Japanska renda (blanje)

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Japanska renda (blanje)

Post by BR »

Meni je cilj u ovom hobiju da saznam i probam sto vise vezano za rucne alate. Bez obzira sto imam preko 30 blanja zapadnog tipa, bilo metalnih, bilo drvenih, oduvek me je kopkalo kako se to radi negde drugde. Za pocetak, bez mnogo ulozenih sredstava, da probamo.

Sa obzirom da kvalitetno Japansko rende kosta isto koliko i zapadno, nekoliko stotina eura, a da moze da se upropasti tokom ucenja, odlucio sam se za set najjeftinijih. Uzeo sam dva komada, jedno sa secivom sirine 50mm, i jedno sa secivom sirine 65mm. Sa obzirom na konstrukciju, ove sirine su prakticno sirine seciva preko svega, dok je rezni deo uzi. Kod malog rendeta je nekih 42mm, kod velikog 58mm.

Image

Cena je otprilike ekvivalent jeftinog evropskog drvenog rendeta. Manje je 54, vece 64 eura.

Japanska renda su krajnje prosta. Za razliku od evropskog ovog tipa, koje bi imalo 5 delova, ova imaju samo 3. Telo, secivo i chibreaker.

Image

Naravno, secivo je lamelirano, sa ledjima od mekog celika, i ostricom od no name, tvrdog celika. Da budem iskren, secivo na velikom je najozbiljniji komad celika koji sam ikada video za te pare. U ledjima je debelo citavih 8mm.

Image

Image.
Chipbreaker je za razliku od toga, malo parcence lima, sa naostrenom prednjom ivicom, i podvrnutim coskovima da bi se obezbedilo da stoji u pravom polozaju.

Secivo na rendetu u telu drzi samo to sto je klinastog oblika, i lezi u klinastim zarezima na bocnim stranamatela. Chipbreaker, iako izgleda kao klin, nema nikakvu funkciju klina. Precka u telu ga samo drzi na mestu, i nista drugo, a rende radi i bez njega.

Posto drvo radi sa promenom vl;age, a rende salju po svetu, Japanska renda dodju kod korisnika kao polufabrikat. Lziste za secivo treba doraditi, da bi moglo da se spusti u radni polozaj.

Image

Do sada sam se zezao sa ciscenjem seciva od zastitnog nitro laka. ipbreaker takodje nije lezao na mstu kako treba, posto sve cetiri tacke oslonca nisu bile u istoj ravni. Takodje, i secivo mora malo da se suzi, na vrhu, posto je otvor uzi od sirine reza seciva, pa bi se struska zaglavljivala.

Za sada, utisak je odlican. Ako nastave ovako, sve mi se cini da su Japanska renda bolji izbor za one koji nece da plate previse za kvalitetno rende. No idemo dalje, da vidim da li ce ova teza da ima i potvrdu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Jesi li probao? Kako rade?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Polako, ima jos posla do probanja. Barem nekoliko sati. U ovom stanju ne mogu da rade, posto secivo stoji visoko. Radio sam na lezistu, pa secivo dodje na nekih 2-3 mm od mesta na kome treba da bude, ali sada je vreme da se naostri secivo, pa finalno izravnja taban, pre nego sto se zavrsi leziste. I tek tada ce moci da rade.

Ovo nisu renda za pocetnika, posto zahtevaju puno rada.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ostavi iskustva ako ti nije tesko pogotovo sta i koliko ti je trebalo da ih dovedes u red.
Nek te lepo sluze.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za sada sam sredio veliko, i igrao se ceo dan sa njim. Prvi utisak je zanimljivo, no kada bi trebao da se odlucim izmedju Hockovog seciva za Krenov pa da sam napravim telo, i ovog japanskog rendeta (poredim posto je cena vrlo blizu) odlucio bi se za Hocka.

Cini mi se da je prostor za greske kod ovih Japanskih rendica prilicno uzi nego kod Hocka, i da s greske daleko teze ispravljaju. Takodje, za kasnije odrzavanje rendeta, kod Japanca je potreban veci nivo vestine.

Danas planiram da sredim manje rende, koje po velicini moze da bude vrlo zanimljiva alternativa nekom blok rendetu. Ugao beda je ispod 40 stepeni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sredjeno i manje, pa sada ima i mnogo vise utisaka. Trudicu se i da ih koristim ovih dana, pa da vidimo i dalje kako ce se ponasati.

Da stavim zakljucak na pocetak. Da li bi prepoucio ovo rende nekome. Zavisi. Peporucio bi ga samo onima koji imaju iskusta u preciznim radovima i resavanjem problema. To u sustini, na ovom forumu znaci Bole, i moza Momir.

Ajmo prvo sa generalnim utiscima.

Seciva su tvrda, kao sto je i ocekivano. Posto je bevel supalj, njegovo sredivanje nije problem, uopste. No bevel je vec duga prica, posto je prilicno dugacak, i po povrsini znatno veci nego ledja. Tako da je izvlacenje risova od prethodne granulacije posao. Nisam napravio mikrobevel, to ostaj za neko sledece ostrenje.

Bur koji se formira je minimalan, manji nego sto bih ockivao na evropskim secivima. Na srednjim granulacijama se jedva oseti, na finim je vec prilicno tesko. Valjda je secivo tvrdo, pa se bur lomi i otpada.

Seciva su zacrnjena necime sto nije brunir i sto do bsvesti ostaje po prstima. Kompletno sam ih ocistio razredjivacem, prebrisao do besvesti krpom, i opet, svako pipanje seciva ostavlja crn trag na prstima, koji se prenosi na telo rendeta. Na zalost, bez obzira sto sam radio u rukavicama dok sam sredjivao telo, tj dai, on je na kraju flekav. Veliko rende koje je bilo cisto kada sam sredio, i samo sam radio sa njim juce i danas je takodje flekavo. Valjda ide sa teritorijom. Na onome sto sam obradjivao, fleke nisu ostale, ali je na rendetu, onako, iritirajuce.

E sad telo. Oba tela su bila vise nego prihvatljivo ravna. Probao ssam koliko su ravna na smirgli 400, na staklu, i oba leze na povrsini tamo gde treba. Povrsina iza seciva je vec spustena za 0.5mm, kao sto treba. Za taj deo, odlicna ocena.

No bd, tj leziste za secivo je problem i na jednom i na drugom rendetu. Mani na vecem, veci na manjem. Kod japanskih renda nema mnogo podesavanja polozaja seciva, zato sto polozaj proizilazi iz oblika klina seciva, i lezista za taj klin u telu. Tako da ako se pretera sa skidanjem, nema nicega sto moze da drzi secivo u gornjem polozaju, kao sto to radi odvojeni drveni klin kod zapadnih renda.

Oba rendeta su dosla sa naizgled 5mm hoda do polozaja u kome secivo treba da sece. Naizgled vise nego dovoljno. No, posto je ugao klina jako mali, minimalno skidanje materijala dovodi do velikih pomeranja napred. Oba rendeta su dosla sa jasnom linijom oslanjanja seciva na bedu, u sredini. Kod velikog, dok secivo nije doslo u predvidjeni polozaj, trebalo je neka 4-5 koraka, a dodirna povrsina je nekih 40% po sirini, i recimo 60% po visini. Po meni to je nedovoljno, i kod evropskih renda bi rezultiralo vibracijom seciva, koje ovde nema, posto je secivo predebelo.

Manje rende je tu gore proslo. Prvo sam skinuo srednju liniju, u dva poteza floatom (Koristim Iwasaki japansku turpiju, ultra tvrdu, no ona u sustini radi potpuno jednako kao float. I vrlo je ravna, idealana za ovakve stvari Inace topla preporuka) Kolicina strugotine minimalna. U sledecoj turi, ubacio sam blago nauljeno secivo, i dobio liniju sirine 5mm. KOrak iza toga, samo skdanje tragova, i opet sa minimumo strugotine, i secivo je vec doslo u polozaj u kome treba da radi, i gde je mozda na granici da je previse.

Evo koliko povrsine je oslonac.

Image

Image

Posto su u pitanju nova tela, i novo rende, ovo je problem. On moze da se resi, tako sto ce bed jos malo da se poravna, dok se ne skinu tragovi ulja, pa da se na celu povrsinu beda nalepi furnir nekog tvrdog drveta, a onda ponovi stelovanje. Da bi to mogao da uradim kasnije, necu uljiti bed na ovom rendetu.

Na srecu, posto su seciva jako debela i teska, nema vibracija, koje bi se javile kod evropskih blanja, da je kontaktna povrsina ovoliko mala.
Ovako uska povrsina donosi jos jedan problem, prilicno je tesko dovesti secivo u srednji polozaj, posto se prakticno klati levo desno.

Probana su na camovini, belom boru, brestu, bukvi i bagremu, i rezultati ni se svodjaju, pogotovo na brestu i bagremu. Povsina je polirana, ali se tragovi kontakta vide i na tabanu.

Za ono za sta sam ih predvideo, tj za tesarske radove, pravljenje nove radionice, i ostalih sitnica na placu koji krecem da sredjujem, ce da rade vise nego dobro. U sustini, posao ce im biti da finisiraju grede i daske koje su izasle iz dihta, onako kao sto se to radi sa tesarkom gradjom u Japanu. I uglavnom na camovini, mada ce biti i bagrema.

E sad, u samom radu, potpuno mi je jasno odusevljenje Krenova japanskim rendima, i kako je na kraju zavrsio sa onime sto svi znamo kao krenov rende. Misaoni proces je prilicno prava i jasna linija. Meni je jedno pravljeno rende u planu, modifikovani krenov na moj nacin, sa trikovima sa ranog Norissa A70.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Sta da ti kazem BR.
Hvala na iscrpnom postu.

Moj mali savet, radi sto vise sa njima i sve dodje na svoje mesto.
Kad sam sa drvenih probao metalne hteo sam da placem.
Posebno me iritirao LN low angle jack.
Sad ga ne bi dao ... mada me jos uvek vuku drvena (a bogami i koristim 2 stalno) laksa su (mislim tezina) i meni makar prostija za stelovanje.

Probaj da udjes malo u njihov misaoni tok. Oni su precizni do bola i takav im je i postupak rada ostrenja svega ... nema camber nema pasovanja spojeva, dodje cika i nacrta na drvetu, ti znas kako da iseces oblanjas i pasuje fes.

E sad kod njih je to podeljeno na struke dok ostali svet... od igle do lokomotive.

Jos jednom nek te lepo sluze.

PS

Nema ulja (sem tanak sloj na sam vrh seciva) nema nista od zastite drveta zaboravi... Japan=Voda.
Probacu da ti iskopam sta sam ja gledao a na tebi je da nadjes nekog da ti prevede.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo ga Br.

Jedva ga nadjoh:

https://www.youtube.com/channel/UCm7tn5 ... cuNEyu1Liw

Nadji nekog klinca koji studira Jap nek ti prevede.

Ja bi pomogao ali osoba koja je meni tupavom prevodila a ja (UDB-ina skola) nisam nasao za shodno da snimim,
nije tu.
Last edited by momirz on 28 Aug 2017 01:15, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tracestudy videe sam odgledao vise puta u zadnje dve godine. U sustini, tip toliko zanimljivo prica, i lepo pokazuj, da ti ne treba pevod, ali mi je neke detalje prevelo nekoliko kolega Japanaca. Zadnju turu u Nigeriji :D Cudili se ljudi sta ce mi to, ali eto.

Dai, tj telo se ulji, tungom, i to je pokupljeno od njih. Posto planiram da sredjujem bed sa umetkom, nisam uljio sam bed na ovom rendetu. Secivo se ulji uljem camelie koje bi trebalo da stigne, trenutnio nije uljeno.

Nabavka ovih blanja je cekala dok nisam uzeo Japanske kamenove, posto pola price propadne bez njih. Zato mi je i prolo pola dana, da sredim seciva kako treba, onako kako bi oni uradili. I cela renda su ultra precizna, mnogo preciznija od onoga sto rade evropljani, mada su uradjena masinski. Otvor za secivo je takodje masinski, ali na nekom mortizeru, ne na glodalici kako bi uradili evropljani. Sve u svemu, cak i na ovim najjeftinijim komadima, nivo preciznosti se vidi.

A upravo zbog preciznosti sam i napisao da su ovakva renda samo za Boleta i tebe, ne za druge. Zahtevaju spor rad, sa punom prciznoscu, posot je margina za gresku jako mala. A onda kada dodju slozenije stvari kao sto je kuckanje prednje ivice seciva, stvarno postanu problem.

Zahvaljujuci prethodnim videima znam sa da radim kada na ovom malom, isturanje seciva bude napravilo problem. I to nije tako daleko, ali za sada radi.

Ova dva rendeta ce definitivno da rade. Mozda ne fine poslove, mada mi ovo malo prilicno odgovara za neka fina zaobljavanja koja radim iz ruke.

Slucajno sam naleteo na Pinie preko vikenda, i stoji mi na stolu pored ovih renda. Model 3-48, kako ga oni zovu Jack plane, no to nije bas tipican jack. Mozda bi bilo zanimljivo da postavim pricu o sredjivanju, posto ce takva biti cesca na forumu.

Ja uvek preferiram metalna renda, posto sam tako i poceo, a onda presaqo na drvena. Meni je prostije da nastelujem metalno rende, kao i da podesim sta mi treba na njima. Nesto i ne koristim drvene smoothere, jackove i slicna drvena renda koja imam, ali zato itekako racunam na profilna, mouldere, i dovetail renda. U sustini, ceka me dugo sredjivanje drvenih renda koje sam pokupio usput.

Jedna od sledecih stvari je Krenov, ali je krajnja namera da pravim infil renda po nekim mojim idejama, pa idemo redoom. Prvo krenov, pa modifikovani krenov sa metalnim tabanom, pa infil, i na kraju potpuno metalno rende. Ne znam koliko i kada stizem zbog ostalih obaveza, no polako, i sve ce leci na mesto.
Post Reply