Nove igračke

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prvi prolaz uzduzno, jako lagan pritisak, inace te povuku godovi pa ko sto kazes pocne da bezi (inace vazi za svaki ne samo za ove sa tockicem). Pa onda u sledecem prolazu pojacas malo pritisak.

Poprecno.. kako mislis ne ostavlja punu liniju? Preskace? Na kom si drvetu probao?

@diplmajstor
Ja nisam uspeo da nadjem dovoljno mali vidija nozic, pa sam ga napravio na strugu od nekog celika koji sam imao pri ruci (bice da je 1530 ili cak 0360 ili nesto tome slicno), neokaljeno... zato i rekoh da sam ga pravio "na mufte", samo da vidim kako radi.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Hrast i jelovina. Na hrastu bježi uzduž a na jelovini poprijeko ostavlja isprekidanu liniju. Ovo za bježanje i nekako, mali je oslonac, ali linija mi nikako ne ide u glavu...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Večeras se opet malo igrao. Puno bolje ide na guranje nego na vučenje (bar meni). Primijetio sam da prilikom vučenja marker bježi vani a da je prilikom guranja sila usmjerena prema unutra. Tako da je ipak bilo do mene.

Uzdužno i dalje pomalo bježi ali sam to riješio tako što obilježavam u nekoliko navrata po manje. Npr - letvu od 1 m razdijelim na 3-4 dijela pa ih obilježim svaki zasebno.

BR - danas sam natopio kamen prije oštrenja negdje oko pola sata. Puno bolji rezultati, hvala ti puno.
Čak se i 120ka pokazala korisnom jer su dva noža bila pomalo zalomljena pa sam ih prvo morao ravnati. A 1000 je puno bolja od ičega što sam izvukao na vodobrusnom papiru. Sad jedva čekam 3000-8000 :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mana vecine tih jako grubih Japanskih kamenova je sto se jako brzo trose, i brzo izlaze iz ravni. Jedini koji nije bas takav, ali pravi drugu vrstu problema je Sigma 120. Problem koji pravi je sto je jako tezak za ravnanje, ali se to retko radi. Kao u onom vicu, muskarac kome su trazili da plati za tastinu sahranu je rekao da nista na svetu ne moze da bude savrseno ;)

Meni je na kamenovima koje imam, a koji vaze za jako brze, taj prelaz 120-1000 mnogo grub, pa sam uzeo 400 za skidanje riseva. Pogotovo kada radis ledja, prelaz sa 120 na 1000 je veliki.

Kada budes uzimao nesto finije, vici, da vidimo da li mozes bolje da prodjes. Mislim da ima dobrih resenja i u rangu 6000-13000, mozda boljih nego u 3000-8000, a opet bi preziveli bez mnogo problema prelaz sa 1000 na 6000. To ne moze lagano bas svaki kamen.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

13000????????

Kako li je raditi sa tvojim alatom?

I na ovom je prevelika razlika, ali 120 ni ne planiram koristiti osim u ekstremnim situacijama. Radije ću češće oštriti sa hiljadom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ove godine smo nabuvljaku uzimali dijamatske paste, pa sam uspeo da se dokopam 0.5 mikrona. To je otprilike 20 000.

U sustini nije potrebno za sve, ali ponekad dobro dodje. Recimo ja sve stolarske alate zavrsavamna 13000, jer ga imam, i to je brz kamen. Moze sitnije od toga, no to je za vrlo specificne alate i materijale. Recimo za finsiranje drveta koje se cepa, i ima obrnute godove. Onda stavis veliki ugao, minimalno rastojanje do chipbreakera, i najfinije obradjeno secivo. Sa druge strane, scrub radi i minimalno naostren.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

U tom slučaju bih imao 1000/6000/13000 Da nije prevelika razlika između kamenja?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

sasasasa wrote:U tom slučaju bih imao 1000/6000/13000 Da nije prevelika razlika između kamenja?
Taman :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako uzmes odgovarajuci kamen u 6000, koji ne polira previse, nije. Ako kamen polira, onda je razlika prevelika. Jednostavno, do poliranja na tim granulacijama dolazi kada se abraziv drobi, pa mozes da izvuces finalnu ostricu, no onda je kamen spor, i rodis mecku dok ne skines sve riseve od prethodne granulacije.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

O kojoj onda marci kamenja pričamo?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sigma keramicki power. granulacija 8000. lepo pokrije rupu od 1000 do njega.

Nego, cime ravnjas kamenje? Posto je i to problem koji mora da se resi. Ostrenje Japanskim kamenovima je em efikasno, em kvalietno, ali dok se zatvor sistem, kosta posteno. Nije za one koji bi da ustede.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisam ga još ni ravnao. Tek ga dobio i oštrio samo jednom (tri sječiva, pa ću morati ravnati prije slijedećeg oštrenja). Ove prošle sam ravnao šmirgl papirom na staklu. Planiram i ove.

To mi malo skupo. Preko 50 eura za jedan kamen...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Skupo je relativan pojam. Uzmes Sigmu od preko 50, zamenis dva kamena od 25+, recimo 3000, 8000. Ravnas samo jedan kamen, kvasis samo jedan kamen, zavr5sis posao brze, u poredjenju recimo sa Naniva SS, koji su spori. Sa druge strane, Naniwa daje bolji finis u granulaciji, pa najfiniji kamen moze da bude grublji, ali to je posledica toga st Naniwa polira, a meni je to negativna osobina, posot nije brza koliko bi trebala.

Jedan priomer skupog na kraju price za mene su kombinovani kamenovi, tipa 120-1000, kakav si uzeo. Zato sam te i pitaio sta ti je bio razlog za takvu granulaciju. 120 se ili brzo trosi, pa ode kao sapun, ili skida nekoliko puta sporije, ili u zadnjoj iteraciji tehnologije je uzasavajuce tezak za ravnanje. Kada ga stavis na duo kamen, obicno brzo ode.

Ostrenje Japanskim kamenovima je prilicno skupa prica. Kako god okrenes, bilo sa jeftinim, bilo sa skupim kamenovima. Najskuplja je kada ucis za sebe, i probas da ustedis.

E sad, ne bih ti prteporucio ravnanje kamenova smirglom. Osim Kinga, ni jedan drugi proizvodjac ne preporucuje ravnanje smirglom, posto ona hoce da ostavi krupni abraziv u kamenu. Resenja su oopet pola pola, bez novog veceg ulaganja. Jedio od resenja je staklo + SiC abraziv u prahu, sa posledicom da staklo izlazi iz ravnog relativno brzo. Druga opcija su dijamantski kamenovi, koji su opet skupi. reda 150 eura za prvi nivo upotrebljivog kamena, koji radi za ravnanje od 1000 pa navise. Treca opcija, ima ih puno, ali opet kostaju.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jbg kada vjerujem da svako može kliknuti na pravi link... Da sam dobio 1000/3000 ne bih morao više ni tražiti. Ovako moram opet kupovati. A šta misliš o Kingu 6000?

Za 120-ku si u pravu - brzo se troši. S druge strane, planiram je koristiti samo kada nakinem oštricu pa vjerujem da će potrajati.

+ sic - Silicijum karbid? Taman da ga nema ovdje kupiti.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

O Kingu sve najgore. ;) Moj prvi set Japanskih kamenova je bioo King. Dok radis na prostim celicima, sve je pod kontrolom. Predjes na nesto sto sporije ide, i imas utisak da se king vise trosi nego celik. Jedina prednost Kinga je sto je jeftin.

SiC upravo tako, silicijum Karbid. Nadjes firmu koja pravi tocila, zamolis ih za malu kolicinu. Recimo po 200 grama u granulaciji. I tajace tio jako dugo za male pare. Veci problem je podloga za tako nesto, staklena ploca moze, ali izlazi iz ravni, i posle je bacis. Na kraju izadje skupo. Gusana ploca takodje radi, ali kosta. No, verovatno moze i ravna keramicka plocica. Pogledas po stovaristima sta im je na popustu kao ostaci, proveris koliko je ravno, i onda SIC na tome. Znam nekoga ko ravna kamenove na cigli sa SiC-om. Prvo uravna ciglu na smirgli na ravnoj ploci, a onda pospe SiC pa ravna kamen. Meni se ne svidja ta varijanta, posto se na njegovim kamenovima vide uterani ostaci cigle, a to probas da izbegnes, pa zato ne koristis smirglu.
Post Reply