Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Pozdrav svima, nov sam ovde i uopšteno u ovom hobiju. Pratim forum već neko vreme, ali nisam našao odgovarajuću temu za ova pitanja, pa ću da ih postavim sve na jednom mestu.

Naime, trebalo bi uskoro da naručim nekoliko stvari sa finetoolsa, između ostalih i ramovsku testeru. Planirao sam da napravim jednu sa ECE platnom, pa me interesuje da li su ovi držači koje prodaju neophodni ili se može i bez toga? Takođe, da li je njihov kanap bolji od onoga što može da se nađe kod nas?

Imam jednu testeru "sa leđima" kojoj bih promenio dršku i jednu za koju treba da napravim novu, pa mi trebaju šrafovi za njih, ali ovih 8+ evra po šrafu koliko su na FT mi se nikako ne uklapaju u budžet. Šta bi bila dobra zamena?

I za kraj jedno pitanje o oštrenju. Kupio sam ovu testeru na buvljaku, ali me buni ovaj ugao zuba. Hteo sam da je preoštrim za poprečni rez, pa me zanima da li ostaviti ovaj ugao ili bih morao i to da prepravljam. Ima oko 5tpi.

Hvala unapred!
Attachments
IMG_20220524_203039.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by mbole »

Posto je oblik ece lista takav kakav je, to jest bez "repa" neophodno je nesto takvo.
No daju se napraviti od celicnog lima, ne moraju da budu "fancy" dovoljno je da budu odgovarajucih dimenzija.

Kanap... mozes da koristis maltene bilo koji od ovih pletenih sintetickih kojih imas u maltene svakoj gvozdjari.
Opet... za pola evra po metru... ako vec narucujes...

Sto se srafova za rucnu testeru tice... za nuzdu, mozes da se snadjes sa okovom za namestaj, postojale su takve, kratke matice, slicne veznicima, nisam siguran da li ih jos ima u prodaji.
Ja sam za svoje testere pravio, ali ne bi bili nista jeftiniji od ovih kad bi ih radio za prodaju. Ima tu bas puno posla, ni materijal (mesing) nije bas jeftin a ima dosta otpada...
Naravno ostaju kinezi kao varijanta, mada ih tamo nisam nesto vidjao (doduse nisam ih ni trazio).

Ugao zuba... ovo je list "za svasta", to jest najvise odgovara onome sto je "Farmer's saw" na fine tools stranici sa ramovskim testerama.
Generalno moze da radi sve, al nista od toga kako treba :) osim kada se radi o secenju drva za ogrev.
Za rip, grudni ugao treba da bude oko -5 stepeni
Pogledaj recimo: http://www.badaxetoolworks.com/Filing.php

Evo ga link na podugacak video oko ostrenja testera, gde je objasnjeno maltene sve.
viewtopic.php?f=5&t=8672
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Hvala, uzeću sve za ramovsku onda kod njih, da ne komplikujem previše. Vidim da imaju i šrafove za obične testere koji su nešto ispod tri evra po komadu, poslužiće. Hvala i za video, pogledaću pre nego što odlučim šta ću tačno s ovom testerom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by BR »

Da ne komplikujes previse, a i ustedis novac, uzmi patnu za ramovsku testeru kod nas. ima p[o oglasiima i prodavnicama pilaninih, nisu nista losije od ECE , a kostaju nekoliko stotiina dinara. pri tome, ako se dobro secam imaju repove, pa je i drsku lakse napraviti bez dodatniih elemenata, samo od drveta.

A i ECE moras da ostris sam, kao i Pilanu. sve su to polufabrikati, ali i najjeftiniji nacin da se dodje do testere.
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Već imam ECE, kupio sam u prethodnoj turi, ne razmišljajući da mi trebaju i držači. Ali hvala svakako, ako se ova pokaže dobrom, možda napravim i jednu s Pilaninom.

Imam dve rip ručne testere s buvljaka na kojima sam vežbao oštrenje, tako da ECE ne bi trebalo da bude preveliki problem
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Dok čekam paket da stigne, odlučio sam da se igram malo s ovom testerom. Da ne bih morao iznova da ih sečim, samo sam poravnao zube dok nisam dobio dovoljno površine da ih podelim i preoštrio ih na 10tpi. Daleko je od savršenog, ali zadovoljan sam za prvi put.
Attachments
IMG_20220629_164942.jpg
IMG_20220629_164947.jpg
IMG_20220703_184421.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by mbole »

Mozda slika laze, ali deluje mi da ti uglovi zuba prilicno "beze".

Najprostiji nacin da to resis je najobicnija dascica, tipa 5x1x0.5cm.

Zabusis rupu u boku, tako da moze vrh turpije da se zaglavi u njoj, zanisanis neki ugao, i nataknes dascicu na vrh tako da bude u horizontalnom polozaju.
Posle samo vodis racuna da dascica stalno bude horizontalna.

Za "bocni" ugao (tzv fleam), nacrtas na ovoj dasci kojom si stegao list, gomilicu paralelnih linija pod odgovarajucim uglom (ili zalepis papir, odstampan na racunaru). Tada je jednostavno pratiti da turpija bude paralelna sa njima.

Takodje, kad preradjues broj zuba po cm/inchu, nije lose napraviti crtez na racunaru, odstampati, zalepiti na list, i onda ti je on vodilja, da nesto bas ne pobegne, tipa na jednoj strani imas 10tpi, a onda to polako raste, pa opet pada... sa "sablonom" ce barem uopsteno biti ravnomerno, a posle doterujes pojedinacne...
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Moguće da je do slike, loša je kamera na telefonu pa sam slikao izbliza. Barem se nadam da je tako, jer sam koristio baš te metode, vođen uputstvom iz gornjeg videa. Ne znam da li se ovde bolje vidi https://imgur.com/a/dVM9Mvo Ubacio sam i slike isečenog komada ako iz njega nešto može da se "pročita"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by mbole »

Onda ce pre biti da kamera/svetlo laze.

Koji grudni ugao si hteo?

Recimo na drugoj slici, od ovih novih...
zubi.jpg
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

Išao sam na 12 stepeni za rake, 20 za fleam. U stvarnosti su verovatno nešto između ova dva sa slike
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by BR »

to sto se rraspored cini neravnomernim je delimicno od ttoga sto je na pojedinim zubima ostao gulett od prethodnog opstrenja, koje je bilo sa nekom turpijom za daleko krupnije zube, pa jee dno guleta zatupljeno.
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

BR wrote: 06 Jul 2022 11:14 to sto se rraspored cini neravnomernim je delimicno od ttoga sto je na pojedinim zubima ostao gulett od prethodnog opstrenja, koje je bilo sa nekom turpijom za daleko krupnije zube, pa jee dno guleta zatupljeno.
Danas sam oštrio jednu testeru sa buvljaka i čini mi se da ima isti problem. Da li je do prethodnog oštrenja ili ja negde pravim grešku? Testera je 9tpi, turpija je ista koju sam koristio za gornju testeru, "double extra slim 125 mm Width 5 mm"

https://i.imgur.com/8Pwgx0Y.jpg
https://i.imgur.com/S4Rloic.jpg
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by BR »

Ta tturpija je tteoretski malo mala za 9 tpi, no kod tebe probblem nije u tome, nego je kako mi se ciinni po slici u tome sto ti vrhovi zuba nisu u ravni. hoce da se desi, pogotovu kada menjas broj zuba. probaj da je poravnjas jos jednom, ali ne mnogo, samo jedan dva prolaza, i samo skini te ravne povrsine.

Ima tu i drugih neujednacenostti, malih promena ugla, pa onda i izgleda tako kako izgleda, no na kraju, trrebalo bi da radi. Mnogo bitniije od toga kako iizgleda je kako radi, da li sece ravno, ili krivi rez, i koliko je sirok kerf u odnosiu na testeru.
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Nekoliko pitanja o ručnim testerama

Post by ulmer »

To ima smisla, hvala! Poravnao sam ih pre oštrenja, ali bilo je dosta posla da se dovedu u red, pa je to verovatno poremetilo. Ali zadovoljan sam kako radi, seče ravno i brzo, čak finije od Bahcove testere od 13tpi (samo s njom mogu da poredim), ali i nju treba srediti, to mi je jedan od sledećih projekata.
Post Reply