Narex Plast

Rad sa ručnim alatima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Evo i Cecilija uz osmeh daje pristanak.

Pozz.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hvala na pozivu, samo vec 3-4 meseca sam slabo pokretan (slomio casicu kuka, tek skoro sam se sa staka prebacio na stap, pa sam barem "tronogi" a ne vise 4X4 :)).
A stvarno nisam bio bas odavno u KG (jedno 2 godine koliko me sluzi pamcenje).

Narexe sam probao, i sasvim lepo rade. Sto kazes, od onoga sto ima ovde da se nadje, ja bolja nisam video (ne racunajuci povremene ulove po buvljacima).
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ma samo javi da ces da dodjes.

Znam, prosao , necu o bilo kakvoj bolesti.

Samo sedi u auto i upoznaces ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni odavde treba nekih 27 sati do Kragujevca, ali za jedno mesec dana, kada sve zavrsim moze. Ako poziv jos uvek vazi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Uvek otvorena vrata kod mene

Kragujevac - Nadezde Petrovic 13

tel: 034 316 128
mob: 065 599 5509
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Jedno pitanje, sada menjam post. kupio sam preko woodshop heavena low angle quangsheng 62 i u odlicnom je stanju, kao sto u ranijem postu BR je rekao Matthew je dobro odobrao i imao sam srece .

malo sam sredio ostricu i radio sam neki cvorasti hrast. i posle pola sata sam primetio malu frakturu na ostrici. e, sad slobodno me kritikujte da sam sivonja, nego sta da radim. veceras cu imati sliku.

jedno pola milimetra do 0,8mm je fraktura. da li da nosim bravaru da mi sredi jer jos cekam kamen da dobijem ili da to probam da sredim na brusnom papiru. sad mi je zeznuto jer imam stenly honing guide pa ne znam koliko da rizikujem sa njime.

hvala svim
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

sergioj wrote:Jedno pitanje, sada menjam post. kupio sam preko woodshop heavena low angle quangsheng 62 i u odlicnom je stanju, kao sto u ranijem postu BR je rekao Matthew je dobro odobrao i imao sam srece .

malo sam sredio ostricu i radio sam neki cvorasti hrast. i posle pola sata sam primetio malu frakturu na ostrici. e, sad slobodno me kritikujte da sam sivonja, nego sta da radim. veceras cu imati sliku.

jedno pola milimetra do 0,8mm je fraktura. da li da nosim bravaru da mi sredi jer jos cekam kamen da dobijem ili da to probam da sredim na brusnom papiru. sad mi je zeznuto jer imam stenly honing guide pa ne znam koliko da rizikujem sa njime.

hvala svim
Krzanje ivice seciva je normalna na početku upotrebe. Taj prvi sloj je usred termičke obrade veoma krt i trebalo bi da se reši sa nekoliko oštrenja tj. dok se ne ukloni taj sloj. Nemoj slučajno bravaru da nosiš, osim ako nećeš da se oprostiš od tog noža. Uzmi lepo šmirgle na staklu i guslaj. Završi sa P3000 jer kod nas , koliko znam , nema finije. Završiće ti posao dok ti ne stignu kamenovi.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Napisao sam ovde negde vec sta mi je najveca zamerka za QS JUMA WR Dictum - Secivo.

I dok za standardne blanje No 1-7 mozes lako da nadjes zamenu kod low angle su stvari malo komplikovanije.

Lie Nielsen i Axminster 62 su kompatibilni - Probano.

Trebalo bi da su i Nove dictum i lie nielsen blok (60-1/2) kompatibilne

Za ostale ne znam.

Ako imas srece bice kako je nlazovic opisao ako nemas nastavice da se krza. Povecaj ugao za microbevel. Time fakticki gubis (u zavisnosti od ugla) prednosti low angle blanje ali makar neces da trckas do kamena svaki cas.

Sad ako se dobro secam evo objasnjenja: Seciva su od SK4 - T10-W1 (male razlike) celika koji se odlicno ostri ali brzo gubi ostrinu ako se ne otkali na Visoku tvrdocu. Tada je dobro drzi ali je relativno krt.
Nsam strucnjak za ovo - daleko od toga ali sam probao kamaru i to je razlog zasto ovde izbegavam kineze.

Verovatno je zato dictum i uveo u ponudu japanske zamene koje su dramaticno skuplje.

Ako ne budes resio problem Mozda ti pasuju japanska Dictum seciva (nemaju ih trenutno na lageru - do oktobra)

Evo kako izgleda secivo:

Image
Last edited by momirz on 18 Jul 2017 08:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kao prvo... bravar nema apsolutno sta da trazi na bilo kojem secivu.
Pa bilo ono i najdrljaviji kuhinjski noz.

Ne razumem sta rizikujes sa stenly honing guide?
Rizikujes kad secivo das nekome ko se brusilice hvata da bi ostrugao par milimetara i bole ga kako ce gvozdje (posto i ne radi sa celikom) da zavrsi na kraju.

Sa smirglom ce samo trajati dok to ne skines, al barem sigurno neces upropastiti secivo. Mozes da promasis ugao, mozda cak i da ga zaoblis kako ne treba (mada je sa vodjicom to tesko, al ajjde...) al neces ga spaliti ko sto ce to da uradi bravar kad ga gurne uobicajeno sivonjski na brzo tocilo.

Seciva, pa cak i renomiranih firmi, traze nekoliko ostrenja pre nego sto postanu ono sto treba, upravo zbog pregrevanje usled brzog industrijskog procesa ostrenja. Sama ivica seciva je toliko tanka, da pri takvom procesu postigne previsoku temperaturu i celik se ili otpusti ili prekali (zavisi koji je konkretno celik u pitanju).

Lepo to u sablon i guslaj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sa Boletom. Bravar tu nema sta da trazi. Jedina mana je sto ces provesti prilicno vremena peglajuci to secivo, umesto da adis nesto drugo. Rucno tocilo, ili sporohodno tocilo bi bili bolji izbor, no nmas ni jedno ni drugo, tako da ti ostaje ruka. Jdini savet je da pocnes sa sto grubljom granulacijom, trajace krace.

E sad, sto se seciva tice, ja nesto nisam odusevljen sa secivima od A2 u ovoj aplikaciji. A2 ne radi na preterano niskim uglovima, a na iole visim, ne vidim nikakvu svrhu za BU renda. Nisam siguran ni da su Japanska seciva koja nudi Dictum dobro resenje, posto su u ovoj aplikaciji naopako okrenuta, bez podrske mekanih ledja, i jedni rezultat je sto ce brze da se ostecuju. Generalno, Japanska seciva su osetljivija cak i od A2, ali se lakse ostre, a nude priblizno ako ne i isto drzanje ostrine kada se koriste kako treba. No, kada se okrenu suprotno, jedini rezultat je prakticno ultratvrdo rende debelo samo milimetar, i cela ta [prica je unapred osudjena na neuspeh. No trgovci kao trgovci, opet moze daq se ponudi nesto novo, i uzmu lepe parice.


Bas zbog svih tih problema, jedina BU renda u koja treba ulagati su veritasova, ako vec resenje mora da bud BU. No, kako vreme protice, to sve manje vidim svrhu BU rendeta, pogotovu sto sada postoje drasticno bolja renda i za niske uglove, od 40 stpeni pa navise, koja cak ni ne zahtevaju toliku preciznost u ostrenju kakvu zahtevaju BU renda.

Nisam daleko ni od toga da promenim svoj BU Jointer, posto mislim da postoji bolj resenje, no o tom potom, za koji mesec.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sergioj - ne pišeš kako su se dlijeta pokazala. Danas našao budzašto dva Narex dlijeta, pa me zanima kako rade.
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

Oprosti Sasa i ostali,

malo me glavni posao od koga zivim pritisao pa manje imam vremena za pisanje. inace, Narex dleta su sasvim dobra, ali za nekoga ko vlada bolje kako ostrenjem tako i prakticnom obradom verovatno su jos bolja.

ledja sam uspeo da sredim, koristio sam Stanley set za ostrenje, neki kamen od ranije sto imam i smirglu. bevel je ok samo ja ne znam jos dobro da napravim micro bevel (ako je potreban kod ovog tipa dleta). ali ima vremena pa cu i to da sredim.

sto se tice obrade koristio sam ih kod lastinih repova jer nemam jos coping saw. radio sam neke hrastove plocice. ispada da su zbog ostrice vise za finiji rad. dleto od 8mm je odlicno ali ostala ili ja ne znam dobro da koristim (vrlo moguce) ili nesto sa njima ne stima ili nisam dobro naostrio. deluje mi sa rezervom da se na tvrdjoj dasci ova šira dleta baš muče, i kod skidanja ipak relativno jako tankih listova.

ipak, practice makes it perfect pa ću nastaviti da tražim gde grešim pa se javljam sa utiscima.

p.s. uspeo sam da sredim frakturu micro bevela na low angle-u i radi sada odlicno. hvala svima na savetima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Imaš li osjećaj da ne leže u ruci baš kako treba. Sinoć probao jedno i...
Inače, oštrica je sasvim solidna. Ima i mikrobevel koji sam vidio tek kad se malo zaprljalo prašinom.
Å to se tiče oštrenja, dijamantski kamen je stvarno dobra investicija. Dosad sam potrošio kamenja i šmirgle dovoljno da kupim bar tri, a kamen bi mi još uvijek trajao. Preporučujem ti da uzmeš bar jedan kad stigneš
User avatar
sergioj
Šegrt
Posts: 28
Joined: 05 May 2017 12:18
Location: Beograd

Post by sergioj »

da, jeste, imam taj osecaj ali mislim da je to vise jer nisam navikao, ipak ovo nisam radio od kako sam bio klinac.

kod mene bas i nisam primetio micro bevel ali kako god napravicu ga. e sad je pitanje da li je kod ovih dleta to zaista i potrebno. čitao sam paul sellers-a koji kaže da je to višak, a sa druge strane na lee valley-u to je preporuka. na tu dilemu iskusniji mogu dati svoj doprinos

inace ocekujem japansko kamenje. mislim da za moje potrebe i cinjenicu da svaki dan po malo radim ovo ce biti sasvim dovoljno. u budućnosti sigurno cu preci na bolje :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Paul Sellers je više kao stolar iz komšiluka, Lee Walley je ozbiljna firma.
Opet, mikrobevel i nije neohodan, jednostavno je lakše raditi sa njim. Ako nećeš ili ne znaš da ga napraviš biće ti nešto teće raditi ali ne i nemoguće. Sjećam se stolara koji su dlijeta oštrili na tocilu pa su opet radila...
Post Reply