Narex Plast

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Hmm, sad, microbevel i nije i jeste neophodan. Sustina cele price oko mikrobevela je da se smanji povsina koja se obradjuje finim abazivom koji sporo radi. Naravno, kada se koristi efikasan abraziv, moguce je sve naostriti i sa simgl bevelom, ali to nije najbzi nacin. Mirobevel moze da bude i raznim oblicima, rcimo konvksno secivo je opet mikrobvel, samo bez jasno izrazenih granica izmedju povrsina, i opet je cilj da se smanji povsina koja se obradjuje sa sporim abrazivima.

Na kraju, i Paul Sellersov metod sa jednim bevelom, i stropovanjem do besvesti na kozi napunjenoj abazivom je opet pravljenje mikrobevela, samo on voli da prodaje muda za bubrege. Protiv stropovanja ima jos razloga, ali sada da ne ulazimo u te price.

Sto se tice ostrnja dleta na tocilu, tu postoji nekoliko raznih ogranicenja. Ako je tocilo brzo, dleto naostreno na njemu nikada nece moci da drzi ostrinu kao dleto koje je ostreno rucno, cak i ako se apsolutno vodi racuna o tome da se dleto ne pregreje. Kljuc problema je u mikropukotinama koj se javljaju kada abraziv udari o povrsinu dleta. Sto je veca energija unesena u udarac, grublji abraziv, vece su i mikropukotine. A grublji abraziv je povoljniji sa strane sprecavanja grejanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da samo malo razjasnim "misteriju" zvanu mikrobivel.
Ideja je sledeca:
recimo da treba da naostris dleto siroko 10mm, debelo 5mm pod uglom od 30 stepeni (koliki je ugao nebitno u celoj prici, posto idealan zavisi izmedju ostalog i od drveta koje obradjujes, al neki moramo da uzmemo).
Mozes da ga svaki put ostris pod 30 stepeni celom duzinom.
To znaci da treba da skines materijal sa povrsine koja je otprilike 100 kvadratnih milimetara (ostrica je tada 10mm dugacka i dleto je 10mm siroko).

A mozes da to uradis tako sto ces celu ostricu skinuti pod recimo 27 stepeni, sto ce reci da pri formiranju treba da skines 110 kvadratnih milimetara povrsine (ostrica je zbog manjeg ugla duza za milimetar). Ok... to je 10% vise u startu.
Ali...
Sada samo poslednjih manje od pola milimetra naostris pod 30 (to jest napravis mikrobivel). I sledecih 20, 30 ili koliko vec ostrenja skidas samo tanki deo pri vrhu koji je na pocetku recimo 0.5*10=5 milimetara kvadratnih (u odnosu na 100 to je 20 puta manje), a recimo kad ti se mikrobivel prosiri na 1.5mm (sto je vec veliko i zrelo za ponovno skidanje osnovnog ugla), i dalje skidas samo 15mm kvadratnih.
Drugim recima, pri redovnom ostrenju trljas 20 puta manje.

Slican je trik i sa konkavnim brusenjem ostrice na tocilu (sporom ko sto BR napisa), gde zbog konkavnosti opet skidas samo tanku traku pri vrhu i dnu ostrice, a ne celu povrsinu.

Brzo tocilo, pored mikropukotina koje pravi, takodje i pregreva materijal, iako se tebi cini da to nije tako. Celik nije ni malo lako rezati, temperature koje se stvaraju u tacki reza idu jako visoko, reda preko 1000 stepeni u mikro zoni (nema viska nula).
Naizgled sta te briga za neke tamo mikrone, kad mozes da ga drzis u ruci i nije se ni ugrejalo. Ali tvoja sama ostrica i jeste u mikronima. I taj mikron-dva na samoj ostrici se pregrejao. Ostatak jednostavno ne moze dovoljno brzo da odvede toplotu, koliko brzo ga tocilo stvara.
Tako da se tebi pregreje sama ostrica (koja nam je jedino bitna), u par mikrona koje si se ti ubio trljajuci da izvuces, i tih par mikrona odleti u par poteza, pa tvoja ostrica vise nije debela 1 mikron vec je debela 4 to jest 4 puta tuplja (cifra je primera radi, mrzi me da kopam koliko je stvarno).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Diskusija o Polu Selersu preseljena u: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 105#p99105
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

momirz wrote:...

I na kraju - ako te put nanese u KG dodji da probas.
Sutra dolazim u KG (malopre mi se "otvorila varijanta").
Nazalost, zadrzavam se samo par sati, pa ako uspemo da se nesto izorganizujemo....
Javicu se kad budem imao nekakvo vreme, posto ne dolazim svojim kolima, pa zavisim od onoga koji me vozi, a jos se ne zna ni tacno vreme polaska a kamoli dolaska.
Uglavnom trebalo bi da bude negde pre podne.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Samo dodji.

Pozovi na 034 316 128 ili 065 5995509 tu sam.
Last edited by momirz on 18 Dec 2017 03:37, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, morali smo neplanirano rano nazad. Jedva sam stigao samo da se javim kumu i da popijemo kafu kod njega.
Tako da... drugi put.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Hvatajte me dok sam jos OK.

Poziv svim clanovima foruma vazi.

Malo teze sad da vam pokazem ali da probate sve sto imam - kad god.
Post Reply