
Image

Aku cirkular 20V - kupio samo radi dodatne baterije koje ide i na gornju bušilicu. Razlika u cijeni same baterije i cirkulara s baterijom je bila smiješna i na kraju se pokazalo super. ....kupio sam naravno na kraju i još jednu bateriju, pa sad imam 3 baterije koje mogu šerati između bušilice i cirkulara. Cirkular je malen, ali bez problema šnita jelove fosne. Za ozbiljno drvo deblje od 2cm nije.
Image

Električni fen - Slab je. Ne znam uopće zašto sam ga kupio jer je jasno da nije za skidanje boje i sl? Možda bi mogao grijati kavu.
EDIT: posudio fen stricu da skine farbu s nekih starih prozora i kaže da radi super, pa sad...
Image

Električni hoblić - Ok, ništa posebno loše ni posebno dobro. Noževi su jadni, istupe se u par poteza
Image

Klamerica - Ok za mekše drvo
EDIT: poklamao x matera jasen parket lajsni u jesen parket bez nekih problema.
Image

Ubodna pila - odlična. Ima snage i radi sve ok. Dobre su im i pile za ubodnu koje svako malo imaju u ponudi.
Image

Krune - odlične. Za te pare nema sličnih.
Image

Oni ovo zovu vodilicama za pile, ja ih koristim kao stege i super sam zadovoljan. Odlične su za širinsko spajanje. Kao vodilice nisu neka sreća.
Image


brusilica za zidove i podove - katastrofa, ovo vraćam. Za zidove ima bolja opcija - žirafa, a za podove je koma. Brusio sam 2m2 parketa i zdimila se. Pregrijava se brutalno. Ne znam da li je moja s felerom ili su sve takve? Stopa je za papir 180mm koji nema nigdje za kupiti. Oni imaju u ponudi papire 180, ali ne stalno , pa kad nestane je problem. Definitivno nije za podove, a mogla bi biti korisna za grubo brušenje većih površina (stolovi i sl.). ...naravno ako radi.
Image

miniwash - super kompaktan. Odličan za oprati auto ili bačve, ali nije za neke ambiciozne velike radove
Image

Imam i dva njihova dremela. Jedan stari koji je odličan, ali se više ne radi i jedan noviji koji je slabašan.

Kad god se pojave boreri za željezo u metalnoj kutiji, kupim - odlični su.
Jednoručne stege su im loše.
Isplati se kupiti one plastične kutije sa šarafima. Nisu skupi, a ok su.

Lidl mi je na 3min od kuće, pa to sve objašnjava :skratta:
Last edited by Bagrovinje on 08 Jul 2020 15:07, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Je li ima ko ekscentricnu brusilicu isplati li se kupit koliko je ooce pametno uzet aku ekscentricnu brusilicu
Image
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Joca7 wrote:Je li ima ko ekscentricnu brusilicu isplati li se kupit koliko je ooce pametno uzet aku ekscentricnu brusilicu
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9681_dsc_0278.jpg[/url]
Meni se uvijek činilo da nema nekog smisla kupovati aku alate koji duže konstantno rade. a brusilica je jedan od tih alata koji upališ i ne gasiš po sat vremena.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Parkside, preprodavci i prevaranti

https://youtu.be/uAGpTbQpqoA
Last edited by LepoJeBitiFin on 18 Aug 2020 10:56, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
JT88
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 31 Aug 2020 16:06

Post by JT88 »

Jedno pitanje kupio sam stonu busilicu PTBM 500 E5, interesuje me da li je normalno da motor bude bas vruc nakon par minuta rada i na prazno?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Definii vruc. Vruc tebi na dodir? Ne mozes da ga dodirnes da se opeces? Ili.

Vodi racuna takodje o tome da je dana jako toplo. Ono sto se tebi cini vrucim na dodir moze da bude i 45 stepeni, sto je amo desetak stepeni iznad okolne temperature, prema tome beznacajna razlika. Da si rekao da je vruc na dodir zimi, po malo druga prica, ali opet gledamo u bob.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Kako pregovori oko renoviranja kupatila sa akademicima, hirurzima, doktorima nauka i ostalim visoko plaćenim profesijama ne idu u dobrom pravcu i kako definitivno ne mogu naći majstora uradiću to sam.
Imam već od ranije manju Bošovu ali nema mogućnost štemanja. I tako zapucam ja jutros u pola 7 ka Lidlu, kad ono tamo već 20 ljudi stoji u redu. Nekoliko prepoznatljivih njuški-profesionalnih kupaca koje sam zapamtio od prošlih kupovina na vrhu reda nisu mi ulivale nespokoj jer sam procenio da stižem. U 7h kolona kolica već je počela da zavija iza ćoška zgrade tako da oni nesretnici na kraju reda nisu ni videli uobičajni stampedo i uletanje iz svih pravaca kada su se vrata otvorila.
Uzmem ja svoj primerak i na kasu kad tamo lik sa 3 neotvorene kartonske kutije ovih bušilica (u svakoj kutiji je verovatno 3 bušilice) nisu ni raspakovane sa paleta. Lik ladno daje još jednu koja nije bila zapakovana da je kasir očita, plati karticom i ode.
Zaključak Lidl boli ona stvar koliko će te vi nečega uzeti, možete izgurati celu paletu sve sa viljuškarom, neće reagovati, a kad bolje razmislim i što bi, bitno je da se roba proda.
Kao što se oglašava jedan od njih na KP: primam pred narudžbe, uskoro se očekuje isporuka. Danas bila isporuka :butter:

Image
Last edited by yaki on 07 Sep 2020 12:25, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Imaš Einhell ili Iskru za otprilike iste pare
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 586
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

sasasasa wrote:Imaš Einhell ili Iskru za otprilike iste pare
Kolike pare ?
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
MarkoEN500
Šegrt
Posts: 23
Joined: 23 Sep 2019 13:55
Location: Jagodina

Post by MarkoEN500 »

Ja juče prvi put bio u Lidl-u, maltene ništa od alata nije ostalo, na mašine mislim. Uzeh set bitova sa šrafcigerom i onaj set sa nasadnim ključevima, bitovima i čegrtaljkom. Čegrtaljka nije nešto ali će vrši posao za stolariju i motorče, nasadni ključevi skroz ok (hrom vanadium) bitovi dobri, samo ih redovno mažite da ne rđaju. Bilo na akciji za 550 dinara, za tu cenu sam skroz zadovoljan, dođe sve fino spakovano u kutijici sa gomilom bitova koji mi pokrivaju 90% stvari na motoru i u radionici.
Videh i neke kutijice sa šrafovima bitovima i nekim spojkama valjda 'bem li ga, nisam uzeo a nisam ni obratio pažnju šta sve dolazi.

Image
Last edited by MarkoEN500 on 09 Sep 2020 18:13, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

LepoJeBitiFin wrote:
sasasasa wrote:Imaš Einhell ili Iskru za otprilike iste pare
Kolike pare ?
70 ak Eura
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

Nisam neki preterani ljubitelj Parkside električnog ili aku alata, još uvek nemam ni jedan ali sam zaintrigiran jednim zalutao na ovaj forum. Ne mogu da se načudim koliko su pojedinci ovde ograničenih shvatanja, koliko ih vređa to što neko ceni taj alat, toliko da oni u svom odgovoru vređaju te osobe... a može im se, oni su vlast :ironisk:

Da se predstavim, zovem se Dragan, iz Kruševca sam, bavim se poslom koji veze nema sa stolarstvom, osnovna sredstva za rad su mi laptop i mobilni. Posao koji ja radim se ne vidi pa verovatno zato volim da povremeno sam nešto popravim ili napravim a to zahteva alat. Uvek sam se vodio onim "nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari" pa sad imam u garaži makitu, par dewalt-a, plavi bosch, nešto zelenog bosch-a, fein... ima i poneka ruska bušilica iz '90.-ih, iskra iz '80.-ih, stubna interkern iz '80.-ih. Ono malo Alpha tools, bavaria i slično što je otac kupovao 2000.-ih sam uglavnom uništio ili se samouništilo, završilo na limundo.com kao neispravno. Zato sam pre nekih godinu dana, kad sam bio u potrazi za nekom osrednjom sds plus tiplericom koja može malo i da štema dugo birao između plavog boscha, dewalta ili makite. Presudila je cena i dostupnost delova pa sam odlučio da kupim Makitu HR2470. Pre obavljene kupovine, stari Junkers gasni kotao nastradao i pare odu za novi Viessmann, otprilke vrednosti 10 makita hr2470. I dođe majstor da to montira, vadi iz kutije tiplericu, crna, ide u sitnu ciglu kao u sir. Pitam ja stručno, kako si zadovoljan tom wurth bušilicom ? Nije wurth, kaže, womax... ekstra 3 godine radim sa njom otkad su mi ukrali makitu hr2470 iz gepeka. I, da skratim priču, umesto da dam 17.000 za makitu ili 6.499 za novu takvu bez kofera, pošto sam odjednom postao teška stipsa, kupim polovnu womax na kp za 3.400 sa koferom, mešačem, burgijama itd. Koristio i koristim sa istim zadovoljstvom kao i ostali alat, ne vidim znake popuštanja ili amortizovanja. To mi je razbilo predrasude koje sam imao, jer definitivno se sad sav alat proizvodi u Kini, svi su na isti kalup, možda se proizvode na istoj traci, e od zahteva poručioca zavisi kvalitet materijala, završna obrada i najbitnije, kontrola kvaliteta. To je isto kao kod brand name računara, isti su delovi kao u onom koji sami sastavimo ali je neko stručan to proverio, ispitao i to mora da se plati, radni sati utrošeni u to. Sigurno je da nije isti standard kad se roba isporučuje za Agromarket iz Kragujevca koji poruči 1 kontejner aku bušilica i Lidl koji poruči 20, 50 ili više (ovo sad lupam napamet ali pretpostavljam da je odnos otprilike taj). Imajući to u vidu, pogledao sam nekoliko desetina klipova na youtube, ljudi to rade prosto, kupe jednu Parkside Performance npr. i jednu Makitu 456 i ponavljaju istu radnju sa jednom i drugom pa koja više izdrži...

https://youtu.be/jXDBOWe6bG0

Meni je ovo dovoljno, znam da ima mnogo boljih šrafilica od ove ali za moje potrebe će biti savršena a cena još lepša, samo treba sačekati da se ponovo pojavi u prodaji. Za cenu kompleta ne može se kupiti ni samo baterija za makitu a završiće isti posao, možda i veći sudeći po videu. I ne tvrdim da ja Parkside bolji od makite, boscha ili bilo koje gore navedene marke, nego da one nisu drastično bolje od njega. Toliko o tome...



p.s. pitanje za @BR... Bogdane, ti li si ? :forvonad:
Last edited by dragan2229 on 20 Sep 2020 02:52, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14967
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobrodosao na forum.

Misljenja su razlicita, samo ne vidim gde se tu nekom "moze zato sto je vlast"?
Svako od admina, moderatora... je istovremeno i "obican" clan ovog foruma, koji isto kao i svi ostali iznosi svoje misljenje.
Nas posao je samo da intervenisemo kada diskusija izadje iz okvira pristojnog ili pravila foruma.

Kada budes radio i sa jednom i sa drugom srafilicom, radio, ne gledao klipove po YT, shvatices.

OK... mozda su tvoje potrebe takve da ti ne treba ta razlika. Niko ne brani.
Da li se ta razlika ispalti... opet je pitanje sta je kome bitno.
Po takvom sistemu, auto koji je bolji od yuga ne treba da postoji :)
I on ce da te preveze od A do B.
I svi koji kupe od opela, preko renoa pa do bentlija su ustvari budale?

U cigli/bloku ce svaki cekic da izbusi rupu fi 8, 10, 12...kolko hoces, ko da cigle i nema.
Prica izgleda drugacije kada treba da izbusis rupu fi 25mm duboku 40cm u betonu :)
I to radis godinama.
Imam upravo 2470 staru sada vec 20 godina. Naradila se i odavno sebe otplatila. Prvo sto je ikada uradjeno na njoj je zamena cetkica pre dva meseca :)

Svaka srafilica ce zaviti sraf. Kako ce to da uradi... probao jednu parkside srafilicu, i najveca zamerka je los okidac, sa slabom kontrolom na nizim obrtajima (da se ne lazemo tu zamerku ima i recimo metabo, samo u manjoj meri). Nekome je to nebitno, ionako svaki sraf zavija "dok ne pukne", meni jeste bitno, posto zavijam "dokle treba" :)

Pogledaj posto je baterija i za taj parkside :)
Baterija je uvek najskuplji deo svake srafilice.
A baterije ne mogu da se naprave "od vazduha". I uopste nisu sve li-ion celije koje cine bateriju iste. Naravno da im se razlikuje i cena. I nisu kapacitet i napon baterije jedini faktor koji je bitan kod alata, koliko god to marketing gurao.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ja svojevremeno pokrenuh ovu temu pa se nekako osećam obaveznim da ponekad dam svoje mišljenje. :)
Svo vreme ovde se porede različite klase alata i u tom kontekstu ističe se superirnost "profi" alata naspram ovog "rekreativnog".
Ako naletite u Lidlu na ovaj alat, namerno kažem "ako naletite" jer on nije stalno u prodaji i bukvalno se odmah razgrabi čim se ujutro otvori radnja, slobodno ga uzmite jer će vam se sigurno isplatiti već posle nekoliko korišćenja. Većina nas neće doći do zaključka da im treba nešto bolje (skuplje) jer broj ciklusa i intezitet korišćenja ne prelazi limite konstrukcije i kvaliteta materijala od kojih je ovaj alat napravljen.
Post Reply