Ručni alati

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Ručni alati

Post by Bojan »

Koliko vas u stvari koristi ručni alat - tipa dleta, ručne testere, rende i ostalo?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja.
Kad radis sitne stvari (tipa korice za pistolj, rucku za menjac, natpis za vrata...) retko koji elektricni alat dolazi u obzir.
Tu i tamo Dremel moze po nesto da odradi, ali uglavnom se svodi na testerice i dleta. I naravno smirglanje do besvesti :)
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Лично, више волим да радим са ручним алатом из више разлога:
1. згоднији је за ситне ствари и кад нешто мораш да радиш на неприступачном месту (не мислим на врх Копаоника него на унутрашњост намештаја)
2. бољи је осећај, тј. осетиш мирис дрвета, а не гуши те прашина
3. не мораш бити толико пажљив као са електричним апаратима- нисам још чуо да је неко длетом покидао шаку или да је ручном тестером одсекао прст, и много се опуштеније осећам при раду.
4. опушта!
5. има вероватно још неки разлог...

Мојдеда је био одличан столар, иако је од машина имао само циркулар и бушилицу, и правио је фантастичне ствари од дрвета. Наравно, ово је ипак 21. век и све те машине постоје да олакшају (и доста убрзају) рад и професионални столар не може без њих да се такмичи са конкуренцијом, и то је ок. Машине су биле раније много скупље, тј. нису их правили Кинези.
Ја ипак нисам профи и ово радим само из личног задовољства, тако да ми уштеда труда и времена не значи превише.
Немојте да ме замишљате како сатима куцкам длетом уз светлост петролејке, јер мислим да то само тако треба да се ради. Наравно да користим и ја електрични алат, само више уживам кад нпр. повучем хоблу и чујем Ђшшш... уместо Вррр...иииии...

Једном сам налетео на сајт од неког Француза који се бави рестаурацијом намештаја и прави копије старог намештаја, а користи само ручни алат. Чак сам прави лепило и премазе по неким старим рецептима. Човек прави перверзије од намештаја! Пробаћу опет да га нађем па ћу поставити линк.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, nisam bas pokidao saku, ali sam je par puta dooobro pocepao. Doduse to je bilo dosta davno, kada sam bio mladji i blentaviji :)
Inace secam se da je deda svojevremeno imao cirkular na nozni pogon. Bilo je jako davno pa vise pogadjam nego sto se secam tacno kako je izgledao (imao sam tada moze 5-6 godina).
Otprilike mehanizam je bio slican kao na starim sivacim masinama, s tim da je bio dodat zamajac (poveci komad betona).
Ali se dobro secam da sam mu "pomagao" tako sto sam zdusno pritiskao nogicom :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Mladen wrote:(не мислим на врх Копаоника него на унутрашњост намештаја)

Немојте да ме замишљате како сатима куцкам длетом уз светлост петролејке, јер мислим да то само тако треба да се ради.
:lol:

:P
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Znate onaj vic o Pinokiu i smirgli?...>>Smirgla je zakon!!!<<,taj zakon vazi u firmi gde radim!
jbg-ne moze se sve uraditi ni masinski...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam vic. Ajd ispricaj (ustvari iskuckaj)
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Vic kaze:bio otac Djepeto i malen drveni sin Pinkio,kako je vreme promicalo a mali Pinokio rasao doslo vreme njemu za devojke.Pita on tako tatka Djepeta da mu ovaj pomogne,a ovaj mu dade parce smirgle da se zanima dok mu on nenadje devojke,
Proslo neko vreme i Djepeto mu pronadje devojke,i kaze to sinu,a Pinokio njemu"Mani tata devojke-SMIRGLA JE ZAKON"(Leti piljevina na sve strane!!!)
User avatar
zvrnda
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 31 Jul 2008 22:44

Post by zvrnda »

Gde mogu da nabavim stegu za fiksiranje ploca od iverice pod uglom od 90 stepeni kako bi ih lakse spojio? ako postoji improvizacija rado bi je iskoristio unapred zahvalan zvrnda
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

zvrnda wrote:Gde mogu da nabavim stegu za fiksiranje ploca od iverice pod uglom od 90 stepeni kako bi ih lakse spojio? ako postoji improvizacija rado bi je iskoristio unapred zahvalan zvrnda
Idi na viewtopic.php?id=355
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takve fabricke stege imas u vecini radnji (woby, merkur, uradi sam...) Jedino sto se najcesce nisu bas pretrgle izdrzljivoscu. One zelene sa "brzim" otpustanjem navoja dosta brzo propadnu bas na tom navoju (posto je pravljen od neke meke livene legure).
Povremeno ima da se nadje i dosta robusnijih (sve od celika, ali nemaju brzo optpustanje navoja). Uglavnom ih prodaju kao stege za varenje ali im nista ne fali za rad sa univerom.
User avatar
cikaprle
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 28 Mar 2008 16:10

Post by cikaprle »

ja koristim skoro svaki dan rucne alate
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

Sl_Il wrote:Vic kaze:bio otac Djepeto i malen drveni sin Pinkio,kako je vreme promicalo a mali Pinokio rasao doslo vreme njemu za devojke.Pita on tako tatka Djepeta da mu ovaj pomogne,a ovaj mu dade parce smirgle da se zanima dok mu on nenadje devojke,
Proslo neko vreme i Djepeto mu pronadje devojke,i kaze to sinu,a Pinokio njemu"Mani tata devojke-SMIRGLA JE ZAKON"(Leti piljevina na sve strane!!!)
viewtopic.php?id=302
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

da li neko jos radi sa ovim alatom :D .... htio sam da ovo malo usminkam i sredim al ne znam dal da ga farbam i cime ..usput kako se zovu ovi "strojevi" :)


Image

Image
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
DEJANP
Moderator
Moderator
Posts: 180
Joined: 15 May 2009 19:55
Location: zrenjanin

Post by DEJANP »

tishler wrote:da li neko jos radi sa ovim alatom :D .... htio sam da ovo malo usminkam i sredim al ne znam dal da ga farbam i cime ..usput kako se zovu ovi "strojevi" :)


[url]http://img191...us/img191/5808/dsc02638zv.th.jpg[/url]

[url]http://img814...us/img814/7526/dsc02636c.th.jpg[/url]
Tis jel ti malo zezas? :mad::mad::mad:
Obicne rucne blanje
Smirgla u ruke i posle lak za camce
Post Reply