Pa da krenemo...
Ovo nije "mora ovako".
Samo moj nacin do koga sam dosao isprobavanjem, skupljanjem informacija sa neta, razmisljanjem...
Puno toga zavisi od alata kojim raspolazete ili kome imate pristup.
Puno od konkretnog rendeta (njegove konstrukcije) i od stanja u kakvom je.
Tipicna kineska kopija stanley-a
Rastavljeno dovoljno za pocetne probe
Postoji redosled kojim se sredjuje rende, posto odnosi delova i povrsina zavise jedni od drugih. Npr ne moze se prvo srediti gornja povrsina froga pa onda donja, posto polozaj gornje zavisi od donje.
Prvo se radi donja strana froga.
Povrsine zaokruzene na slici, bi trebalo da perfektno nalezu. Sve odjednom.
Ako se frog spusti na telo, ovde ne sme da klacka, i treba glatko da moze da klizi po ovim povrsinama napred nazad.
(Ovo se radi sa dve ruke, ali posto mi je u drugoj ruci telefon kojim snimam...

)
Nazalost to cesto nije slucaj.
Za proveru, prvo se na sveci nagarave dodirne povrsine na samom frogu
Frog se spusti na telo, i mrdne napred-nazad milimetar-dva. Pri tom je JAKO BITNO, da se frog ne "klacka" posto ce se dobiti pogresno ocitavanje.
Drugim recima treba ga pritisnuti u tri tacke, recimo dve gore iznad oslonaca, i SAMO U JEDNOJ gde je donji oslonac (moze i obrnuto, sta je kome zgodnije).
lagano se podigne frog pravo u vis, bez trljanja po telu.
Na mestima gde su frog i telo u dodiru, cadj ce biti skinuta
Ovde se vidi da se frog i telo dodiruju samo u tri tacke, a da cetvrta "visi". Posledica toga je da kada se frog stegne, ili ce se deformisati i on i telo, ili ce ta jedna stopica "visiti" u vazduhu, tako da noz na tom mestu nece imati stabilnu potporu, vec ce moci da "leprsa".
Pored toga, razlika u visini izmedju oslonih povrsina na telu i na frogu nije ista, pa frog lezi samo na prednjim ivicama oslonaca:
Sad dodje "zanimljiv" deo, kako to srediti
Ovo je varijanta "za nuzdu" koja uglavnom da pristojne rezultate, ali u zavisnosti od toga kakvi su odnosi medju povrsinama, ume da se desi da ne uspe.
Najpre treba blago prebrusiti oslone povrsine na telu, kako ne bi bilo nikakvih "pucni" od obrade. Kad kazem blago, mislim zaista blago. Maleckim kamenom, oslonjenim da sto bolje lezi na celoj povrsini, pokretima od par mm. Ne treba da se skine materijal, samo da se uklone najvise tacke zaostale od obrade.
Idealno bi bilo da se telo odnese na glodalicu, i da se te povrsine samo "liznu" i dovedu po dve u ravan i u paralelu. Pri tom ne bi trebalo ekstremno stezati telo za radni sto (da se ne bi deformisalo), zahvat glodala bi morao da bude minimalan, par stotih, samo koliko da se povrsina "obeli". Nazalost, to cesto nije opcija.
I tada to je samo polovina price, isto bi moglo da se uradi i sa frogom, ali je on mnogo nezgodniji za hvatanje u glodalicu. Plus, razlika u visini oslonih povrsina na frogu, mora da bude tacno onolika kolika je na telu.
Sad ponovo nagaraviti, protrljati i videti kako izgleda otisak (ja sam taj deo uradio pre prvog garavljenja)
Sada nam treba alat, to jest grebac, strugac ili saber, kako ga ko vec zove.
Kod nas ga je nemoguce pronaci u radnjama (ima neki uniorov, koji nije ni za sta, ne bacajte pare na to), pa ostaje samo da se napravi.
Nabavite HSS strugarski noz (stiriju, najcesce ih ima po buvljacima tipa Bubanj potoka, pijace u Kraljevu...), profila otprilike 4X8mm, i usadite ga u nekakvu drsku.
Vrh oblikujete na tocilu sa uglom kao na slici. Iako je ugao tup, sama rezna ivica mora da bude ekstra ostra. To je gotovo nemoguce izvesti na smirgli, ali se na tocilu postize cas posla.
Gledano odozgo, vrh treba da ima blago zaobljenje (veoma blago, sa radijusom reda 100 ili vise mm)
Sad dolazi "zanimljiv" deo

Saberom "grebuckate" mesta gde je cadj skinuta, posto ona "strce", a vama je cilj da dobijete povrsinu koja naleze
Zagrebite samo po jednom, u uskim kratkim linijama, samo na mestima gde nema cadji.
Dosta je tesko opisati nacin rada, koga zanima neka potrazi na netu "metal hand scraping", ima gomilica klipova na tu temu.
Nakon toga, nekom krpicom obrisite ostale tragove cadji, opet onaj malecki brusni kamen, opet samo protrljate mesta koja ste upravo izgrebali, bez velikog pritiska, cilj je samo da se skinu pucne koje su nastale prilikom grebanja
Ponovo nagaravite, ponovo protrljate frog o telo, pa grebanje, brusenje, pa iz pocetka...
Polako cete videti kako se povrsina sa koje se skida cadj povecava, i konacno kako se pojavljuje i na cetvrtom osloncu.
Sa ovim moze da se ide dok cele povrsine oslonaca ne dodju u kontakt, mada to nije aapsolutno neophodno. Kontaktne povrsine reda 6x6 milimetara na svakom osloncu su dovoljne da rende pocne da "radi" (racuna se ukupna povrsina, nije vazno ako je iz dva tri dela).
Ovde bi trebalo jos malo rada da se dodje do zadovoljavajuceg kontakta.
Sto je kontaktna povrsina veca, to ce podesavanje biti glatkije, i to ce frog bolje lezati i manje ce biti deformisanje prilikom stezanja.
Sta je problem sa ovakvim metodom?
To sto zavisite od oslonih povrsina na telu, koje isto tako mogu da budu krive. Nazalost, njima je obicno mnogo teze prici, i nemate "reper" na osnovu koga bi mogle da se ovako rucno poravnaju, a da pri tom ostanu u ravni i paralelne.
Koliko god to izgledao cudno, da bi ovo radilo kako treba te povrsine moraju da budu tacne u stotim delovima milimetra.
Na srecu, masinska obrada tela je mnogo jednostavnija od obrade froga, pa su najcesce osone povrsine na njemu u zadovoljavajucem stanju.