Aku busilica - manja

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj... sam bosko je krsti kao "Akumulatorska BUSILICA - odvrtac": https://www.bosch-professional.com/rs/s ... 0601868107
Drugo, ako nije predvidjena za busenje, koj moj onda stavljaju futer na nju?

Naveden je i max precnik busenja u celiku: 10mm (sto je malo ambiciozno, al ajde...).
Naveden je i u drvetu: 19mm, a onda na klipu lik busi forstnerom od bar 25mm :) (na oko 1:40)
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ako si odgledao promo video do kraja, video si da ima i varijanta bez futera :)
Samo odvrtač/zavrtač sa 1/4" prihvatom.
Ne bih da cepidlačim oko redosleda reči (bušilica/odvrtač ili odvrtač/bušilica), ipak je to primarno šraflica. Ja arčim, veoma retko, jednu GSR 12V-15, za sitne stvari, a za bušenje trošim jednu Makita bušilicu (nema preciznu regulaciju brzine na malom broju obrtaja pa nije pogodna za šrafljenje, a i teška :D ).

BTW, pre par godina sam sa sličnom šrafilicom bušio rupe Fi10 u limu debljine 10 i preživela je, malo ugrejana, ipak je to šrafilica :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima bez futera, ali je to jedina razlika. A burgija za 1/4" prihvat koliko hoces. Tako da je i dalje srafilica/busilica ili obrnuto, kako god volis :)

Pricamo o tome da ako je nesto deklarisano kao busilica, ne sme da crkne od busenja. Deklarisite je samo kao srafilicu i ok.
Skinite drugu brzinu, posto je onda nepotrebna (a konstrukcija je prostija pa samim tim i robusnija).

Usput... izbusio sam prilican broj rupa makiticom. Nikakvih problema.
E sad... ko krene da busi tupom burgijom, pa legne svom tezinom na nju, ne bi li nesto ipak uradio... na to nije imun ni jedan alat.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Verovatno se to, "bušilica" u nazivu, odnosi na bušenje nekih mekših materijala, tipa drvo, plastika... Pod metalom verovatno misle na razne tanje limove, flahove, kutije do 2mm i sl. Jer, ako ne grešim, broj obrtaja "šrafilice" koji je negde od 1300 - 1500(udarne ne računam, one apsolutno nisu za bušenje) više odgovara za takve materijale od obične bušilice koja ima 3000 o/min. Mislim da odgovarajući "pritisak"(NE MISLIM NA LEŽANJE NA BUÅ ILICI) i manji broj obrtaja bolje režu nego visok broj obrtaja. Primer za to je stubna bušilica...

Ja inače moju uopšte ne štedim. Bušim i kronerom veće rupe(do 30-ak mm) na metalnim plafonjerkama i fluo armaturama(tu je doduše jako tanak lim). Bušim kružnim testerama do fi 82mm rupe u iverici i tu koristim onu Mboletovu metodu: 2 rupe za odvođenje prašine i odgovarajuće pauze. Gipsane ploče i forex bušim do 100mm(mada se oni lako buše)... Plastične table sa osiguračima, OG kutije i ostalu plastičnu galanteriju ne računam, to je smešno... E sad, praktikujem da prilikom dužeg bušenja često menjam baterije(da ih ne bi previše ugrejao) Imam tri baterije od 4Ah i dve od 2Ah, sve su uvek napunjene, pa mi nije problem...
Last edited by elektrolog on 15 Nov 2018 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
emil
Šegrt
Posts: 27
Joined: 02 Mar 2018 09:34
Location: Vrsac

Post by emil »

Iz mog iskustva koristio sam razne aku alate ali mi je bosch nekako najbolji po meni mnostvo raznih alata i sve dostupno za kupovinu.Imam alate i na 18 i 14,4 v ali u zadnje vreme kupujem alat na 12 v.Sa busilicom na !4v kupljena nova radio sam sa njom skoro svaki dan i buseno i zavrtano sve i svasta posle 2,5 godina potrosile se cetkice na motoru motor zamenjen kineskim sa ebay za 5 dolara i cak mi se cini da je busilica mnogo snaznija.Trenutno najvise koristim gsr i gwi na 12 v svaki dan i prezadovoljan sam alat lepo lezi u ruci lagan i malih dimenzija.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 100
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Sta mislite o ovome? Vredi li uzimati? Sve sa slike ide uz njega.
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko para?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Iskopirana kopija
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 100
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

27хиљада. Продавац као и сваки продавац је хвали и каже да је то нека акцисјка цена. За Stanley знам да имају добре блање а за остало не знам.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stanley nazalost vise nema ni dobre blanje :(
U sustini je pozicioniran kao jeftinija verzija DeWalt-a (vlasnik je isti).

Samo sto ovo nije bas "manja" srafilica/busilica.
Pri tom je i vibraciona (busenje cigle, nije za beton), sto je po meni minus. Ne radi busenje zidova kako treba, mada moze da pozluzi za ponesto, a zbog vibracije ima konstrukciju koja nema lezaj, vec kliznu cauru skroz do glave.
User avatar
urosn
Majstor početnik
Posts: 100
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Па и није мања, него сад видех да поред стоји "мања", а са разлогом да не отварам нову тему.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Da ne bude da stalno hvalim svoga konja, kao cigo, ALI mislim da je ovo bolja varijanta:

http://www.nikolicsystem.com/product/ak ... ro-metabo/

Ako ni zbog čega drugog do toga što metabo daje garanciju 3 godine i na baterije. Ne mogu da vidim sa slike da li i stanley daje garanciju na baterije. Jeftinija je za malo više od 3 hiljade, lakša je, jača, ima ugaoni adapter, 4ah bateriju, bla bla bla...
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Na osnovu mog iskustva, meni je najbolja srafilica Hitachi.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kod mene je to busilica-srafilica podeljeno.
Busilica
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 1309d.jpeg
Srafilica
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 5ebe7.jpeg
Mala srafilica

http://www.stolarskaradionica.com/forum ... fa7fb.jpeg
Busilica se razlikuje samo po broju obrtaja
Last edited by daleko on 06 Dec 2018 21:49, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

ja sam uzeo makitin set, iskamcio jos dodatni popust. Covjek mi je htjeo uvaliti novu seriju s vecim baterijama, nema apsolutno potrebe za tim, mala udarna je doslovno prava zvijer, postao sam ko malo dijete i samo hocu s njom sarafat :D. Drugi dio kompleta manji aku odvijac i busilica je dosta dobar, osjeti se da joj fali snage kod busenja no s te dvije male sam ujutro u 9:30h krenio raditi u u 22h navecer su se ispraznile baterije. Sklapao sam 4 ormara i na njima busio rupe. tako da sam vrlo zadovoljan :)

jedini problem koji trenutno imam je koji adapter za uske prostore, probao sam 4 produzetka i nijedan nevalja svi mi se raspadnu unutar jednog dana i svaki put vratim firmi nazad. Imao sam kineskog i taj je trajao 6mj ali dok cekam da mi opet novi dode dali netko ima nesto provjereno za preporuciti :D
Post Reply