Testere za rasecanje drveta na rucni pogon

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, generalno po pravilima ne koristis zadnjih 10-15 cm isod drske. Zato sto ti je sila na mnogo velikom kraku pa tone vrh. Ja tih 30-32" planiram bez progresivnog smanjivanja zuba, ili na zadnjih 5-6 cm na kraju.

Sa druge strane, vec imam 4.5 tpi koja pocinje da radi kako treba. Tako da planiram da jedna od ove dve bude recimo 7. A druga 3.5. Nesto ne vidim potrebu za jos jednom croscut, posle onog Sandvika. Sa druge strane, pocinje da me kopka da uzmem i 0.7 za half back CC, recimo 20"

Jos da nadjem gde cu da ih drzim :D :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma sve jasno, nego ko sto rekoh, nisam mogao da se povucem vise unazad.
Kod ove su zubi svi isti, izuzev tih 10cm na samom vrhu. Jedino je dodat blagi brest od, cini mi se 5-6mm.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@daleko

Kratko: Ako imas izbor Veritas je meni puuuno bolji. I od Pax modela znacajno skupljih, uvek imas da nadjes veritas koja radi isti posao a puno jeftinija i udobnija.

Duze:

Probao sam skoro sve Flinn testere (Lynx, Garlic, Dorchester, Pax...) u raznim varijantama (dovetail, kratke i duge tenon, carcas) i po meni su sve do jedne preteske - svaka za svoju kategoriju. Veritas je za njih tata. Ja 80 za tu na slici ne bih dao.

Drugo izbor broja zuba im je za mene cudan. Za sve male forsiraju 18-20 TPI a 12-14 samo kod vecih u vecini slucajeva.
Mozda ja nisam navikao na taj izbor ali mislim da je vise vezano za vrstu drveta koju koriste.

E sad da "prekomandijem" testeru koja kosta te pare necu iz principa, treba da sece iz kutije.

Spear & Jackson - nije zavrsna obrada kao kod flinn testera ali su 20-40E i radice i kao tennon i carcas i sve ostalo ako umes da preostris (i one su teske ali dosta jeftinije)

Sve se odnosi na pistol grip.

Sa druge strane Gent's testere

https://www.fine-tools.com/fein.html

su dobre mada je to dosta i stvar ukusa - meni leze testere tog tipa drske. Duzina je 25cm najvise.

Moja iskustva su da ako ti ne treba secivo tanje od oko 0.5mm tesko da ces da nadjes nesto bolje od Veritasa sem za znacajno vece pare i to mislim duplo i vise.

Ispod 0.5 imas jeftiniju varijantu Lie Nielsen ili za jako puno para Bad Axe.

No ako ti treba i samo ta ti je dostupna :)

PS
Evo setih se jos neceg:
Sve do jedne preveliki kerf (bas zbog sitnijih zuba) i jeftinije (ispod 70-80 funti) sto rece BR uvek vuku ali se to za razliku od TPI sredjuje lako.
Last edited by momirz on 19 Mar 2018 13:14, edited 1 time in total.
Post Reply