Bahco tester Made in Japan

Rad sa ručnim alatima
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

evo ja sam normalan (kao), a i nisam neki znalac, al' kad god sam usao u bauhaus, i onaj drugi u germanijen - nije mi bilo dobro.
regularan tip skroz
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:Ti ne spadas u noRmalne :smejanje:
U vinklu je ko Kineska vinkla :smejanje:
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Kod nas ima neki izraz " otisao u šreh " :forvonad:
Last edited by LepoJeBitiFin on 09 Dec 2020 12:58, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Je li ova tema ograničena na japanske testere? Pošto Bacho ima sasvim solidne lisičarke. Nedavno sam uzeo jednu (koja se oštri, hvala bogu) i baš fino radi. Mada mislim da ću joj morati napraviti drugu ručku.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sta je tebi lisicarka? Testera sa ledjima? Ili fuschspantz? ;) I sta je mera za poredjenje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lisicarka bi trebalo da je uska testera.
Nebitno dal sece pri guranju ili pri potezanju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Majstor Milance, (nekako mi to mera za poredjenje) koji je imao kalafatsku radnju na staroj Cukarici negde ranih osamdesetih, pre nego sto izgradise one nove zgrade iza Beopgume, lisicarkom je zvao usku testeru sa ledjima.

Nekolicina ovdasnjih starih majstora, tako su zvali testeru koja se koristila sa kutijastim sablonom, za secenje lajsni. Jednu takvu sam sacuvao, posto je dosla sa pricom da sece savrseno, a ostrena je tako da je svaki zub razlicit.

A onda me je skoro neko ubedjivao da je Fuhspantz lisicarka.. Bes ga kad se to odavno znalo, a onda se pojavila prilicno davno generacija majstora koja se koristila iskrivljenim nemackim izrazima. Jos od vremena kralja Milana, kada su stolari trazili od Vojne vlasti u Vojvodini dozvolu da predju Savu i rade u Srbiji.

Da ne pominjemo da jos Hristofor Crnilovic 1940 godine pise kako su se stari nazivi alata u potpunosti zaboravili, i vise nisu u upiotrebi. Mislis da ovde neko zna sta je šišedarnik, koji su koristili dogramdžije, ili ćereste, tokmak, plamar gleto, razlaćesto gleto, ružarće, zrnače i šarče.

A tek kad udjemo u tajne esnafa, pa pocnemo sa Manče ni nagura apsika krastačka, ali da li će ni nagura ronke, možda će ni binje žilka jaloa.
Ili Dal da davam na aspikava manuka tandzosano il belo.

Verovatno jedini na ovom forumu nabiram ponesto od Boskackog, a pre stotinak godina nisi mogao da budes stolar bez toga.

Bas zato mnora da se pita sta ko podrazumeva pod cime.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Image

Ovo se kod nas zove lisičarka. S tim što sam kupio model sa običnim zubima, tj onu koja se može oštriti.

U usporedbi sa lisičarkama sa indukcionim zubima : brže reže - manji broj zuba, preciznija je...
U usporedbi sa ramovskom testerom - puno preciznija
U usporedbi sa japanskom testerom - pa na japanske nikad nisam navikao, tako da...

Sad razmišljam kako se zove testera sa leđima i ne mogu se sjetiti da sam prije rata ikad i vidio jednu... Moraću jednom uslikati testeru koju je moj djed koristio za spojeve - od leđa ni traga.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bes ga sve izmesano. Lepo stavis sliku, pa barem znamo o cemu pricamno.

U Srbiji se to nije zvalo lisicarkom, mada je nemacki naziv Fuchsschwänz, tj lisiciji rep.

Taj Bahco je otpriulike donji prihvatljiv ulaz u testere. Mene izludjuje sto su sve za crosscut. NEgo, ne znam kako ti je ramovska testera manje precizna, one su obivno daleko preiciznije od bilo cega drugog. Ili sam se ja iskvario, posto su mi sve testere sredjene, ili imaju Japanska seciva.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne mogu naći sliku nigdje, a zaključao sam radionicu zbog zime pa mi se ne da sada rovariti po njoj da nađem testeru. Uslikaću je prvom prilikom pa postaviti.
Za ramovsku: valjda nikad nisam naučio pravilno rezati sa njom. Uvijek mi bježi u stranu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ramovskom testerom nemoj seci tako da list stoji pravo u odnosu na ram.
Postavi list pod uglom recimo 20-tak stepeni.
Ako si desnjak, tako da kada testera stoji vertikalno vrh rama bude desno od nje.

Iskreno... pojma nemam zasto ali tako dobijam mnogo precizniji rez.

Naravno, ovo je sve pod usovom da je sama testera odnosno list kako treba. Da je razvrunta jednako na obe strane, da nema "pucnu" od ostrenja na jednoj strani, da je naostrena pod istim uglom... u sustini sve ono sto vazi i za list na rucoj testeri bez rama.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pored onoga sto je spomenuo Bole, jako je bitno da ist kod ramovske tsetere nije uvijen, tj da nije otisao u torziju. Ako rucke na obe strane nisu u istom polozaju, hoce da vuce u stranu.

A onda i svi ostali problemi, kod jeftinih platni najcesce je problem rametanje, sto nije preterano tesko srediti.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Razmetnuta, naoštrena, jedino da pokušam ovo sa košenjem lista.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kako si je razmetnuo? I koliko si siguran da je jednako razmetnuta? Male razlike, od 0.1mm pa i manje znaju da naprave problem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ravnina reza mi šeta od potpuno ravnog do cca 2 cm u stranu na 15 cm reza. Na obe strane. Da je nešto banalno kao loše razmetnuti zubi uvijek bi vukla na jednu stranu i to otprilike isto.
Dobijam utisak da mi se list mota dok režem, a nemam pojma kako...
Post Reply