Bahco tester Made in Japan

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Bahco tester Made in Japan

Post by momirz »

Jel probao neko nesto od ovih:

https://www.ergoline.rs/rucni-alati/ruc ... 9-9-17-ps/

https://www.ergoline.rs/rucni-alati/ruc ... -12-14-ps/

Pitam jer treba da ima kod nas makar na sajtu ima.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Meni je ova druga super. Nekako mi odgovara ova zakrivljena ručka pogotovo kada nisi u idealnom položaju za sečenje. Relativno je debeo list i krut je pa se ponaša skoro kao Dozuki.
Rez je poprilično fin i kao jeftini crosscut ne bih je menjao. Sekao sam njome svašta i ponovo ću da kupim istu kad ova završi karijeru.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Obe su imale da se kupe u Okov centru na bezaniskoj kosi, poslednji put kad sam bio bila samo ova druga pc 12-14-ps

A video sam i da ih ima u let do it u visnjickoj ulici tamo gde je dechaton sad i imaju obe testere.

A i cini mi se da je BR naveo ovu prvu kao ok varijantu za uzduzni rez u onoj temi sveobuhvatni komplet za pocetnika.

p.s. Imam u planu da nabavim sebi jednu ovu pc-9-9/17-ps
Last edited by Fica on 12 Nov 2020 10:43, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisu lose, ali niosu na nivou Gyokucha, koji se kupuje za iste pare. Seku jednako brzo, kontrola je losija kod Bahca, ali je osecaj kod Gyokucha daleko bolji, recimo meksi.

Da ih ne poredimo sa Nakayom, ili Mitsukawom, tu nemaju sta da traze.

Sa druge strane, ko nece da se zeza sa uvozom, zavrsavaju posao.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Upravo to mi i jeste ternutno problem. Uzeo bi oba tipa da nosam tamo amo.
Iz FT ili Dictuma sad planiram da narucim ono sto mislim da ce da mi treba dok zivim i listova za doooooobre pare.
1 dozuki rip listove za dozuki rip i croscut 1 katabu i listove za nju i listove za ryobu
Onaj sablon sto je BR pokazao kao i listove za nju
Da ne mislim vise nikad dok radim.
Imam lepih zapadnih al one sad sluze iskljucivo za poklon i kao ukrasi.
Pitao bi jos nesto al to ce u drugu temu
Hvala svima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I meni je njihova kataba u kutiji za nosenje, ali da budem iskren i ne koristyim je previse, zato sto na istomm mestu drzim i Z saw 300mm sa tri razlicita lista, za razne grublje rezove.

Koristim uporedo i zapadne testere koje sam ostrim, i menjam ih u zavisnosti od toga sta radim. Sto tvrdje drvo, to vecu prednost imaju zapadne testere, i suprotno, u mekom drvetu Japanske rade bolje. No i to nije pravilo, skoro sam sa Zsaw sekao balau, koji je poprilicno tvrd, bez ikakvih problema.

Ako ti treba za nosenje, preporuka za Z-saw kataba, sa rip, croscut i alfa secivom, bilo 275, bilo 300mm. Ako vec nabavljas iz inostranstva.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

svratio sam danas do let do it radnje po stanley set za ostrenje pa sam natrcao na ovo. ja sam dobio 10 posto popusta na stenley mozda daju i za testere

Image

ima i ova prosli put nije bilo ali ona je i skuplja 5200

Image

i imaju i ova dva modela kamenova 2250 i 4200din

Image
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Juce sam bio u BG i pozvao pre nego odem da proverim telefonom i pitao i covek mi rece nema prva leva.
Sifru izdiktirao.
Kamen,
Cim je Made in Germany skoro sigurno je pravio:
https://zische.de/en/products/sharpenin ... ng-stones/
Oni prave pod puno imena i etiketa i uopste nisu losi.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mislim da imam jedan kamen baš od ovog proizvođača i sasvim fino radi. Puno bolje od Stanley seta za oštrenje koji više ne koristim.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ako prave za zwilling/henkel - mogu da potvrdim da su za kuhinjske nozeve odlicni.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stanlijev kamen nije ni za kupus.
Mozda da gadjas njim nekog ko ti se zamerio :)

Al cela garniturica se kupuje samo zbog sablona, posto drugi kod nas i nema da se nadje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne vidim neku veliku svrhu dvostrukih vodenih kamenova, pogotovu u tim granulacijama. Pre svega ne vidim svrhiu ovog 240/800. Vodeni kamenovi moraju cesto da se ravnjaju, i pogotovo u finim granulacijama brzo se trose. U granulaciji 240 itekako ima smisla kupiti ciglu, debelu 5 cm, umesto obicnog kamerna, a ne postoji nikakava logika kupovinne kamena ko0ji ima samo 10mm materijala.

Ista prica i sa 800 stranom, iako ce ona potrajati malo duze. Kao i sa drugim kamenom, 400/1000. Da je 1000/3000 jos bio i mogao nekako da prodje za one koji malo rade.

Ono sto pokazuje neverovatno neznanje nasih komercijalista koji ovakve stvari narucuju je nedostatak finijih kamenova. Ostrenje ne moze da se zavrsi na 1000, a kod nas na trzistu, osim jednog izvora, i to sa pogresnim izborom nema finijih kamenova.

A testere ncu da komentarisem, opet po starom obicaju kostaju duplo vise nego sto vrede.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR nema svrhe da pricamo o ovome kad vecina nema ovde.
Bilo sta da uvezes kostace isto koliko i ovo ovde mala razlika samo ovde 1 klasa nize.
Dakle 40E testera vani bice ovde oko 60E

No kod Zische kamenja je problem sto ih obelezabvaju svakako
Ako su nemci (Zische) obelezavali kamen to je skoro 100% FEPA
400/1000 ako je njihova oznaka je FEPA 400/1000 sto je savim drugacije nego JIS 400/1000 u stvari i jeste 1000/3000 po onome sto je dao FT
https://www.fine-tools.com/G10019.html
Last edited by momirz on 19 Nov 2020 16:26, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nebitno ako imas za izbor samo brus za kosu i oko recimu 240 SiC kamenje, Sve je dobro ako ne kosta ludacki.
Recimo negde videh neko ovde prodaje king 6000 za oko 100E ej...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3816
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ono sto je nemi receno u ozbiljnoj Nemackoj prodavnici je da niko u svetu ne koriusti FEPA grit skalu za obelezavanje vodenih kamenova, nego da se svuda koristi JIS standard, posto je on jedini koji definise vodeni kamen kao takav. Sad, posto kupio tako i prodao, ali FEPA jeste vezana za tacnu velicinu, a vodeni kamenovi se uglavnom definisu kao ostaci na sitima razne finoce. Dok ne vidim kamen, i ne rprobam, ili dok ne znamo tacnog proizvodjaca i dobijemo tehnicki list, prakticno nista ne znamo.

Opet, ako pogledas opis na kamenu, koji kaze orange rough grit 400, blue medium grit 1000 ne uklapa se u FEPA podelu, nego u JIS. 1000 nije grub pa sve da se metnes na teme, 3000 nije srednji. 400 po JIS-u jeste grub, a 1000 jeste srednji.

Glavna prednost uvoza je sto dobijas tacan proizvod, za razliku od ovog lutanja po magli kod nas.

Na domacem trzistu samo jedan prodavac ima celu liniju jednog brenda, i jeste da su cene visoke i jeste da su ti kamenovi specijalizovani a oni ih prodaju kao univerzalne, pa su zato i rezultati tuzni, ali opet, linija je cela. Da budemo iskreni, ni u Evropi nema preterano dobre ponude, preskacu se pojedini kljucni porizvodjaci, i kljucne granulacije, al tako mu to dodje kad jako malo ljudi poznaje materiju, a jos manje od tih prodaje.

Druga dva domaca izvora su ova prodavnica, sa ko zna cime i kog kvaliteta, i jedan brendirani porizvodjac koji ima samo relativno mali kamen 1500 po JISU, a po onome kako radi rekao bih da je King. No sa druge strane, bar tu cena nije preterana.
Post Reply