Stolarski škrip

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

Kupio sam škrip ugradio ga , međutim ne funkcioniše kako bi trebao.

Kad se odvrće poluga koja kontoroliše navoj ona ručica odvrće se ona sama bez čeljusti , čeljusti moram ručno micati, a i nije nesto u vinklo nikako čeljusti nisu paralelne .
NEsto sam pokusavao i sa podloškom ali nije to to..
Attachments
0-02-05-9dd0208e0c87e106d25ce6f19b83e87d9435e3686f04cb0e999c7ae339e6ed98_faffa4d4ea053cae.jpg
0-02-05-5a7e1afe13ef3466b6e0f983de77f689f201288df8bc3b2a97f51014c552a4e1_d462b34d1c554bcb.jpg
0-02-05-1e27989334150b16ec921d8db6d637721381a3e555298b11263af4160f260a11_773ccf0d29bd8134.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Ovo lici na "neko pravio".

Vrati i trazi pare nazad.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Stolarski škrip

Post by maricaiivica »

Ovo nije sastavljeno kako treba.
Jel ti to klapara na sve strane?
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

MA to sam ja ubacio drvene elemente
a škrip inace izgleda ovako.
Image
--------------------------- spojene poruke

mbole wrote: 02 Oct 2023 17:11 Ovo lici na "neko pravio".

Vrati i trazi pare nazad.
Eh za to je sad kasno, nadjoh na netu i pomislih nema toga kod nas pa da kupim, a zeznuo sam se.
--------------------------- spojene poruke

maricaiivica wrote: 02 Oct 2023 21:05 Ovo nije sastavljeno kako treba.
Jel ti to klapara na sve strane?
Klapara gore i dole ali razmisljam da je to zato sto je u drvetu malo vece rupa izbusena, medjutim ako se pocne stezati puno pocne se ova ploča savijati i tako i drvo sa njom .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Slikaj i sa druge strane.

Rupe u drvetu kroz koje prolaze sipke, moraju da budu tesne, i izbusene tacno u vinklu
Rupa kroz koju prolazi vreteno treba da bude malo sira od vretena.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

Dakle ima i moje greške što sam busio 19 a rupe su 16 mm , a kako vam se čini sam škrip, jel takav treba biti, pretezno su livene one ploče ,ovamo.
Izgleda li kao da ga je neko pravio?
Mogu li ja nabacati drvofixa u te rupe pa popuniti ih pa ponovo izbušiti, naišao sam i na još jedan problem naime 8 cm je ploča a ja sam stavio čeljusti 20 cm nekih 14 cm iznad osovina pa ih je i to savijalo.
Nisam znao da tako rupe trebaju biti u knap.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Pa ne mislis valjda da ce 1.5cm matice i ceone povrsine sipke da drzi u vinklu ivicu ploce koja je 10 cm dalje, a ti zatezes vreteno :)
Mora tu da ima malo vise oslonca.
Nije problem sto su celjusti visoko, ako su dovoljno debele, da dobiju oslonac na sipki.

Rekoh.. slikaj i sa druge strane, da vidimo zasto se ne vraca.

Sve na ovom svetu je "neko pravio". Dal u industriji, dal u garazi... nebitno. Ima mnogo gorih industrijskih proizvoda nego sto su neki pravljeni u garazi, Naravno i obrnuto.

Livene ploce se rade iz sasvim drugih razloga (uglavnom zbog jeftinije proizvodnje kada postoji iole slozeniji oblik).
Ovde je ploca malo tanja nego sto bi se meni svidjalo.

Ako dobro vidim.. nosac matice - vodjice sipki je odliven, ali mi mirise na neku leguru lalumunijuma...

Generalno.. lici na jeftinu robu, ali i to je mnogo bolje nego nista, samo kad iz njega izvuces sve sto moze.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

ISkreno ja sam prekinuo zatezajući ovaj navoj, pa sam bio vario, opet ću zavariti ako zatreba i meni se čini da je aluminij matica, a vreteno navojno da je čelik neki, a ova ploča je baš tanka i to bi se dalo zamijeniti kupiti neku 5-6 mm i izbušiti rupe po uzoru na ovo, samo ne znam da li to vrijedi raditi, a dobar je osjećaš hoblati drvo na ovom i obrađivati, bolje nego onaj bravarski škrip, a dobro je i što je u ravnu sa stolom.

Još jedan problem što sam ja imao lično je taj da mi je metalna konstrukcija 4 cm debljine kvadratne šipke, pa je onda fosna 5 cm, dakle morao sam probušiti i taj metal i dasku pa onda maticama stezati elemente, a kasnije sam podbacio bločić jedan drveni malo ga obrusio da uklopi ispod.

Pokazati ću sliku
https://d4n0y8dshd77z.cloudfront.net/li ... 6cb51b.JPG
https://d4n0y8dshd77z.cloudfront.net/li ... 74c6ef.JPG
NA jednoj fotki mi se čini kao segerov prsten da je nekako to vraćao moguće da je on ispao .

Mislim dalo bi se to rekonstrusati kako što rekoh neku ploču od 5 6 mm čelika izbušiti, samo ne znam da li bi dobro funkcioniralo onda, i ponovo izbušiti rupe odgovarajućim svrdlom za drvo, umjesto 19 16 na onoj stolnoj bušilici, (pretpostavljam one su najpreciznije)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Da.. na vretenu je bio zeger koji je upravo sluzio da vrati plocu unazad.
Ako dobro vidim, tebi je to bas tu puklo, pa je verovatno tada zeger i ispao.

Ploca nije neophodno da bude ne znam kako debela, mada ne bi skodilo da je malo deblja. Daska za koju je prisrafljena je ta koja ustvari "radi posao".

Usput.. lepo poravnaj daske koje sluze kao celjusti, i zalepi neku kozu na strane kojima stezes. Mnogo bolje drzi i kad manje stegnes.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

Nije baš tu puklo nego malo dalje, ima obrađeni dio gdje vreteno ulazi u ručku i onda je to vreteno probušeno i ručka neki kao ekser prolazi tu i drzi.
Seger je vjerovatno ispao kad sam odvrtao zavrtao "naprazno" kad sam vadio ručku i kad sam vrsio montazu.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

OVako to sve izgleda, čak sam nakon lijepljenja lošeg izgleda odlijepio pa provukao dvije navojne šipke da "ojačam" da se ne savija i zavrno jos jedan metalni dio sa strane.

Image
Image
Image
Image
Image
--------------------------- spojene poruke


Image

Znaci taj problem sa kosinom bi mogao biti zbog ovih rupa, pa nista kupit cu 16 borer i napraviti kako treba, mada sam busio 19 i pokazalo se kobno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Te sipke moraju bas tesno da nalezu u rupe da bi mogle da podupru drvenu celjust.

Jedno od resenja ako to nije "bas pasent" (al bas, bas...), je da izmazes taj kraj sipke epoksidom pre nego sto ga ubacis u rupu.
Naravno, posle toga stegnes i sav visak lepo obrises.
Pre toga daske koje su celjust lepo poravnas, da sve bude u vinklu, glatko i ravno... posto posle nema popravke kad epoksid veze.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

Vijdeti cu kad budem imao vremena da uzmem napravim nove čeljusti od nekog tvrđeg drveta kao jasen, hrast, bukva, mozda i grab, imam i njega samo je sirov.
Mada moze i od mekseg drveta samo mislim da bi bolje bilo tvrđe neko drvo.
Bas zbog te "preciznosti" sam išao malo veće rupe, mislio sam da ne moze se toliko ofulati sa stolnom busilicom jer ona busi pod 90 stepeni/ vinkolo / (barem trebala bi bušititi tako)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolarski škrip

Post by mbole »

Ne pricam o uglu, pricam o tome koliko je tesna rupa u koju ulazi sipka.

Za celjusti, bukva, grab, javor...
Nesto sa zatvorenim porama, daklem jasen ne bas, a pogotovu ne hrast.
Vremenom se u porama nakuplja djubre, i pocinje da grebe i alat i obradak.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Re: Stolarski škrip

Post by Hornbeam »

PA dobro razumijem šta govoriš ali ako je rupa šira odmah je i drvo labavije oko šipke.
Zato sam i primijetio to , a za nedostatak onog zegera probušio sam i i stavio ekser (čiviju) koji će vraćati kad se odvrće škrip.
Do sad nije vraćalo.
Pitao sam se zašto baš uvijek navoj bude kraći od one dvije šipke što su klizaci , pa sam primijetio da je lakše tako montirati :) više puta vadeći i stavljajuci metalni element.
Post Reply