Raspe i dreadnot turpije

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Raspe i dreadnot turpije

Post by BR »

Koristi li neko od vas raspe?

Evo nekoliko slika mojih.

Prvo Coradi masinske i Liogier rucno zubljene. Coradi su odlicne, ali opet na kraju, Liogier vodi trku.

Prvo dve Liogier. Jedna zakrivljena za konkavne povrsine, i jarcev jezik ili zalfijin list, kako se zove po raznim zemljama desno.

Image

Zakrivljena je finoce 9, jarcev jezik 14, sto je skoro najfinija obrada. Povrsina zavrsena sa njom je ekvivalent recimo smirgle 80, ali kvalitet povrsine moze daleko bolje da se kontrolise.

Po brzini nskidanja daleko su brze od smirgle.

A ovde su u drustvu sa Coradijevim turpijama u sredini. Zubi na njima su pravljeni masinski, ali cnc kontrolisanom masinom pa se pojavljuju talasi. Finis je skoro kao kod Liogiera, rade jednako brzo, ali je osecaj u radu losiji (kad se naviknes na dobro) U svakom slucaju, nije prevelika razlika, za malo nizu cenu.

Image

Druga opcija su Iwasaki turpije. To je savremena interpretacija dreadnot turpije, kakve se danas jako retko srecu, osim na autolimarskim raspama, koje su namenjenje za obradu kalaja. Za razliku od Drednot turpija, seciva kod Iwasakija su podeljena zubicima na manje delove, pa se ne zapunjavaju tako lako strugotinom. Seku kao blesave, a kvaliet povrsine je jako dobar, osim povremenog ostatka od zljeba koji jke iznad povrsine. U svakom slucaju, skine se ciklingom na kraju.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedan corradi i jedan Iwasaki (ekstra fina, poluokrugla).
Ekstra zadovoljan sa obe.

Cini mi se da bi Iwasaki sa malo zakosenim zubima bio jako dobra varijanta. Nekada ne mozes da turpiju istovremeno guras i vuces u stranu. A rekao bih da bi tada povrsina bila jos finija, i verovatno bi bio nezniji za kontrolu.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Nedavno sam na poklon dobio nešto što liči na shinto rašpu

Image
Image
Image

Srednja zakivka je labava, a listovi su u tom delu izgubili geometriju.Kako bi moglo da se popravi i naoštri i čime?
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne vidim kako bi moglo da se ostri bez raskivanja cele konstrukcije. Ako raskujes, onda bi nitne mogle da se zamene bakarnim, istog precnika, pa da ih polako rucno raskujes. Nije da ne moze.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja od boljih imam Coradi dve manje turpije i dva riflera

Image

Aj da postavim ovde pitanje da ne otvaram novu temu, vezano je za temu, ako moderator misli da nije za ovde nek prebaci u "Pitajte stolare".

Riflere gde nabavljate?
Pretpostavljam da ovde nema Tj. nadam se da ima a ja ne umem da nadjem , al sve mi se nesto cini uzalud nada :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Corradi sam uzimao preko RMATools-a. Imaju sve što ti treba. Ostalo kod FineTools-a ili Dictum-a.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Post Reply