Nove igračke

Rad sa ručnim alatima
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Jedva čekam da vidim tvoj "ples" sa testerom :)
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Probao sam Pax Tenon. iskreno odlicno. probao sam na hrastovini par tenona u kombinaciji sa carcass cross cut i obe se ponašaju sasvim pristojno.

probao sam graeves čisto da osetim par poteze pre sređivanja i klizi u levu stranu i to ozbiljno. tako da ću morati da je uredim po BR instrukcijama.

ovih dana sam bio zabavljen sa Stanley spokeshave, jeftina verzija sa Ebay-a, i to je bilo mučenje. na kraju sam ga nekako sredio ali da li vredi tih 20 evra sa poštarinom, svakako ne.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Samo koristi sto vise. Sredjuj samo kad nece da odradi ono sto ti treba.

Nek te lepo sluze.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Dobio danas

Image

Image

Image

Sergioj, koliko se sjećam ja sam uzeo novog Stanlija za manje. Možda griješim. Doduše, i ja sam se napatio da ga uredim, ali sada radi kako treba
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

da, novog na ebay-u sa postarinom manje od 20 evra.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ovakav?

https://www.alatimilic.hr/shop/Rucni-Al ... mm-stanley

Moja greška, skuplje sam platio
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Bila je rasprodaja na ebayu
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, pazljivo sa tim tocilom, to bas i nije dobar izbor alata za ostrenje.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ma to mi je za noževe (ako pronađem tocilo, nisam ga vidio bar 2 godine)

Princip mi je, doduše, zanimljiv. Stavljaš grit koji ti hoćeš, i trebali bi biti pogodni za dlijeta za rezbarenje budući da je (ili bi trebalo biti) lakše na ovom točku oštriti neravne površine (konkavne i konveksne)

Pasta mi je dobro došla
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije ni za nozeve. To je razlog zasto jeftini fabricki nozevi ne drze ostrinu. Jako je tesko spreciti pregrevanje seciva, pogotovu na brzim tocilima. A sve preko 200 obrtaja za tako nesto je brzo.

E sada, sto se grita tice, opet ne moze koji hoces. Mozes samo da stavis grublji na tocilo, nikada finiji, sve do kraja veka tocila. Uvek ostane neko komad grubljeg grita koji kvari srecu.

E sad, nije ni za seciva za rezbarenje, iz istog razloga kao i gore, no pored toga i usere geometriju tj zaobl;i coskove. Zna se cime se ostre seciva za duborez, i tu nema mnogo mudrolija.

Moram da priznam da mi nikada nisu bili jasni izmisljatori takvih sistema, kada se svi alati od klasicnih celika jako lako ostre rukom. A pri tome se nikada ne chipuju ako su dobro naostreni prvi put, i pravilno odrzavaju tako da je ostrenje pitanje minuta.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

"Moram da priznam da mi nikada nisu bili jasni izmisljatori takvih sistema, kada se svi alati od klasicnih celika jako lako ostre rukom. A pri tome se nikada ne chipuju ako su dobro naostreni prvi put, i pravilno odrzavaju tako da je ostrenje pitanje minuta."

To ti pričaj nekom kome rende ne spada sa stola svako malo :D

Nisi u pravu da nije za noževe. Ustvari je idealno za noževe od 3-4 eura. Njih ne možeš "raskaliti" jer i tako nisu ni za ...hm. A tek na tocilu...Za dvije sekunde od ravne oštrice napraviš nazubljenu. A ni ne vidi se da je nazubljena. Tek da vidiš šta radi papiru i paradajzu (isto ko i svaki drugi loše naoštren nož). I drži oštricu bar dvije salate.

Zbog toga se, valjda, i prave. Ljudi vole da ispadnu majstori, a ne znaju ni šta rade. A ovi izumi im daju rezultat koji i traže. Brzo, lako i naoko dobro.

E sad, ja u kući nemam noža skupljeg od 4 eura, pa mi ne pada na pamet da trošim kamenje za oštrenje na njih. Prevučem dvaput preko ovog čuda i miran sam. Dok traje, traje.

Å to se tiče dlijeta, objašnjen (čitaj: utuvljen u glavu na teži način) mi je značaj hlađenja oštrice. Opet, izgleda mi da se konveksna sječiva mogu oštriti na ovom čudu. Izgleda, nisam siguran pa ću pokušati sa jeftinim dlijetima kojih bi se i tako riješio pa i ako ih upropastim svejedno mi je.

Kad smo kod toga: Povoljno prodajem dlijeta za rezbarenje. Njemačka :D
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Post by Nupsy »

Ljudi ja ne mogu da nadjem kako se zove kod nas dowel jig. trazio sam pod "drvene tiple" nadjem dva tri prizvoda and 90% izbaci one Pocket jig. Trazim neki jig u pristojnoj ceni ne one od 200e. Hvala
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Upisi lokaciju u profilu.
A da probas sa "sablon za tiplovanje"?
User avatar
Nupsy
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2020 10:06
Location: Pancevo

Post by Nupsy »

Dodao sam. I hvala za odgovor
Post Reply