cekic?

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A joj, Bojane... Ako oko nečeg ne moraš komplikovati u radioni to je čekić. Možeš uzeti bilo koji i služiće. Ako ga već nemaš, otiđi u prodavnicu alata i uzmi bilo koji koji ti fino leži u ruci.

S vremenom, u zavisnosti od vrste poslova kojima se planiraš baviti, trebaće ti nekoliko komada. Recimo, tesarski - sa okruglom glavom i dijelom za vađenje eksera sa druge strane; gumeni - za upasavanje spojeva i generalno bilo šta drugo gdje bi metalni dio oštetio radnu površinu; drveni - mada ćeš taj sam sebi napraviti (zašto bi davao 10-15 eura za nešto što možeš napraviti od otpada koji ti leži po radioni); manji standardni čekić - za sitnije i preciznije posliće; malj - za izbijanje zidova i raspravu sa komšijama...
Ali to ti je tema za poslije...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo jedan? A sta bi ti da radis sa njim?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Sad nesto razmisljam.... PA nemam nijedan cekic. Imam jedan Gumeni I jedan osrednji bat. A ponekad zatreba i obican metalni, odo sutra da kupim. PA ja I tiplove u zid zabijam srafilicom. Fala vam sto me tema podseti da kupim par komada
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovako generalno, trebaju ti bar dva.
Za pocetak jedan bravarski reda 250-300 grama, i jedan gumeni (po mogucstvu dead-blow, to jest punjen sacmom).
Sledeci mali bravarski od 100 grama, i macola od kilogram.

Time si otprilike kompletirao pricu, to jest od ukucavanja sitnih eksercica, preko generalnih poslova, pa do sastavljanja drvenih elemenata i laganog stemovanja (koje ti kad tad zapadne).

Specijalizovane nabavljas u zavisnosti od potrebe, recimo staklarski, tesarski...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Lakše malo momci, nije još ni rekao čime misli da se bavi.

Mbole - koji je bravarski?
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

sasasasa wrote:Lakše malo momci, nije još ni rekao čime misli da se bavi.

Mbole - koji je bravarski?
Onaj koji svi zovemo samo čekić, tj onaj obični čekić :D
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj oblik je bravarski. Sto kaze IvanR "obicni" cekic.
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... em=0568573

Cime god se bavio, a da je vezano sa stolarijom, ova prva dva mu trebaju.
Sa druga dva popunio je jos gomilu toga, to jest finije i grublje poslove.
Nadalje su vec specificni gde je vec bitno sta namerava da radi.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ah taj...

Ja sam dosta dugo radio sa jednim običnim, i sada tako radim kada montiram nešto pa ne ponesem sav alat. Taman sam se naučio i snaći kada nemam sve što inače koristim. Običan mi može zamijeniti sva četiri koja imam. Zato i jesam u ubijeđenju da ne treba komplikovati oko čekića. Postoji dosta drugog alata oko kojega se isplati zamisliti i pažljivo izabrati...

Kad smo kod toga, sjetih se da opet nisam napravio drvene čekiće.... Moram ih staviti na listu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji puno nacina da se izbusi rupa.
Ali ipak je najlakse odgovarajucom burgijom, i dobijes najbolji rezultat :)

Tako je i sa cekicem, ili bilo kojim drugim alatom.
Mozes da se snalazis, al zasto to sebi raditi, kad postoji pravi alat za tu namenu, i ne kosta ko bubreg?

Covek tek kupuje, zasto da pogadja i uci se na sopstvenim greskama. Pa makar to bila i prosta stvar tipa cekica.

Na kraju, razmisljanje koji cekci kao krajnje prostu alatku koristiti, vodi sistemu rada koji je sistematican, kvalitetniji, laksi... posto se ne koristi ravan srafciger da se zavije krstasti sraf, ne koristi se PH umesto PZ, ne koristi se PH2 tamo gde treba PH3, burgija za metal kada se busi drvo, brusilica umesto cirkulara...
Strasno volimo da se "snalazimo", i kada za tim nema nikakve potrebe. Zavijacemo sraf pogresnim srafcigerom 3 minuta umesto 1, ostetiti mu glavu, nervirati se... posto nas mrzi da potrosimo 2 sekunde i uzmemo odgovarajuci.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Razumijem ja tebe, ali ovako je zanimljivije :D

Nije do radione taj dio sa snalaženjem. Znaš kako je na montaži, uvijek nešto fali. I onda se ili snađi ili vraćaj u radionu po alat - što po običaju znači snađi :)
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Hvala , upravo sam uzeo jedan od 250 gr idemo...
mbole wrote:Ovako generalno, trebaju ti bar dva.
Za pocetak jedan bravarski reda 250-300 grama, i jedan gumeni (po mogucstvu dead-blow, to jest punjen sacmom).
Sledeci mali bravarski od 100 grama, i macola od kilogram.

Time si otprilike kompletirao pricu, to jest od ukucavanja sitnih eksercica, preko generalnih poslova, pa do sastavljanja drvenih elemenata i laganog stemovanja (koje ti kad tad zapadne).

Specijalizovane nabavljas u zavisnosti od potrebe, recimo staklarski, tesarski...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znam kako je. Nikad ne vucem ispod 2 velike kutije rucnog alata, plus elektricni koji znam da mi treba i onaj koji samo teoretski moze da mi zatreba :)
O sitnim alaticima, koje pola njih nema predstavu cemu sluze, da ne pricam.
I uvek pitanje: koj ce ti to djavo, idemo samo da prikacimo par kanalica, razvucemo dva kabla...?

Ne vucem na ledjima, nosim do kola i od kola, sto je u proseku 20 metara.
A i ono sto mi retko treba moze da ostane u kolima za toliko (jeste, karavan, sa sve zavesom u gepeku, auto sam kupovao prema potrebama a ne "da vidi selo" :))
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja uvijek zaboravim nešto. Za zadnju kuhinju koju sam montirao sam ponio pun gepek stvari, iznosio na 4-ti sprat , taman završio kad žena reče, a mogao si mi i ulazna vrata poriktati...
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

sasa dali ima neki komentar da ne odgovoris i sto znas i sto ne znas???????????????????????? : :prsdole: : :smejanje:
smirglaj nikad dosta
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Radernko - ajde objasni, molim te
Post Reply