Nove igračke

Rad sa ručnim alatima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad smo kod gusa i abraziva u njemu...
Ako mozes da nadjes lepu debelu plocu na otpadu, od recimo nekog starog banseka ili necega tome slicnog... da se napraviti. Fakat, uz zescu zavitlanciju i puno rada...

Recimo da je sama ploca vec pristojno ravna (posto ploca od masine je barem na glodalici obradjena).
Dalje samo zavisi dokle hoces da isterujes, mozes da je uteras u ravno ispod mikrona, cistim trljanjem uz neki abraziv.
Trebaju ti tri komada iste velicine i onda naizmenicno trljas jedan o drugi sa abrazivom izmedju.
Sto duze to radis, ploce postaju ravnije.

Treba malo tehnike rada, ali nije neka preterana pamet. Samo "elbow grease" sto bi rekli ameri.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kako misliš nađem firmu koja pravi tocila? Znaš li ti gdje ja živim????
Å ta misliš o mermeru kao podlozi za ravnanje? Vjerovatno bi se trošio manje od stakla.

Znači, King nije ništa bolji od Nanive? Sreća, ne radim puno...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

mbole wrote:Kad smo kod gusa i abraziva u njemu...
Ako mozes da nadjes lepu debelu plocu na otpadu, od recimo nekog starog banseka ili necega tome slicnog... da se napraviti. Fakat, uz zescu zavitlanciju i puno rada...

Recimo da je sama ploca vec pristojno ravna (posto ploca od masine je barem na glodalici obradjena).
Dalje samo zavisi dokle hoces da isterujes, mozes da je uteras u ravno ispod mikrona, cistim trljanjem uz neki abraziv.
Trebaju ti tri komada iste velicine i onda naizmenicno trljas jedan o drugi sa abrazivom izmedju.
Sto duze to radis, ploce postaju ravnije.

Treba malo tehnike rada, ali nije neka preterana pamet. Samo "elbow grease" sto bi rekli ameri.
Nešto kontam da mi se najlakše snaći za staklo...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mermer je meksi od stakla.
Po nekoj Mohovoj skali (valjda se tako cita) koja se koristi za takve materijale, mermer je na 3-4 a staklo na 4.5-6.5.
Granit je vec druga prica, sa tvrdocom oko 7.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znači staklo, najlakse je komsiji razbiti prozor kad ti zafali :)
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Da se pohvalim. Par meseci štednje i da se nagradim😀

Image
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Jedno pitanje. Kako ih održavati da dugi traju. Pre korišćenja šta preporučujete.
Pretpostavljam da Veritas ne traži sređivanje.
Nisam siguran šta da radim sa Greaves rip saw da li je potrebna priprema. Pogledao sam dosta je dobro naoštrena. Da li je potrebno nešto da pregledam/testiram pre početka.

Hvala svima na odgovorima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa srecom sa tom Greaves. Ako nikada nisi sredjivao testeru, trebacee ti. Generalno sve Thomas Flin testere imaju probleme. Iako izgledaju naostrene, to je nekakvo masinsko ostrenje koje ne valja, posto vuce na jednu stranu. Takodje, sve do zadnje su previse razmetnute.

E sad, nekakvi osnovni koraci bi bili sledeci.

1. Da se skine bur sa obe strane testere.
2. Da se smanji razmetanje
3.Da se jointuje, pa preostri

Naravno, prvi korak bi trebao da bude skidanje laka sa platne.

Ja sam se sa mojom zezao nekoliko dana dok nije proradila priblizno onome sto se meni svidja. Jos uvek hoce da ode u torziju, ali moze da se iszkontrolise. Inace je to testera namenjena za mekano drvo, ili prilicno debele komade tvrdog. neka donja debljina je colovaca, bolje 3cm pa navise. Da budem iskren, sve vise razmisljam o Flinu, sa malo sitbnijim zubima, kao univerzalnijom testerom za sanduk.

E sadm, sto se ostalih tice, Veritas je koliko para toliko muzike. Radi sa njom, pa ce da se popravi. Sada je malo teska za start, i malo gruba. Naravno kada se uporedi sa necim dobrim, no u sustini, radi. Jesi uzeo rip ili cross?

Sto se Paxza tice, nemam iskustva sa novom, ono sto sam probao je prostreno. Plasim se da im je ostrenje na nivou Thomasa Flina u osnovnom stanju, na kraju, iz iste su kuce.

Ako ti treba pomoc vici, za vikend sam tu.

Ah, da odrzavanje. Ulje posle koriscenja, cuvanje na suvom mestu. Stitnik preko zuba, i nikada ne na gomilu. Ulje za ciuvanje moze da bude bilo sta, od WD40, preko Brunoxa, do Camelie. Za secenje pomaze malo parafina na secivu, generalno pcelinji vosak sve utracka, i ostaju tragovi. Nema potrebe za time na rtesterama sa ledjima, sve dok ne odes u dubinu. Na Greavesu znaci, posto su ledja cetvrtasta.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Javi kakav je Pax, razmišljam da je uzmem.
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

BR hvala puno na iscrpnom savetu. Kupio sam carcass cross a Pax rip, činio mi se kao dobar izbor.

Å to se tiče razmetanja u kojoj meri da smanjujem. Da li je potrebno neki postupak da sedim.

Za lak je dovoljan papir visoke granumacije?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne pipaj papirom. Za lak je dovoljno ciascenje White Spiritom, tj uljanim razredjivacem. Imas ga u Matroxovom diskontu, ispred DIS-a, kada skrenes sa auto puta, pre Zmaja. Imaju i drugih pametnih stvari, pa neces pogresiti ako svratis tamo.

Jedini pametni postupak za smanjenje bi bio preciznom metalskom stegom, i dve prave dascice koje zalepis u stegu. Ako nemas, mozemo nesto da skarabudzimo. Imas negde sta sam pisao Sasi, verovatno u ovoj temi. Savijes papir za stampac, 80 gramski na pola, po duzini, pa na cetvrtinu, isto po duzini, i prebacis preko zuba. Kada stegnes preko tog papira, zubi orenuti na spoljnu stranu ce ga proseciu, a one druge ce da pritisne, i trebalo bi da bude razmetnuto savrseno. Ozbiljni proizvodjaci savetuju taj metod.

Ako preteras, moze opet da se razmetne.

Iza toga bih ja preostrio tu testeru, za to ti treba turpija za ostrenje, 7" regular taper za taj broj zuba. Prvo jednom, ali jednom, posto je nova testera previuces ravnu turpiju pod 90 stepeni na p[latnu, da skines sve zube jednako, pa onda prodjes po jednom, dva puta da se skinu se ravne povrsine na vrhovima zuba. Kad tad ces ionako morati da ostris tu testeru, a deo problema na njoj doklazi od ostrenja koje je na jednu stranu, i koje je napravilo ostatke koji je vuku u rezu.

Ja sam se mucio sa mojom, prosla je nekoliko ciklusa raznoraznog sredjivanja, i svaki put je bila sve bolja ali nedovoljno, dok na kraju nisam odradio sve iz pocetka, smanji set skoro na nulu pa ponovo razmetnuo, i preostrio.


Ne slusaj savete na netu da skidas kamenom jednu stranu seciva, ne pomaze, a pravi probleme kasnije, kada treba da se razmetne, posto ce onda tek da vuce u stranu, zbog nejednake debljine zuba.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Fancy model te tvoje testere. Osim estetike, ova je i "Taper Ground" tj, blago brušena u slojevima kako bi lakše klizila kroz drvo, a i "Brested" tj. ima "stomak" kako bi testerisanje pratilo prirodni pokret ruke. Elem, što reče BR, sranje u boji za 2x veće pare nego što si ti tu tvoju platio. Sve boluju od iste bolesti. Lepo mi radi na čamovini od 3-5 cm (to sam probao), ali nisam uspeo da lepo presečem gredu 10x12. Praćenje linije sečenja iliti "tracking" je katastrofa. Videću kakva će biti kad je sredim, samo, kod mene je malo teže poravnati zube jer nije prava linija :(

P.S. Sin me pita:" Tata, oćeš ti tu testeru da koristiš ili si je kupio da je staviš na zid " ? :D :D :D


Image
Image
Image
Image
Last edited by nlazovic on 24 Nov 2017 18:32, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Paa, sad, kao sto sam ti rekao, ako ces da je stavis na zid, bolje je baci kroz prozor, samo vici da stojim dokle da je hvatam.

Bez obzira na tvoje i moje iskustvio, meni je vrlo skoro u planu ista takva. Razlog je prost, za te pare nema boljeg ekvivalenta, a vec sam se naucio sta je sve pogresno na toj testeri, tako da nemam neki preterani strah da nece da bude iskoriscena. Jedino sto ni jedan od tih testera nije za pocetnika, posto sve zahtevaju i alat za sredjivanje, i vreme, ali i znanje.

Inace Gramercy radi za sve pare.. Otvoricu novu temu, mada nije skroz zavrsena.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboravih, Breasted tj ispupcena linija zuba nije zbog pracenja pokreta ruke, nego da bi testera bila agresivnija u rezu. I to moze da bude jedan od uyzroka tvojih problema, posto zahteva bolje razradjenu motoriku. Nesme da bude gresaka u pokretu, inace zapinje.
Post Reply