Noževi za rezbarenje

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mene kod tih ocena, kazu na grupi prilicno brine nivo tih sto kazu. To je ista prica kao sto su Parkside alati iz lidla dobri, ili je Yugo dobar auto. Vecina tih nema sa cim da uporedi, a glavna ideja je ma odlicno je za te pare.

Sve dok ne probam licno, ili ne proba neko ko zna kako se ponasa dobar alat, ne uzimam mnogo za ozbiljno take konstatacije sa domacih grupa. Potpuno je druga prica negde drugde, gde su standardi daleko visi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne diraj mi Yugica :)

Salu na stranu, upravo to i jeste neka ideja, da probam pa da vidim sta je.
Cena je smesna, pa i ako ne valja, posluzice za grebanje farbe i lepka, secenje smirgle... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je moderna interpretacija misli "ne mogu oni toliko malo da me plate koliko ja mogu malo da radim".

Tj, ne moze da bude bas toliko lose koliko malo kosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo nekad... sad moze i mnogo losije od cene...
Al posto je ukupno cifra mala, vredi probati, pa ako se pokaze da valja super, ako ne... mnogo vise para sam spiskao na vece gluposti :)

Nije meni poenta u niskoj ceni, nego sto nema gde drugo da se nadje. Barem ne ono sto meni treba i u nekom razumnom roku.

Verovatno ce mi trebati 10-tak komada, nije mi neophodno da budu ekstra kvaliteta, ali moraju da zadovolje bar neki minimum (teba da odrade jedan poslic, i posle toga mogu u kantu).
A ovo je jedino sto mogu da obezbedim u dovoljno kratkom roku.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja sam se makar naigrao sa ovim i ono sto se meni dopada je:
Za grubo Sirokog luka MORA sa ravnim i zakrivljenim kratkim secivom oko 5.5cm.
Puno njih se kune u duzu zakrivljenu meni se nije dopala.

Opineli su odlicni - nadji drsku koja ti odgovara i napravi oblik koji ti odgovara.
Meni je problem debljina seciva tako da sam koristio ono sto oni zovu filleting knife za finije stvari naravno skracen.
Drugo veci rade jako dobro i kao kuhinski nozevi.
Ako ides na skijanje (ili neko koga poznajes) u Francusku tamo ih ima svuda.

Deluje mozda cudno ali Victorinox kad oblikujes secivo je meni isto jako dobar - problem neudoban, no njega nosim skoro uvek.

Kratka uska tanka ipak je po meni Preil najbolji jer ga najredje vracam na strop.
Nozevi su relativno jeftini - u rangu cene pristojne burgije tako da bi da sam na tvom mestu probao.

I SUMANUTO mnogo znaci drvo na kome radis kao i kvalitet povrsine koji ti treba - ovo je trebalo prvo.
Nisam jer tu pocinju problemi koji...
Meko-tvrdo bez figure-sa figurom gusta vlakna-redja
Ja recimo bez figure najvise volim Grab, sa figurom koren oraha, resto lipa tresnja

PS
Nabavi Veeeeeliku kutiju za razne otpatke - tvoje ili drugih i nadeljaces se.
Obaska posebno uzivanje, makar meni, koje nista drugo ne moze da pruzi.
Last edited by momirz on 11 Nov 2019 06:15, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

evo od jutros:
Image
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ovo je kora i lomi se na iole jaci pritisak - sirna noza ispod 4 mm.
JBM se koji je noz jer ovo drugo nema...
Last edited by momirz on 11 Nov 2019 08:42, edited 1 time in total.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Opinel filleting nozeva ima i kod nas, cini mi se da sam ih i u Snajperu video.
Drvo... zapravo, ova ideja o rezbarenju mi je pala na pamet kada sam setao pored Dunava i video gomilu grana koje reka nanese. :D Kod kuce imam nesto hrastovine, camovine i neke dascice od topole.
Znam da su pfeil alati vrh, video sam da ih ima kod Dictuma. Samo postarina i dazbine bi me dosle skoro 40€, tako da cu to da preskocim za sad. Ne zuri mi se za te manje nozeve, videcu jos da li ce Mbole nesto da kaze o ovim nozevima koje je narucio.

Pade mi nesto kao pamet, da li bi od testerice za ubodnu mogli da se prave nozici? Ali bez termicke obrade? Ili od Stanley trapeznih seciva za skalpel (pise da je celik sk5)? Za ubodne, vidim na Womaxovim da pise HCS, to bi trebalo da je high carbon steel? Boschove ne znam od cega su.
Ovo bi mi bilo zanimljivo ako bi moglo da se odradi, a da necemu valja, da sam sebi nesto napravim. Cisto radi meraka.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vidi ovako, kao i kod penetracije, tvrdim mozes u meko ali ne i mekim u tvrdo...
:D
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Znaci, nista od meraka :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako nista, samo moras i da ga okalis :)
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Bas na tom mestu mi sav merak ode niz vodu x) Preskocicu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam od ubodne testerice pravio jedan nozic za obelezavanje.
Da budem iskren, ne secam se cija je bila, verovatno festova ili boskova.
I bila je HSS, prilicno tvrda i zaguljena za obradu i ostrenje.

U sustini ne mora da se radi termicka obrada, samo moras da pazis prilikom brusneja da ga ne pregrejes.
To sa HSS-om nije tako tesko, sa HCS je vec vrlo problematicno.

Drugi problem je sto u HSS (pa ni u HCS) ne mozes da izbusis rupe za pinove a da je prvo ne raskalis.
Sad, koliko bi drzalo bez pinova... samo zalepljeno nekim epoksidom... stvarno ne znam.

Treci, sto je upotrebljiv deo (kad skines zube), prilicno uzan, takod a bi radilo samo za neke bas male nozice.

Sad... ponovno kaljenje i nije neki preveliki problem. U krajnjoj liniji, nadji nekoliko otupljenjih testerica koje su za bacanje, raskali, okali ponovo "odokativno" ako nemas nikoga ko ima pec, popusti u rerni na jedno 200 stepeni tokom dva sata i uz sporo hladjenje (ostavis preko noci u zatvorenoj rerni nakon sto je iskljucis), pa vidi na sta lici. Neces dobiti idealnu tvrdocu, al verovatno ces biti u dovoljnom opsegu.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Probaj sa nožem od recipro testere - lisičarke kako je nazivaju. Nož je poprilično veći.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos bolje, nadji staru testeru od cirkulara, bez vidije, ili staro secivo za rende, pa ces imati materijala koliko hoces. Naravno uz otpustanje pre rada i ponovno kaljenje, ali to nije neka moudrolija za mala seciva.
Post Reply