Bahco tester Made in Japan

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1mm nije uopste malo.
List ne sme da klacka ni trunku.

Ubaci nekakav tanak lim izmedju da to moze lepo da se stegne.
Lim od konzerve za pivo je odlican za takve stvari.
Lako se sece, izuzetno je uniformne debljine (oko 0.2mm), dzabe je, a imas i izgovor da popijes par piva :)
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Sad sam je razmontirao i ponovo stegao malko manje klacka, ali i dalje blago.

E sad tako stegnutu sam ugurao list papira i cini mi se da ne klacka vise.

p.s. Malo pre sam na brzinu reko mm, nije toliko posto je sama testera oko 0.5 ovo je manje od toga.
Last edited by Fica on 16 Dec 2020 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Papir je tu negde oko 0.1mm (standardni 80-gramski A4 za stampace)

Popij pivo, kad vec imas dobar izgovor :)
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Imam par pitanja u vezi japanskih testera.

1. Video sam kod nas da (valjda) imaju i Hultafors i HM Mullner riobu. Pretpostavljam da je prva u rangu Bahco, a druga "kinez"? Prva je oko 4000, a druga oko 2000.

2. Kod dubljeg sečenja sa riobom, kada cela testera udje u drvo, da li zapinje i krza površinu samo pasivna ripcut strana, ili problem pravi i crosscut, kada se seče sa rip stranom?

3. Z-saw kataba sečiva mogu u Bakuma dršku, ali obrnuto ne može?

4. Å ta mu dodje pitch, udaljenost od vrha jednog do vrha drugog zuba, ili?
Gledam z-saw ripcut katabe od 250 i 300mm. Kada bi se njima rasecale daske i grede, da se naprave 2 tanje daske, koja širina daske bi bila optimalna za jednu, a koja za drugu? Otprilike, od-do?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

1. Nisam siguran sta je Hultafors, i o to pravi, no neki detalji izgledaju bolje nego na Bahco testerama, cak i na visi nivo od Z-saw. Uzmi to sa rezervom, nisam je drzao u rukama. . Bahco je Tajvanac.

2. Kad udje cela ryoba u drvo, mozes da ocekujes svasta. Obicno zubi malo kace povrsinu, ali sam imao iskustvo i sa vrlo skupim Ryobama da pocnu da vuku rez u stranu, cim udje suprotna strana. Ryoba je univerzalna testera za spojeve, kad imas i poprecni i poduzni rez, pa da okreces stranu koja ti treba, nije za duboke rezove. Za to su katabe.

3. Prakticno sve platne sa kukom idu na sve drske sa kukom. No kad stavis siru testeru u drsku, ona prosiri prihvat, pa sledeca, tanja platna ne stoji cvrsto i pravi probleme. Moze da se pritegne, al je ubvek problem da li je dovoljno, pa ili je uzasno teska za montiranje, ili ispada. Sve u svemu, menjam Ladu sa kukom, za Yuga sa kukom, javiti se na sifru kuku meni, kuku tebi ;)

Treba izbegavati mesanje debljina na istoj drsci, nego jedna drska, jedna debljina testere. Bilo kog proizvodjaca.

4. Neki maksimum je manje od polovine duzine testere, inace imas deo gde ne izbacujes strugotinu u jednom delu. Katabe nisu za pravljenje jedne daske od dve, za to su grublje testere, tj neka od Nokogirija, a njih nema iz masovne produkcije, citaj jeftinih. Jedina sansa ti je da upecas neki rip nokogiri kod Kanamoje tj Ida tools na ebay,on prodaje pojedine prilicno jeftino, uglavnom sto im treba ostrenje, ili jos gore metate, tj optimizacija za evropske vrste drveta. Ocekuj da dobijes poluproizvod, io da moras sam da ga sredis, tj naostris, pa jke top dodatni trosak oko opreme. Cak i ako bude tako, i ne moras da napinjes secivo kuckanjem, dobro si prosao.

Zubi su previse sitni na katabama. Ako bas hoces tako nesto, napravi ram, pa montiraj Japansku testeru za ram. Moci ces da rasecas do 25 cm, al ne ocekuj da to ide brzo. MIslim da je za taj posao, mnogo bolja varijanta evropska testera na ram,ili parce bansek testere, ili..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedna sitnica mkoju sam zaboravio. Kad rasecas, neki optimum rada testere je kada su izmedju 4 i 8 zuba u materijalu. Ispod toga previse zapinje, iznad toga se smanjuje pritisak po zubu, pa sece sporo. Kod Japanaca, zato sto su zubi agresivniji moze i malo vise, al u mekom drvetu.

U prevodu, Z sav rip od 300mm nije za vise od nekih 60mm debljine, ako hoces efikasan i brz rad. A tako ces imati i normalan hod.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala na detaljnom objašnjenju. Pokušao sam jednom da rasečem malo sirovije parče daske od hrasta sa jeftinom Bahco testerom od 19 inča, radi probe. Mislim da mi je trebalo oko sat i po za to parče od 20x20 ili 20x25, tako da znam šta je sporo.
Svidja mi se kod japanskih što ne prave širok rez i što su relativno jeftine a ne moram da učim da oštrim, preoštravam, razvrćem, nego bacim i uzmem novu.
A i ne znam postoje li neke druge za uzdužni rez u tom cenovnom rangu.
Ima na oglasima neka polovna američka za 40€, a video sam i nove Veritas, možda će nekoga zanimati.

Pre nego što sam postavio pitanje, nadao sam se da bi sa japankom od 300mm mogla da se seče daska širine 10-15cm, recimo.

Ne znam za Hultafors, pročitao sam da se njihovi noževi prave na Tajvanu, a završna obrada je u Å vedskoj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajd dok malo prezdravim, pa da ti pokazem uzivo cime se raseca daska :)

PS
Ne, nemam coronu, mnogo prozaicnije, al sam maltene nepokretan :(
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

kazi lepo, usin'o si se od sikire, sikir'o si drva, umesto da si ih lepo rasekao cirkularom (parkside - naravno).
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bahco nema ni jedan model rucne testere evropskog tipa sa zubima za uzduzno secenje. To je i razlog sto si toliko dugo sekao. Svi modeli su im predvidjeni za poprecni rez, sa zubima koji su ostreni jedan levo, drugi desno, i nema sta da sece i izbacuju strugotinu kod uzduznog reza.

Dodatno, sve Bahco testere imaju prilicno opsuten grudni ugao, na nekima cak i 60 stepeni, sto im dodatno spusta brzinu cak i kod poprecnog secenja, a kod uzduznog jednostavno ne radi.


Sad, taj opusteni grudni ugao je problem, ne moze prosto da se preostri testera, nego moraju da se seku novi zubi. Sa obzirom na vellicinu zuba, corav posao, rodices mecku dok to ne napravis ako prepravljas Bahco testeru.

Videh na oglasima tu Veritas, po poprilicno bezobraznoj ceni, ali to nije testera za to o cemu sada priocamo, nego za spojeve.

Bez ucenja ostrenja, nema leba u secenju ;) Sve sto vredi, a ne mora da se ostri se svodi na testere za spojeve, a ne za rasecanje. Mozda Japanska platna za ramovsku testeru, ali je ona prilicno sitnozuba, pa nisam siguran koliko je za velike daske.

To sto si sekao sat ipo, mora poprilicno brze.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Bole, to mora da je neka aždajica sa 2-3 zuba po inču. :D Čitao sam tvoju temu o rasecanju debla, odatle sam i krenuo.
Meni je krenulo sa bolom u kuku, pa u ledjima, svašta danas može da bude korona. Uglavnom, čuvaj se, da te brzo prodje pa ćemo da se vidimo.

Znam da nema ozbiljne priče bez ozbiljnog udubljivanja, pa i to oštrenje bi trebalo savladati. Ali ja bih s njom rasekao par dasaka godišnje u vrh glave, više bih vremena proveo učeći te majstorske stvari nego što bih sekao s njom. Ali kad ti jednom dodje da ti treba daska od 8 ili 10mm a nemaš čime da je isečeš... Zato sam najbliže odluci da uzmem jedno rip sečivo od 300 i jedno univerzalno.
Imam ja i vremena, ali ova Bahco mi je ipak prespora, a i teže se započinje rez s njom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije tako agresivna, da se tako nesto gura... treba neki baja od 2m i 120 kila misica :)
Da me sad ubijes ako se secam tancno, al mislim da je 5 zuba po incu odnosno 5mm zub, al je zato 80 santimetara dugacka :)
Kompletno sam je pravio, od table lima, rucke, do zadnjeg srafa...
Ide u kompletu sa ovom kerf saw: viewtopic.php?p=111821#p111821
koja je pravljena tacno za nju, to jest ima istu sirinu reza.

Vidis, mislio sam da sam je okacio negde ovde, al izgleda da nisam.


Jos ne znam nikoga koga je corona udarila u guz'cu :)
Ko sto napisah... problem je mnogo prozaicniji.
Ma "napali me mucki s ledja", tj. proradili hemoroidi (bili mirni decenijama), pa ni da ustanem ne mogu kako treba, a do kupatila idem ko usran golub :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re:

Post by mbole »

BR wrote: 09 Jan 2021 21:15 1. Nisam siguran sta je Hultafors, i o to pravi, no neki detalji izgledaju bolje nego na Bahco testerama, cak i na visi nivo od Z-saw. Uzmi to sa rezervom, nisam je drzao u rukama. . Bahco je Tajvanac.
Moja stara ryoba (baumax-ova), je vec poodavno odradila svoje (ima vec vise od 10 godina).
Pocela je polako da glavi na poprecnom rezu, posto je deo blize vrhu vise istrosen nego onaj do rucke, zubi naravno vise nisu ostri ko nekada (a ne mogu da se ostre na strani za poprecni rez).
Tako da je stiglo vreme za novu.

Naravno, nisam mislio na vreme :) pa mi se sad ne ceka da narucujem iz inostranstva, tako da sam pazario jednu ovu Hultafors.
Nije bas dzabe (4300 din sa isporukom) ali je zato narucena juce, a stigla vec danas :D

Na prvi pogled...
Zubi su krupniji nego na staroj.
List je iste debljine (0.5mm) i duzine (240mm sa zubima) na obe.
Kerf je nesto siri na novoj, sto zbog krupnijih zuba, sto zbog toga sto je stara istrosena, ali i dalje jako tanak (nisam ga jos izmerio).
Svidjaju mi se plasticne "gaće" za list koje su stigle sa novom, milsim da ce preziveti dosta duze od plasticnih lajsnica koje su stitile zube na staroj.

Sto se tice upotrebe.. radi sasvim pristojno (koliko ja to mogu da procenim), naravno dosta brze reze od stare, sto zbog krupnijih zuba, sto zbog toga sto je ostra.
Za sad sam probao samo poprecni rez na mekom drvetu. Cim bude prilike, probacu i ostale kombinacije, i postaviti neku slikicu.
Post Reply