Kofer za ručni alat

Rad sa ručnim alatima
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Kofer za ručni alat

Post by nlazovic »

Rekoh, da napravim novu temu vezanu za transport ručnog stolarskog alata koja će sigurno biti interesantna mnogima. Kako nemam stalnu radionicu već 2 priručne, moram alat redovno da vučem sa sobom (kao i BR). Prva ideja mi je bila jedan veliki "kofer" , sanduk iliti kutija za alat, ali sam shvatio da moram da angažujem i dizača tegova za to :). Potom sam odlučio da je bolje napraviti 2 ili 3 kutije za alat zbog transporta do automobila.
Oduvek su i se sviđale slike drvenih kutija za alat samo nisam siguran koliko samo drvo doprinosi težini, a i nisam bio siguran kako da napravim drvenu ručku koja će da drži 30-ak kilograma.

Ovo je moja trenutna faza, a sve pametne ideje su dobrodošle . naravno, nije moglo sve da stane u ovu kutiju, ali ipak je stalo dosta toga. Kutija je širine 60cm , ali na vrhu, pri dnu je nešto uža pa jointer nije mogao da stane. Kutija je kupljena u radnji "Uradi Sam" za nekih ~ 4000 rsd.

Image

Image

Image
Last edited by nlazovic on 14 Nov 2016 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

nlazovic wrote:Kutija je kupljena u radnji "Uradi Sam" za nekih ~ 4000 rsd.[/url][/url]
Isti problem, razmisljao sam i ja o tome jer sitan alat drzim u stanu zbog manje vlage...
Za te pare si mogao da kupis tablu sper ploce od 0,8 ili1cm i da napravis bar 10 kutija, tako da ta uopste nije jeftina. Vredi kupiti plasticne sa pregradicama za srafove i srafcigere, tiplove, keksice, burgije, a za alat kupiti te sto im je rucica na poklopcu mi izgledaju nesigurne, tj ne svidjaju mi se jer ako popuste te kopce na poklopcu, moze se prosuti i ostetiti. Kad su cekici i srafcigeri u pitanju, nece biti nista strasno, ali meni na primer treba da ponesem kronere, glodalicu, ubodnu, el.rende i tako neke skuplje i teze alatke, a te plasticne mi ne izgledaju sigurno.
User avatar
zec
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Dec 2015 16:18
Location: Beograd

Post by zec »

Postoje kolica za alat pa tu tezinu mogu da trpe tockici. Izgledaju slicno kao ona za pijacu, ali mogu da se sklope tako da zauzimaju vrlo malo mesta. Video sam u uradi sam (trpe oko 70kg), ali ima i za manje tezine.
Onda alat mozes podeliti u vise kutija razlicitih velicina, a sve poneti zajedno...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

zec wrote:Video sam u uradi sam (trpe oko 70kg)...
da, kupio sam jedna "nosivosti" do 80kg, ali pitanje je da li mogu i za 30 kg da budu pouzdana, nisam siguran pa ih i ne koristim.
User avatar
zec
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Dec 2015 16:18
Location: Beograd

Post by zec »

Ja sam koristio. Nisu kupljena ovde, ali isto izgledaju, za menju tezinu i jos uvek su u funkciji. Zato sam predlozio. Nemam sliku natovarenih.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

zec wrote:Nisu kupljena ovde, ali isto izgledaju
pa i einhel lici na makitu, al mu fali ma :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zanimljiva kutija, no pitanje je sta i kako ti stane u nju, i koliko stvari moras da izvadis da bi dosao do neceg sto ti treba bas u tom trenutku. Ja sam krenuo sa pravljenjem drvenog sanduka, posto mi je svaki vikend selidba, i to samo sa rucnim alatom. Prvo resenje je bio klasican engleski stolarski sanduk, no on ima ozbiljnu manu. Pre svega sanduk je tezak, a kada se doda alat, prelazi granicu koja moze da se lagodno, ili cak i neagodno nosi svakog vikenda. Sa spiskom alata koji mi zavrsava posao, i samim sandukom dosao sam na nekih 47-48 kila, sa sandukom dugacim spolja 90, visokim 45, i sirokim 60. Sto je mnogo mnogo je.

Zato sam se prebacio na koncepciju sa dva sanduka. Prvi je 90x45x32, i u njemu ce biti sve testere koje mi trebaju, renda koja mi trebaju za pripremu, racne za rucno busenje, augeri, i nesto malo krupnog mernog alata. Tezina bi trebala da bude 22-24 kg. Prakticno, ovaj sanduk bi mi zadovoljio sve potreb alata za pripremu materijala. U sustini, sve u njemu ce biti smesteno na patosu sanduka, ispod poklopca, i na jednoj, mozda dve pokretne fioke koje se krecu na 18-19cm iznad patosa, dovoljno da preskoce sve sto stoji na njemu. Ostaje nekih 12cm visine, tako da mi se ipak cini da ce biti samo jedna pokretna polica, ali nisam gadljiv ni na kombinaciju 8+4, tj 6cm i 2 cm slobodne visine.

Druga kutija je manja, recimo 60x40x40, i u njoj ce da stoji sav alat za spojeve. Generalno to ukljucuje japanske testere, nekoliko blanja za posebne namene, (Rabbet, Shoulder, plug, side rabbet, ruter) a mozda ce ukljuciti i kombinovano rende, gotovo sva dleta osim velikog slicka koji ce biti u prvoj kutiji, malu rucnu busiliciu i brad point burgije, automatski srafciger, i skoro sve alat za obelezavanje (Ugaonici, dovetail jig, sestari) . Zahvaljujuci tome sto u njoj nema velikih i visokih stvari na podu, sigiran sam da mogu da napravim tri pokretne police, a ispred njih ce ici zatvorene kutije, u kojoj ce u jednoj da bude pibor za ostrenje, a u drugoj burgije, i jos sitnica.

Drugi sanduk bi takodje trebao da bude laksi, recimo 20 kg.

Sa ova dva sanduka, mogu da uradim 99% svega sto treba da uradim, od grubih testarskih poslova (mozda ce mi faliti keser) do pravljenja prozora, i fiokara. Jeste amiski, ali kada sredim struju, dodacu samo jednu masinu, makitin diht, koji mi treba uvek, i keksaricu koja je debelo olaksanje u lepljenju, pogotovu kada nema dovoljno stega.

Naravno stege se ne racunaju, za njih planiram da napravim otvorenu prenosnu kutiju.

Tamo gde radim planiram da napravim nekakvu kombinaciju japanske i roubo tezge, koja ce imati minimum metalnih delova, a moci ce da se rasklopi na elemente koji nece biti zanimljivi.. Stege ce za pocetak da budu wonder dogovi, a kasnije planiram vagon stegu, koju sam vec konstruisao, samo mi treba nekoliko dana u radinonici na jezeru da je napravim.

Glavna prednost ovakvog koncepta kutia je da ce do svakog komada alata moci da se dodje odmah, bez raspakivanja onoga sto stoji preko njega. Jedini izuzetak ce biti dve unutrasnje kutije u malom sanduku, ali one ionako idu napolje u prvom koraku.


Trenutno mi je zavrsen korpus za prvi sanduk, od camovine, bez dna koje je iseceno, ali nije postavljeno. Ostaje poklopac i unutrasnje pregrade.

Ako nekoga zanima, mogu da zakacim spisak alata po sanducima, i grupama. Inace se zezam sa ovim zadnjih 6 meseci, mereci alat, crtajuci i planirajuci.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kutija ima samo jednu tacnu koja se lako skida. Kao sto se i na slici vidi, dosta toga staje u nju. Ne kazem da je idealna, ali je instant resenje dok se ne smisli bolje. Ako imas neki skechup toga sto si pravio, postavi ovde kao i spisak alata.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam sketchup skice, koje nisu bas reprezentativne. Meni dosta, za racunanje zapremine drveta. Sve ostalo i ne crtam, to pravim na licu mesta.

Ove pokretne polic se ne skidaju, samo ih otklizas naped nazad, da uzmes ono sta treba. Klasicna prica iz Toolbox knjige, za brodski sanduk sa alatom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Spisak, onako iz glave, zadnja verzija.

Sanduk 1.

Testere

Velike testere
Rip 4 1/2 TPI 26" za uzduzno rasecanje mekanog drveta
Rip 8 tpi 26" za uzduzno rasecanje tvrdog drveta, i finije stvari
Croscut 6 tpi 26"

Razmisljam se o jednoj ramovskoj testeri od 700mm, sa rip i cross secivima. Otom potom, za nju ima mesta

Testere sa ledjima

Veritas tenon 16" rip
Veritas tenon 16" cross

Veritas carcass 12" rip
Veritas carcass 12 cross
(Oko ovde dve se dvoumim, lako moze da se desi da predju u sanduk 2)

Renda

Veritas Scrub
Stanley novi No5 ostren kao jack bez mnogo sredjivanja
Stanley No6c, sredjen za ravnanje povrsina
Veritas LAJ Jointer
Stanley No3 smoother (Za sada, dodacu jos jedan UberSmoother, ali o tome kada budem zavrsio pricu)

Busilice

Stanley 923 16" rucna racna za busenje
Ruska racna 10" za zavrtanje srfova
Za ove dve racne imam adaptere na 6.35 hex, 9 hex za savremene augere, i 3/8" cetvrtku za kluceve

Uz ovo idu augeri koje imam, incni 1/4"-5/8", i 8, 10, 12, 14 sa hex prihvatom 6 i 9 mm.
Za zavrtanje svega sa heksagonalnom glavom, idu ti dugacke gedore 3/8" 13, 17, 19mm.


Alat za obelezavanje

Tesarski ugaonik 60 cm ispod poklopca
Panel gauge 80 cm ispod poklopca (Nemam ga, treba da ga napravim)
dva lenjira za proveru uvijanja povrsine
lenjir alu 60 cm
noz veliki za obelezavanje
Ugaonik 40 cm, pokretni

Dleta
Slick 6-7cm, sa drskom od 50 cm. Jos se nisam odlucio, ali mi se sve cini da ce ovo da kuje Tisler.
Firmer 1"
Mortizing 16mm.
cabinet dleto od 1" za obelezavanje i secenje pocetne linije


Jigovi

Veritas vodjica magnetna 90 stepeni kratka
Veritas vodjica magnetna 90 stepeni dugacka

Stege za tezgu
2x wonder dog
1x surface clamp

I to je to, otprilike., naravno ostace mesta, pa ce odmah i da se popuni.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sanduk dva je pun sitnica, i tu cu definitivno nesto zaboraviti, posto mi poslednji spiskovi nisu tu.

Testere

Japanske
Dozuki
Ryoba 240
kataba 300 rip + cross + univerzalno secivo za sper plocu i slicne plocaste materijale.

Coping testera,
Knew concept testera.

Renda

Veritas rabbet
Stanley shoulder 3/4"
ruski plug
Veritas ruter
Veliki ruter

Vrlo lako moze da se desi a Ubersmoother, mada ce da bude najuniverzalnije rende bude u ovom sanduku. Ionako se on cuva za fine stvari

Stanley 80
Scaperi
Spokeshave

Dleta

Staley SW 750 set, 1/8-1"
Narex cabinet 40mm, koje koristim kao siroki paring
Paring 13mm
Paring 32mm
AI dovetail 6 i 12mm ostrena kao paring na niskom uglu
Mortize 4 i 12mm


Busenje

Neka egg beater busilica, jos uvek nisam nasao odgovarajucu. Imam jednu prelepu, na kojoj je neko slomio zub na zupcaniku, ali radi, za sada
Brad pointi, 4-12mm,


Veritas set za pravljenje dovela


Obelezavanje
Ugaonici masinski 4 i 12"
Veritas marking gauge jednostruki micro
Veritas marking gauge dupli
2 komada cut gauge, koje se spremam da pravim, 15-20 cm.
3 razmernika, 2x150, 1x200mm.
Tramel pointi
Lenjir 30 cm
Blue Spuce mali i veliki noz za obelezavanje
klasicni set olovaka, ja koristim 0.5 i 2mm tehnicke olovke
Subler 150mm


Jigovi za testere,

Barron dovetail 1:6
Barron 45 stepeni

Raspa velika
raspa mala
velika dreadnot turpija
cetvrtasta masinska turpija 250mm


Set srafcigera, 4-16mm ravni, drvena drska.
Automatski srafciger Jankee 131, sa adapterom za hex, i setom biteva
Drska za hex

Cekic za dleta, mesingani 700 grama
Drveni malj ECE najmanji
Cekic 120 grama, japanski za fine poslove, i stelovanje rendica.


Kutija sa setom za ostrenje, koja moze i da se izostavi, japanski kamenovi, 120, 400, 1200, 6000 13000


E sad, sta sam zaboravio, da me ubijes.. Pitaj ako vidis negde propust.

Ovde naravno ima dupliranja, ali meni odgovara da menjam nacin rada kada se umorim. Zato recimo i Japanse testere pored zapadnih, koje su generalno dovoljne.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Imam sketchup skice...
Zar i ti sine Brute :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo volumenske skice, da bi izracunao zapreminu. Moglo i excelom, i digitronom, ali me mrzelo da racunam sve dimenzije.

Trebalo mi za tezinu, posto mi je gruba rucna racunica tezine izgledala prevelika, ali znas i sam, na zalost i tacna.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

mbole wrote:
BR wrote:Imam sketchup skice...
Zar i ti sine Brute :)
Ti organizuj brzi kurs Solid Works-a ako ti smeta :)
Last edited by nlazovic on 17 Nov 2016 15:29, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Gledam sad ovaj tvoj spisak i ne verujem. A mene si opleo da kupujem "gedžete" :)
Pa ti si bre "Veritas" maneken k'o Tom Fidgen :D
Last edited by nlazovic on 18 Nov 2016 16:31, edited 1 time in total.
Post Reply