Scraper

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Scraper

Post by mario99 »

Imam par Scraper-a i nakon dosta vremena su se istupili.
Davno sam gledao video u kojem je jedan stari navlacio ošticu sa glatkim dijelom turpije (kod rucke), nazalost meni to bas ne daje dobre rezultate.
Sada neznam dali meni tehnika nije dobra pa da treniram, ili da narucujem burnisher?
Koliko ja kužim burnisher je obican komad sipke koji je tvrdji materijal od scraper-a ili griješim?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto tvrdji to bolji. Navlace ljudi sa svim i svacim, no sto je materijal tvrdji, to bolje. Najbolje resenje je da uzmes okruglu sipku od stirije, prodaju se da bi se od njih pravili rezni alati za strug. U Srbiji se lako nadju.

Jednu ispoliranu koristim godinama, i pokazala se na nivou najboljih kupovnih.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jos bolja varijanta, polomljeno vidija glodalo (puna vidija, ne ono sa plocicama). Polomljenu "radnu" stranu ulepis u parce drske od metle, a prihvat glodala koristis kao burnisher.
Ne mora uopste da viri mnogo iz drske, par cm je sasvim dovoljno.
Sto je precnik burnishera manji, treba ti manja sila (i inace ne treba pritiskati previse), psoto je pritisak veci.

Ako se koristi stirija, trebalo bi joj ispolirati povrsinu, posto obicno dodje relativno grubo obrusena, pa ne pravi tako finu kontinualnu ostricu, vec je pomalo nazubi.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

posto nemam glodala moracu se dati u obilazak tokara. Ako uspijem nabaviti stiriju koja nije polirana, dali se da ispolirati u kucnoj radinosti?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ih vec obilazis, onda trazi od njih staro, polomljeno...HSS (stirija) glodalo. Njemu je prihvat daleko finije uradjen nego sto je to slucaj sa sipkicom stirije, tj. maltene ispoliran i mozes odmah da ga koristis, a verovatno mozes da ga dobijes i za dzabe. Glodala malog precnika (5-6mm i manja) upravo kakva tebi odgovaraju, najlakse pucaju, i posle toga su uglavnom neupotrebljiva pa zavrse u kanti.

Stirija moze da se ispolira, al je to prilicno dugortrajan proces i trazi dosta zezanja sa raznim granulacijama smirgle ili igranje sa dijamantskim pastama.
Generalno, uhvatis komad u nekekvu masinicu koja ce da ga vrti relativno sporo (reda recimo 300-500 obrtaja u minuti), traku smirgle u sake i guslas. pa sve finija i finija smirgla. Samo sto je HSS ozbiljno tvrd, i treba dosta vremena da se dotera.

Ja sam prvo napravio burnisher upravo od stirija sipkice, i reletivno je blago prebrusio, i nikako mi nije bilo jasno sto ne mogu lepo da izvucem ostricu. Kad sam ispolirao deo (s tim sto sam ja to radio na strugu za metal, sa dijamantskim pastama i aluminijumskim lepom) stvari su drasticno posle nabolje.
Nije lose ni pogledati ovog cikicu. On vazi za prilican ako ne i najveci autoritet kada su scraperi u pitanju:
https://www.youtube.com/watch?v=TiC15vRQv_4
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Sto se tice poliranja sve mi je jasno,napolirao sam se alata i nozeva. Stiriju sam mislio uglaviti u stupnu busilicu i udri samo me zanimalo dali se moze posto predpostavljam da je tvrda ko vrag.
Ali probacu prvo traziti glodalo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da moze. Mada, bolje da cutim, koristio sam dijamantske paste.
Post Reply