Dleta

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Dleta

Post by momirz »

Dleta imam raznih sorti i nije mi ovo zapelo.
Sada planiram da kupim nesto sto se najredje ostri i da ostavim jedino to 5-6 kom.
Ostrim da dia 250-300, 1200, 3000.

Izbor se po citanju nekako sveo na Veritas PM -11 i Japanske HSS.
https://www.fine-tools.com/high-speed-s ... isels.html
https://www.fine-tools.com/veritas-chisels.html

Im li ko da je probao neke od ovih i kako mu se cine.

Moze i neki drugi predlog samo da dobro dugo drzi ostricu (ne zilet ali ostro, i dobro duze nego CrV ili C celik)

Napomena imam Narex EA Berg Jernbolaget Woby House i sva mi lepo rade kad su ostri.
U ruci mi najbolje leze neka moja kodifikovane drske i Berg.

Neko iskustvo vase sa gore navedenim.

Da radim tresnja orah bukva jasen hrast.

Ako nadjem de nesto valja ostavljam to, ostalo ide na poklon/prodaju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kratak odgovor, Japanska HSS koja si postavio u linku. Iz mog iskustva, drze ostrinu bolje od PMV-2, a na onome na cemu ih ostrim, ostre se brzo i fenomenalno su ostra. Jos jedna prednost nad Veritasom je sto mogu da se koriste sa celicnim cekicem, i da se zestoko lupa po njima, sto nije slucaj sa veritasom.

Skoro sam uzeo pet komada da probam sa idejom da budu za grube poslove, i toliko su me odusevila da ih koristim za sve. I narucio sam jos 2 komada, i planiram jos dva ili tri, da pokrijem sve velicine.

To mi je jedno peti set standardnioh dleta, ne racunam specijalna. Poredjene je sa Ashley Ilesom, Dictumom, Stenlijem 750 SW, Narexom, Veritasom.

Jedini problme na koji sam naisao je sto su ledja na jednom bila nedovoljno ravna, a onda je dovodjenje do nivoa na kome treba da budu prava muka. Ne pomaze ni dijamant 300. Na zalost, ne moze da se radi uradashi, koji bi znatno pomogao, posto nisu lamelirana. Napravljena su od monolitnog su HSS (ni jedno japansko HSS nije lamelirano, posto je nemoguce kovacki variti HSS, cak i Sukemaru ima samo tang od drugog materijala, a spoj je mehanicki).

Ostrim ih na japanskom kamenju, do nivoa da seku dlaku iznad povrsine, bez savijanja.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Da li je neko probao Hokusai dleta ?

https://www.fine-tools.com/hokusai-chisels.html
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne mislim da su dobra kupovina iz mnogo razloga. Kratak uvod za one koje mrzi da citaju vise.

Sad, nekome ko ih poredi recimo sa Narexima bi verovatno bile dobre, pod uslovom da ih koristi u meksim vrstama drveta. Sigurno ce se ostriti lakse, i dostizati visi stepen ostrine od Narexa. No nece biti efikasnije u radu, zato sto ugao ostrenja mora da bude visi od Narexa, recimo 35 stepeni, pa ce ostecivati vise mekog drveta.

Generalno fotografije na Fine Tools nisu laskave ni za jedan alat, ali Hokusai izgledaju posebno lose. Pogledaj spoj seciva sa konusom oko drske, na secivima su svuda ramena neravna.

Sve u svemu, jeftino dleto za zapadnjake.

Nastavak za one koji hoce da citaju.

Prvi problem SK-5 celik i tvrdoca na kojoj je. SK5 je otprilike ekvivalent 1080, i poprilicno je nizeg ranga od Shirogamija koji se smatra celiko0m izbora za Japanska dleta. Nije razlika samo u kolicini ugljenika, vec u tome da SK-5 ima poprilicno vise necistoca, pre svega fosfora i sumpora. Sa druge strane je zilaviji od Shirogamija, no kod ovih dleta je tvrdoca 65 rokvela, sto je prakticno tvrdoca okaljenog, bez ikakvog ciklusa otpustanja. SK-5 je najjeftiniji od svih Japanskih celika, pa je zato i izabran za ova dleta. Najvece pitanje je kako ce SK-5 drzati u tvrdjem drvetu, sve sanse cu da ce da se lomi. (To se desava i znatno skupljim dletima a resava se samo podizanjem ugla ostrenja. Postoji jos jedan nacin, ali namerno necu da ga pominjem, posto je ultra efikasan u unistavanju dleta)

Generalno, Hokusai su korak vise od Hikoze (Verovatno je i celik isti, samo nigde nije naveden kod Hikoze). Najveca razlika je sto su Hokusai na prvi pogled rucno kovana, posto celicni laminat izgleda kako treba, sa ivicama povijenim na gore da se podigne krutost dleta. Verovatno je ostatak manje vise isti.

Prednost nad recimo Narexom ce biti sto mogu da se koriste a najefikasdniji nacin, sto su tvrdja pa ce duze drzati ostricu, ali sve u svemu, nece pruziti ono sto se ocekuje od Japanskog dleta.

Sve u svemu, to sto je FT poceo da ih prodaje je posledica toga sto se Matsamura penzionisao, pa vise nema dleta sa secivom od Shirogamija po istoj ceni iz njegove radionice.

MIslim da su Koshimitsu mnogo bolja kupovina, no opet, Japanska dleta se ne kupuju u Nemackoj prodavnici. Maltene za isti novac moze da se kupi mnogo bolje dleto u Japanu, a postarina nije toliko skuplja.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala BR.
Bas sam se nadao da ce da bude hss.
Imam poverenja u Veritas i volim njihove PM nozeve za blanju ali dleta mi se sine vise za lastin rep nego generalnu upotrebu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

BAs tako. Sta god pricao Veritas, dleto bez celicnog prstena na kraju drske je samo za udaranje drvenim maljem, nikako celicnim cekicem, a postoji poprilicna razlika u efikasnosti ta dva.

Za lastine repove na malim stvarima, paring i slicne stvari su divna, ali kada treba napraviti rupu za cep, ili slican grublji posao, ovaj HSS je bolji. Drzi mi osrrinu do besvesti, i mada jos uvek nemam preterano iskustva, posto su relativno skoro stigla, vrlo sam optimistican. Zadnjih dana se zezam nesto sa Ovangokolom, koristim ova HSS dleta i kao strugace, i opet drze ostru ivicu.
User avatar
momic
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 26 Jul 2021 12:14
Location: Beograd

Post by momic »

Pozdrav,
Registrovala sam se da vas pitam za savet :)
Hocu decku da kupim poklon, poceo je iz hobija da se bavi obradom drveta, nema jos uvek puno alata, zapamtila sam da je pominjao da mu trebaju dleta.
Nasla sam ovo, meni deluje super jer je komplet nekih raznih i deluju kvalitetno, lepo su upakovana, ali bih volela da cujem necije strucno misljenje
https://htzoprema.info/shop/alati-i-opr ... edc-dleto/
Nadam se da nisam promasila temu. Hvala :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, upisi u profilu odakle si (polje lokacija).
Pravila foruma, a i da te ne posaljemo u drugu drzavu :)
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

BR wrote:...Japanska dleta se ne kupuju u Nemackoj prodavnici. Maltene za isti novac moze da se kupi mnogo bolje dleto u Japanu, a postarina nije toliko skuplja.
BR gdje i koja preporucujes?
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za koji posao, za koliko para, za koju vrstu drveta, na cemu ces ih ostiriti?

Trenutno situacija nije bas sjajna, svi su preokupirani pokusavajuci da srrede ludnicu koju je napraviila korona. cene polako ali siigurno idu gore. Mnoge od dobrih opcija ne mogu da se kupe, zato sto ih nema na stoku, pa se cekaju mesecima.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Hobi, generalna upotreba, standardna dleta.
Drvo: hrast, orah, javor, bukva...
Alate ostrim vodenim kamenjem.
Mislio sam da li mozes da postavis linkove prodavnice iz Japana sa kojih se mogu poruciti dleta.
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se nacina nabavke tice, jasno je sta bi ti hteo, medjutiim toga nema. Online shop, u kome procitas karakteristiike, vidis cenu, odmah vidis i postarinu, kliknes narucis, a za stolarske alate je jednostavno koncept koji je stran japancima za zanatske alate. Njih i dalje prodaju specijalizovani preprodavci, kod kojih dodjes, sednes, popijes sake, popricas o tome sta ti radis, a onda oni izvuku iiz nekog coska bas ono sto tebi treba ili precizno definisu zahteve prema tvojim potrebama, pa ih proslede majstoru koji ce napraviti to sto ti treba za koju godiinu, taman dok ti dorastes do kvaliteta alata koji si pozeleo, i zaradis da ga kupis. I danas to radi tako, naravno virtuelno.

Bile su recimo dve online prodavnice koncepta kojii ti ocekujes, obe su vodili zapadnjaci, i obe su umrle. Prosto, interfejs izmedju Japanskog nacina poslovanja i razmisljanja i zapadnjacke brzine i agresivnopsti u kupovini ne moze da se napravi a da to radi kako treba. Zapadnjak koji klikne na kupi u prodavnici, hoce da sve ima sve vreme na stanju, ii da ga dobije juce, kada je vec kliknuo. No Japanca, koji pravi to sto pravi, zabole bas sto je neko tamo kliknuo, i napravice ga kada njemu dodje da pravi taj model. Jednostavno nacvini rtazmisljanja su dijametralno suprotni i nepomirljivi.

I onda ostaju samo radnje na zapadu, koje su kupile velike stokove najnize klase masovno proizvedenog alata, i koji ga prodaju kao vrhinski "japanski" a uglavnom veze nema.

Ima izuzetaka, pojedini alati koji mogu da se kupe u zapadnim prodavnicama su odgovarajuceg kvaliteta, odlicnog, no onda se to plati jedno 30-40% visom cenom, a sve da se na bi cekalo na Japan.

Za kvalitet i prihvatyljivu cenu, mora razgovor, dopisivanje, znanje o onome sto se kupuje, pitanje pravih pitanja, cekanje, kupovina kad se sloze kockice, a ne kad ti odgovara. Ako te zanima, mogu da probam da te povezem sa nekoim od njih, ili jos bolje da ti pomognem kao posrednik, naravno dzabe.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Japanska filozofija me uvijek odusevljevala. Rodis se, odrastes, odlucis cime ces da se bavis, i onda cijelog zivota se trudis da budes sto bolji u tome, tezis ka savrsenstvu.
Na zalost ne znam sta mi treba, posto ne znam sve sto se nudi, kod nas ne postoji tako nesto, da te neko saslusa i da diskutuje sa tobom o tome dok si jos neuk, svi se vode filozofijom " 'ta ti znas".
Zato postoje mjesta poput ovog foruma na kojem ucis i kupis informacije. Na nasim prostorima nema bas puno ljudi koji imaju alate u kvalitetu koje ti spominjes, pa da se mogu bar golim okom vidjeti a tek probati!
Sto se tice kupovine, nadjem nesto sto mi se svijda ili mi treba i onda mogu cekati i po godinu dvije ili vise, skupljati novac i cekati priliku (Hocu li dorasti tome i usavrsiti se, pitanje je!), i onda kupim. Za alat koji donosi novac i od kojeg zivis ne treba stedjeti, treba uzeti najbolje sto sebi mozes priustiti, sto se tice hobija, radim isto tako, a nije jedini! :)

Opet ako bih te pitao koliko kosta jedno ovakvo dleto ili set ne bih imalo smisla zato sto si u prethodnom odgovoru objasnio sve, treba analiza onog sta ti treba i na kojem si nivou pa samim tim se naravno i cijena odredjuje.

Hvala ti na ovoj velikodusnoj ponudi, ako se odlucim za ovako nesto obratio bih ti se direktno preko PP.
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Generalno, neki prvi ukus kako to moze da izgleda, i bolji kvalitet od Evropskog dleta zaa iste pare su ona HSS dleta kod FT, cini mi se da i dictum ima nesto slicno. To je konfekcija, bez i jednog konstruktivnog trika, ali je materijal manje vise dobar.

Za nesto vise, mislim da je ono sto izadje iz fabrike Fujikawa kvalitet sa kojim nema mnogo greske. Pod uslovom da nisu modeli iz najnizeg cenovnog ranga, nego minimum Yasaku od celika iz belog papira. Za vece ambicije, tu je Nezumi serija, prre svega u nasim uslovima modeli od praskastih celika, a ne od celika iz plavog papira, zbog tvrdoce drveta koje se obrajuje ovde. Ili Sukemaru, no to je kao i nezumi praskasti, sve mora da odgovara, pa i odgovarajuci kamenovi za ostrenje.

Sto se cene tice, prica je ista kao i za Evropska dleta. Moje iskustvo je da se u istom cenovnom rangu dobije otriliike isto, samo sto je u gornjoj klasi to kod japanca rucni rad, a kod evropljana i dalje masinska proizvodnja sa svim manama.

Yasaku od belog ceika je okvirno 50-100 eura po komadu, sa tim sto je niza cena za usko dleto, a gornja za vrlo siroka i debela dleta. praskasti Nezumi 100-200. To je kod nas, kada dobiijes dobar dogovor, i organizujes postarinu na optimalan nacin, sve sa carinom i porezom. Toliko nekako izadje i Sukemaru, kada se sve slozi.

Jeftinija varijanta su polovna dleta, tamo je trziste polovnog alata itekako zivo, cene su vrlo povoljne pogotovu za nesto sto je potroseno do pola (a u nasiim uslovima ce trajatii dva ziivotna veka) no to zahteva i jako puno znanja, posto su sanse da slucajno ubodes nesto dobro jednake sansi da dobijes djubre.
Post Reply