Pilana ili neki drugi

Rad sa ručnim alatima
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Pilana ili neki drugi

Post by sasasasa »

Jutros na buvljaku nadjem ručnu žagu (testeru, pilu) marke Pilana.
Stara ko grcka, pordjala, ne lici ni na sta ali ima zube koji se mogu ostriti. Nisam je kupio iz dva razloga:

- ima plasticnu drsku bez rogova (ne znam kako bih objasnio sta su rogovi, ovde se to samo tako zove)
- nisam siguran da li je pilana neka marka...

Ima li iko od vas kakvih iskustava sa tim zagama? Valjaju li icemu? Koja bi bila dobra marka za traziti po buvljaku, kad smo vec kod toga?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pilana je ceska firma. Danas prave solidne listove za cirkulare, da kazemo neki srednji rang.
Nisam nikada sreo neki njihov rucni alat, pa je malo bezveze pricati, ali generalno Cesi su oduvek imali dobru metalsku industriju

To sto je drska plasticna i bez rogova... nije preterano bitno za rad. Ako je ugao rucke dobar i iole lezi u ruci nista joj ne fali. U krajnjoj liniji, uvek mozes da napravis novu.

E sad... rdja je vec slozeniji problem. Pitanje je dal je povrsinska ili je krenula dublje. Ako je povrsinska, to se lako sredi. Ako je krenula dublje, bolje zaobici.
Opet zavisi koliko si spreman da se zezas sa sredjivanjem, i kolika je testera. Ako je nesot poveliko tada je rdja manji problem, ako je mala i tanjeg lista, veci.
Jednostavno velike testere imaju najcesce krupne zube i krupan rez (dosta razmetnute zube), pa su i problemi sa udubljenjima od rdje manji.

Naravno pitanje je po kojoj ceni ti je nudjena. Nekada se isplati uzeti samo da covek vezba ostrenje, da se ne bi posle ucio na nekoj vrednoj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Indukciono kaljene zube ces prepoznati po tome sto imaju tamniju liniju po zubima. Takodje, ako su zubi trapezastog oblika kao na japanskim testerama, umesto trouglastog, sve su sanse da su indukciono kaljeni.

Dakle, prvo pravilo kod kupovanja testera na buvljacima j da ne gledas nista sto ima indukciono kaljene zube. Oni ne mogu da se naostre. Ako je drska plasticna, sve su sanse da su i zubi indukciono kaljeni. Indukiono kaljenih zuba ima i na testerama sa drvenim drskama, ali se uvek vredi sagnuti i proveriti drvenu drsku, posto su vece sanse da nadjes dobru testeru. Sto je drvena drska bolje oblikovana, opet su ti vece sans da nadjes dobu testeru.

Drugo pravilo za kupovinu testere je bez duboke rdje.

U zadnji 5-6 godina, sam pronasao samo dve testere koje vrede ulaganbja truda u sredjivanje na buvljacima. Obe su Sandvikove, pre nego sto je Bahco kupio Sandvik. I obe sam nasao kod istog prodavca, donesene iz Svedske. Danas sam zavrsio sredjivaje prve, Sandvika 277.

Kada sam je kupio, za citava 4 eura, izgledala je ovako.
Image

IMas deo price oko pocetka ciscenja ovde
viewtopic.php?id=6602&p=2


Sada je potpuno restaurirana, Boje je napravio nove srafove, drska je refinisirana, tako da se sacuvaju zmajevi u sto vecem obimu, a jutros sam zavrsio ostrenje i stlovanje. Sada je konfigurisana kao testera za tvrdo drvo, sa prilicno finim rezom, ali je i brza, zahvaljujuci uglu ostrenja. Sve u svemu, rangu nove testere od preko 100 eura. No, to j prva koju sam nasao, a koja je vredela ulaganja truda.

Generalno, kod nas je izbor testera prilicno los. Ima malih ECE modela, koji su onako, neprivlacni, iz pleha, bez i jednog elementa ozbiljnijih testra. Jednom sam video i jedan jeftini Spear and Jackson, u jako losm stanju, pa je nisam uzeo. I to je otprilike to.

Sto se pocetnika tice, mislim da je bolje kupiti platnu za ramovsku testeru koja moze da se ostri, kvalitetne su reda ispod 10 eura, i napraviti ram, pa poceti tako.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ova je bila u puno boljem stanju od te na slici, cak se i marka proizvodjaca dosta dobro vidjela. Zubi su isti kao i zaga, sto znaci da se mogu ostriti. Najvise me rucka odbila, iskreno... Nema rogove kao ova tvoja (ona dva hepeka sto vire iz drske). Nekako mi bolje lezi u ruci sa njima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stolar li si, majstor li si? :)

Napravi drsku. Nije to ne znam kakva nauka. Ima nacrta po netu (kukaj ako ne mozes da nadjes)
Recimo ovako nesto:
viewtopic.php?pid=80723#p80723
ili
viewtopic.php?pid=73308#p73308
ili
viewtopic.php?pid=80554#p80554
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dosta testera sa plasticnom drskom ima i hromirana seciva, pa se onda indukciono kaljeni zubi ne vide. I o tome moras da vodis racuna.

Inace savremene testere su daleko manje rafinirane nego ova gore. Mnogo se vise isplati ulagati vreme i trud u stariju testeru koja je u losijem stanju ali napravljena kako treba, nego u novu, koja je parce pleha. Ova gore je taper ground, tj platna se suzava od zuba na gore, a linija zuba nije prava, nego zakrivljena. Prvo smanjuje sanse da se testera zaglavi u rezu, i smanjuje potrebu za razmetanjem, a drugo povecava brzinu secenja. Jos jedan od trikova moze da bude i razlicit broj zuba, ili manji napadni ugao na pocetku reza, da bi se olaksao pocetak, ali su danas takve testere jako, jako retke.

A Bole je u pravu, ne postoji razlog da ne napravis drvene drske. Kod nas je nemoguce naci odgovarajuci kaljeni lim za platnu za testeru, inace bi mogla i da se napravi cela testera.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, jer ovo testera koju si video.Po opisu drske lako bi moglo da se desi.

Image

Ili ova.

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije, izgleda dosta starije (i ove na slikama imaju rogove)
Nije mi do drske vec do zage. Ne bacaju mi se pare na kilavu zagu, takvih vec imam dovoljno. Zato sam i poceo ganjati po buvljaku, mozda naleti neka dobra, koju mogu fino naostriti i koristiti dugo vremena.
Sto opet pokrece pitanje: zasto bi neko na kvalitetan list zage stavio kilavu rucku? Ne kazem da su sve plasticne ruske loše, ali ova mi je bila bas...
A i nikad nisam cuo za Pilanu, pa reko da provjerim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi... da imas najbolju testeru na svetu, moraces da je stalno ostris. Neke ce se tupiti sporije, neke brze, naravno, al jednostavno to ide u kompletu.
Ako list nije bas totalno kilav, to jest od bas loseg celika, ako nije pokrivljen, kad je sredis kako treba, ta testera ce lepo da sece.
Ko sto rekoh, pitanje je posto je bila.
Ako nisi siguran da je bas dobra, ne isplati se davati velike novce za nju.
Ako su novci sitni, uzmes dovedes u red, i vidis kako radi. Bolje da "treniras" na jeftinoj, nego da se uhvatis dobre i skupe pa se zeznes, sto je sasvim normalno kad pocinjes.
A posto postavljas pitanja kakva postavljas, lici mi si na pocetku sa sredjivanjem rucnog alata.

Prve dve koje sam sredjivao su bile za bacanje, tj. dzabe. Tako da sta god da sam uradio sa njima, nisam imao sta da upropastim.
Treca je bila nova, al fabricki losa :)
Sledece dve su bile iz jako jeftinog kompleta jedne rucke i 5 listova.
Sledeca opet za bacanje.
itd

Svaka od njih, kad sam je uradio je radila daleko bolje nego kad mi je dosla u ruke. Ne kao vrhunska testera od 200-300 evropskih, al neuporedivo bolje nego pre toga.
I svaku sam uspeo da dovedem u red bolje nego prethodnu. Jednostavno, malo udje u ruku, malo ukapiras gde si gresio, malo tokom rada vidis da nesto nisi siguran, pa krenes da istrazujes kako bi to trebalo, na jednoj probas ovo na drugoj ono...

Jbg... ko i svaki drugi zanat, dok ne zagrizes i pocnes da treniras... sto ne znaci da se pre toga ne treba obavestiti i nauciti kako bi nesto trebalo da izgleda, kako nesto treba da se radi... Uci se na tudjim greskama, ucenje na svojim previse kosta :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa niko nije ni lud da na dobru testeru stavi kilavu drsku. Generalno, vrlo je malo novih testera koje su dobre, u rangu do 50 eura znam samo za dva poizvodjaca, i to oba iz Engleske, pa ih kod nas prakticno nema. Dobre testere kostaju nekoliko puta vise od toga. Prve ozbiljne testere bz ledja, koje imaju sve sto treba su reda 100 eura, a ozbiljnija imena kosaju i 3-4 puta vise.

Najnizi ulaz su Bahcovi File modeli, koji imaju plasticne drske. Oni su reda 25-30 eura. Prave se samo u crosscut verziji, i sa p[rilicno malim brojem zuba.

Sledeci korak je Spear and Jackson, drske su im drvea, ali ruzne, no n kostaju previse, a sami zubi se daju sediti, posto su masinski ostreni. S&J ima neki tupavi nacin oznacavanja testera prema nameni, pa cik uspi da pogodis sta hoces, ako ti treba fini rip, ili obrnuto. Ono sto je mana j da su sve samo komad kaljenog pleha sa zubima.

Prvi starinski engleski proizvodjac po ceni je William Greaves. I ove su komad kaljenog pleha sa zubima, i izbor nije bas sirok, posto prave samo 4 1/2 tpi rip, i 10 i 8 cross.

Iznad toga je Pax, koji ima tri velicine zuba na rip modelima, i dve na cross modelima, ali ima i sve ostale odlike testere, tj rez je zaobljen, a sama platna je trapezasto brusena. I to je otpilike donji ulaz u zaisa dobre testere, za nekih 100 era.

Prosle nedelje sam u rukama drzao jednu rucno pravljenu testeru, 6 tpi, rip, sa drskom od ebonovine. Cena sitnica, recimo da za te pare moze lep Yugo da se kupi ovde.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da, Bole je jedini kod koga sam video ultra kilavu testeru sa vrhunskom drskom. Ima i toga ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi, ja sam od onih sto su budzili ficu i yuga :)
Kad nema babe, mora i devojka da bude dobra.

Ono sto pokusavam da kazem je da se po meni isplati uraditi i kilav list ako nista drugo da naucis kako se to radi. Pa ako se zeznes, bar to nisi debelo platio, vec samo svojim radom. A posto je meni ovo zanimacija a ne posao, cilj je ispunjen: imao sam cime da se zanimam :)
I plus sam nesto naucio, sot je najskuplja stavka.

Drugim recima, na kilavim listovima sam naucio da napravim vrunsku drsku, pa kad mi u ruke dodje dobar list imacu i ukupno dobru testeru.
Na istom tom kilavom listu sam se ucio da ostrim, da ispravljam list, da mu napravim ledja... i dobio sam nesto sto je ipak upotrebljivo. Ne ko bas dobra testera, ali ipak upotrebljivo, a pre toga nisi mogao ni camovu letvu da preseces.
To ucenje me kostalo malo daske i dosta mog vremena, koje bih i inace potrosio na nesto slicno.

Upravo iz tog razloga dva jako dobra i potpuno nova lista, stoje vec nekoliko godina, i cekaju da ja izucim zanat, pa tek onada da se dohvatim sa njima u kostac. Bilo bi malo detinjasto da se zaletim i iz prve krenem da radim sa dva lista koje mi je prijatelj dovukao preko pola sveta, i koje nisam bas ni tako malo platio.

Da mogu da ih kupim radnji iza coska, pa cak i da kostaju prilicno... vec bih se odlucio da ih radim. Ovako... kad znam da su prvo slati unutar SAD kod prijateljevog prijatelja, pa onda pokupljeni odatle i putovali do Kanade, pa iz Kanade doneti ovamo... sramota me da zeznem stvar, i hocu da budem sigran da to mogu da uradim kako treba pre nego sto krenem.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Rucni alat mi i nije bas tolika nepoznanica (osim rendi, tu sam tele nevidjeno :) ) Ali nikad nisam sredjivao zagu, pa sam mislio da se malo ucim. Zage sa kojima se inace igram se ne ostre, vec ih samo koristis dok rezu, a poslije ih bacis i uzmes novu.
Mada ste obojica u pravu da sam trebao uzeti zagu i pokusati je srediti. I da ne valja, praksam se malo i idemo dalje.
Sto se tice cijene, nisam pitao ali vjerujem da nije bila skupa, 2-3 eura, bar je tako izgledala. Sad mi zao sto je nisam kupio...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Iz pozicije nakoga ko ima barem 25 testera raznih tipova, treba da uzmes, nece da se baci :D :D
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR jadni tvoji ukucani, garant se stalno saplicu o alat koji si skupio :)
Post Reply