Noževi za rezbarenje

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

mbole wrote:U sustini ne mora da se radi termicka obrada, samo moras da pazis prilikom brusneja da ga ne pregrejes.
Citao sam malo po internetu kako su drugi pravili, i ovako nesto sam imao na umu. Recimo da kupim neku obicnu turpiju za metal, stavim u malu stegu, pa polako da skidam (HCS, ne HSS). Ili da sklepam neku prostiju tracnu brusilicu, pa malo peckam, malo potopim u vodu.
Kod lisicarki su valjda samo zubi kaljeni a ostatak nije, pa sam zato mislio da uzmem od ubodne. Em manje posla, em je mozda cela kaljena (ako je).

Uglavnom, ako ne budem zadovoljan, onda da razmisljam o termickoj obradi. A onda mogu i ova seciva sto je BR pomenuo, ako ih nadjem, i lisicarka, stare turpije...
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Lisicarka je i meni padala na pamet.
Bole pomenu busenje, ne znam jel bi mogle burgije od cistog karbida,
Video sam negde klip gde covek testira razne sorte na svim mogucim materjalima,
al sad ne mogu da nadjem.
Ja stvarno razmisljam da mi neko donese nekoliko komada 3-3.2-3.5-4-5-6-6.5 mm.
Za busenje rupa za srafove potenciometre i prekidace u inoxu.
Trebalo bi da buse i otkaljeni celik. Nisam probao al tako kazu no kazu sve i svasta pa se ispostavi ...
PS
Nekako mi se cini da je lakse da pretrpis cenu za busenje tvrdog nego da ulazis u proces kaljenja.
Last edited by momirz on 17 Nov 2019 17:30, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Secivo od tesera i lisicarka nece moci.

Posebne burgije od cistog karbida, ne spiralne, nego ravne, namenjene busenju matrica, mogu da buse okaljeni celik, preko 56-57 HRC. Ali da bi to radile, a da te ne kosta ko svetog petra kajgana, moras da imas odgovarajucu stubnu busilicu, visoke preciznosti, posto su jako osetljive na lomljenje.

Burgije za plocice, sa spicastim secivom, takodje mogu da probuse okaljenim celik, rupa nece ninasta da lici, ali opet, i one su osetljive, i znaju lako da puknu.

No pocinjemo od kraja a ne od pocetka. Seciva za lisicarke, i slicna rabota nece moci. One su ili bimetalne, a telo testere je jako mekano, dok su samo zupci tvrdi,. ili su napravljenje od materijala koji je induktivno okaljen samo na zubima. U ovom drugom slucaju, opet je obavezno kaljenje.

Takodje, kaljenje HSS u domacim usloivima je cista bajka, od toga nema nista. Za kaljenje HSS je potrebna ozbiljna oprema, sa preciznim merenjem temperature, sa termickim procesom koji zahteva drzanje na raznim, preciznim temperaturama tacno odredjeno vreme. Zaboravite.

Kaljenje celika u malim elementima kao sto su seciva za male nozeve je daleko prostije nego busenje vec okaljenog komada. Seciva od 3-4 cm mogu da se rade i na butanskom sporetu, uz malo strpljenja i vestine, a tek sa MAP plamenikom i 5-6 cigli je pevanje. Busenje rupe u vec okaljenom komadu su muke i na kvalitetnoj masini od stotinak kila, a kamoli bez nje, ili na nekom kinezu.

Jos jedno pitanje, cemu busenje malog seciva za noz za rezbarenje? Nema potrebe za to, svaki tang koji je iole zarezan sa strane je sasvim dovoljan da drzi takvo secivo u epoksidu. Iole veci tang, tj rep u drvetyu, je dovoljan da izdrzi 65 kila, kada je secivo ukopano u drvo, a toliki majmun se obesi na drsci. Probano.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KAd smo vec oko busenja, prica izgleda ovako.

HSS burgija, gornja granica do nekih 50 rokvela.

Kobalt burgija gornja granica nekih 56-7 rokvela, ali samo u prostom ugljenicnom celiku, na vecini alatnih nece da radi, kao ni na nerdjejucim.

Burgije sa karbidnim vrhom, buse vecinu kaljenih celika. Mane su im sto jako sporo buse, jer su uglovi tupi, i zahtevaju poprilican pritisak da bi busile. Materijal mora da bude adekvatno drzan, u svim mogucim pravcima pomeranja, i to ne u jeftinoj stegi, nego sa priborom za vezivanje, ili masinskoj stezi. Pocetak busenja je prilicno zeznut na bilo cemu sto je preko nekih 57-58. Sto mora da bude upravan na pravac busenja, i to kako treba, a ne ugaonikom priblizno. Inace puce burgija.

Da ne pominjem da burgija ne sme da baca, ili da se pinola klacka. Brzine busenja sto manje to bolje.

Ciste karbidne burgije su jos osetljivije na greske.

Abrazivne burgije, sa dijamantima rade samo dok ima abraziva na vrhu, posle toga ode mast u propast. Za jedno dva busenja moze.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

O rupama nisam ni razmisljao, ali eto, dobro je sto moze i bez njih.

Sto se busenja tice, ovakve EDM "busilice" buse i kroz najtvrde metale, samo ne znam kakva im je preciznost i koliki bi maksimalni precnik mogao da se izbusi a cini mi se da treba i dosta vremena dok ne probuse. Ali mozda nekom bude zanimljivo

https://www.youtube.com/watch?v=rpHYBz7ToII
https://www.youtube.com/watch?v=fRPmSgfIJqY
https://www.youtube.com/watch?v=RUYWzd7CBWQ
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Do 60 RC sigurno rade malopre pitao, jedna od 3 mm (u stvari covek ima cenu za 1/8) je oko 15 US.
I sluze za busenje tvrdo otkaljenog celika cika samo sa tim i radi jer da bi dobio ono sto pravi nista sto je spolja mu nije ispod 60 RC.

PS

Moje za elektroniku maksimalnu debljinu koju imam je 1.85 mm buse list bilo koje HC testere ali to je oko 50 -55.
No imajuci u vidu da buse i extra tvrdu keramiku (za to su i kupljene) -pretpostavljma da bi i tvrdje - nisam probao.
I ne bi jer mi se ponekad na mlad nesec u prestupnoj godini desi da zatrebaju i onda je muka da ih doturim.
Da treba precizna busilica i futer - treba.

Ja cu da kupim set trojki 6 i 6.5 sigurno. ne treba mi cesto ali je puno jeftinije nego da unapred moram da znam gde ce koja rupa da ide pa da mi cika koji sece laserom istovremeno i busi.
Nije skupo za seriju ali meni ne trebaju serije, iako bi mogao da napravim serije za prednje i zadnje maske no onda ostaju rupe po potrebi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Tesko bogami bez rupa ako iole vise radis pogotovu tvrdje drvo i neces da secivo ide delom duzinom drske.
Probao.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

EDM je jedna od najpreciznijih masinskih metoda. Samo, mislim da ne zelis da znas cenu opreme :D

Inox nije kaljen. Niti serije 300 koje se kod nas smatraju Inoxom mogu da se kale.

Glavni problem kod Inoxa, i nerdjajucih celika je da otvrdnjuju od rada i temperature, pa ako se zeznes i krenes pogresno, otupe burgiju dok si rekao keks. Inace, za te serije 300, uvek bih pre uzeo kobaltnu nego karbidnu burgioju. Ostrija je i bolje radi.

Sa druge strane, burgije sa karbidnim vrhom vrlo cesto koristim u mesingu, pogotovu na velikim precnicima, i ako je mesing iznad serije 60, tj zilav. Grudni ugao im je 0, pa nece da iscupaju radni komad iz stege. A da budem iskren, imam i set spiralnih burgija koje sam prepravio za mesing, jeftinije od specijalizovanih burgija.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Uzmi:
Korbermesser
Rosenmesser
Detailschnitzmesser
eventualno i
Breintz
i mali Canard

Ne bi trebalo da te izadje vise od 160 eura sveukupno - 30 eura noz i trajace ti ceo zivot.
Ostalo sto ces polako da kupujes su rifleri mali bansek i alat za smirglanje.
Prva 3 su oko 45 + porez ako ti ih neko posalje spolja (do 70 moze da ti salje bez carine)

Ovo je ubedljivo najjeftiniji dobar alat za obradu drveta koji moze da se nadje.

Sprijatelji se sa sto vise stolara i uzimaj otpatke.

Uz kecelju mozes da radis i u dnevnoj sobi a da ne pravis djubre.
(Smirglanje i turpijanje na terasi)

Sa sobom nosi blokce i papir da nacrtas ono sto ti padne na pamet da bi pravio,
(zaboravi se).

I da, samo drvo ce da ti da toliko sara i oblika kakve nista drugo nece.

Na slici koju sam postavio ja sam video glavu papagaja - sto mi nikad ne bi palo napamet sam da radim.
Last edited by momirz on 17 Nov 2019 23:55, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo redom...
Nozic od karbida...
Moguce, ali...
Dijamantsko tocilo, zaboravi oblikovanje na bilo kom obicnom.
Niza ostrina od celika, a kod duboreza je ostrina kriticna.
Jos jedna napomena kada se ostri karbid, obavezno smer tocila ka ostrici nikako od nje (krza).

Za busenje...
Kobalt... ne radi vec na nisko okaljenim (listove za testere koje smo nabavljali, ne moze da probusi a ako se dobro secam oni su negde oko ili cak ispod 50)
Burgije za staklo/keramiku sa vrhom kao plocica u obliku plamena... rade i u kineskoj stubnoj, jeftine su pa i ako se polomi nije strasno, rupa je trouglasta. Nisam ih probao na necemu debljem, busio sam njima list testere najdeblje 1mm.
Burgije sa vidija plocicom na vrhu koja je "usadjena" kao kod vdija burgija za zid, rade slicno, teze se lome, ali rupa je i dalje vise trouglasta nego okrugla.
Fakat, nisam drzao materijal ozbiljno stegnut, da jesam verovatno bi rupa bila manje trouglasta.
Nisam nasao bas male, tipa 2-3mm. Mislim da je najtanja 4mm

Rupe za drsku... mislim i ja da nisu neophodne ako ostavis celu duzinu testerice za ubodnu da bude tang. Ako je usadjeni deo 2-3cm... mislim da bi bile jako pozeljne. Ne smeem da tvrdim da su neophodne.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koliko sam ukapirao, niko nije pricao o nozu od karbida, nego o karbidnoj burgiji.

Busenje.

Busenje lima je posebna kategorija. Na tim nasim listovima za testere moze i kobalt, al uz trikove. Stegnes lim izmedju dva komada drveta, pa sve utegnes na busilici, i polako ali hoce da probusi. Naravno uz jako mali broij obrtaja.

Trouglasta rupa je opet posledica lima i nestegnutog komada. Kada se sve stegne, a nema bacanja u glavi, pinoli, sto je kako treba onda se dobije odgovarajuca okrugla rupa. U sustini moze da se busi i ravnim glodalom za drvo, za uranjanje, ali opet traje i mora dooobro da se pritisne.

Sto se rupa za drsku tice one definitvno nisu potrebne. Rep od nekih 6-7 cm drzi secivo od 10 cm tako da celo moze da se zakuca na drvo, a na kraj obesi 40-50 kila.

Postoji nekoliko nacina montiranja drske, od kojih svi rade manje ili vise. Najprimitivniji nacin koji sam probao je bila rupa u drsci napravljena usijanim komadom gvozdja, koja ne prolazi kroz celu drsku, u koju je rep seciva zalepljen lepkom od borove smole i ugljena iz vatre.

Drugi bolji je produziti rep dok ne prodje kroz celu drsku, pa sa druge strane postaviti sajbnu i raskovati kraj repa. Naravno lepljenje epoksidom ili necim primitivnijim je obavezo. More No1 pravljene na tom principiu mogu da izdrze odraslog, ne debelog coveka obesenog sa zadnje strane. Mogu i nekog teskog, ali ce se iskriviti spoj drske i seciva.

Treci nacin napraviti drsku iz dve polovine, sa ukopanim mestom za rep, zalepiti je na mesto epoksidom, a onda sve obmotati ribarskim koncem koji se osigura epoksidom. Pravio sam i takve drske, na nozevima za povlacenje, i vise nego sto su dobro drzale. U stvari, nikada nisam imao secivo koje je ispalo i iz jedne.

Na trnu je dovoljno napraviti jedan dva polukruzna zarezxa, da bi se dobila mehanicka veza sa epoksidom.

Duzina trna treba da bude 4-5 cm, ili barem 70% duzine seciva.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Do sada nisam pominjao nozice od karbida vec samo burgije ali....
Tu vec dolazimo do koje drvo....

Ako ces da radis koren oraha ili grab nozic od karbida ostavlja istu zavrsnu obradu kao i dobro naostren celik.
Migao bi i da objasnim zasto - ima nas budala koji smo ulazili u detalje al ce da traje
Micrograin karbide kad nabavis 0.3-0.4 um zrno 12-14% kobalta RADE, pravio sam dva ni jedan vise nije kod mene.
Mislio budala nacicu al cvrc makar ja nisam uspeo u Evropi nigde - evo da ponovim ako neko zna gde ima a da ne treba da narucis sanduk ja bi kupio.
Isto vazi i sipcice od 2-4mm precnika.

Ostrenje jedno pa 30-50 puta redje nego bilo koji celik opet samo dijamant ja koristio DMT 1200 jednom posle jedno 30 DMT 3000 i NEMA strop.
To je pa makar jedno 500-600 puta odlaska na kamen i strop uvek pored sebe.

Svako ko je iole vise radio ovo zna sta sam rekao.

Za rad sa vrlo mekim drvetom nije toliko velika razlika kao sto se cini ali se vidi kad bas zagledas. Vec tresnja - ne.

Drske samo lepljene ili pluta pa omotano dobrom lepljivom trakom.

Mikrodleta od karbida su sampionski dobra.

Posto nisam uspeo da nadjem u evropi a iz US nece da salju u ovu vukojebinu, cekam ortaka da donese pa cu da ostavim detaljno sta i kako.
Nadam se da dolazi oko NG.

Za full tang se slazem tada je dovoljno samo drske sa strane no ja nisam do sad radio sa lisicarkama vec kotistio
Bosch T234x i mislim 44d (imam gomilu i koristim ih za sve i svasta).
No oni su meki radi turpija na njima - koliko meki/tvrdi ne znam.
Da ne opisujem sad detalje dovoljno je jeftino da svako moze da proba, i za meko drvo bi mozda i radilo.

Rade za obelezivace raznih sorti

Ovde je problem sto za sve da radis pristojno, uvek nesto zafali pa stanes ili cekas da stigne sa amazona iz Kine ili druge PM i sl.
Za sve - ako nije najjeftinije - nema. Evo trazim LT1038 CK i ... ma cutim.

Zato i predlazem coveku pristedi para naruci Pfeil ili nesto drugo ako ima ko da mu predlozi i sluzice ga ceo zivot.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Momire, slazem se sa tobom za karbid, ako struzes a ne seces. Rade lepo i samo sa tocila, bez ikakvog kamena. No to je drugi princip, ne mozes kroz materijal, moras sloj kroz sloj.

Skoro sam pravio nekoliko debelih strugaca od HSS, bez otpustanja, i rade jako lepo. Sto debljil, to bolje rade, posto ivica moze da se bolje iskontrolise. NA dovoljnoj debljini eto i dve ivice za obradu.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Pristojne cena za LT1038 CK :)
Jesi li siguran da ti treba baš 10 amperski?
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto sam ja pobrkao...

No, sad sam se setio da je bilo jos nesto...
Recimo da kupim neku obicnu turpiju za metal, stavim u malu stegu, pa polako da skidam (HCS, ne HSS). Ili da sklepam neku prostiju tracnu brusilicu, pa malo peckam, malo potopim u vodu.
Ako je kupis... tesko
Ako nadjes neku staru... onda moze.

Nove turpije su u najvecem broju slucajeva samo povrsinski kaljene (eventualno cementirane, ali opet samo po povrsini). materijal ispod toga je nekakav pekmez...
Stare turpije su obicno od D2 celika, kompletno kaljene (a i ako nisu, njega je lako okaliti na brener).
Post Reply