RUCNO RENDE

Rad sa ručnim alatima
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

RUCNO RENDE

Post by Marko Enter »

El je pravio neko rucno rende, i kada bi pravio gde ima da se kupe dobri nozevi kod nas ??
evo jednog primera kako se pravi
http://www.youtube.com/watch?v=YLNRkyCTlT4

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Marko Enter wrote:El je pravio neko rucno rende, i kada bi pravio gde ima da se kupe dobri nozevi kod nas ??
evo jednog primera kako se pravi
http://www.youtube.com/watch?v=YLNRkyCTlT4

pozdrav Marko
Marko, oduševljen sam ovim videom.
Nažalost nemam toliko iskustva da bih mogao dati informaciju o noževima ali verujem da će se neko oglasiti.
Ako se neko uključi u ovu temu, želeo bih takođe informaciju od kakve vrste drveta izraditi delove za rende.
Naročito me interesuje donja daščica ?
Svojevremeno sam na kupovnom rendeu (videvši od jednog profi stolara) zalepio ultrapast i to mi se dobro pokazalo u radu. Da li se to i danas može tako uraditi ?
Za moj hobi trebam tzv. blok-blanju i na jednom od postova mi je dat dobar savet da je izradim od parčeta parketa.
Takođe nemam iskustva ni sa uglovima oštrica, odnosno za šta je koji ugao potreban kod oštrice.
Obzirom da sam poprilično zastao sa izradom gitare a prebacio se na radove oko kupatila (koji traju i traju i traju) veoma će mi biti važan podatak o blanjama. Pošto koristim metodu izrade gitare sa jednog foruma videh na priloženim slikama nekoliko noževa ali sa različitim uglovima i nemam pojma zašta je koji ??

Image Image
Last edited by yetta on 26 Sep 2008 13:33, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naročito me interesuje donja daščica ?
Pravi se od belog graba. Nije ga lako naci, pogotovu u vecoj dimenziji. Kada je suv jako je tezak za obradu, ali je zato tvrd ko koska.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Meni je ostalo od dede koji je inace bio obucar i pravio drvene kalupe za obucu dva rendeta usko i normalno mislim kao ta dva uska , a njemu od oca trebalo bi da imaju po preko stotinak godina stoje mi kao ukras u radionici gornja drvena garnitura ili telo je tu i tamo sa rupicama zizak ili nesto slicno ali donja kao da ste je sada postavili i ako je stara toliko nije promenila boju pa sam se pitao od cega je sazdana

a sada znam ......
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Купио сам металну хоблу (кинеску "RICO") и одушевио се. Мислим да је коштала 1800 динара. Био сам мало скептичан око ножа, али се испоставило да боље држи оштрину него они са старих хобли. Нема куцкања, већ се шараф окреће лево-десно и сечиво се увлачи и извлачи, а има и полугу за исправљање сечива. Лакша је за рад од дрвене јер има већу тежину и као да сама иде. Веома сам задовољан куповином, штета што није био још који модел!
User avatar
DrNikola
Majstor stolar
Posts: 455
Joined: 12 Mar 2008 22:41
Location: Beograd
Contact:

Post by DrNikola »

Mladen wrote:Купио сам металну хоблу (кинеску "RICO") и одушевио се. Мислим да је коштала 1800 динара. Био сам мало скептичан око ножа, али се испоставило да боље држи оштрину него они са старих хобли. Нема куцкања, већ се шараф окреће лево-десно и сечиво се увлачи и извлачи, а има и полугу за исправљање сечива. Лакша је за рад од дрвене јер има већу тежину и као да сама иде. Веома сам задовољан куповином, штета што није био још који модел!
Gde si je kupio da odem i ja da je kupim. I da li mozda znas gde ima da se kupi simshoblic?
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

I drveno rende kad ima dobar noz i ostar kao britva ide glatko

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Pogledajte sta radi drveno rende :)
http://de.youtube.com/watch?v=28zgQS1eXfg

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Те јапанске хобле су чудо (толико и коштају). Нисам ја рекао да дрвене хобле не ваљају, далеко од тога, само ми је та метална мало удобнија за рад. Купио сам је у једној продавници у Руми, али они сигурно наручују робу из Београда.
Копија је "Stanley" бр. 5 ( http://www.oldtools.com/FW10645.jpg ), само што на поклопцу пише "RICO". Наравно, као код све јефтине кинеске робе, потребно је погледати неколико комада да би се нашла нека која се не клима и која има равну доњу страну. Провери и да ли раде точкић и полуга.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Danas sam pazario rende, ustvari rendence, takoreci blanjicu :)
100 Din na buvljaku. Covek nije znao ni cemu sluzi.

Image

Image

Samo sam mu malkice ispolirao ostricu, i radi i to lepo.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Занимљиво!
А јел баш има нож или је циклинг? Виђао сам такве држаче за циклинг (само веће). У сваком случају добра куповина!
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Mladen wrote:... Купио сам је у једнојпродавници у Руми, али они сигурно наручују робу из Београда.
Копија је "Stanley" бр. 5 ( http://www.oldtools.com/FW10645.jpg ), само што на поклопцу пише "RICO". Наравно, као код све јефтине кинеске робе, потребно је погледати неколико комада да би се нашла нека која се не клима и која има равну доњу страну. Провери и да ли раде точкић и полуга.
Letos sam kupio istu hoblu kao na slici u OTC (buvljak N.Bgd. tezga 198 II red ili 251 III red obostrano je tezga orijentisana, 063/235-804) za 700 din. Prefektno radi nakon oštrenja noža po postupku sa našeg sajta. Sve na njoj funkcioniše. Istu takvu su mi nudili na nekoj drugo tezgi ali za 1200 din. Å etao sam, gledao i naišao na ovu tezgu.
Image
mbole wrote:Danas sam pazario rende, ustvari rendence, takoreci blanjicu
100 Din na buvljaku. Covek nije znao ni cemu sluzi.
Da li ima toga još i gde ?? Upravo mi to treba za moje radove. Ako ima, nadam se da mu nisi objasnio (posle kupovine) koliko je to dobra alatka pa će sad me košta preko 500 din. ?!
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima bas noz (ustvari nozic sirok jedno 2cm), nije ciklin.
Nije kupljen na tezgi, vec kod onih ispred (odnosno na pravom buvljaku, posto je ono unutra OTC a ne buvljak), ovo mu je bio jedini primerak.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Juce mi stize na poklon jos jedan "rendić". Odusevio sam se. Sladak je ko puslica.
Image Image
Iako na prvi pogled deluje kao igracka, nije vec je u pitanju pravi alat (http://www.leevalley.com/US/wood/page.a ... at=1,41182). Ova ivica na drugoj slici je njime oborena (bukva poprecno na godove). Ne vidi se lepo sa slike (dete mi zeznulo fotoaparat, pa brljavi), ali povrsina je veoma glatka, iako malisa ustvari nije namenjen za poprecni rez, to jest ima normalan a ne mali ugao noza.
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Neko je pitao gore, ali nije dobio odgovor, pa da pitam i ja.Pod kojim uglom se ostri noz za rende?
Post Reply