Testere i dleta

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
AleksandarSA
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 11 Dec 2020 03:46
Location: Sabac

Testere i dleta

Post by AleksandarSA »

Prvo pozdrav svima!
Nov sam na forumu i procitao sam dosta zanimljivih i korisnih postova. Nisam stolar po struci, rekao bih da mi je to novi hobi. :)

Procitao sam neke teme o rucnim testerama i dletima ali ono sto mi i dalje nije jasno je podela alata (profesionalni, hobi i poluprofesionalni) pa bih zamolio da neko od profesionalaca ukratko navede po nekoliko brendova (po mogucstvu i konkretnih modela) svake od navedenih kategorija rucnih testera i dleta, kako bi bila jasnija ta granica medju kategorijama.

Takodje, interesuju me osnovne razlike izmedju japanskih i ostalih testera i dleta. Sta se koristi gde i kada i zbog cega? I eventualno, ako nije problem da se navedu okvirne cene alata.

Nadam se da sam dovoljno jasno napisao sta me zanima i hvama svima unapred!
Last edited by AleksandarSA on 12 Dec 2020 23:54, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uh, pokrenuo si veliku temu. Plasim se samo da neces dobiti odgovor kakav ocekujes, posto to nije tako prosto.

Prvo, meni bas i nije jasna ta podela na hobi, poluprofesionalni i profesionalni alat kod rucnog alata. Pre bih rekao da se deli na onaj koji radi, i onaj koji ne radi. I kao treca grupa, onaj koji radi ali i sluzi i za kurcenje, tj pokazivanje koliko vlasnik ima novca. .


Price o testerama i dletima treba razdvojiti. Prilicno su razlicite.

Za pocetak dleta. Generalno, ako se pod radom racuna da moze da se zabije u drvo, svako dleto ce da radi. Cak i ono koje je napravljeno od celicnog flaha bez kaljenja. Ako neko nema ambicija, udje u prodavnicu, i bilo sta sto na sebi ima nekakav brend, tipa Bahco, Narex Hultafors, ce zavrsiti posao.

No, posle jedno stotinak stolarskih dleta koja imam (ne racunam dleta za duborez, sdamo stolarska ravna i poliukruzna doeta) prica uopste nije tako prosta.

Ako se prica o kvalitetu dleta treba definisati neke parametre kojim bi trebali da ih ocenimo.

1. Drzanje ostrine. Sto bolje dleto drzi ostrinu, moci ce sa njim da se radi duze. No, ovaj parametar je u direktnoj sprezi sa sledecim, cak i ako dleto jako dugo drzi ostrinu, besmisleno je ako zahteva dugo i tesko ostrenje.

2. Lakoca ostrenja. Na ovo utice i ostaak opreme koji neko nabavi, generalno, mnoga kvalitetna dleta zahtevaju i adekvatne alate za ostrenje. Bez njih postanu besmislena.

3. Ergonomija dleta. Itekako bitna kategorija, mnogo je lakse raditi sa spretnim dletom, nego sa onim koje deluje kao da drzis panj.

4. Oblik secfiva dleta, i prilagodjenost nameni.

5. Preciznost izrade.

6. Dugovecnost, na koju pored ostalog uticu i drzanje ostrine, i lakoca ostrenja.

Kad ovako postavimo parametre, opnda se vrlo brzo razdvoji ono sto zaista vredi, od onoga sto ne vredi. Generalno, iako imam puno Narexovih dleta, vise ni jedno novo nece uci u moju radionicu. Jednostavno, nisu vredna vremena i novca ulozenog u njih. U istu kategoriju mogu da se svrstaju i MHG, Ono sto Dictum prodaje pod svojim brendom, a sto sumnjam da takodje pravi MHG, Bahco renda, ona kineska sranja iz Aldija koje neki zdusno reklamiraju, i gomila slicnih. Generalno, to su dleta koja kostaju u raponu od 15-25 eura po kmomadu.

Razlog zasto ih ne volim je materijal od kojih su napravljena, i koji je prilagodjen sto jeftinijoj izradi, a ne koriscenju od strane krajnjeg korisnika. Celik je jako kilav za ostrenje zbog legirajucih materijala koji uticu na klajenje, i ako su iole tvrdja kako bi trebala, zbnaju da se krzaju, i to u nekim slucajevima uzasno. Jedno od Dicvtumovih dleta je izgubilo parce 3x3mm, u camovini.

Sledecu kategoriju cine dleta od prostih ugljenicnih celika, koja prave zapadne firme. Ova dleta su generalno viseg nivoa kvaliuteta od onih prethodnih. Prva, na najnizem stepenu su dve tresnje, pa je recimo iznad njih cela plejada engleza, od kojih mi je na prvoim mestu Ashley Iles. Cene u ovoj grupi pocinju tamo gde staju prethodne, negde oko 25 eura po komadu, i idu do nekih 60 eura po komadu. Na vrhu ove grupe su dleta od ugljenicnioh celika koja prave Veritas i Lie Nielsen,, znaci modeli od O1 celika, ne A2. U istu grupu bi svrstao i nova Stanley SW 750, no ona su se kratko prodavala, i sada je prava premija naci ih na trzistu.

Sledeci visi stepen su evorpska dleta koja su otprilike 80-90 eura po komadu, i tu se prica svodi prakjticno na jednog proiizvodjaca, a to je Veritas, sa PMV2 modelima. Voleo bi da je u toj grupi i Lie Nielsenm sa A2 modelima, no sto sam stariji, i znam vise, sve mi se manje svidja A2, zato sto pre svega ne radi na niskim uglovima, a i nije bas laghan za ostrenje i optimalne rezultate. Pri tome, dodatno, ne postize ni vrhunske nivoe ostrine.

Do sada smo rpicali od Evropskim dletima, i onima baziranim na evropskoj tradiciji.

Prica o japanskim dletima je malo drugacija. Industrijska japoanska dleta su generalno za izbegavanje, sluze za uvaljivanje Evropljanima. Tu postoji nekoliko specificnih izuzetaka, koji nikako nisu za pocetnike. Pod time mislim na dleta od HSS celika, koja su samo po obliku Japanska, ali nemaju lamelirana seciva. Rade odlicno, ali zahtevajhu vrhunsko znanje i opremu za ostrenje. Pocetnik bi samo mogao da place sa njima.

I onda dolazimo do onoga sto je otprilike vrhunac svih dleta. Klasicna Japanska dleta iz majstorskih radionica. Potpuno je besmnisleno kupiti bilo koje japoansko dleto cija je cena ispod nekih 80 eura. IZ vrlo prostog razloga, sto kvalitetmno dleto, od odgovarajuceg materijala, napravljeno sa odgovarajucim nivoom znanja, ne moze da kosta manje, barem ne pocetnika. Onoaj koji zna sta trazi, i sta treba da gleda, ima razvijene kontakte moze da prodje i povoljnije.

Pravilo je takodje da se Japanska dleta kupuju u Japanu, a ne kod zapadnih preprodavaca, koji su vec platili punu cenu dleta kao krajnji korisnici nekom Japancu.

Ostali deo price o Japanskim dletima je ogroman, pocevsi od materijala, oblika, nacina sredjivanja, i gomile ostalih stvari. Generalno sam jisljenja da ovaj deo price nije za vecinu ni srednje ozbiljnih hobista, posto zahteva poprilicno vremena provedenog u ucenju pre nego sto vrati odgovarajuce rezultate. Pre sbvega sto nije svako japansko dleto za sve, iako izgleda tako, i svako pojedinacno je vrlo specificno.

NA kraju, dobra Japanska dleta, ona koja nisu za kurcenje nego samo za ozbiljan. rad, mogu da dostignu ceni od otprilike 200 eura po komadu. I to da pri tome sav novac ode u materijal i strucnost majstora, bez ikakvog ulaganja u izgled.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prica o testerama je malop drugacija. Iako ima dobrih, ne preterano skupih zapadnih testera za indukciono kaljenim zubima, to je nivo koji je prihvatljiv ugl;avnom za pocetnika. I za jos jednu namenu, a to je drzanje testere u gepeku, da bi imala cime da se odsece daska na stovaristu, ne bi li stala u gepek.

Ne podrzavamn rasipnicki odnops prema alatu, koristim dok se ne istupii pa bacim, i zato mislim da je za hobidtu koji je mrdnuo sa samog pocetka najbolji izbor testera koja moze da se ostri.

Neki donji ulaz je Bahco, i blank testere za ramove, kod nas ima Pilaninih. To je prilika da se za male novce nauci ostrenje i priprema testere.

Nekakav ozbiljan jnivo je otprilike ono sto pravi Veritas. Osim toga sto su ledja od plastike, sama platna je od jednakog celika kao i najskuplje zapadne testere, i kada ih prostri neko kmo zna sta radi, gotovo da nema razlike u odnosu na skuplje testere.

Skuplje testere od toga donose skuplje materijale, kvalitetniju obradu, a pored toga jedina razlika je sto su mnogo bolje nostrene kada dodju iz fabrike.

Sad Japanske testere su druga prica. Prvo, kao i kod dleta, postoji konfekcija, i postoji manufakturna proizvodnjka. Za nase uslove, moja mislnjenje je da su primerenije zapadne testere, osim ako se ne radi u mekanom drvetu.

Japanske testere iz nekog srednjeg nivoa ce kostait manje od evropskih koje su na sitom nivou kvaluteta, iz prostog razloga sto im je konstrukcija prostija. Za vecinu hovista nije pitreban neki veci nivo. JEdina bitna razlika je sto se kod Japanskih testera sa porastom cene povecava i nivo kvaliuteta obrade, ali to je specificvna kategorija, koja opet nije za svakoga.

Za razliku od Jaopanskih dleta, (i renda) za koje je savet pocetnicima da zaborave na njih, Japanske testere su nesto sto moze da bude vrlo upotrebljivo na tom nivou.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja imam donekle drugačija iskustva. Prvih par Narexa koje sam uzeo ne koristim. Teško se oštre, drška je plastična, ne leži u ruci nikako... Druga tura, međutim, je puno bolja. Fino se oštri sa vodenim kamenjem, dobro leži u ruci (drvena drška) i lako je raditi sa njima. Koliko znam izbacili su i neke premium serije, ali nikad ih nisam vidio uživo pa ne bih komentarisao.

Problem imam sa Kirschen dlijetima (Two cherries). Fino rade dok se ne istupe, ali se teško oštre na vodenom kamenju.

Najbolje koje imam je Stubai. Jedino što je skup...

Sa testerama se još uvijek mučim. Ovdje je teško naći dobru testeru, gdje god da tražiš. Mislim da ću na kraju kupiti neku dobru kada odem u Englesku.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam samo te premijum serije Narexa, i neka hvala.

Dve Tresnje se relativno lako ostre, Stubai malo lakse. Sve je to ista kategorija, tvrdoce seciva u donjim 60, nista za neku posebniu pricu.

Narex se ostri gore od toga, zato sto se celik razvlaci kao zvalaca guma, i prilicno kilavo drzi osrtrinu. Posledica metode kaljenja, i koriscenja hrom manganskih celika koji najbolje odgovaraju toj nameni. U teoriji jako lepo, u praksi go... Jednostavno, takav celik ne moze da ima isti nivo ostrine kso neki drugi, zahvaljujuci svojim karakteristikama. Sta god Narex pricao.


Sve od iole boljed alata ovde mora da se porucuje iz inostranstva. Kraj price. Ili da zdelas sam, ko se snadje.
User avatar
AleksandarSA
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 11 Dec 2020 03:46
Location: Sabac

Post by AleksandarSA »

Hvala na detaljnom odgovoru. Imacu jos nekih pitanja u vezi svega ovoga ali me trenutno interesuje da vidim sta je to sto valja. Moze li neki link ka konkretnim komadima alata koje vredi poruciti iz inostranstva a da spada u onu kategoriju "radi posao kako treba"? Znaci, sta je to sto vredi uzeti? I usput pitanje u vezi porucivanja iz inostranstva, kakva su vam iskustva po tom pitanju i odakle ste narucivali alat? Izvinjavam se ako otvaram previse pitanja ali imam ih dosta a ne bih da otvaram za svako novu temu da ne zatrpavam forum. Hvala jos jednom!
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Imaš ovde temu sa linkovima ka sajtovima odakle su članovi kupovali:

http://www.stolarskaradionica.com/forum ... d=7298&p=1
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nasuprot svom uobicajenom stavu, kada su u pitanju rucni alati, ja bih kao pocetnik isao ili na nesto tipa narex-a, ili na nesto sa buvljaka (a da nije bas unisteno).

Obrazlozenje...
Dok ne naucis da ga koristis i ostris kako treba, sve su sanse da ces zeznuti bar dva komada.
Pri tom.. ovi jeftini se i lakse zeznu, i teze ostre, pa imas onaj cuveni momenat "obujes tesnu cipelu... u meraka kad se izujes" :)

Ne treba ti kompletna garnitura za pocetak. Dva tri komada ce zavrsavati 90% posla: 6, 12, 18mm.
Naravno ako ne radis grede za krov ili kutijice za nakit :)

Vec nakon mesec-dva, poceces da shvatas sta i kako, i kod upotrebe i kod ostrenja, i onda vec ima smisla ici na nesto kvalitetnije.

Rucni alat se prilicno razlikuje od elektricog, to jest zahteva vise "ucenja", pocevsi od toga da moras sam da ga ostris (glodalo, list cirkulara... ili bacis pa kupis novo, ili nosis ostracu), preko toga da postoji gomilica specijalizovanih podvrsta (pocni samo od testere za poprecni i uzduzni rez...), pa do toga da moras da steknes motoriku.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole je u pravu, sto se dleta tice za pocetak nesto sa buuvljaka, i to samo 2-3 komada. Kad naucis da ostris, onda kupujes najkbalitetnije sto mozes, i to samo 2-3 komada pre svega za fine stvari. 6 i 22 su vise nego dovoljni za uobicajene pocetnicke projekte.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Posto sam totalni pocetnik sto se stolarije tice, citajuci ovaj forum, sam shvatio da nisam imao uopste predstavu o istom zanatu sta i kako. Sad vec neke osnove kapiram ali ima debelo da se uci.
Posto od stolarskog alata nisam imao ama bas nista krenuo sam u nabavku. Na forumu sam procitao konkretno za dleta da dve tresnje i tako slicne marke nisu lose za pocetak, svakako bolje nego kinezi sto se prodaju po uradi sam, woby house itd...

Dva vikenda na bubanj potoku i eto mene sa 4 dleta dve tresnje. 6, 12, 14, 16mm

Potrebno im je kompletno sredjivanje, a eto prilike da naucim na njima kako da ih sredim da valja. Cena im je bilia koliko se secam 16mm 400 din. 6mm i 12mm skupa 300din i 14mm 200 ili 300din.
Da ih sva 4 skembam tokom ostrenja nece mi biti zao para, vise sto sam upropastio alat koji je mogao da radi.

Kupio sam neke imbus kljuceve da bih napravio seciva za neka renda, staru indukcionu kaljenu testeru za ciklinge, gomila nekis stvarcica koja nije preskupa ali se opet donekle nakupi.

Sad bar imam sa necim da pocnem da radim i da vidim sta i kako a da nije bas kinez koji pitaj boga da li i moze da se dovede u radno stanje.



Image
Post Reply