Cekic. Japanski naravno.

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Cekic. Japanski naravno.

Post by BR »

Kad nema sta bolje da se radi, moze i ovako da se zabavlja.

Image

Glava je jako jeftina, mada iznenadjujuceg nivoa kvaliteta, Susa, NOS, 450 grama. Iako izgleda lamelirano, to nioje slucaj, samo je difernecijalno kaljena, a svetle povrsine su od hemijske obrade. Koliko je placena, odlicno izgleda. I rupa je relativno dobra, bolja od onoga sto se uobicajeno vidja, ali je potrosila vremena da se dotera na nivo kako treba.

Image

Drska je od maklure, dobijene na poklon ovde na forumu. Susila se nekoliko godina, a onda je za ovu drsku dodatno dosusena, za sta je sada idealno vreme. Finis laneni firnajz, iz mog iskustva nista ne istakne boje maklure tako lepo kao cisto laneno ulje. Bez kerefeka sa sojom.

Image

NAravno drska je oblikovana prema mojoj ruci, i nacinu kako drzim cekic. Nije potpuno simetricna, malo je ujedena sa zadnje desne strane, posto tako udarci padaju bas kako treba.

Image


I naravno, nasadjena je bez klina, onako kako treba da bude nasadjen japanski cekic. I nece da sleti, pogotovo kada se vreme popravi, pa poraste vlaga.

Sve u svemu, lepa zavbava. Posto vecim delom prelazim na Japanska dleta, trebao mi je i odgovarajuci cekic. Za razliku od Evropljana, Japanci koriste celicne cekice za dleta, i to je jedna od tajni efikasnosti njihovih dleta. A zasto da ne bude na istom nivou kao dleta.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja bi to okacio na zid, umesto slike ;)
Sta fali klinu?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Navodno je drska dugotrajnija bez klina. Kod ovih cetvrtastih rupa i drski. Sad, imam jedan, opet japanski, cekic za busenje, sa elipsastom rupom, koji je nasadjen samo sa drvenim klinom, i nigde ne mrda evo vec 7 godina, ali opet ajd da postujemo ako kazu. Kazu tako i da ne valja da crna macka predje preko puta, pa da postujemo dogmu.

Sad, ove rupe na glavi jesu drugacije, strane su potpuno ravne, i nema konusa i zaobljenja kao na uobicajenim. Zbog toga je povrsina na koju se oslanja drvo rucke veca i bolje drzi, a i sila se prenosi na vecoj povrsini, pa nece da se rasklima. A izbegava se cepanje i pucanje drske u glavi, sto je problem kod ovako tvrdog drveta za drsku.

Generalno, mislim da je to vise prica o majstorstvu, i ulozenom vremenu, jer kad prodas glavu cekica verednostui prosecne Srpske plate (ova nije takva, ali ima i takvih a i debelo skupljih od toga) moras da imas pricu i za drsku.

Sve u svemu, ne mnogo preterano bitno, al ajd, da probam kako radi. Za sada nema primedbi, drska je osusena dodatno pre postavljanja, vrlo tesno upasovana tacno prema otvoru, vlakna sabijena, pa navucena sa poprilicnom silom dokle je islo. Nigde ne mrda, nema ni najmanjeg traga klackanja, videcu kada prodje nekoliko ciklusa povecanja vlage, ali sa obzirom da su piovrsine naleganja velike, ne bi trebalo ni tu da bude problema.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad smo vec kod skupih cekica, evo jednog, koji naravno nisam uzeo jer jos nisam toliko poludeo. I nije cela domaca prosecna plata, al jeste pola.

Image

Sad, da se razumemo, i kad pricas sa njihovim majstorima, svi se slazu da skupi cekic nema nikave radne prednosti u odnosu na jeftiniji, kod koga je sve odradjeno kako treba. Naravno, kada se predje neki osnovni zahtevani nivo kvaliteta, i pod uslovom da nije za obradu metala, jer su tada zahtevi malo visi.

Glava cekica mora da bude kovana i klajena, po mogucstvu diferencijalno, i to je to optrilike za one koji hoce da uloze svog rada. Sledeci jkorak ka skupljem je kvalitetna obrada rupe za nasadjivanje, kod jeftinijih rupa je gruba, samo probijena, nema unutrasnju obradu na zahtevanom nivou, i najcesce ima strane sa ispupcenjem na pola, da bi se drska nasadila sto jeftinije. To se sve sredi turpijom uz neki ulozeni trud. Sve ostalo se svodi na spoljnu obradu, i tu cena raste jako brzo, zato sto je rucni rad skup. I onda zavrsis sa cekicem kao sto je na gornjoj slici, ali ne radi nista bolje. (sad, ubih se trazeci jeftinu cetvrtastuu darumu, tj onblik glave kao onaj na slici, al za 20 puta manje novca).
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Znaci kao i svaki skup-skuplji-jos skuplji-jos skuplji predmet - linearno poboljsanje kvaliteta prati eksponencijalan porast cene, i eksponencijalan licni utisak kupca da je kupio nadomestak za ... za gde misli da mu fali.
regularan tip skroz
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

A koja je razlika udarati tim cekicem ili nekim obicnim po dletu i nekim drvenim? Bolja preciznost tj doziranje udarca?

p.s. U zdravlje da sluzi nova alatka i lepo deluje a drska je bas lepa tj godovi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Razlika je poprilicna. Gvozdje je otprilike 10 puta gusce od drveta (odokativno, za tvrdje vrste) i kad se koristi drveni cekic, za istu masu treba mahati poprilicno vecom i nezgrapnijom glavom. Velika glava otezava precizan udarac, posto se od nje ne vidi kraj dleta, i mnogo je lakse zadati udarac bocno, umesto pravo kroz vrh. Samim tim sto je precizniji, celicnim cekicem mozes da udaris jace, a greske su manje.

Dodatno, kod drvenog cekica glava amortizuje deo udarca.

Sad, kod nekih drugih upotreba dleta okrugli drveni malj ima svoje prednosti, ali su tu i udarci daleko slabiji.

NA kraju, kad radis i naviknes se na ono sto koristis, posao se zavrsi i na jedan i na drugi nacin. Mogu da koristim sve, i opet da zavrsim posao, nema nikakve magije u alatu ili odredjenom pristupu, pa svako treba da radi onako kako mu prija. Meni najvise odtgovara da menjam nacine, pa kao sto potpuno jednako koristim japanske i evropske testere, tako se odnosim i prema ovome. Kako mi kad dune.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bitna razlika lezi na drugom mestu, to jest u samom dletu.
Evropska jednostavno nisu konstrukcijski napravljena da po njima bijes gvozdenim cekicem.

Druga razlika, koja mislim da je bila osnovno pitanje, je izmedju "obicnog" cekica i ovoga.
Pod obicnim se najcesce smatra bravarski cekic.

Razlika je u masi i balansu glave za iste okvirne dimenzije.
Ovaj je vise "macola", samo sto je malo uza a duza u odnosu na macole koje imas prodavnicama, i mislim da su sve vece od ovoga.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dizina itekako igra ulogu. Kao i svim zapadnjacima, i mene iz nekog razloga privlaci daruma, tj kratak cekic sa zdepastom glavom. No, takav cekic je manje precizan u udarcu, od relativno dugackog gennoa kao sto je ovaj gore. Razlog je psot, momenat inercije, zbog koga je mnogo lakse zarotirati oko duze ose kratko zdepasto telo nego dugacko i izvijeno, pa je zato prilikom samog udaranja cekic kao gore stabilniji.

Inace, ovaj gore cekic je namenjen da bude stolarski, za kucanje sksera i udaranje po dletima. Jedna strana je blago zaobljena, za eksere, posto je sa njiom lakse zajkucati ekser bez ostecenja okolnog materijala, a druga je ravna, posto se tako preciznije prenosi sila na dleto. Ta ravna strana je na ovom gore primarna, tj okrenuta je u optimizovanom pravcu drzanje, jer ekser cu da kujem tek ponekad.

Za eksere su optimizovani kataguchi cekici, tj pola usta. Nego, ajd da slikam sve to i postavim, pa da ne pricamo na pamet.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Pretpostavio sam da je caka u preciznosti i osecaju kad se udara sa njim. U odnosu na obican bravarski cekic.

Logicno je i da je jaci udarac nego sa drvenim. A za evropska dleta sam ovde i procitao na forumu da nisu da se udaraju metalnim.

Konkretno ovaj cekic moze da sluzi i za sabijanje vlakana kod spoja ( kigorosi valjda sam negde procitao ovde) sa zaobljenom stranom.

p.s. A kako je diferencijalno kaljen? Mazan jedan deo sa onom glinom (blatom) ili nekako drugacije?

p.s.s. Jel ovo plod od drveta maklura? Uvek sam se pitao koje je ovo drvo a vidjao sam po bg ovaj plod i negde cuo da moze lepak od toga da se napravi?

Image
Last edited by Fica on 18 Mar 2021 22:23, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je plod maklure, ili na engleskom osage orange.. Izuzetno drvo, samo sto su stabla jako sitna, pa je upotreba vrlo ogranicena, i samo za posebne stvari.

Japanci cekice kale pod mlazom vode, a posto koriste plitko zakaljive celike, i masa je prilicno velika, onda dobijes tvrdo lice i meke bocne strane. Kad sve spusti ispod temperature konverzije, jedini je trik da ohladi celu glavu, jer bi u suprotnom zagrejana sredina ocas posla otpustila lica.

ovaj video, od 27 minuta

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9MWoAnVRT9A[/youtube]

Sad, video je jako star, i u njemu majstor pravi lamelirani cekic, sto vise niko ne radi, no to nema mnogo uticaja, sve osim toga se tako radi i danas, za majstorske, zanatske proizvode. A lamelirani cekic sa strane korisnika ionako nema nikakve prednosti. Videces da maze lica glinom, ali to nije zbog kaljenja, nego da ih zastiti od ljuspanja, i da spreci dekarburizaciju, tokom grejanja za kaljenje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Cekic. Japanski naravno.

Post by BR »

Pravljenje lameliranog cekica, novi video. Ima zanimljivih detalja sa majstorske strane, koliko god ovo bilo besmisleno.

https://www.youtube.com/watch?v=n4LAk1JVYDM
Post Reply