Ivasaki raspe

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Ivasaki raspe

Post by momirz »

Ove se vec duze meracim da uzmem.

KOristio bi iskljucivo za skulpturni rad, najfinije varijante kako bi posle njih imalo sto manje posla.

Ima li ko iskustva sa njima?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Imam ih u nekoliko oblika i veličina, kao i BR. Nekako su mi se najbolje pokazale male, super fine (IWASAKI Small Carver's File, flat, extra-fine with grip) . Blag pritisak, a skida ekstra. Ne znam šta podrazumevaš pod skulptnim radom tj. koliko materijala planiraš da skidaš. Ono što mi se ne sviđa je što ima problem sa stuganjem poprečno na vlakna. U stvari radi, ali moraš malo da se navežbaš da koristiš baš blag pritisak, inače se zabada u drvo. Zavisi i od vrset drveta, kod čamovine se zabada ko blesava dok kod bukve ne tako često. Kad vidiš kako struže, povuče te da još brže odradiš, pa pritisneš, pa ... Znači, super fine su super i skoro da nemaju gore pomenutih problema. Fine su isto ok, ali su zato Bastard prave kidalice i teže ih je kontrolisati. Radna strana sastoji se od gomile sitnih " dleta ", da ih tako nazovem, pa se tako i ponaša. Najbolje rade kad stružeš u pravcu vlakana.
Osećaj je potpuno čudan jer nema veze ni sa čim što sam do sada koristio. Mislim da bi ti koristile, ali definitivno moraš da imaš još neku "normalnu" rašpu.

Svaka preporuka ide za SHINTO Rasp, rašpa sa zubima kao testera sa obe strane (gruba i fina strana). Meni je to nezamenljiv alat, a cena je smešna.

Uskoro mi stišu Corradi Gold pa ću da ih uporedima sa Iwasaki, a i sa BR-ovim Milani hand cut (ručni rad).
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja imam ravne fine i grube, i zaobljenu grubu. Koristim ih za oblikovanje drski, i kao floate za renda i tenone. Kao floati su OK, mana im je sto su narezane sa obe strane, pa ne mozes lepo da prisnes. Imam utisak da sa klasicnim floatom, koji ima ravna ledja, imam bolju kontrolu gde pritiskam i koliko skida.

Zaobljena, koju imam samo grubu je prilicno agresivna, i moras vrlo da vodis racuna koliko pritisnes, posto zna posteno da pocupa. Sa vrlo lakim pritiskom lepo skida. Caka je u broju zuba koji drzis u secivu, i fine znaju da zakopaju kada zakace samo jedan dva zuba, a to je na zaobljenoj povrsini cest slucaj.

Mali milani, extra fine je po tom pitanju daleko bolji, za drske alata, za sta sam je i uzeo obezbedjuje bolju kontrolu. Bas zbog toga, u zadnje vreme me je uhvatila nova manija da nabavljam polukruzne masinske turpije, u raznim finocama, grube su se pokazale bolje od kruznog Iwasakija, ako ne treba da se skine prilicno materijala, posto mozes lepo da pritisnes, i mada ima daleko vise poteza, nema opasnosti da pogresis pred kraj. Tako da dodjem sa Iwasakijem na 1-2mm do finalnogh oblika, a onda Milanijem, i masinskom turpijom.

Tih masinskih polukruznih imam u 45, 30, 20 cm diuzine, za sve uslove.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ok onda cu najverovatnije da uzmem jednu za probu za grublji rad.

https://www.workshopheaven.com/iwasaki- ... 250mm.html

Dolazi mi drugarica iz londona 29-og pa da ne putuje praznog kofera:)

Kod DICTUM-a sam nasao neke koje mi prevashodno po obliku odgovaraju.

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... 97_1_48_12

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... 97_1_48_12

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... 97_1_48_12

A ukupna cena im je kao jedne Iwasaki.

Hvala na pomoci
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Taj Iwasaki je ručna brusilica :)
Baš me interesuje kakve su te Hatori. Za te pare, mora de je neka Kineska varijanta, al ajde da ih prvo vidimo na delu.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Pa cena im je kao Womaxa ali je nemam nista protiv njihovih raspi (raspe).

Jeste najgrublja moguca ali sam ja navikao sa takvom da radim. Ove su finije pa ako nisu gore nego Womax bile bi mi OK.

Znam za varijante koje svi hvale ali pre nego sto cujem nekoga ko puno radi sa raspom, koliko traje ona koja kosta 50+ evra, ne kupujem.

Meni sluze za pravi skulpturni rad. Da ne bi morao da imam kolekciju dleta od 500+ evra koristim 2-3 dleta nozeve i raspe.

Jos se dvoumim izmedju skupih raspi i karbidnih vrhova u busilici/biaxu, no kako stvari kod mene teku sto manje prasine ce da bude odlucujuci faktor.

Zbog zdravlja od stolarije cu moci da pravim samo sitne stvari i skulpturu (kao cistu ili sa dodatom funkcijom, lampa, audio elementi, sat, barometar i slicno) kao i restauraciju necega sto mi se dopadne a nadjem povoljno.

Hvala jos jednom i pozdrav.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tog prvog imam, i jeste jkao brusilica. Skida kao blesav, na zakriuvljenim povrsinama.

Ja se debelo razmisljam o Coradi Goldu, cekam ove Lazovioceve, pa da probam, pre nego sto ulozim pare. Ionako imam previse igracaka, ali kako mi se cini, sve vise cu da prelazim na samostalno pravljenje.

Meni nekako ne odgovaraju blok renda, tako da cu sledece da napravim, onako kako mislim da blok rende treba da izgleda, bez kerefeka. I prilicno vise nego standardno.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:.... Ionako imam previse igracaka ...
Lažeš Pinokio :skratta:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To ti je najbolji izgovor za zenu kada moras da joj objasnis jos koju alatku. :D

Po princiipu, nema on previse, a ja imam manje od njega.
Post Reply