Veritas

Rad sa ručnim alatima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Mnogo je lakse da pomeras vodjicu nego samo secivo. Istina, moze i tako.

Ron Hock varijanta

http://www.hocktools.com/images/SC075la ... mall-2.jpg
Taj Hock ima problema sa vibracijama seciva, pogotovu ako probas bilo sta komplikovanije osim jednog zareza. Mnogo bolja varijanta je komad drveta koji drzi scivo odozgo, tako da mu se maksimalno smanji slobodna duzina.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Ne kriju se. Jedino su manje primetni od Festool manekena ;)
Ima tu negde na forumu i slika Festool manekena iz mladjih dana, al nikako da je nadjem :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Pojasni upotrebnu vrednost Miter Plane-a ? Ako ti treba za Shooting Board, pre bih uzeo pravo Veritas shooting rende:

http://www.leevalley.com/us/wood/page.a ... 1182,48945

Teze je, duze i ima skew tj. koso secivo, a kostaju isto.

Ja sam sebi uzeo LA Jack kao multifunkcionalno rende jer realno, za nas koji se zajebavamo sa alatom tj. ne zivimo od njega i ne pravimo pare od njega, tesko je opravdati kupovinu bas svake alatke koja se pojavi. LA Jack moze jako dobro da zavrsi posao shooting rendeta (pogotovo kad mu napravis drsku - hot dog), a mozes da ga upotrebis za jos mnogo stvari.

http://www.inthewoodshop.com/Furniture/ ... pared.html
Miter i shooting board nisu renda iste namene. A LA Jack je za nesto drugo, on je vrlo nategniuto univerzalac, a tada je frizider sa usisivacem.

Lepo napisah da mi treba i miter i shooting board. Shoting board radi samo jedan jedini posao, i za to je odlican. No za bilo sta drugo, je maltene neupotrebljiv, ma sta Veritas probao da pokaze.

Sa druge strane, Miter plane moze za nuzdu da posluzi na shooting boardu, ali briljira kada se koristi sa Miter jack stegom. To isto moze i sa shooting boardom, ali samo na manjim komadima. E sad, Miter plane je znatno kraci od LA jacka, nesto je cvrsci, sto nije mala stvar za precizne poslove, posto su sva ta LA renda sa uglom seciva od 12 stepeni prilicno mekana, a konfiguracija drski dozvoljava da ga drzis sigurnije i sa vecim pritiskom u polozajima u kome taban nije horizontalan ili vertikalan. Da ne pominjem da je vec izbusen za drsku, sto kod LA jacka nije slucaj.


E sad LA Jack. Znas i sam, ja mu nekako nikako ne nalazim mesto. Ubija ga to sto svaki posao radi losije od specijalizovanog rendeta za taj posao. Ako ga gledamo samo kao to sto jeste, kao Jack, svaki klasicni No 5 je bolji od njega. BU secivo mora da ima daleko veci radijus da bi radilo isto kao i BD. Pored toga nosi sve probleme trosenja zadnje strane na BU rendicima. Na shooting boardu, uz male dodatke BU Jointer je bolje resenje ako se stede pare. Da ne pricamo o shoting board rendetu. Kao jointer je losiji od bilo kog namenskog jer mu fali duzina. Kao smother je predugacak, bez potrebe, a em opet pati od BU problema, em nema chip breaker. E sad, ono sto radi gotovo savrseno su mesarski blokovi, za koje je i napravljen. No, koliko si mesarskih blokova sredio u zivotu.

Ako neko danas kupuje rende, kao univerzalac Veritas Custom No5 je drasticno bolji izbor, osim za poslove koje pokrivaju Miter i shooting board.

Evolucija ide svojim tokom, i ovi BU veritasi ce opstati neko vreme, ali realno je da ce svi, osim BU jointera biti povuceni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Ima tu negde na forumu i slika Festool manekena iz mladjih dana, al nikako da je nadjem :)
Na koga li mislis :oskyldig:
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:
nlazovic wrote:Pojasni upotrebnu vrednost Miter Plane-a ? Ako ti treba za Shooting Board, pre bih uzeo pravo Veritas shooting rende:

http://www.leevalley.com/us/wood/page.a ... 1182,48945

Teze je, duze i ima skew tj. koso secivo, a kostaju isto.

Ja sam sebi uzeo LA Jack kao multifunkcionalno rende jer realno, za nas koji se zajebavamo sa alatom tj. ne zivimo od njega i ne pravimo pare od njega, tesko je opravdati kupovinu bas svake alatke koja se pojavi. LA Jack moze jako dobro da zavrsi posao shooting rendeta (pogotovo kad mu napravis drsku - hot dog), a mozes da ga upotrebis za jos mnogo stvari.

http://www.inthewoodshop.com/Furniture/ ... pared.html
Miter i shooting board nisu renda iste namene. A LA Jack je za nesto drugo, on je vrlo nategniuto univerzalac, a tada je frizider sa usisivacem.

Lepo napisah da mi treba i miter i shooting board. Shoting board radi samo jedan jedini posao, i za to je odlican. No za bilo sta drugo, je maltene neupotrebljiv, ma sta Veritas probao da pokaze.

Sa druge strane, Miter plane moze za nuzdu da posluzi na shooting boardu, ali briljira kada se koristi sa Miter jack stegom. To isto moze i sa shooting boardom, ali samo na manjim komadima. E sad, Miter plane je znatno kraci od LA jacka, nesto je cvrsci, sto nije mala stvar za precizne poslove, posto su sva ta LA renda sa uglom seciva od 12 stepeni prilicno mekana, a konfiguracija drski dozvoljava da ga drzis sigurnije i sa vecim pritiskom u polozajima u kome taban nije horizontalan ili vertikalan. Da ne pominjem da je vec izbusen za drsku, sto kod LA jacka nije slucaj.


E sad LA Jack. Znas i sam, ja mu nekako nikako ne nalazim mesto. Ubija ga to sto svaki posao radi losije od specijalizovanog rendeta za taj posao. Ako ga gledamo samo kao to sto jeste, kao Jack, svaki klasicni No 5 je bolji od njega. BU secivo mora da ima daleko veci radijus da bi radilo isto kao i BD. Pored toga nosi sve probleme trosenja zadnje strane na BU rendicima. Na shooting boardu, uz male dodatke BU Jointer je bolje resenje ako se stede pare. Da ne pricamo o shoting board rendetu. Kao jointer je losiji od bilo kog namenskog jer mu fali duzina. Kao smother je predugacak, bez potrebe, a em opet pati od BU problema, em nema chip breaker. E sad, ono sto radi gotovo savrseno su mesarski blokovi, za koje je i napravljen. No, koliko si mesarskih blokova sredio u zivotu.

Ako neko danas kupuje rende, kao univerzalac Veritas Custom No5 je drasticno bolji izbor, osim za poslove koje pokrivaju Miter i shooting board.

Evolucija ide svojim tokom, i ovi BU veritasi ce opstati neko vreme, ali realno je da ce svi, osim BU jointera biti povuceni.
Nisam bas tako siguran u to da ce nestati, mozda neka od njih, ali LA Jack kao njihovo najprodavanije rende, tesko.
Miter Plane mozda jeste bolji za finije detalje, ali budi realan, ko ce da plati 350 eur za rende koje ima tako usku namenu, sem ako mu bas to treba.

LA Jack ce raditi jaaaaako dobro taj posao. Istina, LA Jack nije bas teska artiljerija, ali za tesarske poslove imas Scrub ili neki polovan Stanley. Trosenje zadnje strane seciva je u domenu teorije, jedino ako ne guslas sa njim svaki dan po ceo dan. Za normalnu upotrebu, ako i prebrusis secivo jednom u par godina, ne vidim sta je problem. Mesa ima dovoljno da ga arcis godinama, pogotovo za vikendasko majstorisanje :)
BU Jointer meni nije bolje resenje. Imam LA Jack i BU Jointer i LA Jack je drasticno laksi i radi odmah. Ne znam kako si smislio da LA Jointeru "obrijes" onu glupavu ispupcenu stranicu ? Kao jointer moze da zavrsi posao za manje komade. Ako kazu da rende moze da ravna 3,5 x svoju duzinu, znaci oko 1,2 m komadi. Po meni, pristojno sem ako ne pravis krevete i ormare. Kao smoother moze da posluzi poprilicno dobro, ne savrseno, ali solidno, pogotovo kad mu pritegnes usta na mekom drvetu. Naravno, smoother je po meni veooooma pozeljan dodatak kompletu rendica.

Veritas custom i LA Jack su skoro iste duzine, 14" vs 15" te su u tom pogledu skoro isti. Ne mislim da je Veritas custom bolje, ali ni gore univerzalno resenje. Jednostavno, da bi dobio efekat Uber Smoother-a, moras biti vest sa podesavanjem chipbreaker-a i custom No5 je definitvno mnogo bolji, ali ne i idealan zbog duzine. Opet, za end grain i shooting board, LA Jack je bolji.
S obzirom da imam Stanley No3, No4 Hock secivo, No5 (u fazi sredjivanja), Ulmia drveno Jack, LA Jack i LA Jointer, neke stvari bih sada uradio drugacije. Kao Jack rende, najcesce se uhvatim za Ulmia drveno rende jer je najlakse pa mogu da guslam ceo dan - LA Jack posle pola sata moram na 2 piva i masazu ruke :). Kad je problem sa tear out-om ili cepkanjem vlakana, dohvatim LA Jack i on to uglavnom sredi. Takodje, pre finisiranja sa No3, obavezno provucem i LA Jack kako bi sto manje posla imao sa No3.
Stanley No3 mi je omiljeno kao smoother- jednostavno, malo je i toliko lepo klizi po povrsini drveta da je milina raditi sa njime.

Elem, univerzalno premium rende je realno, univerzalna glupost. Ako se bavis profi ili ti fali neka daska u glavi ko meni i BR-u :) , onda kupujes specijalizovana renda najbolja u klasi, ne univerzalna. Ja No5 custom ne bih kupio nikada (350 eur) tj. ko zna , mozda ako budem popunjavao kolekciju :) . Pre bih uzeo No4 custom iskljucivo kao smoother ili obican Veritas No4 (250 eur) + polovan Stanley No5 kao Jack sa Hock ili nekim custom secivom (100-120 eur) za iste pare. Te varijante da cu ja da rasturam podeseno rende kako bih mu promenio frog na 40 stepeni da mi radi end grain su po meni bezveze tj. tezak kompromis. Ja sam La Jack kupio za 250 eur kao rende za shooting board, mini jointer, rende posle drvenog Ulmia Jack-a koje sve lepo pripremi za smoother. Imam i nazubljeno secivo koje je extra kad te zezaju cvorici i upredena vlakna. Ne mogu da kazem da je to los izbor, a ni sjajan, jednostavo ima prednosti i mane, ali ga se nikako ne bih odrekao.

Za normalan rad:

Stanley No3 ili No4 kao smoother. Jos bolje ako se stavi custom chip breaker, a jos bolje i chip breaker i secivo tipa Hock, Veritas, IBC ... Rende 20-40 eur + 25 eur chipbreaker + 35 eur za secivo tipa high carbon (jos 10-20 eur za PVM11 Veritas). Za 80-100 eur imas sasvim korektno rende (mora malo da se sredjuje, nije neki problem).

Jack No5 ili No6 ako se nece kupovati jointer pa moze malo da se ustedi.

Jointer: za ovo nema leka, ili neki drveni pa da se zezas (ne preporucujem) ili nesto posteno tipa Veritas - 250-300 eur

Summa summarum - 200 eur minimum bez jointer-a ili 500 eur sa postenim jointerom.

Premium varijanta (koju bih sada rado isprobao):

Veritas No4 custom (Smoother) -350 eur
Veritas No7 custom (Jointer) - 400 eur
Veritas Smoothing No4 klasican - 260 eur
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:
nlazovic wrote:Ima tu negde na forumu i slika Festool manekena iz mladjih dana, al nikako da je nadjem :)
Na koga li mislis :oskyldig:
Neki bradonja :skool:
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Bole, molim te da potvrdis ovu moju izjavu.

NAJBOLJA RENDA NA SVETU SU ONA KOJA TI PRIJATELJ OSTAVI KAD ODE NA SLUZBENI PUT !!! :hurra::hurra::hurra::pljesk::smejanje::smejanje::smejanje::prsgore::prsgore::tummenupp::tummenupp::tummenupp::tummenupp:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Bole, molim te da potvrdis ovu moju izjavu.

NAJBOLJA RENDA NA SVETU SU ONA KOJA TI PRIJATELJ OSTAVI KAD ODE NA SLUZBENI PUT !!! :hurra::hurra::hurra::pljesk::smejanje::smejanje::smejanje::prsgore::prsgore::tummenupp::tummenupp::tummenupp::tummenupp:
Tacno, to su ona koja se sanjaju, a nikada ne mozes do njih :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Taj je i zenu mogao da vam ostavi, kakvi ste zaludjenici, pogledali je ne bi 😆
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pored onih rendi? Ne vjerujem :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Nisam bas tako siguran u to da ce nestati, mozda neka od njih, ali LA Jack kao njihovo najprodavanije rende, tesko.
Miter Plane mozda jeste bolji za finije detalje, ali budi realan, ko ce da plati 350 eur za rende koje ima tako usku namenu, sem ako mu bas to treba.

LA Jack ce raditi jaaaaako dobro taj posao. Istina, LA Jack nije bas teska artiljerija, ali za tesarske poslove imas Scrub ili neki polovan Stanley. Trosenje zadnje strane seciva je u domenu teorije, jedino ako ne guslas sa njim svaki dan po ceo dan. Za normalnu upotrebu, ako i prebrusis secivo jednom u par godina, ne vidim sta je problem. Mesa ima dovoljno da ga arcis godinama, pogotovo za vikendasko majstorisanje :)
Danas jedno najprodavanije, sutra drugo. Nisam ni mislio da ce miter da preuzme bilo sta, on je debelo specijalizovan, nego da ce da customi preuzmu pricu. Pored njih, ne postoji ni jedan normalan razlog za postojanje BU modela.

Trosenje zadje strane seciva uopste nije u domenu teorije, ono je vrlo ozbiljan problem na Veritasovim BU rendima. Javlja se jako brzo, i dovodi do toga da ne mozes da pocnes rez, posto ugao sa donje strane poraste toliko da secivo leti po drvetu, i ne moze vise da sece. I lepo se vidi, pod iole vecim povecanjem. Da ga skines moras debelo da adis na bevelu sa suportne strane, a mirobevel ili lenjir metode ne pomazu, posto dodatno spuste ugao sa donje strane, koji je ionako kritican. To se ne desava kod BD rendica, posto se taj deo skida normalno, kod svakog ostrenja, bez obzira koliko je secivo pod niskim uglom.

nlazovic wrote:BU Jointer meni nije bolje resenje. Imam LA Jack i BU Jointer i LA Jack je drasticno laksi i radi odmah. Ne znam kako si smislio da LA Jointeru "obrijes" onu glupavu ispupcenu stranicu ? Kao jointer moze da zavrsi posao za manje komade. Ako kazu da rende moze da ravna 3,5 x svoju duzinu, znaci oko 1,2 m komadi. Po meni, pristojno sem ako ne pravis krevete i ormare. Kao smoother moze da posluzi poprilicno dobro, ne savrseno, ali solidno, pogotovo kad mu pritegnes usta na mekom drvetu. Naravno, smoother je po meni veooooma pozeljan dodatak kompletu rendica.
Na ispupcenu stranu dodas plocu od HDPE-a, koja se drzi na srafovima za postavljanje vodjic za prav ugao, i imas cetvrtastu povrsinu koju vodis po sinama na shooting boardu. Kada je tako vodis, razlike izmedju LA jacka i BU jointera su tolike, da ne mozes da verujes. Pri tome je BU jointer tezi, sto je ogroman plus za shooting board.

Sto se tice koriscenja jacka kao jointera, to moze svako rende od duzine 35 cm pa navise, ne mora da bude BU. Dovoljno je da taban bude ravan, a da znas sta radis. Opet, kada pocnes, mnogo je lakse dobiti ravnu ivicu na malim komadima sa dugackim rendetom nego sa kratkim.

O Smotheru se slazemo, samo on mora da bude kratak, pa tu ne upada ni jedan od pobrojanih.

nlazovic wrote:Veritas custom i LA Jack su skoro iste duzine, 14" vs 15" te su u tom pogledu skoro isti. Ne mislim da je Veritas custom bolje, ali ni gore univerzalno resenje. Jednostavno, da bi dobio efekat Uber Smoother-a, moras biti vest sa podesavanjem chipbreaker-a i custom No5 je definitvno mnogo bolji, ali ne i idealan zbog duzine. Opet, za end grain i shooting board, LA Jack je bolji.
Gresis i to mnogo. Custom ima jednu kljucnu prednost, koja se zove chip breaker. Druga je sto je BD rende. I tu sva pica staje. Sve ostalo sto moze da uradi LA Jack moze i custom 5, ali ono sto moze custom, LA na zalost ne moze. A to je da bude dobar smoother, da drzi upotrebljivu ostrinu nekoliko puta duze, i da ne nabrajam dalje. Jednostavno, napredak otisao dalje, i nema nikakvog razloga maltretirati se sa starim resenjem. Kao i u svemu ostalom.
nlazovic wrote:S obzirom da imam Stanley No3, No4 Hock secivo, No5 (u fazi sredjivanja), Ulmia drveno Jack, LA Jack i LA Jointer, neke stvari bih sada uradio drugacije. Kao Jack rende, najcesce se uhvatim za Ulmia drveno rende jer je najlakse pa mogu da guslam ceo dan - LA Jack posle pola sata moram na 2 piva i masazu ruke :). Kad je problem sa tear out-om ili cepkanjem vlakana, dohvatim LA Jack i on to uglavnom sredi. Takodje, pre finisiranja sa No3, obavezno provucem i LA Jack kako bi sto manje posla imao sa No3.
Stanley No3 mi je omiljeno kao smoother- jednostavno, malo je i toliko lepo klizi po povrsini drveta da je milina raditi sa njime.
Jedini problem sa No3 je sto se custom ne pravi u toj velicini. I tu se slazemo. No sve sto vazi za jack vazi i za jointer, ali on ni u kom slucaju nije resenje za tear out. Stavis chipbreaker i na 5 puta jeftinije rende, i ono ce imati manje tear outa.
nlazovic wrote:Elem, univerzalno premium rende je realno, univerzalna glupost. Ako se bavis profi ili ti fali neka daska u glavi ko meni i BR-u :) , onda kupujes specijalizovana renda najbolja u klasi, ne univerzalna. Ja No5 custom ne bih kupio nikada (350 eur) tj. ko zna , mozda ako budem popunjavao kolekciju :) . Pre bih uzeo No4 custom iskljucivo kao smoother ili obican Veritas No4 (250 eur) + polovan Stanley No5 kao Jack sa Hock ili nekim custom secivom (100-120 eur) za iste pare. Te varijante da cu ja da rasturam podeseno rende kako bih mu promenio frog na 40 stepeni da mi radi end grain su po meni bezveze tj. tezak kompromis. Ja sam La Jack kupio za 250 eur kao rende za shooting board, mini jointer, rende posle drvenog Ulmia Jack-a koje sve lepo pripremi za smoother. Imam i nazubljeno secivo koje je extra kad te zezaju cvorici i upredena vlakna. Ne mogu da kazem da je to los izbor, a ni sjajan, jednostavo ima prednosti i mane, ali ga se nikako ne bih odrekao.
Jel to isto onako kako ona prica od pre nekoliko godina da nikada ne bi kupio rende koje kosta 300 eura, a onda moras jos i da sredjujes po njemu ;)

Custom nije univerzalno rende. Ono je rende koje moze da se konfigurise za razlicite namene, sto ne znaci da j univerzalno. Kada ga prekonfigurises za ono sto ti treba, ono radi vrlo specijalizovano. Onaj ko ima para kupice onoliko komada koliko mu razlicitih uloga treba, i imati toliko specijalizovanih renda. Za one druge, sa jeftinijim ulaznicama, jedan je dovoljan, sa otprilike 15-20 minuta rada kada treba nesto sustinski da se promeni. A uopste nije problem srediti to rende za svaku konfiguraciju, osim ako te mrzi, ili nisi dovoljno vezbao. Ionako to radis svakih sat dva, kada skidas secivo za ostrenje. To je vec 40% posla od kompletnog prekonfigurisanja.

Jedina mana customa je sto nema No3. Inace je finis koji ostavlja custom, na vrstama drveta koje mi ovde srecemo bolji od onoga sto moze da se postigne sa bilo cim drugim. Jednostavno, kombinacija niskog ugla i chip breakera je kljucna, a to osim kod japanaca nemas ni kod koga na trzistu, ispod nekih 2000 eura.


O tome sta uzeti smo pricali milion puta. Ko ima para, veritas custom 4+7 je sasvim dovoljan. Umesto 7, i LN 8 je odlican. Sve ostalo je toliko puta receno, da to i vrapci znaju.

Sa druge strane, kombinacija scrub+5+6+BU jointer ili No8 +No3 nastelovan kako treba je nepobediva. A sve to moze da se uradi i samo sa proizvodima iz Hotley kuhinje, ako neko ima stan od 200 kvadrata u knz mihajlovoj koji bi da prebaci u alate.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:
nlazovic wrote:Bole, molim te da potvrdis ovu moju izjavu.

NAJBOLJA RENDA NA SVETU SU ONA KOJA TI PRIJATELJ OSTAVI KAD ODE NA SLUZBENI PUT !!! :hurra::hurra::hurra::pljesk::smejanje::smejanje::smejanje::prsgore::prsgore::tummenupp::tummenupp::tummenupp::tummenupp:
Tacno, to su ona koja se sanjaju, a nikada ne mozes do njih :D
Ne znam sta si pomislio, ja hteo moja da dam Boletu da se igra kad budem isao preko :)

Taman ce da mu dobro dodje kao fizikalna terapija :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

festool??? molim bez off-topica, ovo je tema o rucnom alatu :)

Iskreno, meni ovaj miter nije bas najjasniji. sustinski, on je LA blok rende na steroidima. jedino vidim njegovu svrhu kod mitera na bas debeloj dasci. A to ne vidim sto ne bi moglo da uradi bilo koje LA rende?

ne znam kad ces preko, al narednih mesec i po dva, mogu samo da ih gledam :)
nemoj zenu da ostavljas, ni sa ovom mojom ne znam sta cu :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:festool??? molim bez off-topica, ovo je tema o rucnom alatu :)

Iskreno, meni ovaj miter nije bas najjasniji. sustinski, on je LA blok rende na steroidima. jedino vidim njegovu svrhu kod mitera na bas debeloj dasci. A to ne vidim sto ne bi moglo da uradi bilo koje LA rende?

ne znam kad ces preko, al narednih mesec i po dva, mogu samo da ih gledam :)
nemoj zenu da ostavljas, ni sa ovom mojom ne znam sta cu :)
Axaxaxaxa, dobro si me nasmejao :D:D:D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:festool??? molim bez off-topica, ovo je tema o rucnom alatu :)

Iskreno, meni ovaj miter nije bas najjasniji. sustinski, on je LA blok rende na steroidima. jedino vidim njegovu svrhu kod mitera na bas debeloj dasci. A to ne vidim sto ne bi moglo da uradi bilo koje LA rende?

ne znam kad ces preko, al narednih mesec i po dva, mogu samo da ih gledam :)
nemoj zenu da ostavljas, ni sa ovom mojom ne znam sta cu :)
Ne obazii se, sve je to zavist onih koji nemaju festool. Mada, ako je tema ovde o ruznom alatu, da pocnemo jos jednu temu o Festool manekenima :D

Sto se tice mitera i meni je se tako cinilo, dok nisam probao. U dva specijalizovana posla, na miter jack stegi (napravljenoj kako treba) i na shooting boardu je mnogo, mnogo udobniji od LA jacka. Za smoothing, mrtva trka, meni s svidja kako se drzi miter kada ti ne treba puno snage, ali je jack udobiji za duzi rad. Kada treba da se balansira na kraju daske, miter je opet udobniji.

E sad, da tada nisam probao i shooting rende, ne bih imao onu dilemu sa kojom sam sam krenuo prosle godine. Ovako znam da mi oba trebaju, jedino sto me zadrzava je to sto jos uvek nemam gde da napravim radionicu u kojoj su oba smislna, pa sam koncentrisan na zavrsavanju svega sto ide u kutiju, pravljenju jos jedne minimalisticke japanske za meko drvo i slicnim stvarima.

Da bi oba imala smisla, moraju da se koriste i shooting board, i miter jack, a i da se planira da se alat ne nosa okolo. Ta dva rendeta su 7 kg, a i sabloni, bez kojih ne rade su barem jos 3 kila.

Da ne pominjem da bi ja i jack rabbet.
Post Reply