Sjekira

Rad sa ručnim alatima
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Pozdrav.
Kako nasaditi klasicnu sjekiru, za cijepanje drva da što bolje drzi? Na jednom forumu je neko bio ispisao detaljan tekst, ali to sad ne mogu da nadjem. Na koje sitnice obratiti pažnju?
Unaprijed zahvalan...
Image
Attachments
Screenshot_20221225_231221_Chrome.jpg
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by maricaiivica »

Ja sam to otprilike ovako radio.
Biraj drsku bez cvorova i slicnih promena u strukturi. Gledaj da vlakna idu niz drsku, da se bitno ne pojavljuju krajevi vlakana negde.
Kada prilagodis nasad rupi, napravi sto tanjom testerom rez za klin. Rez pravis po siroj strani 2/3 visine gvozdenog nasada.
Napravi klin, takodje od nekog tvrdog drveta.
Namazi lepkom i nakucaj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Samo dodatak, pre nego sto zaseces za klin, probusi rupu tipa 2-3mm precnika u pravcu zaseka, na mestu gde ce biti dno reza.
Da se ne bi dalje cepala drska kad krenes da nabijas klin.

Kada prilagodjavas kraj drske rupi, gledaj da "donji" to jest deo koji je ka ostatku drske sto tesnje naleze na usice. Da moras da nabijas drzku, a ne da lagano udje.

Vodi racuna da ne stanjis previse vrh drske koji prolazi kroz usice. Rupa u usicama se obicno siri na obe strane.
Neki sistem je...
Stanjis vrh, koliko da tek moze da udje, ukucas malo, izvuces, pa gledas gde su usice "zgnjavile" drvo, i onda tu skidas po malo. Pa u krug. Cim nesto tipa 0.5-1cm prodje najtesnji deo, vise ne skidas sve sto je "zgnjavljeno", vec samo u onom delu gde prosli put nisi mogao da ukucas dalje.
Npr.. ako si uspeo da ga ukucas tako da je proslo 2cm, skines malo samo sa poslednjih 0.5cm koji su do dela gde hvatas drsku, sad ga ukucas ponovo i ono prodje 2.5cm, skidas samo sa tih adnjih 0.5.
Cilj je da nasad bude sto je moguce tesnje u rupi i pre nego sto stavis klin.

Zavisno kako je oblikovana rupa, mozes da napravis i drugi rez, poporeko na prvi, i da nakon prvog klina ukucas i drugi poprecno.
Naravno klinovi od nekog suvog tvrdog drveta, tipa jasena, bukve, graba...
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Hvala na odgovorima.
Ja sam do sad koristio metodu da odozgo nakucavam držalicu dok se zaglavi sto bolje. Nisam do sad probao ovaj metod sa klinovima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Rupa u usicama ima oblik pescanog sata, to jest najuza je negde oko sredine.
To prosirenje na vrhu sluzi upravo da kada ukucas klin, on rasiri drzalju na tom mestu, i ona vise ne moze da ispadne iz usica.
Potpuno isti je princip i kod cekica/macole/malja.
Jedino se kramp razlikuje, on ima konusnu rupu, i kod njega se drzalja ubacuje "s one druge strane" :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Sjekira

Post by singer »

Da nije u pitanju možda šjekira? :lol:
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Ja sam bio ubijeđen da je i kod sjekire (blago) konusan otvor za držalicu (mislim na klasične sjekire sa ovih prostora, kao sto je ova sa slike, samo sa pravom držalicom), svi koje znam koriste princip da se drzalica ukucava odozgo. I držalice koje prodaju su takvog oblika-najšire na vrhu. Probaću i ovaj pristup sa klinovima, pa javljam rezultat. :D
--------------------------- spojene poruke

singer wrote: 28 Dec 2022 10:44 Da nije u pitanju možda šjekira? :lol:
Misliš Śekira? =D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Sad... moguce je da ima i takvih, ne tvrdim...
Ja sam nekako uvek izbegavao klasicne sekire "L" oblika, jednostavno mi "ne leze".

Sve ovo gore sto je pisano je za sekire koje imaju ovaj oblik rupe suzene na sredini. Ovakav tip drske kakav je na slici koju si postavio, mislim da i ne moze na tu sa konusnom rupom.
Ove sa konusnom.. sasvim drugi princip, i zaista se ne bih usudio da dajem savet sta i kako sa njima.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Samo na kratko. NAse tradicionalne sekire se uglavnom ne nasadjuju provlacenjem cele drske kroz usicu, i imaju elipticni priohvat. Drska se siri klinom, i to je proveren nacin.

Kod kåsera, drälla se provlaci kropp usicu, i ne fiksira se mec se siri na vrhu, pa je dovoljno uraditi vrh drsné několik puta prilikom rada. Zamahivanje je drzi nasadjenu. Takav princip imaju i starinski tomahavci, tj trade axe, franackog porekla. Danas se od sekira tako prave samo Hatcha Juaregi, artigane sekire, iz Portugala. U evropi se smatra prevazidjenim nacinom.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Hvala puno na odgovorima.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Inače, koja geomertija sjekire se pokazala najbolja za cijepanje?
Koja su vaša iskustva?
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Sjekira

Post by sonus70 »

vuk samotnjak wrote: 13 Jan 2023 15:08 Inače, koja geomertija sjekire se pokazala najbolja za cijepanje?
Koja su vaša iskustva?
Geometrija "crta"
Kad dođe do cepanja drva uhvatim crtu i pobegnem negde na piće
:D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Kad se pije pijem, kad se jede jedem, kad se radi ne smetam :cool:

Salu na stranu, imas sekire koje su bas namenjene za cepanje, sa velikim uglom, i "rebrima", nesto tipa...
http://dodatnaoprema.com/sekira-za-cepa ... ene/117993
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Bole uzeti malj za cepanje nego sekiru.. Dvostrani, tako da sa zadnjoom stranom mogu da se udraju klinovi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Tu se slazem, samo nisam nasao slikicu...
Post Reply