Ručni alati

Rad sa ručnim alatima
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

ne zezeam ..znam da su to rucne blanje rende ili hoblic ...to sam naslijedio od djeda a ovaj veliki su zvali šerman e sad sigorno postoji jos neki nazivi..
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

zvrnda wrote:Gde mogu da nabavim stegu za fiksiranje ploca od iverice pod uglom od 90 stepeni kako bi ih lakse spojio? ako postoji improvizacija rado bi je iskoristio unapred zahvalan zvrnda
Možeš ovde
http://www.mi-lumen.co.rs/

A imaš ih i u MERKURU u Woby-Haus-u URADI SAM ...
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Mi ga ovde zovemo raupank i sluzi kao abrihter da izravna dasku. Ja sam sa tim radio nekada sa mojim ocem. Najveci fazon je u ostrenju nozeva na njemu mnogi to ne znaju pa kad naostre on nikako ne radi. Caka je utome da se noz ostri na kamenu koji ima blag radijus od mozda dve do tri desete tako da sredina strci iz tabana taman toliko da krajevi noza ne izlaze iz tabana. Kad hoblas sa njim on bi u poprecnom preseku davao jako fine talase koji se golim okom ne vide. Ako te jos nesto zanima ako znam odgovoricu ti.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tisler, nemoj ih lakirati. Predji ih nekim uljem (recimo lanenim). Dno ostavi da bude golo drvo.
To nece stajati nigde napolju, nece se po njemu prosipati sok i pivo (valjda :)), a osecaj pod rukom je daleko lepsi. Takodje to je alat, udarace se, grebati... Lak bi morao da struzes pa ponovo. Ulje samo namazes krpicom i ostavis da se osusi.
Bitna stvar je da dno bude potpuno, ali apsolutno potpuno ravno, i sto je moguce finije osmirglano. Jako je dobro ako mozes da postignes da stranice budu tacno pod 90 u odnosu na dno. Onda moze da ih koristis na "shooting board" (ne znam kako se to zove kod nas).
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Mi ga ovde zovemo raupank
fala runer..ne znam da li si primijetio da jedan od ona dva manja ima polukruzno dno i mislim da je i on imo svoj naziv kao i simshoblic ..
Tisler, nemoj ih lakirati. Predji ih nekim uljem (recimo lanenim)
ne bi ni ja lakiro .imam jos 3 simshoblica i neka stara dlijeta pa sam sve to mislio da sredim i ukrasim kancelariju koja ce da se radi do zime.Vidjo sam po internetu ukraseni raznim bojama pa sam mislio da i ja tako uradim ali ipak mislim da cu premazati uljem i mozda dodam kakvu rezbariju....
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Nema na cemu Tishler a mi smo zvali sims hobla rende koje je moglo da udje u falc i da prosiri isti. Na primer ako zapnu vrata pa su bila na francuske sarke koje su se ukopavale pa nije bilo stelovanja. Onda smo sims hoblom cistili falc da ne zapinje.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply