Muller kamen za oštrenje

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To moze samo na prilicno prostim celicima, otprilike onakvim kakvi se koriste na alatima za duborez. I tu drasticno smanjuje zivotni vek alata.

Na bilo cemu boljem, to je najbolji nacin da se unisti alat. 120 je otprilike gornja granulacija tocila koja moze da se koristi za bilo kakav alat, i to samo ako je kamen mekan i porozan, uz ogrqanicenje da opet ostavlja posledice u mikrostrukturi, u vidu pukotina. Sto je celik tvrdji i sa vise karbida, problemi su veci.

Isti slucaj i sa stropom, koga je najbolje izbegavati, Pogotovu na tocilu. Posto je povrsina mekana, i prilagodjava se, drasticno brze skine materijal izmedju karbida nego same karbide, pa tako ivica seciva gubi podrsku.

Tako ostri vecina onih koji se bave duborezom. Zato sto ne znaju za bolje, ili su lenji, pa im ne smeta sto im alati traju krace.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Koje tocilo imaš?
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Izvini sto ovoliko kasnim.

Mali einhel i norton "hladni" jbg zaboravio naziv a oznaka se vise ne vidi - plave je boje kamen. Norton jer sam mogao da ga nabavim iu KG-u.

Na rusku seljacko metodu je spusten broj obrtaja. Poluispravljanje da dobijes 25 HZ pa to kroz trafo da vratis na nesto sto koliko toliko podseca na sinusoidu. Menja se i kondenzatorski sklop.

Nije za objasnjavanje ni probanje ko nema dobru radionicu za struju, ali ako imas tocilo sa oko 1500 obrtaja radice.
Uopste nije ni po kakvom propisu no imajuci u vidu da su komponente bile dzabe bilo je dobro za Meni probanje.

Kad budem mogao ostavicu poduzi post.

Meni nije ni lecak dirnuo bilo sta sto sam ostrio ali mora da se pazi - ne pritiskaj i hladi.

Za ovo cime se sad igram stvarno treba do bola ostro pa mi je bili stalo da ako vec ostrim cesto ne moram da traje dugo.

Malo cu da menjam. Bolji citaj tisi i stabilniji motor 1500 pa cu i njemu da spustim broj obrtaja ali sad sa ozbiljnom elektronikom
To me makar ne kosta puno - struka mi je.
Last edited by momirz on 21 Dec 2018 15:59, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja sam razmišljao o nekom jeftinom tocilu sa vodenim hlađenjem na kojem mogu napraviti šablon za oštrenje. Ali bez prepravljanja, u struju ne diram :)
Opet, ne vjerujem da bih ga često koristio pošto rijetko skidam dosta materijala sa oštrice. Jednostavnije mi je češće izvlačiti žicu. A za grube radove, kad zatreba koristim kamen 240. Malo duže traje, ali...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Najprostije resenje je neki od malih motora pa prenos 1:3 na dodatnu osovinu. I CBN tocilo. Jest da kosta, ali nema ravnanja, i traje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@sasasasa

Koji problem resavas je ptanje.
Presiroka je tema za kratak odgovor.

Pogledaj prednosti CBN-a u odosu na obican tocak pa ako ti je neka, bolje vise od njih, BITNA-OK.

Probaj sve sto mozes ako imas gde ili pitaj nekoga ko poseduje da ti objasnj za sta mu je dobro a sta mu se ne svidja.

Imas li neku pastu koju koristis i koju?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ma, nemam ja problem - u tome i jeste problem :)
Jednostavno volim alat, pa sve vrijeme gledam šta bih novo uzeo. A oštrenje mi je pokriveno, samo bih možda malo ubrzao grube radove.

Tocilo nemam, tj imam ali razvaljeno.
Pastu imam tormekovu, nju najviše koristim za poliranje noževa. Imam i Veritasovu zelenu (ako se to može nazvati pasta), mada mi tormekova bolje radi.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

sasa, baci pogled na womax tocilo,ima reduktor i cantru za vodu. Nije lose, solidno radi. Naravno ima i brzi kamen. Kod mog je mana biksna na vodenom. Razlokanu kupio, nisu imali drugu, tada.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na svakom je razlokana, posto je razlokana i napravljena :)
Grubo odliveno parce plastike koje glumi biksnu, osovina grubo odrljana na strugu, aksijalni luft od milimetar do dva (normalno, posto inace ne bi ubo puzni par ni u ludilu sa takvim tolerancijama), stezne sajbne krive ko paragraf, njihovi oslonci van ose, kamen koji baca par milimetara...

Kompletan taj deo sporog tocila je napravljen levom nogom.

Bice da sasvim razlicito tumacimo rec "solidno" :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moj "tormek" je napravljen od jednog takvog, pri cemu je promenjeno sve iza zupcanika, zahvaljujuci Boletu. Ni kamen nije preterano dobar, zaobli se dva tri puta brze nego normalni kamenovi.

Da to radi bilo koji placeni majstor kostalo bi nekoliko puta vise od same masine. Kada dodas kamenove, koji su 50 eura po komadu, (ja preterjujem imam dva kamena za ru masinu, 80 i 220) nije bas jeftino resenje.

Na moj su dodate i Tormekove vodjice, i tormekovi sabloni, tako da usteda i nije neka.

Inace trenutno koristim samo kamen 80, 220 je predvidjen za ostrenje burgija, ali mi za to treba jig, koji kosta preko 200 eura.

I na kraju, na moju masinu ne mogu da montiram dijamantsko tocilo, koje bi pretstavljalo prilicnu prednost, posto i dalje nije precizan na dovoljnom nivou. Tako da se razmisljam o novoj varijanti sa odvojenim motorom i osovinom, ili cak i o originalu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Å ta znam, Tormek mi je malo skup za nešto što neće raditi često...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cenu rada iskreno ne znam.

Koliko me secanje sluzi, materijal za to je kostao nesto reda 3000 din:
Aluminijum:
sipka fi 16 oko 300mm dugacka
jedno 10-tak cm fi 35 za nosace lezajeva i lavirinte
par cm fi 50 za paknice
par cm OK 19 za matice (kupovne matice jednsotavno nisu dovoljno ravne, a i nije lako naci tanke matice M12)

par cm poliamida fi oko 70 takodje za paknice, par zegera, dva lezaja, jedna opruzna civija i tuba tecnog metala
Mislim da je to sve.

Isli smo na aluminijumsku osovinu, posto su sile jako male, a cela stvar se non stop kvasi. Moglo je od prohroma, ali em je Al bio lakse dostupan, em je prohrom daleko tezi za obradu (pogotovu na mojoj igrackici od struga), a jednostanvo nema potrebe za tim.
Nadjoh proracun:
Sa dva kamena fi 250, sirine 50mm (po 5 kila svaki), savijanje osovine na krajevima je 5 stotih milimetra. Ocekivani radni vek usled zamora materijala (cemu je Al podlozan) je oko 16 godina sa 3 sata koriscenja dnevno :)
U sustini, kuciste je mnogo slabije od Al osovine.

Posla ima dosta, i to finog, posto puno toga mora da se radi prema postojecem kucistu, koje je em kilavo, em lose obradjeno, nista nije u vinklu...
Sve se radi na strugu, izuzev busenja rupe za civiju koja povezuje osovinu i puz. To je uradjeno kod drugara koji je imao glodalicu (jednostavno nije posao za busilicu).

Sabloni... puno toga moze da se napravi bez neke preterane masinerije. Naravno mogu da se kupe i tormekovi sabloni ko sto je BR radio.

Tako da... ko ima pristup strugu, volje i vremena da se zeza... dobice sasvim upotrebljiv alat za relativno male novce.
Ako mora da se placa rad... verovatno se ne bi isplatilo.


Nego... BR, sto ne moze dia tocilo? Na tako maloj brzini, i sa daleko manjom tezinom od kamena ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dijamant i moze samo na maloj brzini, U stvari u pravu si, ono sto se meni cini kao bacanje potice od kamena a ne od osovine. Ostaje problem podesavanja polozaja vodjice, koji sa dia kamenom mora da bude savrsen, posto sam kamen ne moze da se poravna.


Kod nas nisam uspeo da narucim odgovarajuci kamen, a da mi nisu trazili skoro duplo od cene na zapadu. Tako da ostaje CBN opcija.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

mbole wrote:Na svakom je razlokana, posto je razlokana i napravljena :)
Grubo odliveno parce plastike koje glumi biksnu, osovina grubo odrljana na strugu, aksijalni luft od milimetar do dva (normalno, posto inace ne bi ubo puzni par ni u ludilu sa takvim tolerancijama), stezne sajbne krive ko paragraf, njihovi oslonci van ose, kamen koji baca par milimetara...

Kompletan taj deo sporog tocila je napravljen levom nogom.

Bice da sasvim razlicito tumacimo rec "solidno" :)
od navedenog bila problem biksna, i kamenje da, sto nije u centru bas rupa. Brzi deo tocila brzo resen, a za drugi nije strasno bacanje (resice se kad bas bas zatreba) ... kao sto Sasa rece, bilo mi potrebno za grubo tj. uvodno ostrenje. Meni je bila veca frka za motor da nece valjati, jer se bas grejao, ali" to tako treba kod kineza" :)
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Malo da podignem temu iz mrtve da ne prodje godina :)

Ovako, sto se ostrenja tice ostrim rucne blanje, dleta i 10ak velikih HSS dleta za strug. Hobista sam, ne radim cesto sa tim alatom, ali radim i volim da bude ostar. POred ovoga, naostrio bih poneki noz i slicno. Nista usluzno, samo za sebe.

Posto sam amater sto se tice ostrenja, a trudim se da saznam sto vise, imam pitanje za cenjene forumase.

TRenutno ovo sve ostrim kombinacijom tormek sa vodenim tocilom plus finis sa smirglama i poliranje kozom, sto na tormeku sto rucno kako kad.

Ova kombinacija radi ok za moje potrebe, ali ono sto bih promenio/izbacio je smirgla.

Dakle (temu sam procitao, ali i dalje nemam jasnu viziju) sta mi preporucujete kamen ili dijamant, koje granulacije su najkorisnije da uzmem i gde kupiti te koje mi predlazete?

Uzeo bih do 3 granulacije, odnosno 3 kamena, cena nije presudna ali ne bih se ni razbacivao posto se ovo koristi relativno retko.

Da li jeftini vodeni kamenovi sa ebaya rade posao?

Molim za konkretne odgovore, ako je moguce, tipa taj i taj kamen. Znam da trazim mnogo, ali.. :D

edit.

Da li je dovoljno za pocetak da uzmem ovaj king 1000/6000?

https://www.ebay.com/itm/KING-Japanese- ... Sw1YRcvrfB

Da li je 6000 dovoljno uz poliranje na kozi za pristojne rezultate na rucnim blanjama?

Da li je skok 1000-6000 veliki, da li ubaciti jos jedan kamen izmedju? Vidim king ne mogu da nadjem 3000, ali zato ima ostalih no name koliko hoces...

edit 2.

Interesuje me takodje i sta koristiti konkretno za ravnanje ovog kinga?

Takodje, i za tormek imam problem ravnanja, sta koristite tu?
Last edited by Goshke on 30 Dec 2019 21:30, edited 1 time in total.
Post Reply