Ger

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Ger

Post by BR »

Dakle, nabavih i ja ger. Ali rucni.

Image

Image

Image

Ono sto me je iznenadilo je rez,. koji je najcistiji od svih Japanskih testera koje imam. Nisam ocekivao da bude toliko cist.

Image

Sad moze da se nastavi dalje sa ovime sto radim ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kako ovo funkcionise :forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Radim puno 45. Cikular - pa moram stalno da sredjujem. A posle i blanja. Ako moze da radi ram za slike - kupujem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Je li to samo za japanske testere?
I jesi li sređivao površinu nakon rezanja?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Gde si kupio!
Ne radim ramove ali kutije stalno.
I znacio bi mi puno ako moze precizno na 45.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd redom.

Ovo je najbolji video kako fuinkcionise za ovaj model.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8P_Iq_QnViM[/youtube]

Za slikarske profile bi mogla da se napravi nekakva kutija, pa da ti profil stoji u njoj, da bi mogao lepo da drzis ovaj sablon. No mislim da prost miter box za ramove pod 45 radi mnogo bolje. Sada mozes da uzmes i plasticne vodjice za miter box kod Veritasa, pa testera ne ide levo desno. Doneo sam set iz Amerike, ne stizem da sklopim kutiju. Ovaj Japanski ger je univerzaniji, ali zahteva vise podesavanja, pa je sporiji.

Sasa, nisam pipnuo povrsine. Obrada je na nivou rendeta, ne najfinijeg, ali nema ni riseva. Odusevila me je. U sustini, testera je fina, i prilicno spora za Japansku, ali je povrsina fenomenalna. Nisam probao na mekom drvetu, sto jest, jest. Samo na bukvi za sada.

Uzeo sam ovo za pravljenje pojedinih otkacenih spojeva sa kosim povrsinama, ali najopre za pravljenje drvenih renda, posto imam neke specificne ideje. Ovo gore je 45 stepeni bed, i 15 stepeni skew, a jos ni profil nije pravouganog poprecnog preseka, i onda je ovaj japanac najbolje resenje da se rez odradi bez greske.

Mogucnost podesavanja, preciznost, i kvalitet otsecene povrsine je na nivou najskupljih elektricnih gerova. Za alatku koja je kostala minimum deset puta manje, odlicno.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

I koliko košta ovo?
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ogromnih 70 eura, na kucnim vratima. Ukljucujuci i postarinu, carinu, PDV. Kao deo veceg paketa, al ostatak kad stignem, sve zanimljive stvari.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znači super je za nekoga kome treba nešto takvo, ali za lajsne, ramove, kutije i sl ima i boljih rješenja?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako pravis mnogo ramova od profilisanih letava i treba ti samo 45 i 90 stepeni, nema razloga za ovo (Mada postoji jeftiniji model koji je samo 45 i 90 stepeni, nema pomeranja.

Za sve ostale slucajeve, ovo je bolji izbor. Univerzalniji, ali malo sporiji ako cesto menjas ugao.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Još nisi odgovorio da li je namijenjen samo za japanske testere. I šta si još kupio, sad sam već nestrpljiv :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo za Japansku. Ne moze sa ledjima, bez prepravke ne moze debela platna.

A od ostaklog neke Veritasov Fast Action Holdfast sa polugom, plasticne bench dogove, futrole za dleta, Abura Tsubo za cuvanje alata, testerice za ramovsku, slow adjuster tako da su mi sada Custom renda kompletna, dodatno secivo za custom....
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kako ti se pokazao ger?

Posto mi je osecaj u rukama otisao u k treba mi jedan za relativno kratak Dado (5-15 cm), za policice. Pod 45 ako moze 10 cm dasku super.

Znam da dado moze samo dletom ali ne mogu vise. 45 je bio cirkular ali ni njega ne mogu vise (prodacu). Imam ogroman stari Ulmia 354 ali je bas veliki a sada cu vecinu stvari da radim u kuci, i uzima prostora ljucki.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam ga previse koristio, ali na onome sto sam probao se pokazao odlicno. Bed za rende je uradio savrseno, bez potrebve da nesto posebno doterujem. Na rezu ne vidis tragove zuba uopste, cak ni u tackama u promenis ugao testere, sto znaci da je vodjenje poprilicno precizno. Kvalitet reza je maltene kao sa giljotine.

Sekao sam i neke sper ploce, uz metalni lenjir i to je odradio savrseno. Imam ideju kako da napravim sinu, kao za Festool testeru, da ne mora da se drzi rukom pritisnut uz lenjir.

Naravno, kao i kod svega drugog, da bi dobio savrsen spoj na 90, mora da se steluje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma meni su bitne dve stvari Plitak Dado na oko 6-10mm dubine (preciznostelovanje sirine radim dletom na utoru ili na dasci kolja upada u Dado). 45 za kutije ne dublje od 100mm zaci daska sirine 100mm do 20mm debela, 90 po sirini 45 po dubini.

I to mi treba samo za jednu obecanu stvar. Posle ide... Kupujem bansek i Flex shaft samo za skulpturu Ostavicu samo LN bronzu klincima da prodaju kad im pokestane para:)
Post Reply