Noževi za rezbarenje

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Noževi za rezbarenje

Post by Alvi »

Nisam našao sličnu temu, pa rekoh da otvorim. U engleskom jeziku postoji i whittling i carving, što podrazumeva i različit izbor noževa, bar koliko sam ja video, ali ne znam da li mi imamo adekvatne sinonime za obe reči, pa sam sve podveo pod rezbarenje. Možda bi umesto whittling moglo da stoji deljanje, ne znam.

Mene sad zanimaju whittling noževi. I to džepni, preklopni.
Nešto ovog tipa, kao Schrade Old Timer 440T

Image

Ovaj ovde ima, s leva na desno, prvo nožić sa jačim vrhom, ili spey, kako oni to zovu, da može da zađe u nezgodnija mesta i vrti, a da se ne polomi, zatim nožić za delikatnije operacije, onda takozvanu sheepfoot oštricu čiji je vrh opet dobar za neke zadatke, s tim da je često i deblja, pa može da skida veće količine materijala, i na kraju ovu najdužu, univerzalnu oštricu. Kod ove poslednje oštrice zgodno je što ima ovako spušten i ravan kraj, zog povećane kontrole kada se vrhom rade sitni detalji i dodatne sile kada pritisnemo palcem druge ruke.
Sve oštrice su ili ravne do kraja, ili do pred sam kraj. Kažu da je najbolje da ovo najduže iliti glavno sečivo ne prelazi 2-2.5 inča, a malo da je tu negde oko 1-1.5 inč.

Mogu da naručim ovakav ili sličan nož preko Ebay-a za 20-30$ ili više, i da čekam 20-30 dana da stigne. Zanima me ima li nešto slično da se nađe kod nas? Znam da na oglasima postoje victorinox noževi, ali oni obično imaju više dodataka, a i ne svidja mi se njihov izgled. Može i nešto sa 2-4 sečiva. Do 2000, recimo. Može i kinez od 300 dinara, samo da donekle upada u ove specifikacije.

Inače, tražio sam po internetu da vidim imaju li Kinezi neke kopije, ali nisam našao. Kod nas na oglasima takodje ništa slično, osim već pomenutih victorinox i sličnih multitool alata.
Last edited by Alvi on 05 Nov 2019 02:04, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako hoces sa time da deljes drvo, sa Schradeom se neces bas usreciti. Celik je neki kineski nerdjajuci, i em se relativno tesko ostri, em ne moze da se naostri na nivo klasicnog karbonca, em na kraju, ne drzi ostrinu dovoljno dugo. Ako hoces kinez, Schrade je bas to, napravljen u kini.

Wictorinox je za deljanje za zaobilazenje. Secivo je jako, jako mekano, takodje nerdjajuce.

U sustini koliko para toliko muzike.

Prvi uporebljiv korak je Case, i po kvalitetu je iznad Schradea. Imaju seriju nozeva od klasicnog ugljenicnog celika koji se em lakse ostri, em bolje drzi ostrinu. Jedina mana je sto nije tvrd koliko treba. Imam jedan large stockman, pa ga zestoko istestirao.

Boker je po ceni skuplji, ali su seciva od 440 C nerdjajuceg celika, i opet se mucis sa ostrenjem.

Ono sto je dobro je Queen cuttlery, i njihov podbrend Schatt & Morgan. Svi Queen cuttlery nozevi se prave od D2 celika, koji se tesko ostri, ali drzi tupu ostricu do besvesti. Za neke druge namene je odlican, ali za deljanje bas i nije.

sa druge strane Schatt & Morgan je odlican bas za to sto tebi treba. Celik je 1095, klasican ugljenicni sa 0.95 % ugljenika i jako malo drugog (Mada mu menjaju hemiju, pa dodaju ispod 1% hroma, sto ga usere za mnoge namene, al ovde ce proci, al da ne skrecem sa teme) Ja bi gledao large stockman, al kako se god tebi svidja.

Ne ocekuj da ces dobiti dobar noz za dlejanje ispod 60-70 dolara tamo negde. Koliko para toliko i muzike.

Imas i druge opcije. Jedna je da uzmes dzepni noz bas za deljanje. Flexicut Carvin Jack je jedna od stvari koja mi pada na pamet, probao, igrao se i za deljanje, koje me ne privlaci je odlican. Samo je i cena odlicna.

Druga opcija je da uzmes Opinel, klasican, ugljenicni, brava je vise nego bolja od svih ovih nabrojanih, za mnogo manje para, i pocnes da se zezas sa njim. Secivo je drasticno bolje od dva i tri puta skupljih nozeva, staje u dzep, lako se ostri. Ima ih u raznim velicinama, odes u Beogradski Snajper, u Masarikovoj, pa uzmes sta ti treba. Sve mi se cini da je to najpametnija kupovina.

A druga opcvija je neki od domacih majstora, koji znaju da naprave prilicno lepe tradicionalne preklopne nozeve.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala na informacijama.
Nekako mi je previse da dam 60-70 za noz. Nije samo zbog para, nego se ja prema skupljim alatima ponasam kao covek kad uzme Ferarija- provoza ga jednom, a onda mu sluzi za slikanje u garazi. Zato sam mislio nesto jeftinije, sto mi nije zao ni da "unistim", ni da izgubim.
Video sam da i o tim opinelima ljudi imaju lepo misljenje, jedino sto ga malo ogranicava je to jedno secivo. Ali cini mi se da je ergonomski dobro napravljen. Videcu jos sta cu.

Citao sam o Rough Riders brendu, njih smatraju za ok budzetsku opciju (generalno, ne (samo) za rezbarenje), izgleda da je kod njih 440A celik, ali valjda rade dobru termicku obradu
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboravi na rough riders.. Mozes sta god hoces das uradis 440 A, to ga nece napraviti dobrim celikom za drvo. To ne znaci da sa njim neces moci da deljes, nego da ces potrositi jako puno vremena na ostrenje, a nikada neces postici nivo ostrine koji imaju seciva od klasicnog ugljenicnog celika.

Sad, ne vidim da je jedno secivo bilo kakva mana Opinela. Za pare za koje se prodaje, kupis dva tri, i prepravis seciva onako kako tebi odgovaraju. Jednom spustis vrh u warncliff, drugo napravis da bude spicasto, a trecem samo malo produbis krivu od originala, tako da je optimizovano za slojd.

Na kraju, uvek ostaje opcija Morinog Slojda, koji je za toih 20-30 eura najbolji noz za rezbarenje koji postoji, bez obzira na jedno secivo. Ako ti nije bitno da bude preklopni.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mislio sam da uzmem neki edc nozic, pa mi je palo na pamet da objedinim i to, ali i da bude ok za neka rezbarenja(deljanja). Umesto da kupujem posebno specijalizovane fiksne nozeve, da objedinim vise njih u jednom. Ali kada sam video da nema nista posteno ispod 60-70, odmah sam pomislio pa za ovo mogu da kupim 2-3 More, ili set nozica od Stubaia i sl.
Uzecu onda Opinel za pocetak, Opinel 7 Karbon, a kasnije po potrebi.

Ima li neki jaci fiksni noz, za grublja skidanja materijala, a da je u tom rangu kao ovi Opineli?
Last edited by Alvi on 06 Nov 2019 15:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za grublja skidanja, koristi sekiricu :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za grublja skidanja. Svaka Mora, duzi Slojd, i sto rece bole, za najveca sekirica, keser, ma sta god ti odgovara.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

:tummenupp:

Na kraju sam uzeo Opinel 8. Ima malo vece secivo od 7-ice, ali i vecu drsku, pa mi bolje lezi u ruci. Iako mi noz nekako deluje kao igrackica, tanko i slabasno, lepo sece. Ovde jedva da mogu da vidim sekundarnu ostricu.

Jos mi fali neki manji noz, od 3-4cm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mislim da sam gore vec napisao, jedna od pocija je da uzmes isti takav opinel, pa skratis secivo. Za te pare tesko da imas bilo kakav ekvivalent.

A najbitnije je da mozes da ga lepo naostris.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mislio sam da uzmem od Stubaia ili dve tresnje na fine tools ili negde, kad budem punio korpu sledeci put. Ili je ovaj opinelov celik bolji? Kad bih uzeo opinel pa skracivao, nekako imam utisak i da je secivo dosta visoko, na ovoj 8-ici ima skoro 2cm.

A ostrenje, nisam jos ostrio nozeve, pa se mislim da uzmem neki sablon od kineza ili napravim sam, za pocetak.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Stubai ili Dve tresenje su bolji. Ako vec uzimas sa fine toolsa, jos bolja opcija je Kiridasi Kogatana.

Opinel je prilicno mekan, ali se zato i lako ostri. Ako se dobro secam, karbonski su u rasponu tvrdoca 55-57, nista specijalno. I Stubai i Dve tresnje su tvrdji, recimo oko 58-59.

Kiridasiji za male pare, kao oni na FT, su 62 pa navise. Ostre se malo teze, ali i drzo ostrinu duze, pogotovu za fine detalje, ako ih ne maltretiras. U sustini je pravilo da se secivom sece, a ne da sa njim probas bilo sta na torziju. Na to su Japanci jako osetljivi, i lako puknu.

Sto se tice sablona, za nozeve besmisleno. Pogotovu za nesto sto se ostri toliko lako kao opinel. Sad ti je prilika da naucis ostrenje iz ruke, bez sablona.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja cekam da mi stigne par nozicca od ovoga iz Kraljeva, pa da vidim kakvi su.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 97#p110497
https://www.facebook.com/voodcarvingsrb/?tn-str=k*F
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd bas da vidimo. Video sam neka njegova polukruzna dleta, nije me dojmilo, posto je u pitanju lim koji je savijen u tubu da bi se dobila drska. Valjda su mi standardi visoki, posto imam poprilican set kovanih delta za duborez. Jos samo da ih sve i nasadim pa i uradim nesto sa njima :D
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Ta japanska seciva mozda kasnije, kad mi porastu ocekivanja, ako vec treba da se obrati vise paznje na njih, pa da probam i njih i More.
Uzeo sam i ja nedavno nekoliko starijih Djokovicevih dleta (to sam kasnije provalio da su njegova), ali iz druge ruke, pa cekaju da ih naostrim. Sta znam, tamo gde se okupljaju duboresci na FB kazu da on pravi dobra dleta. A koliko dobra, to vec ne znam.

Bole, jesu li mu te cene na stranici i dalje aktuelne? Oko 600 dinara za secivo, a 1600 za kompletan noz, ako sam dobro razumeo?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemam pojma iskreno... narucio sam dva nozica, jedan 600 drugi 700 kinti, pa cemo videti sta je kad stigne. Nisam ni pitao za cenu :)
Nisam se preterano zamajavao sa pricom za tako male novce. Sve da je i nesto poskupelo, opet je smesna cifra.
Mene prvenstveno zanima kakva su.
Dzaba mu jeftino, ako ne valja.
A ako je dobro, niska cena dodje kao bonus.
Dal ima rucku ili ne... opet mi nije mnogo bitno, ionako bih verovatno pravio svoju, sve i da dodje sa njom.

Ako se ne pokaze da valja... maltretiracu neke drugare da prave :)
Post Reply