Narex Plast

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ledja dleta ne mogu da se izravnaju povlacenjem napred nazad, po duzini. Ni ako je konkavno, ni ako je konveksno. Iz prostog razloga, sto pomeranje zadne tacke oslonca, dovodi do pomeranja prednjeg ugla, pa ledja, umesto da budu ravnija, pocinju da se krive.

Jedini ispravan nacin je upravno na duzinu ledja, uvek sa istom tackom oslonca. Za pocetnike pomaze kada se zakaci komad drveta kao branik, pa da se zadnja strana vodi po njemu.

A nesto ne vidim ni prednost u probanju na finoj smirgli. To moze da pali samo kod necega sto je kvalitetno, i skoro pa idealno ravno, tipa LN, LV, tj kod proizvodjaca koji industrijski lapuju svoja dleta. Sve ostalo zahteva ravnanje kako je bog zapovedio, a potrebnio vreme je jedini znak kvaliteta. Treba poceti sa najgrubljom mogucom granulacijom, posto to zahteva najmanje vremena, a risevi se izvade ocas posla. U mom slucaju je to japanski kamen cetri stotine, napravljen specijalno za ravnanje ledja, I ne treba ravnjati previse, nema potrebe da cela ledja budu ravna, osim ako na pocetku nisu bila konklavna. 2 cm pri vrhu je vise nego dovoljno. Pri tome, nema potrebe ni polirati celu povrsinu koja je iizravnjana, opet, bitno je da zadnjih 1-2 cm budu ispolirani, na ostalom ne smetaju risovi.

E sad, ni ja nisam ljubnitelj Japanskih dleta, tj barem standardnih japanskih dleta. Njihove paring varijante su dobre, ali sve do zadnje imaju problem sa visokim uglom bevela, koji mora da ostane visok, posto je samo secivo lamelirano, a ostrica je jako krta, pa mora da ima potporu ledja. A i drske na Japanskim dletima su sve osim ergonomicne. No pojedina specijalizovana dleta su jednostavno nezamelnjiva.

Narex je vise nego dobrog odnosa kvalitet pare, ali itekako ima boljih. Narex pati od slabijeg drzanja ostrice sve dok se ne potrosi prvi milimetar dva, i povremeno ima nekonzistentnih primeraka.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

BR:

U KG-u ima hiljade masinaca kojim mozes da objasnis kako da rade. Ili patentiraj proces pa uzmi neki dinaric.

Ono sto radim me naucio alatnicar. Radi kako bi to nazvao modele za otkivanje. Kad dodjes u KG javi se da naucis i njega.
Malopre smo pricali, procitao je tvoj post i njegove reci su nek dodje i pokaze.

Tako u Kg-u imas sad oruzare i alatnicare koji cekaju tvoju obuku. Dodji i zaradi neki dinar.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Momire, vracamo se stalno na isto, da bi se o necemu pricalo, mora i nesto da se zna. U ovom slucaju malo geometrije iz osnovne skole, posto se radi o tangentama i tetivama na luku. Da bi se shvatilo koliko je prica prosta, dovoljno je pogledati skicu.

Image

Naravno da je plavo dleto u ovom slucaju karikirano, no ti sve probas da ubedis da su uglovi alfa i beta isti, kada vuces napred nazad dleto koje je oslonjeno u dve tacke, po tetivi luka. Posto je i slepcu jasno da to nije tako, onda mislim da ne mora da se objasnjava zasto ne moze da se dobije ravna povrsina u tacki na vrhu koja je uvek oslonjena na abraziv, kada se zadnja tacka oslonca pomera.

A o ostalom, ja bih pre cutao i pokrio se po usima. Alatnicar ne zna ni bazicnu geometriju iz osnovne skole. Svaka dalja rasprava je bespredmetna, posto nema nikakvu ozbiljnu podlogu, osim kafanske.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo o ovome sam pricao. Tebi ledja dleta dodiruju smirglu samo u dve linije, Jedna je na samoj ostrici, druga je na ivici ploce na kojoj je smirgla. Ova druga prati krivinu ledja kakva god da je ona i uopste ne ravna. Samo skida riseve (ravno i glatko nisu isto).
Daklem na br-ovoj slici to su tacke gde dve crne linije dodiruju plavu na desnoj strani crteza. To je tvoja ivica ploce (odnosno smirgle).

Plus recimo da krenes od perfektno ravnih ledja. Posto pomeras dleto napred nazad, tebi je deo pri ostrici stalno u kontaktu sa smirglom, i ona stalno skida sa njega, a kako ides blize ka drsci, ledja su sve krace i krace u kontaktu sa smirglom.
Recimo da ti je dleto dugacko 10 cm. i da ga povlacis napred nazad 5cm. Kako gurnes napred 5cm, prvih 5cm do ostrice su svih tih 5cm guranja u kontaktu. ali zadnjii santimetar je samo tokom jednog santimetra guranja u kontaktu sa smirglom, pa naravno na tom mestu se skida manje. Posledica, skidas vise blize vrhu i dobijes konveks.

Slicno je i sa konkavnim ledjima. U sustini pri ovome ti sve vreme skidas maksimalno sa vrha, minimalno sa dela koji je do drske, i vrh polako pravis konveksnim, a ostatak je i dalje konkavan. Jos kako guras napred, posto su ledja konkavna, ona ti podizu kraj dleta pa je to jos izrazenije.

Sasvim je druga prica kada to nesto sto ravnas mozes sve vreme celom povrsinom da oslonis na abraziv, odnosno kada se tacke dodira ne pomeraju. Upravo to postizes kada dleto vuces popreko. Ako su ledja konkavna, na pocetku ces isto tako imati samo dve linije dodora. Ali posto se one ne pomeraju te dve linije polako postaju ravne povrsine, i udubljenje izmedju njih se smanjuje.
Kod konveksnih je problem malo slozeniji posto mogu da "klackaju" pa nemas stabilan oslonac, ali usled pritiska, delto se savije i prlagodi povrsini, a pritisak je najveci na trbuhu i tu se najvise skida. Kako se bliziz ravnoj povrsini, tako je dovoljan sve manji i manji pritisak da bi dleto lezalo celom povrsinom, i na kraju dobijas ravno.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Po savetu, bocno radim ne aksijalno.

Tako i ostrim. Tako vidim ugao. Tek kad je blizu ravnom menjam ugao sa granulacijom ako me ne mrzi da bi lakse video riseve.
Last edited by momirz on 12 Jul 2017 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Cekic i blanja drze da bi mogao da slikam

Pomeram dleto gore dole.

Bez uvrede ostrenje je obrada metala i tu sam poceo da slusam ljude koji se time bave.

Image
Last edited by momirz on 12 Jul 2017 14:48, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Radim sam i snimam telefonom koji jos ima tastaturu. Ako vas ne mrzi dodjite da vidite, snimite i probate. Tesko mi je da opisem a radnja je trivijalna.
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Da li Momire mogu ja doci do vas da pogledam sve to i dobijem upute :) ipak sam pokrenuo ovaj post. ako nekada vikend odgovara rado bih vas poslusao.

Posle toga mogao bi otici do BR da vidim i njegov pristup,
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kad god vama odgovara. Najbolje je da ostavite poruku ovde na forumu ili email (izbrisite X-eve) momirzX@arsmedia.Xtv

Ostavicu i broj mobilnog ali to vam je zalud jer ga ne nosim (jedva sam docekao) :) 065 599 5509
Last edited by momirz on 12 Jul 2017 16:13, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Radis kako treba, samo to en umes da objasnis. Zar umesto pomeram gole dole ne moze da se napise ravnjam povrsinu vucenjem upravno na osu dleta.

Samo jedna sitnica. Smirgla ne bi trebala da stoji labavo, vec zalepljeno, posto labava zaobljava coskove rendeta. Zaobljeni coskovi su mana kor pdilicno evropskih proizvodjaca, koji poliraju svoja dleta, sto treba izbeci. Mislim da je od skora Stubai poceo da pravi dletra koja nisu polirana. Ili to bese dve tresnje.

Inace, meni je internety ovde toliko brz i pouzdan da sam sliku koju si postavio uspeo da skinem iz cetvrtog pokusaja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

sergioj wrote:Da li Momire mogu ja doci do vas da pogledam sve to i dobijem upute :) ipak sam pokrenuo ovaj post. ako nekada vikend odgovara rado bih vas poslusao.

Posle toga mogao bi otici do BR da vidim i njegov pristup,
Dogovoreno, ja cu vrlo brzo nazad, pa mozemo da se vidimo u BGD-u, jos bolje na Borskom Jezeru. A mozemo da organizujemo i neko okupljanje, ako se nekom dzaka o starinskim alatima.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Znam da radim dobro i znam da ne umem da opisem.

Zato uvek kazem dodji i vidi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Recimo veceras je ovde ludijanje pa ko ima vremena...

I uvek je na moj racun ... sve.

Vidimo se ko me zna.
Last edited by momirz on 12 Jul 2017 17:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Aaaahhhh...
Tek sad skontasmo. Ti ustvari krenes od toga da prvo stavis samo manji deo dleta na smirglu (lupetam na primer prva 2cm do ostrice), provuces par puta popreko, pa pomeris tako da je sad malo vise dleta na smirgli, pa jos malo vise, dok ne vidis gde je deo koji mozes relativno lako da izravnas, to jest dal je to 4, 5, 6 ili vise cm od vrha.

Zbunilo je ono "idem niz secivo prema drsci", posto je zvucalo kao da je to pokret.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Bas tako.

Nema svrhe da ravnjas nesto preko duzine koja ce da bude referentna (Ovo je citat moje drugarice koja je masinac + specijalizacija za mikro masinstvo u Svajcajskoj).

Da se vratimo na originalan post.

Narex koja imam su dobra i mogu da se ravnaju skoro celom duzinom.

Vrede li te pare - ne znam.

Jesu li bolja nego vecina koju ovde mozes da kupis - jesu.

I na kraju - ako te put nanese u KG dodji da probas.
Post Reply