Scraper renda

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ne zaboravim, posto je postvljeno i piutanje o konkavnim povrsinama. I z njih postoji resenje, alatka koja izgleda kao spokeshave, ali ima scraper secivo. Naziv je scrapershave, ali se vrlo cesto srece i naziv Chair Dog, posto se takve alatke, po nesto promenjenog oblika koriste za finisiranje nogu na Windsor stolicama. Imam negde sliku, pa cu postaviti.


Rucni ciklinzi, prakticno parcici plocastog celika su tema za sebe, o kojoj sam planirao da pisem u nekom od sledecih postova, posto u tu kategoriju spadaju jos neke zanimljive alatke. A dodatno, treba pomenuti i alatke koje spadaju u ovu kategoriju, a nisu od celika.

Jedan od najboljih alata za skidanje laka sa konveksnih povrsina je strugac od slomljenog parceta stakla. Takvo parce stakla ima vrlo ostre ivice, koje skidaju lak kao blesave. Ako se upotrebljavaju uz odgovarajucu paznju, ne postoji brzi metod recimo za ciscenje povrsine vesala od starog laka, pogotovu ako je u pirtanju pravi lak za camce, na bazi prirodne smole, a ne ova s..pip koja nam danas prodaju, a koja imaju drasticno kraci vek trajanja u takvoj upotrebi.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Image

Po savetima od mislim BR-a sam i ja sebi napravio pretprošle godine od stirije. NS Najlon iscenjkao za 100din. Radi ko ludo za ručni cikling. Najveći problem da se ubuši ravno rupa u drški. Pa mi lakše bilo napraviti dršku od 5 cm debljine i kad se epoksi osušio stiriju u glavu bušilice i ko na strugu delji dršku do debljine koja odgovara.
I nešto što nigde nisam pročitao koliko često treba baš oštriti ciklu:
Ako je cikla lepo sređena šmirglom na staklu , sve ivice, čini mi se da ne treba to raditi često. Redovno samo burnišerom kad se primeti da "ne radi" i opet ko nova. Tek svaki koooo zna koji put ide baš na oštenje. Možda i ne treba tako? Ne znam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko cesto ostris, zavisi najvise od toga koliko tupis :)

Salu na stranu... isuvise je faktora u igri:
materijal samog ciklinga (koje je tvrdoce sam cikling)
drvo koje se obradjuje (nije isto guliti topolu ili bubingu, ili staru ogradu koja je puna peska)
koliko agresivno se napada povrsina (nekada samo doterujes detalje, a nekada gulis "debelo")

Generalno, cikling se navlaci cim vise ne pravi strusku, nego krene da pravi piljevinu.
Kada se vreme izmedju dva navlacenja skrati... ili pocnu da se pojavljuju risevi, vreme je za ostrenje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo crtez koji grubo objasnjava sta i kako izgleda:
Image


Image
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

PS
Promenio komp i sad pola dokum. ne mogu da nadjem.
Imao sam ovu gore pod microskopom i to prave ostrice.
Nije isto ali veoma slicno.

Ko malo razmisli shvatice i zasto sam napomenuo glatkocu ostrenja pre savijanja ivice.
Ako nije uradjena da valja sama ostrica vise lici na grabulje nego ostricu. Posmatrano po sirini ivice ostrice ne u preseku kao gore.

Sad ima velike veze koliko ste cesto spremni da savijate i ostrite, koliko je tvrdo drvo koje radite,
i koliko vam stvarno treba super super glatko.

Posebno imajuci u vidu:
Da bi uopste skidali strusku, mora da se vrsi pritisak na dole - ka predmetu obrade.
To sabija vlakna negde manje negde vise.
Pri dodiru sa bilo kojom tecnoscu (voda alkohol ulje, voda posebno) koja moze da udje Unutar vlakana ona se sire i podizu od prethodne kompresije,
tj. vracaju u nekomprimovano stanje, opet manje ili vise.
I ogledalo efekat koji ostavlja vrlo ostra blanja se gubi manje ili vise.

Ako razumete zasto i kako radi, znacete i da birate sta koristite u zavisnosti od dreveta koje koristite i finisha koji ide na njega.

Nadam se da pomaze post.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

i dalje pokusavam da skontam o cemu pricate. al' dobro, mlad sam i ucenja zeljan, pa ima nade za mene :) :)
(evo upalio onaj video sto ima link, ne bi li skontao )
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pocni od googlanja: card scraper
Ovo je isto to, samo ubaceno u telo rendeta.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

aha. da da, evo gledam/slusam onaj link, slicice i t.d . -fala.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Asolutno se slazem sa Momirom da finis seciva pre prevrtanja ivice mora da bude na najvisem mogucem nivou koji neko moze da postigne da bi to secivo lagano seklo, i dodatno imalo duzi zivotni vek.

Kod scrapera postoji jos nekoliko trikova. Samo telo scrapera se pravi relativno mekano (mada ima i prilicno tvrdih, da ne bude zabune) ali se celik prilikom prevrtanja otvrdjuje radom, poa je ostrica tvrdja nego samo secivo. Takodje, scraper moze da se prevrne nekoliko puta i vraca u osnovni polozaj, sto ga ponovno ostri svaki put, medjutim, to na kraju dovodi do zamora materijala, i pucna koja u stvari sece se odlomi, pa je obavezno skinuti kompletnu stranu do zdravog materijala, ispolirati na kamenu, i poceti iz pocetka.

Takodje, kao io kod svega drugog, mora da se eksperimentise. U ovom slucaju sa sliom pod kojom se pritiska na scraper prilikom prevrtanja ostrice. Sto je ostrica duza, moze da skine deblju strusku, ali se i lakse osteti. Kao kad imate dugacke nokte. Sila kojom se prevrce zavisi od mnogo faktora. Jedan je tvrdoca seciva, drugi je povrsina kojom burisher pritiska na scraper. NIje isto da li je burnisher okrugla sipka precnika 8mm, ili ivica trouglastog burnnishera koja ima radijus 2mm. Ovaj drugi ce zahtevati znatno manji pritisak za isti efekat, ali ce lomiti mekan scraper.
Post Reply