Sjekira

Rad sa ručnim alatima
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by drBouz »

Kad sam bio mlad, i slab (sad sam podjednako slab, samo nisam vise tako mlad), tu i tamo sam bakuti imao obicaj da nalupam drva. I, posto sam nejak, onda sve sto ide na snagu, uvek probam na mozak (recimo u vojski, bio sam u tenkovima, i sad ima se epizoda topovski zatvarac (jedna kockica celika od cca 60kila), i sad ti to treba pod jako losim uglom kicme da prakticno u izbacaju dodas batici gore na kupoli da on sad to povuce, i da se izvadi napolje (da bi ga ocistio, podmazao itd). I maleni, pametni ja, koji vidim povrede kicme u najavi izdumam jedno nula sekundi, i skinem jedan od tri platneno-kozna kajsa koji drze ceradu na kupoli, i zakacim lepo zatvarac time, i onaj odozgo nikakav problem da povuce na kanap 60kg, prakticno ledjima/celim telom - vs da ovaj odozdo sa savijenom kicmom izbaci nagore.
Tako sam skontao i to sa cepanjem drva - da je to upravo to - cepanje, nije secenje, cepanje je. I onda skontam da mnogo lakse pukne drvo ako ga precepis, nego ako ga preseces. I onda dumam, aha, znaci bilo bi super da se ove sekire ne prave tako, nego da imaju neki ekscentar - jer sam skontao dakle da je super fora da u momentu kada se secivo zabada/zabode medju ona vlakna - ti tu iskrenes sekiru, i prakticno razlozis taj vertikalni vektor sile nadole -u dva vektora, jedan i dalje na dole, ali drugi - u stranu - da usica krece ka nekoj strani - i prakticno na taj nacin sekira vise nije secivo koje silom prolazi kroz (odnosno klin), nego je poluga.
Pretpostavljam da sam to razlozio starijima, koji su, barem u mojoj familiji, uvek imali sluha za moje mudrolije, al' vaspitanje im je ipak nalagalo da nije lepo klincu koji se trudi reci "pusi ga mladi majmune"... - tako da sam sacekao nekih 30 godina, da ugledam (verovatno patentiranu) tu istu sikiru o kojoj sam ja pricao - ovog puta realizovanu od strane nekih tamo mislim norvezana. -dakle tu zabadas direkt, ne moras u kljucnom momentu malo da je zavrnes, jer je odlivena tako da je usica u ekscentru u smislu rasporeda mase, i ona sama pada na jednu stranu, i samim tim cepa efikasnije. Zaboravio sam kako se zove, pretpostavljam da ima i kod nas sad vec to da se nabavi. (recimo izmislio sam onaj prenos na koji patent ima pinarello, koji vozi kris frum recimo, koji je par puta osvojio tour de france, nekih 25godina pre nego sto sam to prvi put video - na eurosportu, i to se bas secam da sam objasnio mojima kako bi to bilo super da prednji zupcanik bude elipsast a ne okrugao - i oni su rekli otprilike good for you, bas si ti pametan sine... :) :) :) -tako da pinarelo placa moje pare nekom drugom, je l' :)
Aha, evo nadjoh ovu sikiru, zezn'o sam se, nije norge, nego finac, - leveraxe se zove. -baci oko, kapiram da se grejem na zdrvima da bi je kupio na keca.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Da promo ovako. Sa domaceg Huskvarninog Santa

https://www.husqvarna.com/rs/sekire/sek ... e-trupaca/
--------------------------- spojene poruke


Leveraxe radi samo na trulom drvetu.. Potpuna i neverovatna glupost. Nikakvi ekscentri nece pomoci, posto rad klina sekire ima mnogo bolji prenosni odnos.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Moja iskustva su sledeća: iscijepao sam dosta drva, sve sa sjekirom kao iz prvog posta, težine 1.5 kg. Klinove nisam nikad koristio, a razbijao sam dosta velike trupce. Jednostavno otcjepljuješ manje dijelove sa krajeva, ne mora se odma na pola rascijepiti. Ako bih birao jednu sjekiru za cijepanje, to bi bila ta težina 1.5 kg, jer je dovoljno velika da razbije vece trupce, a dovoljno laka da moze da se koristi jednom rukom. E sad, dobro je imati još jednu težu, lakše je prvo sa njom razbiti, pa onda nastaviti sa ovom. Sjekiru koju je predložio - mbole, nisam probao, mada mi djeluje da moze biti dobra, mislim da je dobra ideja konkavne oštrice gdje tanji dio sječiva lakše uđe u drvo, zatim se "naglo" proširi i razbije drvo (moja neka logika, ne znači da je tačno). Sjekira iz - BR-ovog posta mi ne djeluje baš dobra, a ima i jedan snimak gdje je neki momak upoređuje sa klasičnim i gdje se pokazala kao ne lošija od istih (ovaj video - https://www.youtube.com/watch?v=pvZJQIW3ZG8) .
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Lake je cepati bukvu za namestaj, ali je i prava steta. Pretproslog leta sam iscepao nekih 14 klubika sto graba, sto spojeva bukve koji nisu bili za dasku i susaru, a od toga je jedno kubik odvojen za pravljenje stolarskih alata. BAs zbog toga, ne moze da se cepa sa coska, vec mora kroz sredinu, da bi ostali ravni komadi. Imao sam i nekoliko klasicnioh sekira, kao ove na videu, i ni jedna ne radi toliko dobro koliko malj za cepanje, ili jos bolje, klasicni malj od 5 kila + klinovi. Sve dok se cepa dobro drvo, (a to je za plakanje, takve bukve vise nece videti) sve radi. Kad pocne grab, klen, i slicne zezancije, koje su kompletno uvijene, cela prica pada u vodiu.

A secivo koje pocne usko, pa se kasnije prosiri, tek ne radi. Probano, pusteno niz vodu.

Inace, sasvim Ok maljeve za cepanje pravi Toska iz Bora. Ima ih na FB, mislim da se reklamiraju i na KP. I pored svega, prave i zaostreni malj bas za ovaj posao.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by drBouz »

Ne znam, nisam probao, ali mi zvuci logicno da nesto sto leti ravno, a ustvari je u ekscentru je efikasno - u vojski sam recimo, gradski ogranicenosposobni 54kg tada tezak deckonja bas drao one seoske momke i kad smo kosili travu, a i kad smo cepali drva. Na cijoj strani je snaga, glupo je da pricamo, je l' :) - ali eto, tehnikom rada sam ih bas pokidao bio, pri tom se nikad nisam drzao za ledja itd. (mada, ne mogu da se setim, sto smo uopste cepali drva, jer smo imali u kasarni toplanu...). I nije bilo "ma pusti budalu nek' se lomi kad se pali" - posto su bas bili loptice svoje iz'eli od muke sto im beogradska glista uzima meru :) - konkretno kod lupanja drva, zgodno je dakle da sikirce ima rotaciju oko ose drske, odnosno da u momentu neposredno po udarcu u drvo usica krene u neku od strana, a ne u osi/ravni zamaha. Mislim da je izrazenije kad je drvo svezije. Prvi odsec - ono stajala drva, susila se, pa nasecena, pa treba da se nacepaju, kranje dve - uvek sikira u mladju stranu -uvek lakse pukne nego u staru/suvlju. Disclaimer: nisam nikada koristio uzanu -ovu crnu sto ovaj deckonja na linku iznad ima, i pricam o drvima - ona koja se kupe kao ogrevno drvo (znaci tu se retko dobije panj promera 60cm kao na linku iznad, i neka ultratvrda drva, kapiram da su bukva i bagrem najtvrdje sto bude).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Ajd malo proste fizike. Strana sekire je kosa ravan, ili jos lakse za zamislisti poluga. Kod secivas koje se polako siri prenosni odnos je veliki, reda 4:1 ili veci. Secivo koje krene usko, pa se posle naglo prosiri gubi prenosni odnos, pa se pomeranje unapred pretvara u bocno kretanje pod daleko manjim odnosom, recimo 2:1. Sa cime je lakse pomeriti bilo sta? Sa polugom odnosa 4:1 ili vecim, ili sa odnosom 2:1 Fizika iz osnovne skole.

Pri tome, postoji jos jedan trik u mehanici. Sekira samo na pocetku udarca sece, ako udara u pravcu vlakana, vrlo brzo se vlakna razdvoje, pas je glavnio otpor bocnih strana, nema secenja ostricom.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by drBouz »

Pa da. -kada zamahnes i spucas drvo, ona se zabada. Kineticka energija se trosi na toplotnu trenja stranica o vlakna, sabijanje vlakana, i onda rascep/razdvajanje. Kad je cepanica vlazna, vlakna su elasticna, nemaju one napone kao kad se rasusi, i onda se zabode, i onda se zlopatis kao dusko dugousko kad mu je onaj batica bacio mac da se brani.
I onda obrnes naopacke, jer je recimo cepanica teza od sekire, i nabadas tako u pravcu/osi sve pod konac, i ono se nabada i nabada i u nekom momentu pukne. Kad taj naopaki udarac puknes o panj i samo malo ceo sistem iskrenes - puca odma, ili mnogo brze. Prosta fizika prakticna.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Ajd probaj da obrnes naopacke cepanku od metar duzine i jedno 40 cm u precniku od graba.. Castim oma ako ti uspe.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by drBouz »

Pa napisao sam disclaimer 2 posta iznad. No da skratim - pokusah reci da postoje dva nacina cepanja drva. Jedan, pogresan - a to je bukvalno secenje drva - uvek sve u osi i u vinkli, i tu junak nas vrlo crkne i neefikasno radi, i drugi, dobar, a to je cepanje drva, pa sad, kako se ko snadje/skonta.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

BR wrote: 16 Jan 2023 22:07 Ajd probaj da obrnes naopacke cepanku od metar duzine i jedno 40 cm u precniku od graba.. Castim oma ako ti uspe.
Zasto bi cijepao trupac duzine metar ukoliko ga koristis za ogrevno drvo? Zar nije logicnije da ga izrezes na kraće pa onda cijepaš?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Sjekira

Post by BR »

Ima mnogo razloga. Prvi je da je mnogo lakse rascepiti ga tu gde stoji, nego seci na zemlji. Zdravije za sve.
Drugi je da dobri komadi idu za drugu namenu, a da li su dobri, ne zna se dok se ne rascepi. Ako ga iseces, gotova prica. Moze samo u vatru, a steta je.
I na kraju, treci, lakse i brze se cepa veliki komad, nego mali, ne poni yes da cepas tri cetiri puta, nego samo siris vec iscepano. Poprilicno kraci posao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Jedni u klin drugi u plocu :)
@Br... covek cepa drva za ogrev, ne pokusava da izvuce daske iz trupaca.
Jednostavno ga to ne zanima.

Naravno.. kada zelis da cepas da bi dobio dasku, to je totalno drugacija filozofija, nacin rada...

Daklem.. na dalje pricamo o prostom cepanju kratkih trupaca za ogrev (ne branim da se otvori nova tema, o cepanju celog balvana da bi se dobila daska, al da ne brkamo babe i zabe).

Naglo prosirivanje klina ima smisla.
Da... sekira ce lakse da prodre u drvo ako joj je klin tanji.
Ali ti nemas problem sa prodiranjem, imas "visak" sile u zamahu. Imas problem sto uzak klin ne razdvoji dovoljno dve polutke da bi se one odvojile, vec se zaglavi izmedju njih.

Sto se tice malja i ove "prosirene"... slican je princip.
Malj ima mnogo duzi deo koji moze da prodre u cepanicu (ne mozes dalje od usica, polomices drsku), i pri tom je relativno uzan, pa ima manje trenje izmedju svojih bokova i zaseka.

Sekire za cepanje smanjenje trenja postizu suzavanjem "rebra" ili vise njih, ali i dalje im je secivo krace.

Kad malo pogledas... sirina klina kod malja skroz do drske je maltene ista kao maksimalna sirina rebara sekire za cepanje.
Ali malj pri tom prodre mnogo dublje u cepanicu, i generalno ima manji ugao, pa tu imas dobitak lakseg prodiranja, ali uz veliku sirinu na vrhu koja je tu da rascepi.

Kod "prostog" cepanja drva za ogrev, mislim da razlika izmedju malja i sekire za cepanje nije neka ne znam kako znacajna.
I na koju ce stranu.. od slucaja do slucaja...
Na jednoj cepanici ce malj raditi bolje, na drugoj sekira.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Re: Sjekira

Post by vuk samotnjak »

Slažem se sa mbole.
BR - možda ćeš brže iscijepati duži trupac, ali ga kasnije teže rezati (ako pričamo o ogrevu).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjekira

Post by maricaiivica »

I to zavisi od veličine ložišta ;)
Pametnije je zaloziti metarsku cepku i biti miran 4 sata
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Sjekira

Post by mbole »

Auuuuuu... koliku ti pećku imas :)
Post Reply