Mora nozevi

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Mora nozevi

Post by momirz »

Ovo nije duborez tehnicki jer radim figure pa mi ovde izgleda najprikladnije.

Ostao sam bez mojih 3 Pfeil jer je neko dok sam bio odsutan “pozajmio” i zaboravio da vrati.

Video na KP-u Mora nozeve Raspitao se malo i resio da probam sa Mora 122 (ravno secivo zakrivljena ledja) jer to je oblik koji sam naucio da koristim
120 je ravna ledja krivo secivo a 106 produzeni 120.

Da podjemo od najlosijeg :)

1) Ovo je moje i radim na skoro svemu pa i nije zamerka

Odlicna drska ali ja volim moj finis na drskama – najudobniji mi je.
No posto je originalni finis ulje – pesma. Nema skidanja starog, kratko smirglanje bordo scotch brite- om jedan sloj lanenog, 3 selaka , sivi SB, i na kraju vosak.

2)
Noz je tang tipa tako da ako ostanete bez drske relativno lako mozete da napravite svoju ili ako vam se ne svidja oblik napravite po vasoj zelji.
Kome se rasklimala drska na velikom nozu za figure zna sta pricam.

3)
Nozevi stignu sa odlicnom geometrijom – Ovo nisu mali i tanki nozevi za detalje (2.8mm debljina na ledjima).
Vise za skidanje mase ali... 122 radi i detalje kao bombona, sve sem najsitnijih.

4)
Stignu dobro naostreni. U stvari odlicno, dovoljno da odmah probate i na mekom i tvrdom drvetu, cak i na kori i duugo drze ostricu radili na lipi ili orahu zaguljene texture, da ukljucujuci i delove sa cvorovima ili izlaska grana (Pa oko njih se i prave figure:)


5)
Finale :))))) ostre se ludacki dobro, bolje... nego Berg seciva.

Jos bolje Ostri ih sve :)
Norton India – arkanzas
DIA naravno
Smirgla


I da napomenem covek koji ih prodaje je ekstremno dobar lik (momak covek - ne znam koliko je star)
Ucinice sve da vam pomogne pri izboru, nabavi i ono sto nema - meni Mora 122 koja nije bila u ponudi.

PS

Probajte ako vam treba noz za figuru ili .... ma radim mnogo toga sa njim, 122 - ludacki je dobar. Jos uvek mi fale dva mala tanka Pfeila ali ovo mi je jedna od najboljih ako ne i najbolja kupovina do sada.
106 je odlican univerzalan noz za stolare.

vidite valjda koliko se smejem dok pisem a nije radjeno na brzinu vise od 3 meseca sam cekao.

Ako moderatori misle da je reklama neka brisu, izbace sta ne treba ali bila bi grehota da ljudi ne znaju o ovim nozevima.
Last edited by momirz on 05 Apr 2018 15:47, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koristim godinama 106, ne samo za drvo, vec ga cesto vucem i po terenu. Za taj novac ne moze da se nadje nista bolje. I u ukupnom skoru, za slicne potrebe, jedini zaista bolji izbor je Roselli UHC Carpenter, za otprilike 5x veci novac.

Preporuka za prodavca i od mene.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

U zadnjih godinu dana se igram sa rezbarenjem drvenih žlica i uzeo sam Bahco nož za sitne pare (6-7 eura) čisto da imam za grublju obradu.
Poslje sam negdje čuo da je ta oštica napravljena u istoj tvornici gdje se prave i Mora oštrice.
Sa Morinim nozevima nisam radio, tako da nemogu uspoređivati ali sa ovim nožem sam prezadovoljan.

https://hejkupi.me/11867-thickbox_defau ... z-2444.jpg
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije u pitanju ista kategorija seciva. Taj Bahco je sasvim OK, za nerdjajuce secivo, no More o kojima je Momir pisao su od lameliranog, klasicnog rdjajuceg celika koji je optimizovan samo da obezbedi vrhunsku radnu alatku. Posto je secivo lamelirano, sredina je tvrda, bez rizika od loma, posto je drze bocne elasticne lamele.

A klasican ugljenicni celik omogucava lako ostrenje i izuzetno drzanje ostrice.

Te lamelirane More su od svega sto postoji u zapadnjackim rucnim alatima najblize Japanskim.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Za jak noz sam do sad koristio Opinel karbonski. I njega nece da zameni nista iz prostog razloga sto je sklopiv.
Odavno sam naucio da je najbolji noz onaj koji imas kod sebe.
Imam svakakvih zamerki ali mi je stalno u dzepu.
Pre njega je bio victorinox i on je napravio vise figura nego sav moj ostali alat zajedno stvari.

Pa sam dobio Pfeil od prijatelja koji je vajar, kome cu sad da poklonim Mora komplet.

Ko voli da delje - 120 ili 122 zavisi od ukusa i nacina rada - PESMA

Mali Nortom India i Beli/Crni Arcansas i ... putuj igumane.
India kod kuce a bas mali onaj crni /beli koji nadjete od 5cm duzine sa sobom. Ima ih za 5-6 E.
User avatar
borbar
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 01 Feb 2017 14:40
Location: Banja Luka
Contact:

Post by borbar »

Imam Mora Companion ali kako se ne bavim duborezom, koristim ga za sve ostalo. Dugo sam trazio ovaj noz. Prijatelj ima nekoliko Mori i tako je i mene zagrijao za njh. Inace, drzim ga u gepeku :)
Last edited by borbar on 26 Jun 2018 15:22, edited 1 time in total.
Post Reply