ECE Blok rende

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

ECE Blok rende

Post by momirz »

Videh da neko (mislim BR) ima jedno pa bih pitao kakva su mu iskustva i za sta ga najvise koristi.

Meni bi trebao iskljucivo za "peglanje" ili bolje receno sredjivanje malih povrsina.

Ono sto ja koristim trenutno je LN no 2, 102 i Stanley 112.

112 mi je za neke stvari preveliki, 102 preniska i ostaje No 2 koja je ok ali je brate malo poteza.

Neki drugi predlog?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Zar nije Stanley 112 scraper rende ? Kažeš 102 ti je preniska, misliš na ugao sečiva ili na ergonomski oblik ?
Ako je veličina u pitanju, imaš izbor nekoliko klasičnih blok renda, pa koje ti odgovara.
Ili napravi nešto tipa "VERITAS Scraper Shave".
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja ga koristim upravo tako, za peglanje malih komada, posto je relativno lagan, i opet, relativno lepo lezi u ruci (znas i sam, to je jako individualna stvar) . Meni je u sanduku koji ide okolo, tako da je jasno da ga koristim. Ako ga nadjes kod nas polovnog, u OK stanju, ne propustaj.

Sa druge strane, nije za neke problematicne komade. Nema chipbreaker, pa zna da zacepi. Moze da se sredi sa backbevelom, ali nisam probao, da budem iskren. Za tako nesto koristim No80, a za jos manje scraper shave koji sam uzeo kada sam bio u Nemackoj, i radi odlicno. Moglo bi po tom principu da se napravi nesto sto bi radilo za potpuno ravne povrsine, a resenje je i veritasov block scraper, koji mi je u nekom planu.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvala puno na odgovorima. Ovo je cisto za poslove popravke - restauracije.

Znacilo bi puno ako moze da se koristi jednom rukom

102 mi je fizicki preniska tj kad je koristim za peglanje prsti mi kace za povrsinu na kojoj radim.

Razmisljao sam i o Veritas Small Scraping Plane

http://www.axminster.co.uk/veritas-smal ... ane-210948

Ali mi se i ona cini nesto preniska.

Klasicna blok - hvala sto si me podsetio. Cekam LN 60-1/2 ali se cekanje bas oduzilo :( pa sam i zaboravio na nju.

Hvala jos jednom.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ja duže vreme merka Veritas DX60 i LN 60-1/2 . Prelomio na Veritas i nisam siguran da sam pametno uradio. Jeste super, ali je k'o sapun u ruci :(
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma pusti LN i mene, totalno sam neobjektivan.

Kupili su me svojim stavom prema meni kao kupcu i sad ...

Hteo sam da kazem mogu da muzu koliko hoces (i mogu da se samo ja pitam)
ali im postenje ide dotle da mi kazu ovo nije za tebe i ono sto radis.

Doduse ja ih cimam za sve i svasta, a i dao sam im pristup nekim ljudima koji inace nisu raspolozeni da pricaju sa proizvodjacima alata.

Tako da ako kazem LN nije racionalno merodavno, ali meni izvuce osmeh na lice svaki put.

Ajde da dodam jednu objektivnu stvar.

Njihove standardne blanje ako ih ostris pod 90 imaju polozaj lateralnog pomeranja TACNO na sredini.
Niko Drugi!
Jos Jednom Niko Drugi!

Malo je smesno ali za nekoga ko je rastao na drvenim znaci mnogo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad nece da slusa, lepo sam mu rekao da preskoci DX60 i uzme klasicni LA block.

Moje iskustvo sa Veritasom je istovetno, ne mogu da budem objektivan. Veritas povremeno ima problema, ali te probleme elegantno resi. Ja sam tako zavrsio sa dva Custom rendeta, a platio sam jedno.

Sad, koncept Veritasa i LN je razlicit, tako da nisu u potpunosti isti, ali iz. mog iskustva i Veritas isto tako moze da se podesi da je poluga po pravcu u sredini, kada je secivo pod 90 stepeni. To jeste razlika u odnosu na LN, koji je svaki konzistentno takav, no Veritasovo resenje omogucava da se usteluje savrseno, sa polugom u sredini cak i kada secivo nije savrseno naostreno.

Potpuno razumem odanost LN, imam istu prema Veritasu. Ako mi treba nesto sto Veritas pravi, nema razmisljanja. Jedino sto ne prave No8, pa ce to da bude LN.

Inace kod LN proizvodnje sam video neke tehnoloske trikove koje nisam video kod drugih. Recimo prinudno hladjene ploce za kaljenje u presi, i to vodom. Jeste da kosta, ali drasticno smanjuje kolicinu povrsinskog briusenja posle, i nema skarta.

Sa druge strane, Veritasov lapping je skoro pa savrsen.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Thomas LN je video fotografiju Mihaila (bratanca) sa No2 i testerom i poslao No1 da bi meni ostala dvojka (platio mizerno ali su videli sta radim).

I ta dvojka je meni skoro osnovna. Sa njom umem da izravnam dve daske do oko 60 cm da se slepe kao da su na No7. a usput radi sve sitno sto ti padne na pamet.

Ako vidite no 2 sa 55 frogom, moje je dete.

Kad bolje razmislim No 1 (sem sto je uska) bi mi radila posao.

62 boli koliko je dobra. Opet prica, malim cekicem napravljenim od drske kutlace i oklagije = stelovanje.

I opet ja sam iz drvenih. Mali cekic je Ok, srafcigeri, tesko.

Image
Last edited by momirz on 15 Dec 2017 22:44, edited 1 time in total.
Post Reply