Veritas no. 4 ili nešto drugo

Rad sa ručnim alatima
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Veritas no. 4 ili nešto drugo

Post by micomg »

Želim da kupim rendu i do sada što sam pročitao najviše bi mi odgovarao Veritas no. 4 sa PM-V11 nožem, trenutno posjedujem stariju kopiju Stanley blok rende sa stanley nožem koju sam dobio od oca i posjedujem neku Hellsteds rendu koju sam nasao na buvljaku i sredio pretpostavljam da je scrub pošto mu je širina oštrice 45mm i ima veći otvor usta.

Na žalost u svom okruženju nemam nikoga kod koga bih mogao vidjeti ili probati neku od rendi, problem je što ne želim da bacam novac pa bih kupio nešto kvalitetnije i trenutno bi bio jedina ozbiljna renda za skidanje i završni finiš, znam da je potrebno imati par rendi, ali nisam u mogucnosti trenutno i bavim se iz hobija.

Imam prijatelje u Minhenu tako da mogu naručiti iz Dictum-a ili iz Fine-Tools

Pa ako imate savjet unaprijed hvala! :buga:
Nož je alat.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa Veritasom neces pogresiti. Pretpostavljam da planiras da uzmes njihov klasicni No4, koji je oko 250 eura. To nije preterano popularan Veritasov model i najverovatnije nece jos dugo da se pravi, ali jos nisam cuo zamerke.

E sad, po sitnicama losiji, ali i dalje dobro rende je i Fine Tools Juuma, Ili dictumov No4. U susrtini, oni su potpuno klasicna renda, (Jedina bitna razlika je sto je kod Dictuma bore birao slepac, pa je njihovo rende ruzno kao lopov) kopija Stanley Bedrocka. No, i jedno i drugo se prave u Kini, u istoj fabrici i povremeno znaju da imaju svojih bubica, koje nisu nikakav problem za otklanjanje, ali mogu da pretstavlaju problem pocetniku,.

Mislim da kod Veritasa dobijas vise, i da tih 100 eura razlike u ceni vredi. Na strani Veritasa su : Bolji materijal seciva, Noris mehanizam za podesavanje na jednoj poluzi, vrlo lako podesavanje usta. I nafravno, to sto je opsti utisak na visem nivou nego kod Kineza, u svakoj sitnici.

Na strani Kineza, su poptuno tradicionalan dizajn, odvojena podesavanja dubine reza i bocnog polozaja seciva, mogucnost da se dubina reza podesava dok se rende pomera.

Mane Veritasa su sto moze da ti se desi da pomeris podesavanje seciva levo desno, kada menjas dubinu, i to sto ne mozes da podesis dubinu reza u hodu. I bnaravno tio, sto ostrenje njegovog seciva kad tad zahteva dodatno ulaganje, za postizanje maksimuma koje secivo moze da pruzi.

Na kraju, ja bih ipak izabrao Veritasa.

No, sada postoji jos jedna sitnica. Za otpriklike 30 eura vise,. mozes da uzmes Veritas customa u standardnoj konfiguraciji. To je rende koje takvo kakvo jeste, na pocetku nece raditi bolje od obicnog Veritasa, ali u buducnosti ti pruza vise prilike za nadogradnju, uz ulaganja koja nisu mala, ali su daleko manja nego da uzimas kompletno rende. Pre svega, tu su dodatni Frogovi od 40 i 55 stepeni, prvi za krajeve dasaka, i mekano drvo, a drugi za problematicne komade drveta, pa mogucnost da radis i sa i bez chipbreakera.. Na pocetku uzmes standardno rende, a kada ti zatreba neko novo resenje, samo dokupljujes elemente.

Jedan od forumasa je imao zamerku na taj koncept, posto misli da je mnogo bolje imati odvojeno rende, no komplet, koji se na kraju sa Custiomom dobije za nekih 450 eura, u tri cetiri odvojena renda koja bi pokrila iste fuunkcioje bi kostao barem dva puta vise. Jedini gubitak je vreme potroseno za promenu konfiguracije, no za amatera to nije preteran problem.

I generalno, uvek podrzavam ideju da se umesto gomile loseg, kupi jedan komad odilcnog alata.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

BR hvala vam na ovako dobrom odgovoru. Iako sam na forumu novi, posjećivao sam ga često kao gost i dosta naučio iz vaših tekstova.

Planirao sam klasični No4 i on sa PM-V11 oštricom košta 260€, sad moram još razmisliti o opciji Custom Veritasa pošto je budžet već dobro nategnut, a vidim da je u standardnoj konfiguraciji sa O-1 čelikom, a sa PM-V11 je vjerovatno još 20-30€ skuplji i to se već penje na 300 i kusur €.

Za ostrenje znam, imam jedan kombinovani brus granulacije 3000/8000 i to kombinujem sa brusnim papirom na granitnoj ploci. Treniram bar jednom sedmično :D

Od kineza definitivno odustajem, jer znam ako bih ga uzeo onda bi bio samo dodatni trosak na kraju.


Bez alata nema zanata a jeftinije uvijek dodje duplo skuplje.
Nož je alat.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja bih radije uzeo nekog jeftinog kineza za početak pa se učio na njemu.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pokusaj da pošalješ Veritas Custom No4 prijatelju u Nemačku. Trenutno je najpovoljniji zbog pada funte kod Axminstera (Axminster.co.uk). Mislim da je bar 30-40 eur manja od Finetools-a.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Sad kad pogledam, i nije neka razlika za No4, ali za No4 1/2 jeste.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

sasasasa wrote:Ja bih radije uzeo nekog jeftinog kineza za početak pa se učio na njemu.
Ja nikada ne bih preporucio nikome jeftinog kineza. Pocetnik na njemu nece nauciti nista, osim da poravlja nesto sto je pokvareno od pocetka, a onome sa znanjem taj kinez ne treba. I za jedne i za drugge, bez mnogo para postoje mnogo bolja resenja.

E sad, Juuma, ili Dictum No4 ce zavrsiti skoro svaki posao, i ko nije probao bolje nece shvatiti u cemu je razlika. Sa druge strane, kada sa neceg kvalitetnog (LN, ili Veritasa) predjes na njih, razlike se itekako vide.

Veritas Custom je generalnio ulaganje u buducnost, i sa time sto platsi 40 eura vise (No4 klasicni 260, No4 Custom 300) prakticno otvaras mogucnosti da jednog dana prodjes jeftinije. No, on nece u standardnoj konfiuguraciji raditi nista bolje od klasicnog No4.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Sve zavisi sta nameravas da radiš. Za poneku majstoriju biće ti dovoljan i polovan Stanley No4 koji može da se nađe za male pare (50-60 eur) i relativno lako se da srediti. On radi posao. Onda ti padne na pamet da za njega kupiš novo sečivo i chip breaker, a to je dodatnih 40-80 eur, pa to na kraju izađe 100-150 eur. Onda vidiš da si za te pare mogao da kupiš novi Quangsheng, Juuma ili Dictum rende koji su sasvim korektno urađeni. E, sad shvatiš da recimo SK4 sečivo koje dolazi uz Dictum renda nije loše, ali bi ti PVM11 baš dobro došao, pa dodaš još 80 eur za to i stigneš na nekih 230 EUR. Pa onda kažeš sebi, au pa mogao sam odmah da kupim Veritas za te pare i da se ne zezam :(
U startu dooobro razmisli za šta ti treba rende jer ova bolest je mnogo zeznuta :)

P.S. Imao sam ja sa Mboletom jednu podugačku raspravu o tome ko je budala da da 300 eur za ručno rende pa na kraju završio sa više komada istih :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

A i nemoj mnogo BR-a da slušaš (Grima Crvjezik :) ). Ja ga slušao, pa umalo da bankrotiram :) Mada, ima tu još jedan sličan, a ako ih budeš obojicu slušao, kao da si MMF pustio u kuću :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vidi, to umalo, jos nije proslo ;)

Mene cesto optuzuju da sam Veritasov maneken, no to prioizilazi od toga sto svaku kupovinu skupog rendeta dobro proanaliziram, i stavim sve opcije na papir. I svaki put, po onome sto mi je bitno, Veritas da najbolji odnos kvaliteta i ulozenih para.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Za Pm secivo nisi pogresio odlicna su.
Onda nekao i ide Veritas kao prirodan izbor.
drugi nek ti daju savete sta i kako tacno.

Moj Savet je:

Ne Kupuj ni jednu jedinu stvar gde se pominju sledece kljucne reci
(cak i ako samo cujes ili mozes da probas bezi):

Starrett,
Veritas,
Lie Nielsen
Gramercy
Wenzloff
Bad Axe
Tasai
...
i da ne idem dalje mogu i iscrpnu listu da dam

Daj te pare zeni za cipele, deci da procerdaju...
Idi u kafanu propij, prokockaj, pocni da se drogiras...sve ce da te izadje jeftinije.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

momirz wrote:Za Pm secivo nisi pogresio odlicna su.
Onda nekao i ide Veritas kao prirodan izbor.
drugi nek ti daju savete sta i kako tacno.

Moj Savet je:

Ne Kupuj ni jednu jedinu stvar gde se pominju sledece kljucne reci
(cak i ako samo cujes ili mozes da probas bezi):

Starrett,
Veritas,
Lie Nielsen
Gramercy
Wenzloff
Bad Axe
Tasai
...
i da ne idem dalje mogu i iscrpnu listu da dam

Daj te pare zeni za cipele, deci da procerdaju...
Idi u kafanu propij, prokockaj, pocni da se drogiras...sve ce da te izadje jeftinije.
Kvalitet ima svoju cenu. Da li baš toliko vredi, individualno je pitanje. Ja sam svoje finansije raspodelio na kafanu i alat :) . Pošto se ne drogiram, ta sredstva sam prebacio na alat i ostane dosta.
A ovaj Momirov savet nikako ne bih preporučio - ako ih navikneš i žena i deca će ti proćerdati sve.

Momire, šta ti koristiš od alata i zašto baš to je mnogo konkretniji i korisniji savet.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

sasasasa definitivno ne kineza, kao što je napisao nlazovic kupiš nekog jeftinijeg i dodješ na kraju do iste cifre za jednog veritasa.

Veritas je moj izbor i sigurno znam da neću stati na jednom, tako to obično biva, kao i sa svim ostalim stvarima.

Ono za šta mi je trenutno potrebno su manji komadi drveta, do 1m dužine, manji spojevi... znam da nema univerzalne rende ali ako bih uzeo rendu koja će mijenjati sve ostale odredjeno vrijeme dok se ne skupi novac za još jednu je li bolje krenuti do block pa No4 (ili No4 1/2 kojeg je pomenuo nlazovic) pa jack ili...

BR nadam se da ću jednog dana i ja izaci sa vama na pistu :D
Nož je alat.
User avatar
micomg
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Sep 2017 09:01
Location: Banja Luka

Post by micomg »

momirz ma svi smo isti i imamo svoje fetise, a još kad se vodiš onom filozofijom da ćeif nema cijenu.
Nož je alat.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma naravno ceo post je sala.

Cisto da za dve godine ne bude: jao gde dodjoh sto mi ne rekoste ranije:)
Post Reply