ECE English Coffin Smoother

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

ECE English Coffin Smoother

Post by BR »

Kada sam bio u Fine Toolsu, na zidu sam primetio rende koje mi je privuklo paznju, posto im nije u katalogu, a nije ni tipicno za ono sto oni obicno prodaju.

Ispostavilo se da je to stari model ECE rendeta, koji se vise ne proizvodi. Posto je cena bila odgovrarajuca, da ne ostane siroce, zavrsio je kod mene.

U pityanju je rende za finisiranje, oblika mrtvackog kovcega. Imam jedno staro, napravljeno pre 200 godina, koje je u losem stanju, a to je oblik rendeta koji preferiram kod drvenih, tako da i nisam mnogo razmisljao.

Image

Glavna prednost ovog tipa rendeta je sto je znatno udobnije u rukama nego nemacki oblik, sa rogom napred, i relativno sirokom zadnjom povrsinom. Na zalost, za razliku od centralne Evrope, gde jos uvek ima proizvodnje drvenih blanja, u engleskoj su odavno presli na metal, i ovakvi primerci mogu da se kupe samo kod butik proizvodjaca, a cena je odgovarajuca. Pocinju od nekoliko stotina eura pa idu navise.

Image

Po udobnosti, za sada ovo izgleda potpuno jednako antikvarnom primerku. pozadi je mnogo uze od klasicnog nemackog rendeta pa time i udobnije, a prednji deo se mnogo lakse pritisne kako treba.

Po jednostavnosti, prilazi debelo Japanskim blanjama, sa samo jednim delom vise.

Image

Posto je nefinisirano, sto je po mom iskustvu daleko bolji nacin nego lak koji ECE stavlja na svoje druge modele, a koga uvek skinem cim mi padnu u ruke, prvi korak je naravno sredjivanje i finisiranje.

Samo dva mesta su zahtevala malo vece zahvate. Leziste seciva, koje je hvatalo malo previse po ivici za moj ukus, i nalezuce povrsine klina.

Image

Uz malo truda, sve je leglo na svoje mesto.

Image

Sada se upravio susi posle 4 sata stajanja u tung ulju, i sledi mu barem nedelju dana finisiranja. Za to vreme cu srediti secivo, koje je klasicno ECE nesredjeno, sa grubom ivicom na chipbreakeru, pa kada sve zavrsim postavljam sledece slike.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Super. Da je sječivo manje, bilo bi još bolje.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Rekoh ti ja docices na ECE :) Sala nek te lepo sluzi, ja bi je takodje uzeo da ne trepnem.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

ECE iz custom serije, nemam nista protiv.

Danas sam ga zavrsio. Ima jos sirtnica koje mi idu na jetricu, ali i to ce se resiti. Secivo sam kompletno sredio iz ruke, da bude u skladu sa tradicijom.

I na kraju, radi ovako.

Image

Jedan od problema je ovo usporavanje struske u levom cosku, koje ne mogu da vezem za klin, a opet ga nekako savija. No resice se kada me dovoljno iznervira.

Kada se struska izvuce rukom, problem i ne izgleda toliki.

Image

Evo i na necem tvrdjem, mada ovo nije bas tipican primer. No i na obicnohj bukvi, koja hoce vise da se zacepi od ove, radi kako treba.

Image

Ispada skoro pa savrseno. Vidi se nekakva linija u cosku, nisam je primetio uzivo, samo na fotografiji, kada je sredim.. Tako da nije za uzbudjivanje.

Image

Uspeo sam da iz ruke, iz prvog pogodim skoro idealan chamber za ovo rende. Mozda je mogao da bude minimalno pikce, posto je struska recimo 5mm uza od onoga sto bi bilo idealno, ali opet, radi kako treba.

I sto je najbolje, jako se lagano steluje.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ove linije su vjerovatno od đona, ne izgledaju kao da su od noža
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Meni nikad nije bilo jasno zasto ljudi imaju problem sa stelovanjem drvenih blanja.

Jedino sto ne treba da radis je da koristis macolu i ne bijes kao po nakovnju.

Ma nauzivaces se sa njom.

Da i jos jedna stvar, kazi za tezinu...

Prosto covek ne veruje, malte ne izgleda kao igracka u odnosu na 2kg metalne, a radi...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije do tabana, nego do znoja. :D Pale mi dve kapi znoja na dasku, a nisam primetio.

Ponovio malopre, pa zato znam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Premericu tezinu sutra, da dohvatim vagu.

Lagano je kao pero.

Sto se stelovanja tice, nije kao metalno rende, koje se usteluje u dahu, ali opet ide. Jos ivek me zeza sto u jednom cosku pokupi strusku pa joj ne da da lepo ide, to cu valjda resiti sutra. Problem nije u klinu, struska se uhvati pre klina, valjda sam podesio da sece dublje, pa cosak uvlaci i hvata strusku. Inace ja sva renda podesavam Japanskim cekicem od 200 grama. Sa vrlo lakim kucanjem. Slazem se da nema nikakve potrebe za macolom. Razmisljao sam da napravim mali drveni cekic od otpada koji mi lezi po radionici, bas za stelovanje blanja.

Kao i vecina drugih drvenih, treba malo vremena da sve legne na mesto.

Sutra nastavljam.

Danas sam se nesto zezao planirajuci jedno neobicno rende, mislim da sam nasao nacin da se napravi prilicno jednostavno, naravno ne na klasican nacin, ali ce da radi za sve pare. Moze da se desi da ga napravim prilicno brzo, mislim da imam dovoljno materijala ovde.

A ostaje da napisem nesto i o Veritasu Custom, koji toliko dobro radi, da je skoro pa dosadan. Podesi se u sekundi. Jedino sto je imao problem na pocetku, zahvaljujuci kome pored Veritasove podrske sada imam dva komada, pa skoro i nemam potrebu da menjam frogove.

U svakom slucaju, kupovina ovog ECE rendeta mi je bila jedna od pametnijih odluka bez razmisljanja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja svoje počeo riktati malim čekićem za okucavanje varova i otada nemam problema sa poštelavanjem. Izgleda da što je manji čekić lakše ide
Post Reply