Bahco tester Made in Japan

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A jel ti razmontiravas testeru izmedju secenja kada jednom vuce u jednu, a drugi put u drugu stranu?

To je tipicno za torziju testere. Ako su ruc=ke mekane, a ti ih drzis za rucku, i iskosis telo, vrlo verovatno da okrenes rucku i ona iskrivi secivo. Nemam. objasnjenje za jednu, pa drugu stranu, pa pravo. Ako nije do kolicine vatrene vode, al to bi valjda znao.


Ja sam se tako danima mucio sa jednim fuhspantzom koja je isla pravo u rez, ali se okretala u njemu u torziju. Probao sve, jednu ruku, drugu ruku, da dubim na glavi, da bi iskljucio sebe, preostrio, skinuo rametanje, opet rametnuo koliko treba, i svaki put sve bolje, ali ne savrseno. Na kraju radi, ali mora da se pazi, ima volju za sebe
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Uvijek držim za ram, a rezultat je uvijek isti, bez obzira da li je razmontiram ili ne.
Nekako dobijam utisak da ručka ne naliježe dobro u ram pa da se zakrene pod pritiskom dok režem.
Mada nisam siguran...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Probaj da stavis po parce koze izmedju rama i rucki.
Povecas trenje izmedju, pa rucke ne mogu tako lako da se zakrenu.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Kad sam bio mali, imali smo u kuci dve testere sa ramom drvenim. One sto se spanuju tako sto se gore zavrti dupla sajla/potez neki i zakaci za srednju- spojnu letvu. Ruke tada behu nejake, bas kao i danas, samo jos grdje - i kad sam ponesto pravio kao klinac - primetio sam da preciznije secnem kad je malo iskosim nego kad je bas vertikalna/paralelna sa ravni rama. Kako/zasto - nemam pojma, al' eto sad se setih da sam to primetio pre par decenija.
regularan tip skroz
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Moraću ovo zapamtiti za proljeće
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Jel ima kod nas negde da se kupe platna za ramske testere?
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Pazim, pazim, ali od ecomexa nista :)
1. Nemaju na stanju (odnosno imaju samo 1, a za ovu godinu nema vise uvoza)
2. Nikad nisu ni imali tj uvozili sa sitnijim zubima, samo jednu vrstu (ona prva iz kataloga)
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Ovo drugo sa kp je ecofix ada (ali ni oni nemaju nista), a ovo konkretno je sa kaljenim zubima za testeru sa metalnim ramom - za sve i svasta po dvoristu
:)

Generalno, koliko vidim u srbiji je ponuda rucnih alata katastrofa (ma sta da je u pitanju). Pretpostavljam zbog slabe potraznje.
Cak ni neke normalne turpije ne mogu da nabavim - npr. hteo pferdove bez rucke, zovem tehnoalat: "ne radimo sa fizickim licima" - pa, super.
Last edited by bumbus on 15 Dec 2020 11:38, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nadji nekog drugara koji ima firmu...

Jbg... javice se BR, ume on da iskopa svasta :)

Mada generalno... pre bih trazio drugara u Nemackoj, Italiji, Hrvatskoj... koji to jednostavno moze da naruci (ili narucis ti na njegovu adresu), pa ti donese kad dolazi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

PA sad, i ne mogu mnogo da pomognem. Nekada sam imao strpljenja za domace trziste, sada mi je mnogo prostije da narucim ovako

Image

Em ne mosta skuplje, em stedi nerve drasticno.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

mbole wrote:Mada generalno... pre bih trazio drugara u Nemackoj, Italiji, Hrvatskoj... koji to jednostavno moze da naruci (ili narucis ti na njegovu adresu), pa ti donese kad dolazi.
Obicno se ovako snalazim. Ili donesu ili kad ja idem do njih, ali nista od toga cele ove godine (a izgleda da ni u prvoj polovini 2021) :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U krajnjoj liniji.... posta radi :)
Salje ti tetka, brat, drugar... tako da ne spada u posiljke komercijalne prirode, vrednost je mala...
Cak i da platis porez/carinu... na "oba evra" koliko ce da procene list testere... zanemarljivo.

Naravno, ako ima "mnogo zelja", ili ce da te kosta postarina preskupo, ili ce da te odvale na carini... al onda se isplati cekati ...

Treca varijanta: odavno smo mi izmislili mini bus koji ide od minKena do Zajecara i "oslobadja od carine" za simbolicnu nadoknadu :)
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Poslednju sam marnuo iz radnje, popust od 10 posto nisu dali, bio u novembru.

Samo kad ce doci vreme za rad sa njom to ni ja ne znam :(

P.s. je li treba da ima malo lufta izmedju drske i lista, probao sam da dotegnem sraf ali mrka kapa. Ima oko 1mm lufta?

Image
Post Reply