Sredjivanje metalnog rendeta - blanje

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Sredjivanje metalnog rendeta - blanje

Post by mbole »

*** mbole ***
diskusija je pocela u temi o nabavci Stanely rendeta, ali smo otisli na dugu stranu
*** mbole ***


Nemam nista na prodaju... samo znam koliko rada treba da se srede :)

Ravnanje tabana je poslednji posao koji se radi (ok ostrenje noza dodje posle).
Pre toga treba videti kako frog lezi na telu rendeta i to srediti, poravnati frog, srediti stezac, srediti chipbraker...

Ravnanje tabana na smirgli... neces verovati koliko je zaguljeno. Liv je jako otporan na habanje, obicnu smigrlu koju nalazis po prodavnicama odere u tri poteza, i onda trljas u prazno. Ili cirkon, ili keramicka smirgla.
Plus, koliko god vodio racuna, dobices "trbuh" na sredini tabana, i to sto je vece rende i tvrdji taban, veci ce biti i trbuh. Pitaj me kako znam :(

Ispravno resenje bi bilo da se "obeli" na glodalici ili ravnoj brusilici, ali retko ko ima pristupa tome.

Ja sam svoj No5 na kraju istusirao posle visednevnog smirglanja. Posao samo za zaludne :pucko:

PS
Kada ravnas taban, noz mora da bude u rendetu i stegnut onako kako ce biti kada ga upotrebljavas, samo naravno uvucen da ne viri iz tabana. U suprotnom kada ubacis noz i stegnes ga, rende se savije i dobije udubljenje na sredini. To deluje malo, ali pravi ozbiljne probleme.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

mbole wrote:Nemam nista na prodaju... samo znam koliko rada treba da se srede :)

Ravnanje tabana je poslednji posao koji se radi (ok ostrenje noza dodje posle).
Pre toga treba videti kako frog lezi na telu rendeta i to srediti, poravnati frog, srediti stezac, srediti chipbraker...

Ravnanje tabana na smirgli... neces verovati koliko je zaguljeno. Liv je jako otporan na habanje, obicnu smigrlu koju nalazis po prodavnicama odere u tri poteza, i onda trljas u prazno. Ili cirkon, ili keramicka smirgla.
Plus, koliko god vodio racuna, dobices "trbuh" na sredini tabana, i to sto je vece rende i tvrdji taban, veci ce biti i trbuh. Pitaj me kako znam :(

Ispravno resenje bi bilo da se "obeli" na glodalici ili ravnoj brusilici, ali retko ko ima pristupa tome.

Ja sam svoj No5 na kraju istusirao posle visednevnog smirglanja. Posao samo za zaludne :pucko:

PS
Kada ravnas taban, noz mora da bude u rendetu i stegnut onako kako ce biti kada ga upotrebljavas, samo naravno uvucen da ne viri iz tabana. U suprotnom kada ubacis noz i stegnes ga, rende se savije i dobije udubljenje na sredini. To deluje malo, ali pravi ozbiljne probleme.
Za ovo zadnje nisam znao :) ali ima itekako smisla :)
Dali ovaj dio sto je boldan ima na nekom video gdje bi se moglo nesto na konkretnom slucaju vidjeti, internet je pun svakakog drloga :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je mnogo izrazenije kod drvenog rendeta nego kod bailey-a (sto zbog nacina pritezanja noza, sto zbog materijala), ali ako hoces da sredjujes smoother, ima uticaja. Za metalni scrub, nema neke preke potrebe, al sigurno nece da skodi.

Za vidoje... iskreno davno sam to gledao, i sto skupljao sa raznih strana, sto se dovijao sam. Ne mogu da se setim dal je bio neki "sve na jednom mestu"
Ako uhvatim vremena ovih dana, iscrtacu/islikati... ono sto znam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa da krenemo...
Ovo nije "mora ovako".
Samo moj nacin do koga sam dosao isprobavanjem, skupljanjem informacija sa neta, razmisljanjem...
Puno toga zavisi od alata kojim raspolazete ili kome imate pristup.
Puno od konkretnog rendeta (njegove konstrukcije) i od stanja u kakvom je.

Tipicna kineska kopija stanley-a

Image

Rastavljeno dovoljno za pocetne probe

Image


Postoji redosled kojim se sredjuje rende, posto odnosi delova i povrsina zavise jedni od drugih. Npr ne moze se prvo srediti gornja povrsina froga pa onda donja, posto polozaj gornje zavisi od donje.

Prvo se radi donja strana froga.
Povrsine zaokruzene na slici, bi trebalo da perfektno nalezu. Sve odjednom.

Image

Ako se frog spusti na telo, ovde ne sme da klacka, i treba glatko da moze da klizi po ovim povrsinama napred nazad.
(Ovo se radi sa dve ruke, ali posto mi je u drugoj ruci telefon kojim snimam... :))

Image


Nazalost to cesto nije slucaj.
Za proveru, prvo se na sveci nagarave dodirne povrsine na samom frogu

Image

Frog se spusti na telo, i mrdne napred-nazad milimetar-dva. Pri tom je JAKO BITNO, da se frog ne "klacka" posto ce se dobiti pogresno ocitavanje.
Drugim recima treba ga pritisnuti u tri tacke, recimo dve gore iznad oslonaca, i SAMO U JEDNOJ gde je donji oslonac (moze i obrnuto, sta je kome zgodnije).
lagano se podigne frog pravo u vis, bez trljanja po telu.
Na mestima gde su frog i telo u dodiru, cadj ce biti skinuta

Ovde se vidi da se frog i telo dodiruju samo u tri tacke, a da cetvrta "visi". Posledica toga je da kada se frog stegne, ili ce se deformisati i on i telo, ili ce ta jedna stopica "visiti" u vazduhu, tako da noz na tom mestu nece imati stabilnu potporu, vec ce moci da "leprsa".
Pored toga, razlika u visini izmedju oslonih povrsina na telu i na frogu nije ista, pa frog lezi samo na prednjim ivicama oslonaca:

Image


Sad dodje "zanimljiv" deo, kako to srediti :)

Ovo je varijanta "za nuzdu" koja uglavnom da pristojne rezultate, ali u zavisnosti od toga kakvi su odnosi medju povrsinama, ume da se desi da ne uspe.
Najpre treba blago prebrusiti oslone povrsine na telu, kako ne bi bilo nikakvih "pucni" od obrade. Kad kazem blago, mislim zaista blago. Maleckim kamenom, oslonjenim da sto bolje lezi na celoj povrsini, pokretima od par mm. Ne treba da se skine materijal, samo da se uklone najvise tacke zaostale od obrade.
Idealno bi bilo da se telo odnese na glodalicu, i da se te povrsine samo "liznu" i dovedu po dve u ravan i u paralelu. Pri tom ne bi trebalo ekstremno stezati telo za radni sto (da se ne bi deformisalo), zahvat glodala bi morao da bude minimalan, par stotih, samo koliko da se povrsina "obeli". Nazalost, to cesto nije opcija.
I tada to je samo polovina price, isto bi moglo da se uradi i sa frogom, ali je on mnogo nezgodniji za hvatanje u glodalicu. Plus, razlika u visini oslonih povrsina na frogu, mora da bude tacno onolika kolika je na telu.

Sad ponovo nagaraviti, protrljati i videti kako izgleda otisak (ja sam taj deo uradio pre prvog garavljenja)

Sada nam treba alat, to jest grebac, strugac ili saber, kako ga ko vec zove.
Kod nas ga je nemoguce pronaci u radnjama (ima neki uniorov, koji nije ni za sta, ne bacajte pare na to), pa ostaje samo da se napravi.
Nabavite HSS strugarski noz (stiriju, najcesce ih ima po buvljacima tipa Bubanj potoka, pijace u Kraljevu...), profila otprilike 4X8mm, i usadite ga u nekakvu drsku.

Image


Vrh oblikujete na tocilu sa uglom kao na slici. Iako je ugao tup, sama rezna ivica mora da bude ekstra ostra. To je gotovo nemoguce izvesti na smirgli, ali se na tocilu postize cas posla.

Image

Gledano odozgo, vrh treba da ima blago zaobljenje (veoma blago, sa radijusom reda 100 ili vise mm)

Image


Sad dolazi "zanimljiv" deo :)
Saberom "grebuckate" mesta gde je cadj skinuta, posto ona "strce", a vama je cilj da dobijete povrsinu koja naleze
Zagrebite samo po jednom, u uskim kratkim linijama, samo na mestima gde nema cadji.
Dosta je tesko opisati nacin rada, koga zanima neka potrazi na netu "metal hand scraping", ima gomilica klipova na tu temu.

Image

Nakon toga, nekom krpicom obrisite ostale tragove cadji, opet onaj malecki brusni kamen, opet samo protrljate mesta koja ste upravo izgrebali, bez velikog pritiska, cilj je samo da se skinu pucne koje su nastale prilikom grebanja

Image

Ponovo nagaravite, ponovo protrljate frog o telo, pa grebanje, brusenje, pa iz pocetka...

Polako cete videti kako se povrsina sa koje se skida cadj povecava, i konacno kako se pojavljuje i na cetvrtom osloncu.

Sa ovim moze da se ide dok cele povrsine oslonaca ne dodju u kontakt, mada to nije aapsolutno neophodno. Kontaktne povrsine reda 6x6 milimetara na svakom osloncu su dovoljne da rende pocne da "radi" (racuna se ukupna povrsina, nije vazno ako je iz dva tri dela).

Image


Ovde bi trebalo jos malo rada da se dodje do zadovoljavajuceg kontakta.
Sto je kontaktna povrsina veca, to ce podesavanje biti glatkije, i to ce frog bolje lezati i manje ce biti deformisanje prilikom stezanja.

Sta je problem sa ovakvim metodom?
To sto zavisite od oslonih povrsina na telu, koje isto tako mogu da budu krive. Nazalost, njima je obicno mnogo teze prici, i nemate "reper" na osnovu koga bi mogle da se ovako rucno poravnaju, a da pri tom ostanu u ravni i paralelne.
Koliko god to izgledao cudno, da bi ovo radilo kako treba te povrsine moraju da budu tacne u stotim delovima milimetra.
Na srecu, masinska obrada tela je mnogo jednostavnija od obrade froga, pa su najcesce osone povrsine na njemu u zadovoljavajucem stanju.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Post by pebas »

Fenomenalno, svaka čast na trudu. Aj dalje sad, nemoj da staneš. Å to video ne napraviš i okačiš na YT? Lakše je.

Uzgred je li posle sređivanja upotrebljivo to rende?
Last edited by pebas on 16 Aug 2019 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stiglo je do mene jos prosle godine, kao potpuno neupotrebljivo (poklonio mi drugar).
Osnovni problem je bio prost: nisu bili do kraja urezani navoji u telu koji drze frog, pa je on landarao na sve strane.
Na srecu, na kinezu je bio M6 navoj, kod Stanley-a to ume da bude neki "polustandardni" colovni koji je redak i u USA.

Posto tada nisam imao vremena, samo sam na brzinu urezao te navoje do kraja, sredio chipbraker i naostrio noz, i postalo je "poluupotrebljivo", to jest upotrebljivo za grube poslove.

YT... ne bih bas rekao da je lakse, ili barem meni ne ide :)
Delom nedostatak prostora, delom neodgovarajuca kamera i osvetljenje (ova na telefonu hvata presiok ugao), a verovatno najvise moj "talenat".

Kako budem nastavio sa sredjivanjem, tako cu pisati. Trenutno sam malo u nekoj guzvi, plus konacno dovrsavam jos jedno dve zanimacije... ali bice...
Post Reply