Blok rende

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Blok rende

Post by momirz »

Imao sam Verias low angle blok no nikada ga nisam koristio za pravu namenu vec sam probao da ga koristim kao mali smoother.

Ovih dana bi mi bas znacilo jedno. Isecem dasku i samo da sredim mesto gde je secena (endgrain) poravnjam ajde tako da kzem.

Ima li neko preporuku. LN ne bi uzimao jer mi se ne dopadaju njihove ostrice. Znaci treba mi jedna mala blok blanja za sredjivanje krajeva ne debljih nego 2-2.5cm

Ima li ko preporuku?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Veritas obican LA block sa PM-V11 secivom.

DX60 izgleda odlicno, no mni je problem sto je ceo oblik kao potroseni sapun, i nema preteranih ivica za koje bi ga drzao. Barem mi je to utisak na pvi kontakt. No to ne znaci da ga ne bih uzeo.

ECE blok rende nije za end grain, ugao seciva je previsok, pa da ne ulazimo u pricu o njemu. Skoro sam ga uzeo, i jako mi je zanimljivo.

Jedno neortodoksno resenje moze da ti bude Hira Kanna, ili malo japnasko rende. Pocinju sa cenom od 22 eura, ozbiljniji modeli su sezdesetak, pa navise. Ugao seciva im je standarno ispod 40 stepeni, i i sva su bevel down, sve sa chipbreakerom, samo sto se sve radi drugacije, posto nema klina, nego je samo secivo klin. A sve moze da se naruci tako da odgovara tvom stilu rada.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Za nedelju dana stize Veritas DX60 pa cu vam preneti utiske :)
User avatar
PorterCable
Šegrt
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2012 21:57
Location: Makedonija

Post by PorterCable »

Zemi ovo i nema da zgresis, nivou kvaliteta je skoro kao LN. http://www.rutlands.co.uk/sp+woodworkin ... 35#reviews
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Daleko je to od skoro od LN. O tome mgu da pricaju oni koji nemaju parametre za poredjenje, tj nisu drzali oba u ruci. Momir ima iskustva sa QS-om, tako da mu o njima ne treba pricati. Po meni, zbog boljeg celika, i jos po koje sitnice, Veritas je bolji od LN.

Inace meni se i dalje ne svidja DX60. Nije da ga ne bi uzeo, ali prednost dajem klasicnom low angle rendetu, pogotovo veritasu, sa PM-V11, ostrenim sa 5 stepeni back bevela, i osnovnim uglom od 20. Bed angle je na LA 32 stepena, pevanje za endgrain, pogotovo sto tu nemas previse problema sa clearance uglom.

Zadnji vikend se igram jednim zanimljivim blok rendetom, ali nije za ono sto tebi treba Momire. ECE blok, jako lepa alatka koja spaja istocne i zapadne konstrukcije, moze da se lepo koristi i kao pull i kao push, ali ima samo jednu manu, ili prednost, kako kome. Secivo je bevel down, pod 50 stepeni i nema chipbreaker, pa lepo radi kao smoother na laganim i srednje problematicnim vrstama drveta, ali nije za kraj daske.
User avatar
PorterCable
Šegrt
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2012 21:57
Location: Makedonija

Post by PorterCable »

Evo jedno mishlenje od covek koji ima dve i moze da usporedi:

http://www.ukworkshop.co.uk/forums/post ... ml#p669709

"I have the Veritas low angle and its a very fine block but to be honest I prefer my Quangsheng low angle block - holds an exceptional edge and is much more balanced in the hand - also more balance in the pocket - half the price of a LN!"
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja sam probao oba, i apsolutno se ne slazem sa gore napisanim. Pod uslovim da je Veritas PM-V11 A sto se balansa tice, to je individualna stvar.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Probao sve sem dictum plus japanska kojih trenutno nema, LN, Ver, QS.

Ostace LN 102 I 60 1/2. Najpovoljnije mi je u odnosu na ono sto dobijam (LN imam stvarno bezobrazno dobre cene pogotovo ako uzmem vise stvari). Malo cu da cekam i dotle koristim QS 102.

Hvala na savetima i izvinite na kasnom odgovoru.
Last edited by momirz on 11 Jul 2017 14:33, edited 1 time in total.
Post Reply