Japanski alati

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Japanski alati

Post by BR »

Japanski alati za drvo su posebna prica, nama prilicno daleka i mutna.Sve potuice iz potpuno drugacije filozofije i gledanja na drvo kao materijal.

Bzas zbog toga, postali su mi jedna od dve linije istrazivanja vezanih za drvo, sa kojima se bavim u zadnje vreme. To istrazivanje zahteva i nabavku tipicnih Japanskih alata, iz vise klase, ne onih koji su prilagodjeni zapadnom ukusu i nivou xznanja, nego onih koje koriste tamosnji majstori.

Za pocetak, bilo je red da se predje sa pristupacnih renda, koja su nenakav donji ulazni nivo, na nesto ozbiljnije. POsle duzeg proucavanja sta je to sto bi zadovoljilo interesovanja, odlucio sam se za Tsunesaburovo rende, model koji nosi oznaku 50 godina. Kod Japanskog rendeta, za standardnu upotrebu, vrlo male razlike postoje izmedju tela skupih i jeftinih modela, a glavna razlika je u samom secivu. Secivo na ovom modelu je napravljeno od rucno prekovanog plavog celika (ako ima interesovanja, mozemo nasiroko i nadugo o tome, sta, zasto, kako) sa ledjima od vucenog gvozdja, starog preko 100 godina. Zbog toga sto je celik nabvaljen pre 1970, i model se zove 50 godina.

Stigao je danas, i trenutno je na oporavku od putovanja i aklimatizaciji na nase uslove. Kad se bude aklimiatizovao, sredi sredjivanje, pa tek onda mozemo da pricamo o tome kako radi. TAko da za sada ide samo trejler.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EfZsCN5INvE[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Khm...Mislio sam da ces bar ti postaviti klip koji je kako treba.

Fotke mogu u portret rezimu, filmovi su uvek landscape :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Klip je snimljen pre nefgo sto je krenuo na put, tako da ne snosim odgovornost. KAd se aklimatizuje bice jos.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah... vidim ja nesto tanki prstici... reko mora da je maltretiro lepsu polovinu da otvara kutiju dok on drzi sokocalo... :)

Daklem... kriv je "Mile" japanac :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prethodno rende je sredjeno radilo ovako.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ftDmq1aGA6Y[/youtube]

Videcemo kako ce ovo raditi, ali bi trebalo daleko bolje. Ovde je i chipbreaker spusten nisko, sto se vidi po strusci.
Post Reply