Veritas no. 4 ili nešto drugo

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nesto tu nije u redu... nema ih izgleda u evropi:

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... teel-blade

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... teel-blade

http://www.axminster.co.uk/veritas-cust ... e-ax958796

A ni u Kanadi do 30.09

http://www.leevalley.com/us/Wood/page.a ... 1182,72530

Sad to sto ih nema i nije neki problem ali to sto na Dictumu pise :
"This product is no longer available."

Hmm...

Dictum uvek kaze nema na lagerukao za :

https://www.dictum.com/en/tools/woodwor ... 97_1_48_12

"Please inform me as soon as the product is available again."
Last edited by momirz on 15 Sep 2017 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Sad vidim da ima ali nema frog 45, ima u finetools prekonfigurisan no.4 ali sa O-1, onda je to još 45 eura a sad to već ide sve više ka gore...
Izgleda da odluka mora prenoćiti.
Nož je alat.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Last edited by micomg on 15 Sep 2017 21:48, edited 1 time in total.
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koliko sam ciuo, Veritas je ostao bez tela za custom No4, a i frogovi nisu bas dostupni. Izgleda da su svi koji su kupili customa kupili i frog 45, a Veritas nije planirao da napravi koliko tela toliko frogova. U evropi se ocekuje da budu dostpuni polovinom Novembra. Zato ih je i Dictum skinuo sa stanja.

Izgl;eda da sam uspeo da rezervisem No4, potvrdu cu dobiti u ponedeljak.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

U finetoolsu ima prekonfigurisan sa 45º frog ali sa O-1 čelikom, a na stranici za konfiguraciju ima tijelo, frog 40 i 55º i O-1 nož.

Sve se nešto zakomplikovalo. BR jesi li naručio komplet ili...?
Last edited by micomg on 15 Sep 2017 22:11, edited 1 time in total.
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U delovima, bez seciva i froga 45, koje ce doci od drugog prodavca. A idem i preko bare u Novembru, pa nije problem da se nabavi, cak i ako ne bude bilo u Evropi.

Na kraju, na customu mi najmanje treba 45 stepeni frog. Skoro i da nikada nece da bude na njemu.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Naručen standardni No.4 do kraja sledeće sedmice stiže.
Javim ustiske.

Jedva čekam...
Nož je alat.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Da ne otvaram novi post jer je pitanje skoro pa isto.

Dakle sa ove stranice kupujem neke stege imam jos u planu nekih 40tak eura za potrositi i gledam da bih uze neku rucnu blanju. Posto ce mi to biti prva takva alatka koju sam ikad kupio zaista ne znam sto da uzmem. Ono sto znam je sto bih radio s njom. Izjednacavao debljine nekih drvenih komada, poravnao dva spojena komada da su nema zazora i takve sitnice.

Zamolio bih iskusnije kolege za neku preporuku sa ove stranice https://goo.gl/92cK6q kao sto rekoh do nekih 40tak eura.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako uzimaš jednu, uzmi peticu. Taman ti je 40 eura.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nesto nisam siguran da treba davati i euro za te modele Kunza. Video sam dva do sada, ni jedan nije imao ravan taban, i to na nivou, da nema smisla sredjivati. Uz ostakle probleme koje su oba imala.

Generalno, kada se sve sabere, on moze da se sredi da bude Jack, posto su usta prilicno siroka, no sa krivim tabanima koje sam video, sredivanje te velicine je prilican izazov, ako nemas glodalicu. Meni nekako, ti Kunzevi iz bazicne serije mogu da budu zanimljivi samo sa HSS nozevima, za grube poslove,. pa da se ostre na tocilu.

Kunz Plus je druga prica, no on i trostruko-cetvorostruko kosta.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BR wrote:Nesto nisam siguran da treba davati i euro za te modele Kunza. Video sam dva do sada, ni jedan nije imao ravan taban, i to na nivou, da nema smisla sredjivati. Uz ostakle probleme koje su oba imala.

Generalno, kada se sve sabere, on moze da se sredi da bude Jack, posto su usta prilicno siroka, no sa krivim tabanima koje sam video, sredivanje te velicine je prilican izazov, ako nemas glodalicu. Meni nekako, ti Kunzevi iz bazicne serije mogu da budu zanimljivi samo sa HSS nozevima, za grube poslove,. pa da se ostre na tocilu.

Kunz Plus je druga prica, no on i trostruko-cetvorostruko kosta.
Nikad u ruci nisam drzao alat ovog tipa. Razumijem sto pricas, ali meni kao nekome tko nema pojima o ovim alatima hoce li to smetati u radu?
Koji alat ovog tipa bi ti ili naravno netko drugi od vas iskusnih preporucio kao pocetak pocetaka pocetniku (da se tako izrazim)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Smetace sigurno. Alati u toj cenovnoj kategioriji se kupuju u prodavnici, da mozes da biras koji valja.

E sad, postavio si mnogo tesko pitanje. Do koliko para?

Nije problem u tome sto jeftini alati apsolutno nevaljaju, ima medju njima sta da se probere, nego sto kao pocetnik nemas znanja da ih sredis da rade na upotrebljivom neicvou, koji bi tebi, kao pocetniku pokazao sta takvi alati mogu. Kada pocinjes, i ostrenje je ozbiljan zadatak, a kamoli komplikovanije preravke i sredjivanje alata.

Zato je vazno prvo definisati budzetm, pa onda pricati, sta su opcije za sumu koju imas.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BR wrote:Zato je vazno prvo definisati budzetm, pa onda pricati, sta su opcije za sumu koju imas.
:D upravo odradio jednu prilicnu kupovinu alata tako da mi je budzet khm khm khm 40tak €.
Malo sam gledao po netu za ovu vrstu alata i cijene su zaista ozbiljne za samo jednu alatku. Kao mislimo da elektricni alati kostaju, a kad ono jedna rucna blanja kosta pravu lovu.
Opekao se nekoliko puta sa jeftinim stvarima i zaista volim kupovati kvalitetu i spreman sam ju platiti. Ako je 40tak € (a vjerojatno je) dovoljno da kupim sr..e od alata mozda je bolje da pricekam dok se ne skupi jos nesto love.
Mislio sam uzeti nesto tek tolko da vidim kako te stvarcice rade, ali ako se zaista ne isplati ulagati u jeftino preskocit cu na neko vrijeme.

Jedino ako imas nesto sto bi u tom cjenovnom rangu moglo da radi koliko toliko zadovoljavajuce predlozi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prvi ulaz, za nesto sto kako tako radi je recimo Pinie. No on zahteva sredjivanje, a i onda je relativno grubo rende.

Na otprilike duplom budzetu, za finisiranje sitnica, bez mnogo skidanja materijala, mozda bi resenje bilo blok rende. Kineski Quangsheng (Jumma, Dictum sve isto) koji je za taj novac sasvim dobar, i dace ti kakav takav uvid,. Nije vrhunski da se razumemo, ali redi posao za pocetak.

Drugi put je polovno ECE ili Ulmia rende. Ono kosta u tvom budzetu, opet zahteva sredjivanje, u zavisnosti u kakvom je stanju, i opet, up[otrebljivo, ali ima i bolje.

Kada poredis cenu klasicnih rucnih alata sa elektricnim, zapitaj se kolika je kolicina rada ulozena u njih, i koliki im je vek trajanja. Za razliku od elektricnog alata, kod klasicnog rucnog, tehnologija se nije mnogo promnenila, i ona se i dalje prave od livenog gvozdja, ili obradom drveta. Najstarije rende koje imam napravljeno je pre 1857 godine, radi i danas, i sto je jos bolje, koristim ga. Sta mislis, koliko elektricnog alata, koje nabavis danas, ce raditi za 10, 20, da ne spominjemo 160 godina?
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BR wrote:Prvi ulaz....
Hvala na iscrpnom odgovoru. Uputio si me u neke proizvodjace koje cu kad dodje vrijeme uzeti u obzir. Blanja ce onda na cekanje.
Post Reply