Noževi za rezbarenje

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@ZASto

Da tako je dizajnirano i napravljeno kolo pre 25+ godina, mogao bi da ga menjam ali to bi trazilo jos po neke stvari - necu bre pogledaj PS i razumeces zasto.
Znam da nije sitna cifra nikad nije ni bila I i imam jedno meni za rezervu - ako dodje do smaka sveta - ali to ne dam.

PS off topic
Ovo je za coveka koji se malo zaigrao :), jelte hteo je da proba moze li da poboljsa nesto, ni on ne zna sta,
ako na izlaz veze kapacitet i to nije vezao mali nego 10000uF sto je oko 1000 puta vise nego sto sme, ne znajuci da u tom slucaju treba povratna dioda koje nema jer tog kapaciteta u dizajnu NEMA jer NE TREBA. Pa se kapacitet ispraznio kroz LT i ovaj umreo :) ...

Sta budali moze da padne na pamet ne mozes da predvidis nikad.
Sta da kazem kad poznajem ljude koji su spalili MSK (MS Kennedy) Linearni regulator i iza njega OP-Amp koje ni u US ne mozes da nadjes ako nisi vezan sa vojskom, koji rade u svemiru pod svim zracenjem, u slucaju nuklearne eksplozije i verovatno i smaka sveta, al ne ako budala proba da ...

Kao Tasko Nacic u "Ko to tamo peva": Ma samo sam razgledao top...

Moj je dizajn i moja izrada a ja za sve sto sam radio od elektronike do softvera, iako nije vise aktuelno, dajem podrsku.
Ako njemu cena odgovara uzecu ga ... a voleo bi da ga kosta.

Izvinite na digresiji no ... ko razume smejace se :)
Last edited by momirz on 18 Nov 2019 20:26, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Stare turpije su obicno od D2 celika, kompletno kaljene (a i ako nisu, njega je lako okaliti na brener).
Nece da bude. Stare turpije 1095, W1. D2 nije za turpije. Za turpije su se koristili relativno prosti celici, koji se kale u vodi. A nije ni za ponovno kaljenje, posto ima obicaj da formira prilicno velike hrom karbide, ako se ne paziu na temperature. Formira ih i inace..

Pojedini nozevi za abrihter su od D2, ali iako je mozda za tu namenu dobar, nije za noz za deljanje. Kao sto generalno nije ni za rede, osim ako nije jack ili scrub u pitanju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Odakle meni u glavi da su turpije D2?
Mada, fakat, mnogo logicnije da je W1.

Vidi... ne kazem ja da je D2 savsen za nozic, ali ako nemas nista bolje u okolini...

No... sad mi pade napamet...
Kad konacno napravim(o) nozeve od onog 80crv2 flaha sto smo dobili na poklon, ostace za par nozica :)
Jos samo da: nadjem vremena, ristu pusti mlada, nahvatam "nekog" da mi da crtez za auroru... :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mozes da dobijes Auroru pa da precrtavas. Bilo prototip, bilo produkcijsku.

D2 je savrsen za nekoga ko ne znaq da ostri, a ne zna mnogo ni kako izgleda naostren noz :D. Salu na stranu, za lovacke nozeve je saqsvim OK, cak ima i prednosti, posto se ti veliki karbidi ponasaju kao mikrotesterasto secivo pa lepo seku vlaknaste materijale. Na drvetu to ne radi.

Dodatno, sa obzirom da nikako ne moze da se naostri kao klasican karbonac, odlican je primer celika koji se lako prestropuje. A onda kada probas da seces sa takvim, u prvom trenutku izgleda fenomenalno, a onda se vec sledeceg trenutka karbidi prevrnu, i otupe.

Sad, ni u tom pogledu nije bas ekstreman, testirao sam davno jedan daleko savremeniji i drasticno skuplji celik za jednu firmu, kome je problem sa stropovanjem na kraju dosao glave, zato sto vecina ne zna kako se ostri. Meni je i dalje najbolji celik sa kojim sam se ikada igrao. Ekstremno dugo drzi ostrinu, sve do trenutka kada se prestropuje, a opnda mora secivo da se forimra iz pocetka. Kada se ne stropuje, ostrinu drzi nekoliko puta duze nego kada se stropuje, ali ne pomaze kada se navukli ljudi na stropovanje, pa ne shvataju sta rade secivima.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nove nisu sve turpije povrsinski kaljene. Makar one iz Womaxa sto (poodavno kupio) sam - jos uvek - koristio/koristim. Ostre se kiselinom, do sad bi pojelo povrsinsko otvrdnjavanje.
Koji celik - ne znam.
Last edited by momirz on 29 Nov 2019 00:35, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

No opet za nozeve za rezbarenje - Pfeil.
Nateracete me da kupim, tri ne po srpski nego po zakonu :), i kazem koliko kosta.
Kazu, Stubai, Two Cheries, zaboravio, nek kaze neko ko ima i koristi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dobro me podseti da zovnem ovog iz Kraljeva.
Izgleda da me je zaboravio :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hajde da vidmo/merimo kad ce u ovoj vukoj* da stigne pre - iz Kraljeva ili iz Austrije.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Vidim ide, pa da se ne mesam. Domaci kovani holdfast. Tu negde... ima za sve opis.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas moj post o majstoru koji pravi kovane holdfaste kod nas, u Leskovcu. Jos je nekada bio i stolar. I prilicno su jeftini u poredjenju sa svim ostalim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Dobro me podseti da zovnem ovog iz Kraljeva.
Izgleda da me je zaboravio :)
Cast izuzetcima, ali vecina nozara je jako spora. Samo mi nije jasno sto nisi napravio nesto u sopstvenoj reziji.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dva faktora:
nisam imao vremena
trebace mi 10-tak komada ako se pokaze da lice na nesto.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

@mbole
Jel' I'ma nesto od ovog? :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stigli su pre desetak dana, ali psto sam u nekoj grdnoj guzvi, nisam ni stigao da ih iole ozbiljnije probam, pa sam i zaboravio da napisem bilo sta o njima.

Prvi utisci, odmah po otpakivanju, i probnom deljuckanju prve dascice koja mi je pala pod ruku:

Imaju drske, ali su bas malecki. Duzina seciva je oko 22mm
No meni upravo tako mali vise odgovaraju.

Zakrivljeni je dosao dosta lepo naostren, ravan ne bas.
Oba su ispolirana i rekao bih da je tom prilikom zaobljena ostrica na ravnom.

Jos nisam stigao da ih naostrim i probam nakon toga.
Kad budem dobacio do vise informacija, napisacu.
Post Reply