Narex Plast

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Narex Plast

Post by sergioj »

pozdrav svima,

u ovom se početnik. kao poklon sam dobio Narexova dleta ali sa plastičnom drškom Plast profi line. Možete li mi više reći o njihovom kvalitetu, savetima i koliko su korisni za početnika.

Image
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ako ih prodaje leevalley nisu losa. Inace Narex je stara Ceska firma. Tvoja dleta nisu za bacanje, a kao pocetnik kao prvo treba da naucis kako se ostre, zato imas brdo teorije i prakse Kako se tupe sam ces nauciti ;)
link leevallay http://www.leevalley.com/us/wood/page.a ... 7707&cat=1
Last edited by dikar on 17 May 2017 15:37, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Narex dleta koja prodaje Lee Valley i Narex sa plasticnim drskama nisu u istom kvalitetnom razredu.

Razlika nije samo drska, ogleda se i u kolicini rada ulozenoj u secivo, ali nesto ne verujem da su materijali seciva na jednoj i drugoj seriji razliciti, posto je Narexova tehnologija termicke obrade prilagodjena velikim serijama.

Sa te strane, Narex dleta sa plasticnom drskom nisu losa kupovina. Sa druge strane, gotovno sigurno je da ce zahtevati poprilicno vise vremena dok se ne isprave ledja, i generalno srede da budu upotrebljiva. Narexi sa drvenim drskama koji se prodaju na Zapadu su prilicno dobri po tom pitanju, nema prevelkikih odstupanja. No, cak i narexi iz skupljih serija zahtevaju nekoliko ostrenja, i to ozbiljnijih ostrenja da bi postali stvarno dobri.

U sustini, kada sredis secivo na tom rendetu sa plasticnom drskom, imas jednako upotrebljivo dleto kao i neko ko je uzeo Narexa sa drvenom drskom. Jedino sto sto nisam bas siguran koliko pocetnici mogu da se izbore sa dletom koje zahteva vise sredjivanja. Pre svega zbog tpoga sto nemaju ideju kako dleto u stvari treba da radi, a dleto koje nije sredjeno kako treba im ne pruzi tu informaciju.

No, ako ih vec imas, samo napred, koristi ih, kada napredujes, lako ce se promeniti.

E sad, kada me neko puita, koje dleto za pocetnika, dobice savet najskuplje. Po meni, mnogi se zalete sa time da kupe veliki set dleta, razlicitih sirina, koji kosta ne malo, a u sutini od tog seta ce koristiti dva ili tri dleta. Zato je mnogo bolje kupiti dva najskuplja dleta koja neko moze da prusti, recimo 6 i 12mm, ili 3 i 12 mm, ako hoce da pravi sitne lastine repove, i to je sve. A jedini izbor u toj kategoriji su Lie Nielsen A2, ili pre od toga Veritas PMVII, ili za apsolutnog pocetnika Veritas O1. Samo iz tog razloga sto su sva tri modela koja sam naveo dleta koja su skoro pa spremna za rad, i zahtevaju samo finalno ostrenje. Dva ovakva dleta su 120 eura, i mnogo bolji izbor su od cetiri dleta od po 30 eura.

Kad vec pocesmo o Narexu, oni definitivno prate modne trendove, ali ne pogadjaju sustinu. Skoro sam video Narexova Japanska dleta, po obliku i vecem delu koncepta identicna Japanskim dletima, ali bez sustine. Narex ima spoljni oblik identican Japanskim dletima, sve do kanala na zadnjem delu dleta koji imaju svrhu da ubrzaju ravnanje zadnjeg dela, posto je secivo jako tvrdo. No, prava Japanska dleta imaju lamelirana seciva, sa ostricom i zadnjim delom od celika koji je jako tvrd, u zavisnosti od materijala u rasponu 64-68 HRC, a Narex svoja "Japanska" dleta pravi monolitna, od istog celika kao i za evropska dleta, i tu cela sustina pada u vodu.

Japanska dleta koja se potrose do polukruznih zljebova, pa vise nemaju ravnu prednju ivicu secuiva mogu da se srede, sa Narexom to nije slucaj. Kod japanskog dleta kuckanjem prednje strane od mekog gvozdja, ispravlja se zadnja strana, koja je kovacki iskrivljena, kod Narexa nema spasa, posto se kuckanjem parceta celika na 59 rokvela ne dobija nista. Prakticnpo, kada se potrosi 5mm seciva, kod narexa mora da se brusi zadnja strana, a onda celo dleto polako izlazi iz ose..

Dakle, cista kozmetika, al trend je trend.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

S obzirom da je poklon, odlicna su :) . Naostri ih lepo i vozi, kasnije ces da vidis koja ti najvise trebaju pa kupi neka bolja. Ta plasticna nisam video do sada, ali imam drvena. Treba dosta vremena da izravnas ledja (ja volim da mi je ogledalce sa donje strane). Kupi kod stakloresca nekoliko flot stakala 10 mm debljine (npr 100mmx250mm) sa obrusenim ivicama koja kostaju 100-tinak dinara po komada. U knjizari kupis indigo plavi marker i obostrano samolepljivu traku i to onu sto slabije lepi jer ovu drugu koju koriste za itisone ces tesko da skines. U farbari kupis smirgle za metal razlicitih granulacija i krenes polako. Na staklo zalepis 2 trake samolepljive trake, a na njih 2 trake smirgle. U zavisnosti koliko su ravna ledja pocinjes sa razlicitim granulacijama. Kod mene sam na 40mm dletu mora da krenem od P80 da bi ga izravnao. Recimo, P80, P150, P320, P600 i na kraju ako hoces da budu kao ogledala P1000 i P2000 vodena smirgla. Ravnas prvih 5cm, a mozes i celo ako si mazohista :) . Sa obe ruke ravnomeran pritisak na povrsinu dleta da ne bi klackalo i tako , jedno 30-60 min po dletu. I jos jedan savet, nemoj da guslas po istoj smirgli sve vreme, sto cesce menjas smirglu brze ces da zavrsis jer se ove smirgle potpuno ïstupe posle nekiliko minuta smirglanja (osetices pod rukom).

To je sto se tice ledja dleta, a samo ostrenje je opisano vise puta. U svakom slucaju, ako nemas nista za ostrenje, za pocetak mozes za P1000, P2000 i P3000 vodenim smirglama na tom istom staklu da nostris. Vidi na youtub-u kako se ostri. Ja sam prvi put u zivotu ostrio iz ruke i nije problem. Jeste, malo je zeznuto sa malim dletima, ali moze.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Plavi marker sluzi da obojis tih prvih 5 cm dleta, pa kada pocnes da smirglas, vidis gde se skida metal, a gde ostaje, tj. koliko jos treba da ravnas.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ne priiskaj kad ostris na smirgli. Ona nema nova zrna koja ce da isplivaju kad se slome ona u povrsinskom sloju.
Kad pritisnes, deluje da bolje skida, al to traje tri poteza. Posle toga... dzabe trljas.
Takodje... kupi kvalitetnu smirglu tipa 3M, Mirka, Norton... deluje skuplje, al u stvari je jeftinije, posto mnogo bolje skidaju i mnogo duze drze od smrdeksa.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja imam (dobio) profi line tako da nazovem.

https://www.workshopheaven.com/narex-ch ... black.html

Ona imaju jako usko secivo pri vrhu tako da su samo za fini rad (meni). Ravnanje je bilo trivijalno (veoma kratko). Ne koristim ih mnogo sem 6mm i 20mm.

Odlicna po meni, lako se ostre i drze ostricu prilicno dugo.

Moj savet za ravnanje je malo drugaciji nego sto vecina daje.

Ja krenem sa smirglom 1000+ koja ne skida puno materijala ali skida riseve i idem niz secivo prema drsci da vidim koliko ravnog mogu da izvucem bez da se okozim.

Kod Narexa je skoro cela duzina ostrice ali ona ostane veoma malo udubljena (ne sam vrh naravno).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm....
Ako ides niz povrsinu, to jest duz dleta i povrsina je konkavna (a obicno jeste), neces izravnati ledja. Samo ces skinuti riseve a ostace i dalje konkavno. Samo mali deo uz samu ostricu ce biti prilicno ravan.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nisi razumeo mbole odnosno nisam opisao detaljno. Sa 1000 krenem polako niz cisto da vidim dokle ide. 1000 ne moze da skine mnogo da posle dirincis i kukas. Cm po cm i posle svake probe flomaster. Kad vidim kad sam uboo preveliko ulubljenje za skidanje vratm se mako nazad i krenem odokativno sa onom smirglom koja je za koji stepen finija nego risevi i radim celu povrsinu odjednom.

Imam DIA ploce ali mi je nekako grehota da njh koristim za ravnanje ledja bilo cega.

PS
Lakse je da se uradi nego opise :)
Last edited by momirz on 11 Jul 2017 14:48, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stvar je u tome da ne mozes da celu povrsinu postavis uzduz na smirglu (ko sto mozes recimo sa rendetom) i da je tako skidas celom povrsinom.
Posto to ne mozes, ako je inicijalno povrsina konkavna, tebi ce ivica stakla (ili na cemu je vec smirgla) uvek dodirivati, a druga tacka oslonca ce biti sama ostrica, u sredini nista. Kako svaki put kada povlacis/guras opet dodirujes samo u liniji na ivici, ta linija ce uvek skidati celom duzinom i moci ces da vidis samo "gruba" udubljenja odnosno riseve od grubog brusenja. Konkavnost velikog precnika ne mozes na taj nacin da primetis, a da ispravis morao bi da se oderes od smirglanja.
Nacrtacu ako i dalje nije jasno na sta mislim.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Malo su nam se ukrstili postovi...
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Imam ih dovoljno tako da cu probati oba pristupa. nisam se javljao neko vreme jer prikupljam opremu (očekujem Veritas dovetail 14tpi i polovnog Stanley 4 i Primus jointer). inace, kupio sam u Bosni na nekoj buvljoj pijaci Marples Sheffield 12mm i zaista je čudo, ne samo to što je koštalo 1 evro.

i pored toliko godina starosti ono mi najbolje leži u ruci, najbolji balans ima i najlakše se priprema.

sa narexom sam se namučio em plastične drške, em balans em svasta. mislim da ću učiti na Marples-u. a Narex tek kad steknem osećaj.

Inače, iako nije tema za ovaj post gde da nadjem SUVU dasku u BG.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Balans ... dleta koja stalno drzim vertikalno skoro da nemaju drsku. Ona koja guram imaju poveliku... valjda navika...

Samo ona koja retko koristim su ostala sa originalnim drskama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja probao neki dan Ashley Iles kod kolege, i ne da leze... nego ekstra.
Taze, samo fabricki nostrena, jos bio vosak na ostrici.
Sto rece jedan moj prijatelj... ja za bolje nisam :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Imam srece sto sam uleteo u pricu da mogu da probam sve i svasta od super kvalitetnog rucnog alata ....

Za mene je i Narex premija.

Kupio sam jedno japansko ekstra skupo, poklon bratancu kao umetnicko delo. I jeste umetnicko delo ali nije meni za rad.

Cekam dleta koja jedan covek iz UK preporucuje 20E 4 komda. Nisam bio strpljiv da cekam inace su na akcijama oko 10E za 4.
Post Reply