Pinie Rende

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Pinie Rende

Post by BR »

Posle prosle egozitke da predjemo na malo prozaicnije price. Proslog vikenda sam dosao do Pinie blanje. Pini je najjeftinije novo rende na nasem trzistu, ali uz malo truda bi trebalo da se dobije upotrebljiv proizvod. Da bi smo izbegli deo u kome najcesce neko proba da sredi rende, pa napravi gomilu gresaka koje su mogle da se izbegnu, mislim da je ovo idealna prilika za tutorial. Naravno iz nekoliko delova.

Pocetak je vizuelni pregled rendeta. Ovo je Pinie model 3/48, rende koje ont zovu jack, sa objasnjenjem da sluzi za pripremu za finisiranje na tvrdom drvetu, i za finisiranje na mekom drvetu. U pitanju je verovatno standardni model, koji istina nije obelezen kao pinie, vec ga je obelezila trgovacka kuca, ali razlike nema, posto je ovo, bez sumnje Pinie.

Image

Na prvi pogled, sasvim klasicno evropsko rende, sa uglom seciva od 45 stepeni. Kod nas, ovako rende moze da se uzme za nekoliko hiljada dinara, novo.

Pinie renda su specifica po obliquo usta, koja su ogromna, po svim standardima. No, osim ako nije rec o finiseru, i ako se rende ne koristi za skidanje kraja daske, ovo ne bi trebalo da predstavlja problem. U nekim situacijama bi cak trebaloi i da bude prednost.

Image

Secivo je prilicno grubo obradjeno, no to nije nista sto bi narusilo upotrebljivost. Standardno je zasticeno lakom, koga treba skinuti pre bilo kakve operacije na secivu. Za osnovni model nema specifikacije tvrdoce, ali Pinie nudi "premium" model sa secivom cija je tvrdoca 58 rokvela, tako da bi ovo secivo trebalo da bude barem nekoliko rokvela ispod. To je mekano, no videcemo kako ce se pokazati. Za pocetnika bi trebalo da se lakse ostri.

Image

Za pocetak, taban izgleda kako treba. Proverom lenjirom, je prilicno ravan. No to ce se videti tokom sredjivanja.

Image

Celo rende je prekriveno prilicno grubim lakom, a ni prethodni finis nije na zavidnom nivou. Naravno koliko para toliko i muzike. Meni je uobicajeno da sa svakog rendeta skinem lak, i zamenim ga uljem, posto tako rende radi ravnomernije prilikom promene vlage.

Naravno, pored ovoga ima i ozbioljnijih problema, koji se daju resiti.

Zavrtanj za spajanje seciva i chipbreakera viri iz povrsine, i sprecava klin da legne na mesto. To je jedna od prvih stvari za popravku.

Image

Ko pazljivo pogleda, videce otisak srafa na klinu.

Sledeci problem je sa lezistem za secivo u tenu rendeta. Veci deo legista je idealno ravan, no sam kraj pret tabak, ima nekoliko udubljenja, dok je sama ivica blago ispupcena. Sve ovo je rezultat brze i jeftine proizvodnje.

Image

Image

Image

Za sada, ovo je problem koji zahteva najvece intervencije. Cela povrsina na kojoj lezi secivo mora da bude ravna, a najkriticniji deo je upravo pred ustima. Ovime se izbegava da secivo vibrira prilikom rada.

Za sada ovoliko. Cim nastavim, postavljam jos slika.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Kad zavrsis sa ovim o blanji mozda da das neki generalni opis cemu koja blanja sluzi. Tu i tamo pogledam tu vrstu alata al pojima nemam cemu koja sluzi i zasto bi uzeo ovu a ne onu makar izgledaju skoro pa isto :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je siroka tema, bez nekog definitivnog zakljucka. Vecina blanja moze da se podesi da radi na razne nacine, bez obzira sto podela po velicinama i oblicima definitivno postoji. Zanimljiva tema, pa kada stignem.
Post Reply