Veritas no. 4 ili nešto drugo

Rad sa ručnim alatima
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

momirz je napisao:

Ma naravno ceo post je sala.

Cisto da za dve godine ne bude: jao gde dodjoh sto mi ne rekoste ranije:)
Skontao sam da je sala, niko nas ne razumije osim nas samih :sjuk:

Ja prestao pušiti nakon 15 godina pa novac koji sam davao za cigarete sada dajem u hobije, da je samo jedan lako bih :ironisk:
Last edited by micomg on 14 Sep 2017 10:22, edited 1 time in total.
Nož je alat.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Aj sad ozbiljno da dodam

Ako budes imao potrebe za duzim blanjama: 4-1/2, 5-1/2 (6) i 7 imaju ista seciva (frog takodje)
Ako krenes sa 4 zavrsavas na 5.

Velicina drske ako imas velike sake je jako bitna.

I za slucaj da ti ne odgovara, sto jeftinija i manje egzoticna to se lakse proda.

Zato polako, pogledaj iskustva i na stranim forumima, odgledaj video klipove za ono sto te specificno zanima.

Videces ako puno radis jedna - dve ce da rade stalno ostale - retko.
Prosto se naucis da ih koristis i za ono za sta postoje bolja resenja
ali da ne pravis guzvu na stolu ili svaki cas skidas i stavljas nesto na policu...

Recimo za pok. Alan Peters-a David Charrlswort kaze da nije ispustao iz ruke No7

Ja ne ispustam 62...
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@nlazovic

Mislim da bi vise pomoglo da popisem ono sto mi stoji konzervirano i nemam sta sa njim :)

Ono sto stalno koristim moze da stane u pola posta.
Last edited by momirz on 14 Sep 2017 12:45, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@op

Ako se odlucis za custom vraijante pogledaj ovaj klip o drskama:

https://www.youtube.com/watch?v=gZwBdPoGk8s

Deo je serije od 5 klipova koju je fine tools izbacio za veritas custom (odgledaj ih sve kratki su).
Obrat paznju kad prica o drskama i tezini.

https://www.youtube.com/channel/UCxQwvi ... OTA/videos

Pricam ovo jer meni licno mnogo znaci kako blanja lezi u ruci i koliko je teska.
laksa -bolje jer da "smrsam" blanju ne mogu a laku mogu da radom kompenzujem da radi kao teza (do razumne granice).
Last edited by momirz on 14 Sep 2017 13:53, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

micomg wrote:sasasasa definitivno ne kineza, kao što je napisao nlazovic kupiš nekog jeftinijeg i dodješ na kraju do iste cifre za jednog veritasa.

Veritas je moj izbor i sigurno znam da neću stati na jednom, tako to obično biva, kao i sa svim ostalim stvarima.

Ono za šta mi je trenutno potrebno su manji komadi drveta, do 1m dužine, manji spojevi... znam da nema univerzalne rende ali ako bih uzeo rendu koja će mijenjati sve ostale odredjeno vrijeme dok se ne skupi novac za još jednu je li bolje krenuti do block pa No4 (ili No4 1/2 kojeg je pomenuo nlazovic) pa jack ili...

BR nadam se da ću jednog dana i ja izaci sa vama na pistu :D
Kineska kopija četvorke je 12 eura na pijaci. Sa tom cijenom nikad nećeš doći do cijene ni Veritasa ni neke skuplje rende. Dok naučiš kako se radi sa njom, kako se uštimava, kako se oštri onda razmišljaj o nekoj ozbiljnijoj kupovini.
Znam da je na veritasu jedina stvar koju možeš uništiti nož, ali i to je skupa škola.
Na kraju krajeva, ni prvo auto koje si kupio nije bilo Ferrari.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, bez uvrede, ali na kineskoj kopiji Stenlija od 12 eura nece skoro pa nista upotrebljivo da nauci. Pre svega, to je naprava koja pocetniku nikada nece pokazati kako bi rende trebalo da radi. Posle koriscenja takvog rendeta, najverovatnije je da ce odustati od cele price. Sa druge strana, sa fabrickim veritasom, uz minimalno ostrenja (nikada mi nije bilo jasno u cemu je prednost rendeta koje moze da se koristi kako dodje iz fabrike) dobice rende koje je na 70% od onoga sto moze da postigne sa njim posle poduzeg ucenja, i ako nista drugo, imace kakav takav uvid kako rende treba da radi.

E sad, ja preskocih diskusiju o razlicitim sirinama, da ne bi dodatno komplikovao pricu pored odluke custom, ili klasicno. Pre svega zato sto je prica na pocetku nepotrebna.

Da budem iskren, nikada nisam video nikakvu prednost u tome sto mi razlicita renda koriste isto secivo. Da jesam, mozda ne bi zavrsio kao sada, sa barem tri sirine, i jos nekoliko tipova seciva. Takodje, za razliku od nekih drugih, ne vidim prednost sireg seciva kod smutera, pogotovu kod customa, na vrlo zeznutom drvetu, sa podignutim uglom froga, sto je i glavna prednost celog koncepta. Mozda i zbog toga sto sam poceo sa No3, a i dalje mi je to omiljena velicina. Da ga prave, uzeo bi customa u No3 velicini, ali ga na zalost ne prave.

Moj set metalnih renda za tezgu, je u ovom trenutku No3, No5, No6, LA Jointer i scrub. Vrlo brzo, u pricu ce da udje i No4 Custom, sa sva tri froga, i vrlo verovatno mali BU smoother, koji je prakticno velicine No3, koji planiram da prepravim, da bi radio ono sto radi Scotish Miter plane. Uz to, ni Kunz Plus nije daleko, ali uopste nece da bude namenjen punom drvetu, vec sper ploci i tekstolitu, posto za njega moze da se nadje HSS secivo, a razmisljam i o LN No8.. Prakticno, u sanduku u kome su mi 4 rendeta koja vucem sa sobom kada radim, i No6, koji vrlo cesto takodje ide, nemam dva rendeta koja mogu da koriste isto secivo. Svako secivo je podeseno za namenu rendeta, i za pojedina renda ima vise seciva (sa tendencijom da sva budu Veritasova PM-VII) Itejkako vidim potrebu za vise seciva za jedno rende, ali ne shvatam prednost seciva koje se premesta iz rendeta u rende.

E sad, Custiom No4 jer vec tezi od klasicnog Stenlija u istoj velicini, i u gram je isti kao i LN No4. To je vec na gornjoj granici tezine za takvo rende. Sto rece Momir, uvek je izbor lakse, sa njim se manje zamaras. 4 1/2 vec ima 350 grama vise, i onda postaje daleko specijalizovanije rende, a upravo je to suprotno onome za sta bi ti koristio rende.

Na kraju, za te specijalizovane poslove kod finisiranja, barem u mojoj glavi postoji mnogo bolje resenje, no da ne upropastimo temu kompletno.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

micomg wrote:sasasasa definitivno ne kineza, kao što je napisao nlazovic kupiš nekog jeftinijeg i dodješ na kraju do iste cifre za jednog veritasa.

Veritas je moj izbor i sigurno znam da neću stati na jednom, tako to obično biva, kao i sa svim ostalim stvarima.

Ono za šta mi je trenutno potrebno su manji komadi drveta, do 1m dužine, manji spojevi... znam da nema univerzalne rende ali ako bih uzeo rendu koja će mijenjati sve ostale odredjeno vrijeme dok se ne skupi novac za još jednu je li bolje krenuti do block pa No4 (ili No4 1/2 kojeg je pomenuo nlazovic) pa jack ili...

BR nadam se da ću jednog dana i ja izaci sa vama na pistu :D
Ja bih krenuo od No4. Blok je ok, ali nije potreban za početak, veći deo poslova možeš da završiš sa No4. Jack ne moraš da kupuješ neki skupi, dovoljan je neki polovan Stanley No5 (preporuka) ili bar neka Ulmia drvena za 10-15 EUR. Za No5 kao Jack bi trebalo da imaš neko deblje sečivo zbog vibracija. Ja uzeh za probu SK4 sečivo pa kad probam, preneću utiske. Za 1m dužine ti ništa više ne treba. E, sad ... Ja vec godinu dana bistrim, a i BR, da li je bolje uzeti No4 ili No 4 1/2. Više smo na strani No4 jer je lakši, ali masa ljudi se kune u No4 1/2 jer je teži i kad dobije inerciju ide kao metak. No4 - 1960g, No4 1/2 - 2270g, LA Jack - 2600g. Namerno sam stavio LA Jack koji imam i meni je dobar, ali posle nekog vremena otpadne mi ruka :( . Kad uzmem No4 posle toga - kao perce u ruci. Pre 2 meseca sam bio u Dictumu u Minhenu, ali nažalost, nisu imali custom-e. Uzeo sam u ruke LN No4 Bronze kao i LN 4 1/2 , čisto da probam. Mada u brojkama nema neke preterane razlike, subjektivni osećaj je da je No4 1/2 dooosta teži. Prvi utisak je da bih se ipak odlučio za No4, ali opet kažem, nemam nekog praktičnog iskustva sa No 4 1/2.
Last edited by nlazovic on 14 Sep 2017 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo cisto da imas predstavu koliko nesto moze da se razlikuje:

Image
Sa leva na desno:
La Jack
Dictum velika (pasuje i na ostale sve do No4 kao i na QS WR i Juma ne i na stare stanley ali bi se lako dalo srediti)
QS WR Juma No 4+
Stanley No4 (bukva)

Samo sa LA Jack i Dictum mogu da radim (Dictum je promenjenom geometrijom npravio dobar posao).

Dakle dzaba meni sto je dobar Stari Stanley, QS, jeftin kinez i slicno. Male drske.
(saka mi je preko 9.5cm merena kod korena palca 25.5cm pedalj).
Moze i da se pravi i budzi ali...

Sa druge strane No 2 mi lezi kao bombona ali mi cela stane u saku kao drveno rende da drzim.

Ako ne mozes da probas greske mogu da budu skupe i da dugo cekas ili se trudis i trosis nerve i vreme da ispravljas.
Zato pitaj nekoga ko vec ima bas ono sto si nameracio jer sve prednost lete kroz prozor ako ne mozes da radis sa blanjom.

Pitaj Lee Valley sta ti oni preporucuju.
Ima smisla i ono sto sasa kaze. Ako ces vec postoji sansa da se razocaras bolje za 10 nego 110 evra ili daleko bilo 300 evra.
Last edited by momirz on 14 Sep 2017 21:53, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

momirz wrote:Evo cisto da imas predstavu koliko nesto moze da se razlikuje:

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/8141_photo0076.jpg[/url]
Sa leva na desno:
La Jack
Dictum velika (pasuje i na ostale sve do No4 kao i na QS WR i Juma ne i na stare stanley ali bi se lako dalo srediti)
QS WR Juma No 4+
Stanley No4 (bukva)

Samo sa LA Jack i Dictum mogu da radim (Dictum je promenjenom geometrijom npravio dobar posao).

Dakle dzaba meni sto je dobar Stari Stanley, QS, jeftin kinez i slicno. Male drske.
(saka mi je preko 9.5cm merena kod korena palca 25.5cm pedalj).
Moze i da se pravi i budzi ali...

Sa druge strane No 2 mi lezi kao bombona ali mi cela stane u saku kao drveno rende da drzim.

Ako ne mozes da probas greske mogu da budu skupe i da dugo cekas ili se trudis i trosis nerve i vreme da ispravljas.
Zato pitaj nekoga ko vec ima bas ono sto si nameracio jer sve prednost lete kroz prozor ako ne mozes da radis sa blanjom.

Pitaj Lee Valley sta ti oni preporucuju.
Ima smisla i ono sto sasa kaze. Ako ces vec postoji sansa da se razocaras bolje za 10 nego 110 evra ili daleko bilo 300 evra.
Nije samo to u pitanju. Ako se vodiš logikom da ti je neohodan skup alat da bi napravio nešto potrošićeš 1000 eura samo da bi napravio policu koju možeš da kupiš za nekih 10ak. Većini je 1000 eura (a i više) preveliko izdvajanje da bi se bavili nekim hobijem. Mislim da takav stav odbija početnike od bavljenja ovim poslom. Ako kreneš lagano, em se učiš raditi praveći jednostavne stvari em lagano ulažeš u alat jer ti kvalitetan ni ne treba na početku.

Mislio sam odgovoriti BRu na post, ali sam se sjetio da sam još odavno odustao od ručnih rendi baš zato što ih nisam znao uriktati. Tek nedavno sam se naučio raditi sa njima, i to uz dosta pomoći drugih. Ako nemaš nikoga da te poduči, već poriktana kvalitetna renda može dosta značiti.

I aj ti sad budi pametan :) Ne valja ni jedno ni drugo :D
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

momirz hvala na savjetu za drške, obraticu pažnju na to.

sasasasa ne bjezim ja od varijante od 10-20€ ali radije bih dao 250€ za Veritas nego 150€ za Dictum, Jumma ili Kunz.
Nasao sam na buvljaku ovo
Blanja1
Blanja2
pa sam je sredio
Blanja3
poravnao ga, naostrio, jedino prednju drsku nisam jos napravio, i zavrs posao. A imam i jedan block plane, takodje cu postaviti fotografiju, sa Stanley nožem koji sam poprilicno sredio, treba jos malo da se radi na njemu. Ali ni na jednom od ova dva nemam podešavanja usta da smanjim zaguljivanje.

Skoro sam nasao mislim da je kopija Stanley no3 u pitanju (postavim sliku u toku dana) ali fali mu nož, chiphbraker i cap iron. Kupio bih ja i 5 komada da sam nasao ali nema. Ako im neko neka ponudi, otvoren sam za opcije.

Å to se tiče Veritasa trenutno nemaju na stanju Custom varijantu sa PM-V11 sječivom, tako da će vjerovatno biti klasični No4.
Nož je alat.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Evo block rende koju posjedujem sa Stanley nožem
Slika1 Slika2

A ovo je mislim No3 pošto je širina noža 45mm ili 1 3/4" kojem fali dosta dijelova...
Slika1 Slika2 Slika3 Slika4
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tom No3 ne fali toliko delova da vise ne bi bio upotrebljiv. Ovako prema slici, ne vidim neku pukotinu, a ako je tako, treba ti samo tri dela (mozda 4)

U najpovoljnijoj konfiguraciji, mozes da uzmes quangsheng secivo, chiopbreaker i lever cap. Sve u svemu, sve sa postarinom, oko 60 eura. Mislim da to nije previse da bi se sredilo to rende, a uvek dobro dodje imati jos jedno.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Danas sam se cuo sa Fine Toolsom, froga 45 i PM-VII seciva za No4 nece biti duyze od mesec dana. No ima ih kod Dictuma.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

Provjerio sam u Dictum-u ali na zalost nemaju ni oni na stanju, evo i link

A sto se tice No3 to sam htio postaviti drugu temu, da vidim odgovara li od ostalih, ali hvala na odgovoru, to ce vjerovatno biti uskoro sredjeno. A taban mu je u odlicnom stanju, malo cu ga jos ispeglati ali to kad nabavim sve dijelove.

Mislio sam da narucim danas pošto iz dictuma treba 1-2 da stigne do minhena, pošto prijateljica dolazi sad u četvrtak.

Na velikim sam mukama :groota:
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koliko ja vidim, secivo je na stanju, ready to ship today..
Post Reply